Рішення від 26.08.2025 по справі 520/7935/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2025 року Справа № 520/7935/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Садової М.І.,

за участю секретаря судових засідань Павлової А. М.,

представника позивача Сеник С. Г. (в режимі відеоконференції),

представника відповідача Жадан А. С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в місті Харкові в приміщенні суду у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,-

УСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, у якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:

1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0012942-2405-2030-UA63120270000028556 від 01.02.2024, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік на суму 469,08 грн;

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0012940- 2405-2030-UA63120270000028556 від 01.02.2024, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік на суму 36888,58 грн;

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0012944- 2405-2030-UA63120270000028556 від 01.02.2024, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік на суму 34179,17грн;

4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0012935- 2405-2030-UA63120270000028556 від 01.02.2024, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік на суму 8807,50 грн;

5. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0012943- 2405-2030-UA63120270000028556 від 01.02.2024, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік на суму 16669,25 грн;

6. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0012945- 2405-2030-UA63120270000028556 від 01.02.2024, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік на суму 5531,50 грн;

7. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №2621606- 2405-2030-UA63120270000028556 від 30.10.2024, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2023 рік на суму 8552,55 грн;

8. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №2576296- 2405-2030-UA63120270000028556 від 30.10.2024, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2023 рік на суму 25773,23 грн;

9. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №2576297- 2405-2030-UA63120270000028556 від 30.10.2024, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2023 рік на суму 13617,75 грн;

10. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №2576298- 2405-2030-UA63120270000028556 від 30.10.2024, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2023 рік на суму 57035,42 грн;

11. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №2586035- 2405-2030-UA63120270000028556 від 30.10.2024, яким ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) було визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2023 рік на суму 5284,36 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ППР прийнятті з неправильним застосуванням ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі - податок на нерухомість) у розмірі 1% від мінімальної заробітної плати (далі - МЗП), тоді як об'єкти нерухомості позивача є складами та промисловими будівлями, що класифікуються як "інші будівлі" за додатком №1 до рішення Харківської міської ради від 22.02.2017 №542/17 (зі змінами), для яких ставка становить 0,1%. Позивач посилається на Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000 (далі - ДК 018-2000), технічні паспорти, висновок експерта ТОВ "БУДГРУПП" від 03.03.2023 №320140529, правовстановлюючі документи. Позивач не згоден з нарахованими сумами податку через їх необґрунтованість. Податкові повідомлення-рішення головного управління ДПС у Харківській є протиправними та такими, що винесені з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягають скасуванню.

Відповідач у додаткових поясненнях заперечує позов, стверджуючи, що ППР сформовані автоматично на основі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - реєстр), де тип будівель не конкретизовано, а лише вказано "нежитлові приміщення". Застосовано ставку 1% відповідно до рішення Харківської міської ради від 22.02.2017 №542/17 (зі змінами), п. 69.22 підрозділу 10 розділу XX ПК України та Рішення Харківської міської ради від 19.08.2024 №633/24. Посилається на відсутність змін у реєстрі позивачем, дохід позивача від оренди нерухомості та відсутність звернення за звіркою даних. Просить у позові відмовити.

Позивач у додаткових поясненнях спростовує аргументи відповідача, наголошуючи, що предметом доказування є ставка податку, а не об'єкт оподаткування; обов'язок доказування правомірності ППР лежить на відповідачі (ч. 2 ст. 77 КАС України); докази позивача підтверджують класифікацію будівель як "складів та сховищ інших" (підклас 1252.9 ДК 018-2000); дохід від оренди не впливає на класифікацію; платник не зобов'язаний ініціювати звірку. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 21.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав заяву про закриття провадження у справі, посилаючись на те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення не були оформлені у письмовій формі, не підписані та не скріплені печаткою, а також не були надіслані Позивачу засобами поштового зв'язку, тому не можуть вважатися індивідуальними актами суб'єкта владних повноважень.

Позивач подав заперечення на заяву відповідача, стверджуючи, що податкові повідомлення-рішення, отримані через електронний кабінет, є дійсними та підлягають оскарженню відповідно до норм Податкового кодексу України.

Оскільки встановлення обставин у цій справі потребували з'ясування та перевірки належними доказами з обов'язковим наданням особистих пояснень сторонами, задля повного та всебічного встановлення обставин цієї справи, враховуючи характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Ухвалою суду від 08.05.2025 постановлено перейти із розгляду справи № 520/7935/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.

12.06.2025 ухвалою суду відмовлено у закритті провадження у справі.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просить такі задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечував повністю.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.

Суд установив, позивачу на праві власності належать нежитлові приміщення (або їх частки) за адресами:

- АДРЕСА_1 , 1/2 частка нежитлової будівлі літ. "Н-1" (3077,4 кв.м., складське сховище №1); /а.с. 46/.

- місто Харків, вулиця Морозова, № 11, 1/2 частка нежитлових приміщень підвалу в нежитловій будівлі літ. "Ф-1" (1626,0 кв.м., складське сховище №2); /а.с. 75/.

- місто Харків, вулиця Морозова, № 11, нежитлова будівля літ. "Л-1" (3405,1 кв.м.); /а.с. 31/.

- місто Харків, вулиця Морозова, № 11, нежитлова будівля літ. “Бп», загальною площею 510,6 кв.м. складське сховище №5) /а.с. 13/.

- місто Харків, вулиця Морозова, № 11, нежитлова будівля літ. “И-1», загальною площею 43,3 кв.м., /а.с. 70/.

- місто Харків, вулиця Ковтуна, № 24, 1/2 частка нежитлової будівлі літ “А-1», загальною площею 6310,0 кв.м., /а.с. 110/.

Право власності підтверджено договорами купівлі-продажу, витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, копії яких містяться у матеріалах справи.

Відповідач 26.12.2024 надіслав позивачу в електронний кабінет платника податків податкові повідомлення-рішення про нарахування податку на нерухомість за 2022 та 2023 роки, застосовуючи ставку 1% від МЗП за 1 кв.м. (як для "будівель торговельних" або аналогічних), загальною сумою понад 200 тис. грн.

Позивач оскаржує ППР в адміністративному порядку, стверджуючи неправильну класифікацію об'єктів та вважаючи такі податкові повідомлення-рішення протиправними, а відтак просить їх скасувати.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно п. 6.1. статті 6 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

У силу вимог п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зокрема зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до приписів ст. 265 ПК України податок на майно складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.

Згідно із підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Відповідно до підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Підпунктами 266.3.1 та 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України передбачено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Отже, за загальним правилом, об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Підпунктом 266.6.1. пункту 266.2 статті 266 ПК України передбачено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Рішенням 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» від 22.02.2017 №542/17 зі змінами та доповненнями та яке є чинним, відповідно до Податкового кодексу України, на підставі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено на території міста Харкова на 2017 рік та наступні роки місцеві податки і збори: п. 1.1. податок на майно, який складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Згідно пп. 1 - 3 Додатку № 1 до вищезазначеного рішення ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування.

Так, пунктом 5 зазначеного вище Додатку № 1 встановлено ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у таких розмірах: 1) будівлі готельні - 1 відсоток; 2) будівлі офісні - 1 відсоток; 3) будівлі торговельні - 1 відсоток; 4) гаражі - 0,1 відсотка; 5) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки) - 1 відсоток; 6) господарські (присадибні) будівлі - 0 відсотків; 7) інші будівлі - 0,1 відсотка.

Отже, ставка податку коливається в залежності від цільового призначення нежитлового приміщення, яке перебуває у власності особи.

Згідно із абз. 7 пп. 266.7.1 п. 266. 7 ст. 266 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Відповідно до п.14.1.129-1 п.14.1 ст.14 ПК України об'єкти нежитлової нерухомості - будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду. У нежитловій нерухомості виділяють: а) будівлі готельні - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку; б) будівлі офісні - будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей; в) будівлі торговельні - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування; г) гаражі - гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки; ґ) будівлі промислові та склади; д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки); е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо; є) інші будівлі.

Класифікацію будівель залежно від їх функціонального призначення наведено у Державному класифікаторі будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженому та введеному в дію наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17 серпня 2000 року №507, чинний з 01 січня 2001 року (далі - ДК 018-2000).

Відповідно до вказаного ДК 018-2000 об'єктами класифікації є будівлі виробничого та невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення.

У розділі 1 ДК 018-2000 наведено визначення, згідно з яким: споруди - це будівельні системи, пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт; будівлі - це споруди, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несуче-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення устаткування, тварин, рослин, а також предметів; інженерні споруди - це об'ємні, площинні або лінійні наземні, надземні або підземні будівельні системи, що складаються з несучих та в окремих випадках огороджувальних конструкцій і призначені для виконання виробничих процесів різних видів, розміщення устаткування, матеріалів та виробів, для тимчасового перебування і пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких та газоподібних продуктів та ін.

Відповідно до ДК 018-2000 будівлі промисловості (криті будівлі промислового призначення, наприклад, фабрики, майстерні, бойні, пивоварні заводи, складальні підприємства тощо) віднесено до підрозділу «Будівлі нежитлові» група 125 «Будівлі промислові та склади» клас 1251 «Будівлі промисловості».

До будівель промисловості відносяться об'єкти нерухомості, які відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000 належать до класу 1251 «Будівлі промисловості», який в свою чергу включає підкласи: 1251.1 «Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості», 1251.2 «Будівлі підприємств чорної металургії», 1251.3 «Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості», 1251.4 «Будівлі підприємств легкої промисловості», 1251.5 «Будівлі підприємств харчової промисловості», 1251.6 «Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості», 1251.7 «Будівлі підприємств лісової деревообробної та целюлозно-паперової промисловості», 1251.8 «Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості», 1251.9 «Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне».

Визначення приналежності будівлі до того чи іншого класу проводиться на підставі документів, що підтверджують право власності, з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення об'єкта нерухомості згідно з ДК 018-2000.

При цьому, ДК 018-2000 використовується у даному випадку не для визначення ставок оподаткування, а виключно для визначення статусу нежитлового приміщення, яке не зазначено у реєстрі прав на нерухоме майно, але визначено у технічній документації будівлі.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31.01.2018 у справі №822/2624/16.

Суд установив, нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: місто Харків, вулиця Морозова, № 11, 1/2 частка нежитлової будівлі літ. "Н-1" (3077,4 кв.м., складське сховище №1); місто Харків, вулиця Морозова, № 11, 1/2 частка нежитлових приміщень підвалу в нежитловій будівлі літ. "Ф-1" (1626,0 кв.м., складське сховище №2); місто Харків, вулиця Морозова, № 11, нежитлова будівля літ. "Л-1" (3405,1 кв.м.); місто Харків, вулиця Морозова, № 11, нежитлова будівля літ. “Бп», загальною площею 510,6 кв.м. складське сховище №5); АДРЕСА_1 , нежитлова будівля літ. “И-1», загальною площею 43,3 кв.м.; АДРЕСА_2 , 1/2 частка нежитлової будівлі літ “А-1», загальною площею 6310,0 кв.м., належало на праві власності ОСОБА_1 (на момент виникнення спірних правовідносин), що підтверджується інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до технічних паспортів, нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: місто Харків, вулиця Морозова, № 11, 1/2 частка нежитлової будівлі літ. "Н-1" (3077,4 кв.м., складське сховище №1); місто Харків, вулиця Морозова, № 11, 1/2 частка нежитлових приміщень підвалу в нежитловій будівлі літ. "Ф-1" (1626,0 кв.м., складське сховище №2); місто Харків, вулиця Морозова, № 11, нежитлова будівля літ. "Л-1" (3405,1 кв.м.); місто Харків, вулиця Морозова, № 11, нежитлова будівля літ. “Бп», загальною площею 510,6 кв.м. складське сховище №5); місто Харків, вулиця Морозова, № 11, нежитлова будівля літ. “И-1», загальною площею 43,3 кв.м.; місто Харків, вулиця Ковтуна, № 24, 1/2 частка нежитлової будівлі літ “А-1», загальною площею 6310,0 кв.м. - є виробничими будинками (адміністративно-виробничою будівлею).

За таких обставин вказані приміщення які знаходиться за адресою: місто Харків, вулиця Морозова, № 11, 1/2 частка нежитлової будівлі літ. "Н-1" (3077,4 кв.м., складське сховище №1); місто Харків, вулиця Морозова, № 11, 1/2 частка нежитлових приміщень підвалу в нежитловій будівлі літ. "Ф-1" (1626,0 кв.м., складське сховище №2); місто Харків, вулиця Морозова, № 11, нежитлова будівля літ. "Л-1" (3405,1 кв.м.); місто Харків, вулиця Морозова, № 11, нежитлова будівля літ. “Бп», загальною площею 510,6 кв.м. складське сховище №5); місто Харків, вулиця Морозова, № 11, нежитлова будівля літ. “И-1», загальною площею 43,3 кв.м.; місто Харків, вулиця Ковтуна, № 24, 1/2 частка нежитлової будівлі літ “А-1», загальною площею 6310,0 кв.м., підпадають під дію підпункту 8 (інші) пункту 5 Додатку №1 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 № 542/17 «Про місцеві податки і збори у місті Харкові», оскільки не є готелем, офісом, торгівельним приміщенням, а також не є будівлею для публічних виступів, тому до вказаних нежитлових будівель має бути застосована ставка податку в розмірі 0,1% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

Що стосується посилання податкового органу на те, що платник податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з метою запобігання невірного обчислення бази оподаткування, повинен звернутися до органу, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно - будівельного контролю та нагляду і отримати необхідний висновок щодо віднесення об'єктів нерухомості до відповідного класу Класифікатора та надати його до податкового органу, суд зазначає, що посилаючись на такі доводи, податковий орган не наводить норми прави, які покладають на платника податку вчинення саме таких дій.

Суд установив, при формуванні спірних податкових повідомлень-рішень з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки щодо об'єктів нежитлової нерухомості за 2022-2023 роки, контролюючим органом застосована ставка податку в розмірі 1% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, при цьому відповідачем не враховано цільове призначення нежитлових приміщень.

Так, контролюючим органом обчислено базу оподаткування на підставі даних державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в яких відомості щодо цільового призначення приміщень відсутні.

Суд установив, що відповідач необґрунтовано кваліфікував нежитлову власність позивача у якості об'єкту оподаткування податком на нерухоме майно за ставкою 1% як до будівель готельних, офісних, торгівельних або для публічних виступів, оскільки відомостей про те, що такі докази існували у розпорядженні суб'єкта владних повноважень на момент видання оскаржуваних податкових повідомлень-рішень №0012942-2405-2030-UA63120270000028556 від 01.02.2024, №0012940-2405-2030-UA63120270000028556 від 01.02.2024, №0012944-2405-2030-UA63120270000028556 від 01.02.2024, №0012935-2405-2030-UA63120270000028556 від 01.02.2024, №0012943-2405-2030-UA63120270000028556 від 01.02.2024, №0012945-2405-2030-UA63120270000028556 від 01.02.2024, №2621606-2405-2030-UA63120270000028556 від 30.10.2024, №2576296-2405-2030-UA63120270000028556 від 30.10.2024, №2576297-2405-2030-UA63120270000028556 від 30.10.2024, №2576298-2405-2030-UA63120270000028556 від 30.10.2024, №2586035-2405-2030-UA63120270000028556 від 30.10.2024, матеріали справи не містять.

Суд зазначає, що в ході розгляду справи не підтверджено підстав віднесення будівель, належних позивачу до будівель готельних, офісних, будівель торговельних, будівель для публічних виступів, та відповідачем таких доказів не надано.

Згідно з правової позиції Верховного Суду, висловленої у постанові від 11.11.2019 по справі №803/1672/16, у випадку встановлення правомірності нарахування частини суми грошового зобов'язання оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням за основним платежем та можливості обрахунку розміру такої суми, суд, в силу наданих процесуальним законом повноважень, не позбавлений можливості скасувати податкове повідомлення-рішення у відповідній частині.

Так, на 1 січня 2022 року мінімальна заробітна плата становила - 6500,00 грн, у 2023 році - 6 700,00 грн.

Суд установив, що ставка податку, яка врахована контролюючим органом при визначенні розміру суми податкового зобов'язання, при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень становить: більш ніж 0,1% мінімальної заробітної плати.

Однак, як вже було встановлено судом, до нежитлової нерухомості, належної позивачу, має бути застосована ставка податку в розмірі 0,1% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 01.02.2024 №0012942-2405-2030-UA63120270000028556 на суму 469,08 грн за 2022 рік, суд зазначає наступне.

Так, на 1 січня 2022 року мінімальна заробітна плата становила - 6500,00 грн, отже ставка податку, яка мала бути застосована до нежитлових будівель позивача у 2022 році становила - 6,50 грн (0,1 % х 6500,00 грн).

Також, судом зроблений розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік за нежитлову будівлю літ. “ И-1», загальною площею 43,3 кв.м., за ставкою 43,3* 6,50 = 281,45 гривень, де 43,3 - площа, 6,50 гривень - ставка податку у 2022 році (0,1% *6500,00 гривень).

Відтак, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 01.02.2024 №0012942-2405-2030-UA63120270000028556 за 2022 рік є правомірним в частині визначення податкового зобов'язання в сумі 281,45 грн, а не в сумі 469,08 грн, як визначив відповідач. Тому, вказане податкове повідомлення-рішення є протиправним в частині визначення податкового зобов'язання на суму - 187,63 грн.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 01.02.2024 №0012940-2405-2030-UA63120270000028556 на суму 36888,58 грн за 2022 рік, суд зазначає наступне.

Так, на 1 січня 2022 року мінімальна заробітна плата становила - 6500,00 грн, отже ставка податку, яка мала бути застосована до нежитлових будівель позивача у 2022 році становила - 6,50 грн (0,1 % х 6500,00 грн).

Також, судом зроблений розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік за нежитлову будівлю літ. “Л-1», загальною площею 3405,1 кв.м., за ставкою 3405,1 * 6,50 = 22133,15 гривень, де 3405,1 - площа, 6,50 гривень - ставка податку у 2022 році (0,1% *6500,00 гривень).

Відтак, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 01.02.2024 №0012940-2405-2030-UA63120270000028556 за 2022 рік є правомірним в частині визначення податкового зобов'язання в сумі 22133,15 грн, а не в сумі 36888,58 грн, як визначив відповідач. Тому, вказане податкове повідомлення-рішення є протиправним в частині визначення податкового зобов'язання на суму - 14755,43 грн.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 01.02.2024 №0012944- 2405-2030-UA63120270000028556 на суму 34179,17 грн за 2022 рік, суд зазначає наступне.

Так, на 1 січня 2022 року мінімальна заробітна плата становила - 6500,00 грн, отже ставка податку, яка мала бути застосована до нежитлових будівель позивача у 2022 році становила - 6,50 грн (0,1 % х 6500,00 грн).

Також, судом зроблений розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік за нежитлову будівлю літ. “А-1», загальною площею 6310,0 кв.м., за ставкою 6310,0 * 6,50 = 41015 гривень, де 6310,0 - площа, 6,50 гривень - ставка податку у 2022 році (0,1% *6500,00 гривень).

Відтак, при прийнятті податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 01.02.2024 №0012940-2405-2030-UA63120270000028556 за 2022 рік та проведених розрахунків судом не установлено застосування до спірних правовідносин ставки ані 1%, а навпаки, ставку менше 0,1%, а тому покликання сторони позивача суд оцінює критично.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 01.02.2024 №0012935-2405-2030-UA63120270000028556 на суму 8807,50 грн за 2022 рік, суд зазначає наступне.

Так, на 1 січня 2022 року мінімальна заробітна плата становила - 6500,00 грн, отже ставка податку, яка мала бути застосована до нежитлових будівель позивача у 2022 році становила - 6,50 грн (0,1 % х 6500,00 грн).

Також, судом зроблений розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік за нежитловій будівлі літ. “Ф-1», загальною площею 1626,0 кв.м., за ставкою 1626,0 * 6,50 = 10569 гривень, де 1626,0 - площа, 6,50 гривень - ставка податку у 2022 році (0,1% *6500,00 гривень).

Відтак, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 01.02.2024 №0012935-2405-2030-UA63120270000028556 за 2022 рік та проведених розрахунків судом не установлено застосування до спірних правовідносин ставки ані 1%, а навпаки, ставку менше 0,1%, а тому покликання сторони позивача суд оцінює критично.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 01.02.2024 №0012943-2405-2030-UA63120270000028556 на суму 16669,25 грн за 2022 рік, суд зазначає наступне.

Так, на 1 січня 2022 року мінімальна заробітна плата становила - 6500,00 грн, отже ставка податку, яка мала бути застосована до нежитлових будівель позивача у 2022 році становила - 6,50 грн (0,1 % х 6500,00 грн).

Також, судом зроблений розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік за нежитлову будівлю літ. “Н-1», загальною площею 3077,4 кв.м., за ставкою 3077,4 * 6,50 = 20003,10 гривень, де 3077,4 - площа, 6,50 гривень - ставка податку у 2022 році (0,1% *6500,00 гривень).

Відтак, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 01.02.2024 №0012943-2405-2030-UA63120270000028556 за 2022 рік та проведених розрахунків судом не установлено застосування до спірних правовідносин ставки ані 1%, а навпаки, ставку менше 0,1%, а тому покликання сторони позивача суд оцінює критично.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 01.02.2024 №0012945-2405-2030-UA63120270000028556 на суму 5531,50 грн за 2022 рік, суд зазначає наступне.

Так, на 1 січня 2022 року мінімальна заробітна плата становила - 6500,00 грн, отже ставка податку, яка мала бути застосована до нежитлових будівель позивача у 2022 році становила - 6,50 грн (0,1 % х 6500,00 грн).

Також, судом зроблений розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік за нежитлову будівлю літ. “ Бп », загальною площею 510,6 кв.м., за ставкою 510,6 * 6,50 = 3318,90 гривень, де 3405,1 - площа, 6,50 гривень - ставка податку у 2022 році (0,1% *6500,00 гривень).

Відтак, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 01.02.2024 №0012945-2405-2030-UA63120270000028556 за 2022 рік є правомірним в частині визначення податкового зобов'язання в сумі 3318,90 грн, а не в сумі 5531,50 грн, як визначив відповідач. Тому, вказане податкове повідомлення-рішення є протиправним в частині визначення податкового зобов'язання на суму - 2 212,60 грн.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 30.10.2024 №2621606-2405-2030-UA63120270000028556 на суму 8552,55 грн за 2023 рік, суд зазначає наступне.

Так, на 1 січня 2023 року мінімальна заробітна плата становила - 6700,00 грн, отже ставка податку, яка мала бути застосована до нежитлових будівель позивача у 2023 році становила - 6,70 грн (0,1 % х 6700,00 грн).

Також, судом зроблений розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік за нежитлову будівлю літ. “ Бп », загальною площею 510,6 кв.м., за ставкою 510,6 * 6,70 = 3421,02 гривень, де 510,6 - площа, 6,70 гривень - ставка податку у 2023 році (0,1% *6700,00 гривень).

Відтак, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 30.10.2024 №2621606-2405-2030-UA63120270000028556 за 2023 рік є правомірним в частині визначення податкового зобов'язання в сумі 3421,02 грн, а не в сумі 8552,55 грн, як визначив відповідач. Тому, вказане податкове повідомлення-рішення є протиправним в частині визначення податкового зобов'язання на суму - 5 131,53 грн.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 30.10.2024 №2576296-2405-2030-UA63120270000028556 на суму 25773,23 грн за 2023 рік, суд зазначає наступне.

Так, на 1 січня 2023 року мінімальна заробітна плата становила - 6700,00 грн, отже ставка податку, яка мала бути застосована до нежитлових будівель позивача у 2023 році становила - 6,70 грн (0,1 % х 6700,00 грн).

Також, судом зроблений розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік за нежитлову будівлю літ. “Н-1», загальною площею 3077,4 кв.м., за ставкою 3077,4 * 6,70 = 20618,58 гривень, де 3077,4 - площа, 6,70 гривень - ставка податку у 2023 році (0,1% *6700,00 гривень).

Відтак, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 30.10.2024 №2576296-2405-2030-UA63120270000028556 за 2023 рік є правомірним в частині визначення податкового зобов'язання в сумі 20618,58 грн, а не в сумі 25773,23 грн, як визначив відповідач. Тому, вказане податкове повідомлення-рішення є протиправним в частині визначення податкового зобов'язання на суму - 5 154,65 грн.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 30.10.2024 №2576297-2405-2030-UA63120270000028556 на суму 13617,75 грн за 2023 рік, суд зазначає наступне.

Так, на 1 січня 2023 року мінімальна заробітна плата становила - 6700,00 грн, отже ставка податку, яка мала бути застосована до нежитлових будівель позивача у 2023 році становила - 6,70 грн (0,1 % х 6700,00 грн).

Також, судом зроблений розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік за нежитловій будівлі літ. “Ф-1», загальною площею 1626,0 кв.м., за ставкою 1626,0 * 6,70 = 10894,20 гривень, де 1626,0 - площа, 6,70 гривень - ставка податку у 2023 році (0,1% *6700,00 гривень).

Відтак, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 30.10.2024 №2576297-2405-2030-UA63120270000028556 за 2023 рік є правомірним в частині визначення податкового зобов'язання в сумі 10894,20 грн, а не в сумі 13617,75 грн, як визначив відповідач. Тому, вказане податкове повідомлення-рішення є протиправним в частині визначення податкового зобов'язання на суму - 2 723,55 грн.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 30.10.2024 №2576298-2405-2030-UA63120270000028556 на суму 57035,42 грн за 2023 рік, суд зазначає наступне.

Так, на 1 січня 2023 року мінімальна заробітна плата становила - 6700,00 грн, отже ставка податку, яка мала бути застосована до нежитлових будівель позивача у 2023 році становила - 6,70 грн (0,1 % х 6700,00 грн).

Також, судом зроблений розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік за нежитлову будівлю літ. “Л-1», загальною площею 3405,1 кв.м., за ставкою 3405,1 * 6,70 = 22814,17 гривень, де 3405,1 - площа, 6,70 гривень - ставка податку у 2023 році (0,1% *6700,00 гривень).

Відтак, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 30.10.2024 №2576298-2405-2030-UA63120270000028556 за 2023 рік є правомірним в частині визначення податкового зобов'язання в сумі 22814,17 грн, а не в сумі 57035,42 грн, як визначив відповідач. Тому, вказане податкове повідомлення-рішення є протиправним в частині визначення податкового зобов'язання на суму - 34 221,25 грн.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 30.10.2024 №2586035-2405-2030-UA63120270000028556 на суму 5284,36 грн за 2023 рік, суд зазначає наступне.

Так, на 1 січня 2023 року мінімальна заробітна плата становила - 6700,00 грн, отже ставка податку, яка мала бути застосована до нежитлових будівель позивача у 2023 році становила - 6,70 грн (0,1 % х 6700,00 грн).

Також, судом зроблений розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік за нежитлову будівлю літ. “А-1», загальною площею 6310,0 кв.м., за ставкою 6310,0 * 6,70 = 42277 гривень, де 6310,0 - площа, 6,70 гривень - ставка податку у 2023 році (0,1% *6700,00 гривень).

Відтак, податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 30.10.2024 №2586035-2405-2030-UA63120270000028556 за 2023 рік та проведених розрахунків судом не установлено застосування до спірних правовідносин ставки ані 1%, а навпаки, ставку менше 0,1%, а тому покликання сторони позивача суд оцінює критично.

Жодних інших фактичних даних, які б мали значення для розгляду цієї справи суд не встановив.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище суд прийшов переконання про те, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково.

У відповідності до ст. 139 КАС України, з урахування пропорційності задоволення позовних вимог, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 965,62 грн.

Керуючись ст. ст. 5-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення головного управління ДПС у Харківській області від 01.02.2024 №0012942-2405-2030-UA63120270000028556 про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік у розмірі 187 (сто вісімдесят сім) гривень 63 копійки.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення головного управління ДПС у Харківській області від 01.02.2024 №0012940-2405-2030-UA63120270000028556 ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік у розмірі 14755 (чотирнадцять тисяч сімсот п'ятдесят п'ять) гривень 43 копійки.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення головного управління ДПС у Харківській області від 01.02.2024 №0012945-2405-2030-UA63120270000028556 ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2022 рік у розмірі 2212 (дві тисячі двісті дванадцять) гривень 60 копійок.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення головного управління ДПС у Харківській області від 30.10.2024 №2621606-2405-2030-UA63120270000028556 про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2023 рік у розмірі 5131 (п'ять тисяч сто тридцять одну) гривню 53 копійки.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення головного управління ДПС у Харківській області від 30.10.2024 №2576296-2405-2030-UA63120270000028556 про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2023 рік у розмірі 5154 (п'ять тисяч сто п'ятдесят чотири) гривні 65 копійок.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення головного управління ДПС у Харківській області від 30.10.2024 №2576297-2405-2030-UA63120270000028556 про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2023 рік у розмірі 2723 (дві тисячі сімсот двадцять три) гривні 55 копійок.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення головного управління ДПС у Харківській області від 30.10.2024 №2576298-2405-2030-UA63120270000028556 про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2023 рік у розмірі 34221 (тридцять чотири тисячі двісті двадцять одну) гривню 25 копійок.

У решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з головного управління ДПС у Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 965,62 грн.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

відповідач головне управління Державної податкової служби у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, місцезнаходження - місто Харків, вулиця Григорія Сковороди, будинок № 46, код ЄДРПОУ 43983495.

Повне судове рішення складено та підписано суддею 01.09.2025.

Суддя М. І. Садова