Рішення від 29.08.2025 по справі 320/21855/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2025 року справа №320/21855/24

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛ ТІ ПІ ЕМ КАПІТАЛ" до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю " ЕЛ ТІ ПІ ЕМ КАПІТАЛ " із позовом до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Відповідача-1 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН №13755/42819268/2 від 11.03.2024;

???- зобов?язати Головне управління ДПС у м. Києві, Державну податкову службу України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №1 від 22.12.2023.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що ТОВ "ЕЛ ТІ ПІ ЕМ КАПІТАЛ" було подано до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 22.12.2023, однак рішенням від 20.02.2024 №10586891/42819268 було відмовлено у реєстрації цієї податкової накладної, не зважаючи на її відповідність всім вимогам та критеріям, що встановлені Податковим кодексом України та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами.

Позивач зазначив, що після зупинення реєстрації податкової накладної ним було подано до контролюючого органу усі необхідні для реєстрації первинні документи, які не мають жодних дефектів та підтверджують факт здійснення господарської операції, а тому спірне рішення було прийнято необґрунтовано та протиправно.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачі подали до суду відзиви на позовну заяву, відповідно до яких позов не визнають, просять суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що оскаржувані рішення є обґрунтованими та правомірними, оскільки позивачем після зупинення реєстрації податкових накладних не було надано копії первинних документів та фактичне здійснення господарських операцій не підтверджено належними доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕЛ ТІ ПІ ЕМ КАПІТАЛ", зареєстроване як юридична особа 13.02.2019 року, номер запису: 10701020000081130, код ЄДРПОУ 42819268.

Основний вид діяльності Позивача - Перероблення та консервування картоплі (код КВЕД 10.31). Також, видом діяльності Позивача є Оптова торгівля фруктами й овочами (код КВЕД 46.31).

Позивач здійснює оптову торгівлю Товаром - свіжозамороженими овочами, фруктами, ягодами та сумішами. Вказаний Товар Позивач придбав у Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Смілянська Хлодня» згідно Договору поставки №21/08/23 від 21.08.2023.

З метою здійснення господарської діяльності, Позивач на праві тимчасового платного користування використовує виробничі потужності, зокрема, виробничі будівлі та обладнання за адресою: Черкаська обл., Черкаський р-н, селище Холоднянське, вул. Ржевська, буд. 24-Б, на підставі Договору суборенди нежитлових приміщень №01/12/23-А від 01.12.2023 та Договору суборенди обладнання №01/12/23-0 від 01.12.2023.

Між Позивачем та Покупцем - Товариство з обмеженою відповідальністю «ХОРЕКА ГРУПП» укладено договір поставки №01/12/23-ПОСТ від 01.12.2023.

Відповідно до п. 1.1 Договору Постачальник зобов'язується відповідно до поданих Покупцем та узгоджених з Постачальником замовлень, здійснити поставку Покупцеві продуктів харчування, які знаходяться у глибокій заморозці або є охолодженими (далі за текстом названих - Товар), а Покупець зобов'язується приймати Товар та своєчасно сплачувати його вартість.

Найменування, сорт, обсяг партії та ціна одиниці товару, інші індивідуально визначені відомості про Товар визначаються у видаткових накладних (п. 1.2 Договору).

Пунктом 3.4 Договору визначено, що розрахунки за Товар проводяться наступним чином: 100 % вартості товару сплачуються Покупцем шляхом внесення попередньої оплати за Товар щонайменше за 2 календарних дні до погодженої дати поставки.

На підставі вказаного, на першу подію - отримання попередньої оплати, Позивач склав податкову накладну №1 від 22.12.2023 та відповідно до приписів п.201.10.ст.201 ПКУ направив для реєстрації в ЄРПН, реєстрація якої була зупинена.

Відповідно до п.201.16 ст. 201 ПКУ, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого Постановою КМУ №1165 від 11.12.2019. В якості підстави зупинення податкової накладної вказано, що «Обсяг постачання товару/послуги 0704, 0709 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.». Також, Відповідачем-1 запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Позивачем надано до Відповідача-1 Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрація яких зупинено, що підтверджується квитанціями №1 та №2 від 14.02.2024.

За результатами розгляду наданих позивачем пояснень та копій підтверджуючі документів, Комісією ГУ ДІС у м. Києві були прийнято рішення № 10586891/42819268 в 20.02.2024 р. року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 22.12.2023 р. у зв'язку з наданням платником податку копій первинних документів щодо придбання/постачання товарів/послуг, складених з порушенням законодавства.

Не погоджуючись із зазначеними рішеннями регіональної комісії, позивачем до ДПС України було подано скаргу на зазначене рішення Комісії ГУ ДПС у м. Києві. За результатом розгляду якої було прийнято рішення №13755/42819268/2 від 11.03.2024 року про залишення скарги без задоволення у зв'язку з ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погодившись із прийнятими рішеннями щодо відмови у реєстрації спірних податкових накладних, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 5, 6, 10, 12, 13, 14, 19, 20, 21 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 року (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(їх) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Відповідно до п. п. 1, 12, 13, 18 «Порядку розгляду скарг на рішення комісій регіонального рівня, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації», затвердженого постановою КМУ від 21 лютого 2018 року №117 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), розгляд скарг на рішення комісій регіонального рівня, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, здійснюється комісією центрального рівня за участю уповноваженої особи Мінфіну

За результатами розгляду скарги комісія приймає рішення щодо скарги за формою згідно з додатком 2, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу.

За результатами розгляду скарги комісія приймає одне з таких рішень: задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; залишає скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін; залишає скаргу без розгляду.

Рішення комісії не підлягає подальшому адміністративному оскарженню та може бути оскаржене в судовому порядку.

З квитанцій про прийняття документу та зупинення реєстрації вбачається, що «Обсяг постачання товару/послуги 0704, 0709 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій».

Суд звертає увагу, що відповідачами не доведено відповідність операцій здійснених позивачем цьому критерію, будь-якого розрахунку такої відповідності відповідачі не надали.

Щодо ризиковості самого платника податку відповідачами також не надано жодного доказу відповідності позивача критеріям ризиковості, передбаченим листом ДФС України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 року.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до 7 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 року, такі підстави не стосуються платників податку, які мають позитивну податкову історію, а у випадку стосовно позивача відповідачами не надано доказів негативної податкової історії позивача.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак суд звертає увагу, що відповідачами не надано жодного підтвердження щодо віднесення ТОВ «ЕЛ ТІ ПІ ЕМ КАПІТАЛ» до переліку ризикових платників податків, зокрема, відповідного рішення Комісії, а також не надано жодного доказу відповідності операцій здійснених позивачем критеріям ризиковості операцій

Крім того, в рішеннях про відмову в реєстрації податкових накладних не зазначено конкретних причин відмови в реєстрації податкової накладної №1 від 11.03.2024 року, оскільки не зазначено чіткого переліку документів, яких не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію накладної (в рішеннях зазначено про необхідність підкреслення тих документів, яких не вистачає).

При цьому, з наданих до суду первинних документів та тих документів, які надавалися до податкового органу можливо встановити зміст і обсяг господарських операцій, по яким позивач подав для реєстрації податкові накладні, будь-яких розбіжностей та невідповідностей ці документи не містять.

Таким чином, оскаржувані рішення за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації є не обґрунтованими та протиправними, а тому підлягають скасуванню судом.

Крім того, враховуючи протиправність оскаржуваних рішень відповідач має бути зобов'язаний судом здійснити реєстрацію податкової накладної №1 від 11.03.2024 відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ТОВ «ЕЛ ТІ ПІ ЕМ КАПІТАЛ» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.

Враховуючи те, що позовні вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну є похідними вимогами від визнання протиправними та скасування рішень за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 6056,00 грн. у відповідності до ст. 139 КАС України має бути стягнута з ДПС України за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛ ТІ ПІ ЕМ КАПІТАЛ». Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Відповідача-1 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН №13755/42819268/2 від 11.03.2024.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №1 від 22.12.2023.

Стягнути на користь ТОВ «ЕЛ ТІ ПІ ЕМ КАПІТАЛ за рахунок бюджетний асигнувань суб'єкта владних повноважень, - Державної податкової служби України, сплачений судовий збір у розмірі 6056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.