Рішення від 01.09.2025 по справі 420/22880/24

Справа № 420/22880/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

I. Зміст позовних вимог.

До суду з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач ІНФОРМАЦІЯ_2 ,), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - третя особа, ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:

- визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складання довідки №ЮО101162 від 05.04.2024 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 року, виходячи із занижених розмірів надбавки за особливості проходження служби, надбавки за науковий ступінь та премії, протиправними;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести зміни у довідку №ЮО101162 від 05.04.2024 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 року, виходячи з відсоткових надбавок за особливості проходження служби (65%) від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; за науковий ступінь (15%) від посадового окладу; та премії (35%) від посадового окладу, та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, для перерахунку з 01.02.2021 року основного розміру пенсії.

II. Позиція сторін.

На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2024 року по справі 420/35494/23, ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в Одеській області довідку 05.04.2024 року №ЮО101162 про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 01.01.2021 року для здійснення перерахунку його пенсії. Однак на думку позивача, розмір надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії у вказаній довідці розраховані без урахування вимог Наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260 в частині їх розрахунку, які залежать від інших складових грошового забезпечення, а саме, надбавка за особливості проходження служби - від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премія - від посадового окладу. Крім того, позивач зазначає, що він має право на встановлення відсоткової надбавки за науковий ступінь у розмірі 15% від посадового окладу, а не 5 % як зазначено у довідці. Вищевказане стало підставою звернення позивача до суду з даним позовом.

Відповідач не скористався правом у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому ухвали суду від 26 липня 2024 року про відкриття провадження у справі надати відзив на позовну заяву, примірник якої доставлено до електронного кабінету відповідача 26.07.2024 року, що підтверджується відповідною довідкою, наявної в матеріалах справи.

Третя сторона - ГУ ПФУ в Одеській області також не скористалося правом на подання пояснень/заперечень, про що було йому запропоновано в ухвалі суду від 26 липня 2024 року про відкриття провадження у справі, примірник якої доставлено до електронного кабінету відповідача 26.07.2024 року, що підтверджується відповідною довідкою, наявної в матеріалах справи

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 26 липня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ 20987385).

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, отримує пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

05.04.2024 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 року по справі 420/35494/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 була видана ОСОБА_1 довідка №ЮО101162 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 для здійснення перерахунку його пенсії, за посадою головний науковий співробітник НДУ НДЦ "Державний океанаріум", яку він займав на день звільнення зі служби, за якою

посадовий оклад 48 тарифний розряд складає 10 900,00 грн.;

оклад за військовим званням (полковник) складає 1910,00 грн.;

надбавка за вислугу років (50%) складає 6405,00 грн.,

надбавка за особливості проходження служби (65 %) складає 9691,50 грн.;

надбавка за науковий ступінь ( 5 %) складає 423,00 грн.;

премія (35%) - 2961,00 грн.

Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо заниження в грошовому виразі сум надбавки за особливості проходження служби та премії, а також відсоткового показника надбавки за науковий ступінь, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), який передбачає, зокрема, що:

- перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. ( частина третя статті 51 Закону № 2262-XII);

- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII).

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 року № 2011-XII (надалі за текстом - Закон № 2011-XII), яким передбачено, зокрема,

- до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII );

- грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 року за №745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260), у редакції на час виникнення спірних правовідносин), яким визначено, зокрема

- грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги. ( пункт 2 розділу I Порядку № 260)

- військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. ( пункт 1 розділу VI Порядку № 260)

- військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які мають науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук, якщо діяльність за профілем згідно з функціональними обов'язками за посадою відповідає їх науковому ступеню, щомісяця виплачується доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності у відсотках посадового окладу в таких розмірах: за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) - у розмірі 5 відсотків; за науковий ступінь доктора наук - у розмірі 10 відсотків. ( пункт 1 розділу ХV Порядку № 260)

- командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. ( пункт 1 розділу ХVІ Порядку № 260)

- розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. ( абзац перший пункту 2 розділу ХVІ Порядку № 260)

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), яким визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262- XII, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1 в редакції Постанови КМ №103 від 21.02.2018 року).

VI. Оцінка суду.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що перерахунок пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

При цьому, підставою для проведення перерахунку такої пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Як встановлено судом за даними КП « ДСС», рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.02.2024 року по справі 420/35494/23 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області, серед іншого, довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 року, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років, розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2021 року.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання даного судового рішення, 05.04.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 була видана ОСОБА_1 довідка № ЮО101162 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 для здійснення перерахунку його пенсії, за посадою головний науковий співробітник НДУ НДЦ "Державний океанаріум", яку він займав на день звільнення зі служби, за якою визначені посадовий оклад, оклад за військовим званням (полковник), надбавка за вислугу років (50%), надбавка за особливості проходження служби (65 %), надбавка за науковий ступінь (5%), премія (35%) з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, а саме 2270,00 грн., що не є предметом спору.

Одним із спірних питань у даній справі є правомірність розрахунку відповідачем у грошовому виразі надбавки за особливості проходження служби та премії, зазначених у вказаній довідці з огляду на дотримання вимог Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260 № 260 від (далі - Порядок № 260).

Так, за позицією позивача, у довідці про грошове забезпечення станом на 01.01.2021 відповідачем сума надбавки за особливості проходження служби ( 65%) складає 9 691,50, в той час як повинна становити суму 12 489,75 грн. ( 10 900+1910+6405)*0,65, премія ( 35 %) складає 2 961,00, в той час як повинна становити суму 3 815,00 грн.

Відповідач щодо вказаних спірних питань власну позицію ніяким чином не висловив.

Вирішуючи дані спірні правовідносини, суд враховує наступне.

Згідно вищеописаних положень Порядку № 260 розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. (пункт 1 розділу VI цього Порядку).

Відповідно до спірної довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 посадовий оклад 48 тарифний розряд складає 10 900,00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) складає 1 910,00 грн.; надбавка за вислугу років складає 6405,00,00 грн,. що не є предметом спору.

З огляду на вказане та враховуючи, що надбавка за особливості проходження служби розраховується від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, відповідно у грошовому виразі має складати 12 489,75 грн. ((10900,00 + 1910,00 + 6405,00) * 65 %).

Разом з тим, у спірній довідці ІНФОРМАЦІЯ_4 від 05.04.2024 року №ЮО101162 надбавка за особливості проходження служби, виходячи з 65 відсотків, у грошовому виразі складає 9 691,50 грн., що суперечить вказаним нормам Положення № 260.

Щодо правомірності грошового виразу премії, визначеної у довідці ІНФОРМАЦІЯ_4 від 05.04.2024 року №ЮО101162, то суд вказує про таке.

Як зазначалось вище, розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців.(абзац перший пункту 2 розділу ХVІ Порядку № 260)

З огляду на вказане та враховуючи, що відсотковий розмір премії розраховується від розміру посадового окладу, то у спірній ситуації сума премії має складати 3 815,00 грн. ( 10 900,00 *35 %), оскільки за вказаною довідкою розмір посадового окладу позивача станом на 01.01.2021 року у грошовому виразі складає 10900,00 грн.

При цьому, відповідачем не надано пояснень щодо порядку обчислення премії у сумі 2 961,00 грн.

З огляду на вищевказане, доводи позивача в частині протиправності дій відповідача, які полягають у зменшенні грошового виразу надбавки за особливості проходження служби та премії при складанні Довідки 05.04.2024 року №ЮО101162 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року знайшли своє підтвердження під час розгляду справи, а тому позовні вимоги у цій частині позову підлягають задоволенню.

Щодо іншого спірного питання, яке за позицією представника позивача полягає у заниженні відсоткового показника надбавки за науковий ступінь, то суд враховує наступне.

Згідно з витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 232 від 05.11.2018 року капітана 1 рангу ОСОБА_1 , головного наукового співробітника науково-дослідного управління (проблем охорони морських баз та узбережжя) виключено зі списків особового складу військової частини з 05.11.2018 року.

Відповідно до Диплому кандидата наук серії НОМЕР_2 позивач має науковий ступінь кандидата наук.

Відповідно до підпунктів 2 та 3 пункту 6 постанови КМ України № 704 доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу та доплату за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які займають посади, пов'язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), в розмірі 5 відсотків, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням.

За наведеним вище положеннями пункту 1 розділу ХV Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які мають науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук, якщо діяльність за профілем згідно з функціональними обов'язками за посадою відповідає їх науковому ступеню, щомісяця виплачується доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності у відсотках посадового окладу в таких розмірах: за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) - у розмірі 5 відсотків; за науковий ступінь доктора наук - у розмірі 10 відсотків.

Як вбачається зі спірної довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 № ЮО101162 від 05.04.2024 року надбавка за науковий ступінь становить 5 %.

Отже, відсотковий показник надбавки за науковий ступінь в розмірі 5 % визначений відповідачем відповідно до норм Постанови КМУ № 704 та Положення № 260.

Позивач вважає, що на нього поширюється дія статті 59 Закону України “Про вищу освіту», оскільки його посада відноситься до наукових посад, а відтак відповідачем протиправно занижені надбавки за науковий ступінь та вчене звання під час складання вказаної довідки.

Вирішуючи дане спірне питання, суд вказує про таке.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України від 01.07.2014 № 1556-VII «Про вищу освіту» (далі - Закон № 1556-VII), законодавство України про вищу освіту базується на Конституції України і складається із законів України «Про освіту», «;Про наукову і науково-технічну діяльність», цього Закону та інших нормативно-правових актів, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

У відповідності до пункту 6 частини першої статті 1 Закону № 1556-VII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) вищий військовий навчальний заклад (заклад вищої освіти із специфічними умовами навчання) - це заклад вищої освіти державної форми власності, який здійснює на певних рівнях вищої освіти підготовку курсантів (слухачів, студентів), ад'юнктів для подальшої служби на посадах офіцерського (сержантського, старшинського) або начальницького складу з метою задоволення потреб Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, центральних органів виконавчої влади із спеціальним статусом, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону № 1556-VII державні органи, до сфери управління яких належать вищі військові навчальні заклади (заклади вищої освіти із специфічними умовами навчання), військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, мають право своїми актами встановлювати особливі вимоги до: 1) управління відповідним вищим військовим навчальним закладом (закладом вищої освіти із специфічними умовами навчання), військовим навчальним підрозділом закладу вищої освіти; 2) діяльності та повноважень вченої ради; 3) кандидатів на посади керівників відповідних вищих військових навчальних закладів (закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання), їх структурних підрозділів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та порядку їх призначення; 4) практичної підготовки осіб, які навчаються у відповідних вищих військових навчальних закладах (закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання) чи військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 5) порядку заміщення вакантних посад командування і науково-педагогічних працівників; 6) реалізації прав і обов'язків наукових і науково-педагогічних працівників та осіб, які навчаються у вищих військових навчальних закладах (закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання) чи військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 7) порядку відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у вищих військових навчальних закладах (закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання) чи військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 8) підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти в аспірантурі (ад'юнктурі) та докторантурі відповідних закладів вищої освіти.

Таким чином, з аналізу наведених норм слідує, що законодавством передбачено створення вищих військових навчальних закладів (закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання). Особливістю їх правового статусу є те, що державні органи, до сфери управління яких належать вищі військові навчальні заклади, можуть встановлювати своїми актами особливі вимоги до окремих сфер діяльності таких закладів, до яких не відноситься визначення матеріального забезпечення науково-педагогічних працівників. Водночас основним нормативно-правовим актом, який регулює діяльність таких закладів та яким передбачено гарантії науково-педагогічним, науковим, педагогічним та іншим працівникам закладів вищої освіти, в тому числі щодо матеріально-фінансового забезпечення, є Закон України «Про вищу освіту».

Згідно з частиною другою статті 59 Закону № 1556-VII науково-педагогічним, науковим і педагогічним працівникам закладів вищої освіти встановлюються доплати за науковий ступінь доктора філософії та доктора наук у розмірах відповідно 15 та 25 відсотків посадового окладу, а також за вчене звання доцент і старшого дослідника - 25 відсотків посадового окладу, професор - 33 відсотки від посадового окладу. Заклад вищої освіти може встановити більший розмір за рахунок власних надходжень.

Підпунктом 8 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1556-VII визначено, що після набрання чинності цим Законом науковий ступінь кандидата наук прирівнюється до наукового ступеня доктора філософії, а вчене звання старшого наукового співробітника - до вченого звання старшого дослідника.

Вказаними нормами чітко передбачено встановлення доплат за науковий ступінь та за вчене звання незалежно від того, чи є такий заклад вищим військовим навчальним закладом зі специфічними умовами навчання чи звичайним закладом вищої освіти.

При цьому, суд зауважує, що правила визначення доплати за науковий ступінь, установлені підпунктом 2 пункту 6 постанови № 704, поширюються на всіх військовослужбовців, які мають такі наукові ступені та вчені звання, у той же час для тих військовослужбовців, які проходять службу у вищих військових навчальних закладах, така доплата має встановлюватися з урахуванням мінімальних гарантій, що передбачені статтею 59 Закону № 1556-VII.

Понад це, установлення науково-педагогічним працівникам у залежності від виду навчального закладу різних розмірів доплат за науковий ступінь розглядається судом як дискримінаційне ставлення до окремої категорії осіб, які, маючи відповідні наукові ступені та звання та працюючи в закладах освіти зі специфічними умовами навчання, сфера діяльності яких урегульована Законом № 1556-VII, отримують доплати в менших розмірах, ніж працівники освіти, які працюють у вищих навчальних закладах освіти.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру доплат за науковий ступінь та вчене звання у спірних правовідносинах слід застосовувати норму частини другої статті 59 Закону № 1556-VII, а не положення підзаконного акта - постанови № 704.

Отже, при визначенні доплати за науковий ступінь та вчене звання позивачу необхідно застосовувати доплату за науковий ступінь (кандидат наук) у розмірі 15 % посадового окладу відповідно до частини другої статті 59 Закону № 1556-VII.

При цьому суд враховує висновки, викладені зокрема у постанові Верховного Суду від 21 червня 2023 року (справа № 380/24050/21), які відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України, підлягають врахуванню судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, з'ясувавши спірність правовідносин, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, керуючись ст. 9 КАС України суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо зменшення у Довідці № ЮО101162 від 05.04.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 року у грошовому виразі надбавки за особливості проходження служби та премії, а також відсоткового показника надбавки за науковий ступінь та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 року відповідно до вимог положень Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, з виправленими відомостями щодо надбавки за особливості проходження служби, обчисленої від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премії, обчисленої від посадового окладу, а також надбавки за науковий ступінь в розмірі 15 % від посадового окладу, вказаних у первинно виданій ІНФОРМАЦІЯ_3 довідці № ЮО101162 від 05.04.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 р. для перерахунку з 01.02.2021 року основного розміру пенсії.

У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

VII. Висновок суду.

Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

VIII. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст.139 КАС України).

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то відповідно, розподіл судових витрат у справі не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення у Довідці № ЮО101162 від 05.04.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 року у грошовому виразі надбавки за особливості проходження служби та премії, а також відсоткового показника надбавки за науковий ступінь.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 року відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, з виправленими відомостями щодо надбавки за особливості проходження служби, обчисленої від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премії, обчисленої від посадового окладу, а також надбавки за науковий ступінь в розмірі 15 % від посадового окладу, вказаних у первинно виданій ІНФОРМАЦІЯ_3 довідці № ЮО101162 від 05.04.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 р. для перерахунку з 01.02.2021 року основного розміру пенсії.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна