Справа № 420/18670/24
28 серпня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі питання щодо прийняття звіту про виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
В Одеському окружному адміністративному суді перебувала справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача про відмову позивачу у проведенні перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020р., 01.02.2021 р., 01.02.2022р. та 01.02.2023р. з індексацією базового ОСНП, а також у здійсненні відповідних виплат 3 урахуванням вже виплачених сум разом із втратою частини доходу;
- зобов'язати відповідача на підставі наданих СБУ оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивача провести з 01.02.2020 р., 01.02.2021 р., 01.02.2022 р. та 01.02.2023 р. (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії перерахунок основного розміру пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення, з розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з індексацією базового ОСНП та провести виплату перерахованої пенсії, разом із втратою частини доходу, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум;
- визнати протиправними дії відповідача шодо обмеження розміру виплаченої з 01.03.2023 р. та з 01.03.2024 р. позивачу індексації пенсії відповідно до Постанови КМУ №168 та Постанови КМУ № 185 розміром 1500 грн. разом із втратою частини доходу;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2023 р. та з 01.03.2024 р. перерахунок та виплату позивачу пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500грн. та без обмеження пенсії максимальним розміром разом із втратою частини доходу;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2024 р. позивачу підвищення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 3 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500грн. та без обмеження основного розміру пенсії максимальним розміром разом із втратою частини доходу;
- зобов'язати відповідача негайно виконати рішення суду в частині виплати пенсії ОСОБА_1 у межах суми стягнення за один місяць, відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України;
- зобов'язати відповідача виплатити ОСОБА_1 заборгованість однією сумою, без будь-яких відстрочок.
Рішенням суду від 10.10.2024 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійснені перерахунку пенсії з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих Управлінням Служби безпеки України в Одеській області від 13.05.2024 року №21/3-9/878-240 (станом на 01.01.2020 року), від 13.05.2024 року №21/3-9/878-241 (станом на 01.01.2021 року), від 17.11.2023 року №21/3/2-9/878-428 (станом на 21.01.2022 року) та від 17.11.2023 року №21/3/2-9/878-429 (станом на 19.01.2023 року) та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення від 13.05.2024 року №21/3-9/878-240 (станом на 01.01.2020 року), від 13.05.2024 року №21/3-9/878-241 (станом на 01.01.2021 року), від 17.11.2023 року №21/3/2-9/878-428 (станом на 21.01.2022 року) та від 17.11.2023 року №21/3/2-9/878-429 (станом на 19.01.2023 року), виданих Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, з урахуванням раніше виплачених сум. А також визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку з 01.03.2023 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року пенсію, без застосування обмеження її максимального розміру та з урахуванням раніше виплачених сум.
12.11.2024 року вищенаведене рішення набрало законної сили.
Ухвалою суду від 26.05.2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 10.10.2024 року по справі №420/18670/24 у 30-ти денний строк з моменту набрання ухвалою законної сили.
19.08.2025 року від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду від 10.10.2024 року №420/18670/24 (вх.№85355/25).
Відповідно до ч.8 ст.382 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частинами 2-3 зазначеної статті встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Розглянувши вказаний звіт з урахуванням постанов П'ятого апеляційного адміністративного суду прийнятих у справі №420/18670/24, суд дійшов висновку, що відповідачем не надані докази повного виконання рішення суду. Втім, оцінюючи зміст звіту, суд доходить до таких висновків.
Так, в звіті ГУПФУ в Одеській області зазначає, що на виконання рішення суду від 10.10.2024 року по справі №420/18670/24, 10.12.2024 року проведено перерахунок пенсії з 01.02.2020 року, з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року ОСОБА_1 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення від 13.05.2024 року №21/3-9/878-240 (станом на 01.01.2020 року), від 13.05.2024 року №21/3-9/878-241 (станом на 01.01.2021 року), від 17.11.2023 року №21/3/2-9/878-428 (станом на 21.01.2022 року) та від 17.11.2023 року №21/3/2-9/878-429 (станом на 19.01.2023 року), виданих Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, з 01.03.2023 року, без застосування обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.
Сума доплати за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 з урахуванням фактично виплачених сум складає 184,10 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.
Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 в сумі 184,10 грн. буде здійснена після виділення коштів з Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
Оцінюючи наданий звіт, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України фінансують види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань.
Таким чином, нарахована позивачу сума різниці пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема ГУ ПФУ в Одеській області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно із підпунктами 4-5 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.
Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 року у справі №560/523/19, від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
З огляду на викладене, суд зазначає, що не можна вважати фактично виконаним таке рішення шляхом перерахунку пенсії та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.
Отже, відповідачем не доведено повного та фактичного виконання рішення суду у даній справі, не надано доказів виплати на користь ОСОБА_1 суми доплати за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 року.
Суд враховує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулось до Пенсійного фонду України з листом від 14.09.2022 року №1500-0403-5/44178 з проханням сформувати бюджетний запит для виділення коштів з Державного бюджету України в загальній сумі 184,10 грн., нарахованих на виконання рішення суду по справі №420/18670/24 та надати його копію до управління.
Судом також враховується, що Верховний Суд у постанові від 31.10.2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацом другим пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30.06.2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Згідно ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі вищевикладеного та з урахуванням вказаних у звіті відповідачем обставин, суд вважає за необхідне Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області встановити новий строк подання звіту про виконання рішення суду від 10.10.2024 року по справі №420/18670/24, а саме у 90-то денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241, 248, 256, 382 КАС України суд,-
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) надати до суду у 90-то денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 10.10.2024 року по справі №420/18670/24.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Е.А.Іванов