01 вересня 2025 року Справа № 480/11606/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі Глазька С.М., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 28.07.2025 про виконання судового рішення та клопотання про звільнення від сплати штрафу у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі № 480/11606/21 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 30.07.2021 №33/39-2084 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.12.2019.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 30.07.2021 №33/39-2084, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Вказане рішення суду 10.02.2022 набрало законної сили та Сумським окружним адміністративним судом 05.09.2022, крім іншого, видано виконавчий лист про зобов'язання відповідача провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 30.07.2021 №33/39-2084, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 30.01.2025 встановлено судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі № 480/11606/21 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протягом 90 днів з дня отримання копії даної ухвали подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 10.01.2022 по справі № 480/11606/21 в частині здійснення виплати ОСОБА_1 перерахованої з 01.12.2019 пенсії, на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 30.07.2021 №33/39-2084, з урахуванням раніше виплачених сум.
25.04.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшов звіт від 16.04.2025 про виконання судового рішення у справі № 480/11606/21.
Ухвалою суду від 02.05.2025 відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі № 480/11606/21 та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі № 480/11606/21 в частині здійснення виплати ОСОБА_1 перерахованої з 01.12.2019 пенсії, на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 30.07.2021 №33/39-2084, з урахуванням раніше виплачених сум - протягом 90 днів з дня отримання даної ухвали. Крім того, клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задоволено та звільнено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу за невиконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі № 480/11606/21.
01.08.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшов звіт від 28.07.2025 про виконання судового рішення у справі № 480/11606/21.
Поданий звіт мотивовано тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 у квітні 2022 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019. Виплату перерахованого розміру пенсії у сумі 11610,88 грн розпочато починаючи з травня 2022 року. Сума перерахованих коштів за період з 01.12.2019 по 30.04.2022 нарахована до виплати та становить 161916,35 грн.
Відповідач також зазначив, що нараховані кошти на виконання рішення суду від 10.01.2022 у справі № 480/11606/21 будуть виплачені за наявності бюджетних призначень Пенсійного фонду України на цю мету за рішеннями судів, що набрали законної сили у лютому 2022 року.
Відтак, вважає, що рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виконано в межах покладених зобов'язань та наявного фінансового ресурсу.
Крім того, представник відповідача також подав клопотання про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України, оскільки з метою забезпечення фінансовими ресурсами витрат Пенсійного фонду України у III кварталі 2025 року та відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09 грудня 2021 року № 35-1), наказом Пенсійного фонду України від 30.06.2025 № 111 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на III квартал 2025 року» затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на III квартал 2025 року, яким виплат по рішенням судів не передбачено.
У період з 21.07.2025 по 29.08.2025 суддя перебував у відпустці.
Згідно ч.1 ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Перевіривши матеріали справи, звіту про виконання рішення та клопотання про звільнення від накладення штрафу у порядку письмового провадження, суд вказує наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів»).
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
У поданому звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зазначає, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 у квітні 2022 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019. Виплату перерахованого розміру пенсії у сумі 11610,88 грн розпочато починаючи з травня 2022 року. Сума перерахованих коштів за період з 01.12.2019 по 30.04.2022 нарахована до виплати та становить 161916,35 грн.
Також представник відповідача зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1156 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік, який передбачає 500 млн. грн. на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету. Станом на дату подання звіту забезпечено виплату коштів згідно з рішеннями суду, що набрали законної сили по 19.11.2020 включно.
Таким чином, нараховані кошти на виконання судового рішення від 10.01.2022 по справі № 480/11606/21, будуть виплачені позивачу за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету за рішеннями судів, що набрали законної сили у лютому 2022 року.
Враховуючи викладене вище, зазначив, що рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виконано в межах покладених зобов'язань та наявних фінансових асигнувань.
Отже, відповідачем виконано рішення суду щодо перерахунку пенсії з 01.12.2019. Виплату перерахованого розміру пенсії у сумі 11610,88 грн розпочато починаючи з травня 2022 року, в межах повноважень Головного управління.
Як вбачається зі звіту, суб'єкт владних повноважень вчинив певні залежні від нього дії для виконання судового рішення, проте таке рішення не виконано у повному обсязі.
Згідно ч.ч.1,2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
З урахуванням зазначеного та враховуючи, що відповідачем не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення у цій справі, рішення суду від 10.01.2022 на момент розгляду звіту про виконання рішення суду відповідачем у повному обсязі не виконано, виплату позивачу нарахованої пенсії у розмірі 161916,35 грн проведено не було, суд вважає за необхідне відмовити у прийнятті звіту про виконання рішення суду від 16.04.2025 по справі № 480/11606/21.
Щодо поданого представником відповідача клопотання про звільнення керівника головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно ч.5 ст.382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Так, представник відповідача у клопотанні про звільнення керівника головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України вказує, що з метою забезпечення фінансовими ресурсами витрат Пенсійного фонду України у III кварталі 2025 року та відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09 грудня 2021 року № 35-1), наказом Пенсійного фонду України від 30.06.2025 № 111 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на III квартал 2025 року» затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на III квартал 2025 року, яким виплат по рішенням судів не передбачено.
З копії наданого суду Тимчасового розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України на III квартал 2025 року, затверджено наказом Пенсійного фонду України від 30.06.2025 № 111, вбачається, що виплат для забезпечення виконання рішень суду на III квартал 2025 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області не закладено.
Таким чином, відповідачем на цей час підтверджено відсутність бюджетних асигнувань для виконання рішення суду у цій справі.
З огляду на вищевикладене, суд на підставі ч.ч.3,5 ст.382-3 КАС України вбачає за необхідне клопотання представника відповідача задовольнити та звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу, встановивши відповідачеві новий строк для подання звіту про виконання рішення у цій справі - протягом 90 днів з дня отримання копії цієї ухвали суду.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 28.07.2025 про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі № 480/11606/21.
Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити та звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу за невиконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі № 480/11606/21.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі № 480/11606/21 в частині здійснення виплати ОСОБА_1 перерахованої з 01.12.2019 пенсії, на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України від 30.07.2021 №33/39-2084, з урахуванням раніше виплачених сум - протягом 90 днів з дня отримання даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя С.М. Глазько