01 вересня 2025 рокусправа № 380/3172/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії, в якому просить:
- Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії, що полягає у не проведенні ОСОБА_1 , нового розрахунку вислуги років на підставі довідки № 30п/к/13-2024 від 22.11.2024;
- Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії провести ОСОБА_1 , новий розрахунок вислуги років на підставі довідки № 30п/к/13-2024 від 22.11.2024.
- Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії, що полягає у не внесенні змін на підставі довідки №30п/к 13-2024 від 22.11.2024 в наказ ГУ МВС України у Львівській області від 30.03.2010 № 85 о/с про звільнення ОСОБА_1 , з органів внутрішніх справ.
- Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії на підставі довідки №30п/к/13-2024 від 22.11.2024 внести зміни в наказ ГУ МВС України у Львівській області від 30.03.2010 № 85 о/с про звільнення ОСОБА_1 , з органів внутрішніх справ.
- Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії, що полягає у відмові в виготовленні копії послужного списку та направленні нового розрахунку вислуги років на підставі довідки №30п/к/13-2024 від 22.11.2024, наказу ГУ МВС України у Львівській області від 30.03.2010№ 85 о/с з внесеними змінами на підставі довідки №30п/к/13-2024 від 22.11.2024 про звільнення ОСОБА_1 , з органів внутрішніх справ, в Регіональний сервісний центр ГСЦМВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях областях сектор з пенсійних питань з обслуговування Львівської та Донецької областей (м. Львів)): вул. Данила Апостола, 11, 79040, код ЄДРПОУ 45307457, тел. (032) 255-62-72, e-mail: info_Ivv@hsc.gov.ua для проведення перерахунку пенсії.
- Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії виготовити копію послужного списку та направити його, а також новий розрахунок вислуги років на підставі довідки №30п/к/13-2024 від 22.11.2024, копію наказу ГУ МВС України у Львівській області від 30.03.2010 № 85 о/с з внесеними змінами на підставі довідки №30п/к/13-2024 від 22.11.2024, в Регіональний сервісний центр Г СЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (сектор з пенсійних питань з обслуговування Львівської та Донецької областей (м. Львів)): вул. Данила Апостола, 11, 79040, код ЄДРПОУ 45307431, тел. (032) 255-62-72, e-mail: info_Ivv@hsc.gov.ua для проведення перерахунку пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 у справі № 380/30475/23, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2024, відповідач видав довідку № 30п/к/13-2024 від 22.11.2024. У цій довідці підтверджено наявність у позивача пільгового стажу за час служби в полку патрульно-постової служби з розрахунку один місяць за сорок днів, що становить 04 роки 01 місяць 13 днів. Однак, на звернення позивача від 11.12.2024, відповідач листом від 03.01.2025 № Г-82/13-2025 відмовив у проведенні нового розрахунку вислуги років та внесенні змін до наказу про звільнення, посилаючись на норми законодавства, які, на думку позивача, не підлягають застосуванню. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 21.02.2025 позовну заяву залишено без руху.
12.03.2025 на адресу суду надійшло клопотання на виконання вимог ухвали.
Ухвалою від 17.03.2025 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (вх.№28037 від 03.04.2025) в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування вказує, що виконав рішення суду у справі № 380/30475/23, видавши довідку, яка, на його думку, має інформативний характер. Зазначив, що на момент звільнення позивача у 2010 році не діяли нормативно-правові акти, які б дозволяли зарахувати спірний період служби на пільгових умовах (один місяць за сорок днів). Крім того, наголосив, що ГУ МВС України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії не є належним суб'єктом, уповноваженим видавати довідки для перерахунку пенсій, оскільки ці повноваження передані Регіональним сервісним центрам ГСЦ МВС. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 у справі № 380/30475/23, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії відповідача щодо ненадання довідки позивачу для перерахунку пенсії та зобов'язано відповідача сформувати та надати таку довідку із зазначенням пільгового стажу за час проходження служби з 01.09.1993 по 12.01.2006 в полку патрульно-постової служби з розрахунку один місяць за сорок днів.
На виконання цього судового рішення відповідач видав позивачу довідку № 30п/к/13-2024 від 22.11.2024, де зазначив, що пільговий стаж за вказаний період становить 04 роки 01 місяць 13 днів.
11.12.2024 ОСОБА_1 , звернувся до Ліквідаційної комісії з заявою, в якій просив провести новий розрахунок вислуги років на підставі довідки №30 п/к/13-2024 від 22.11.2024, внести зміни в наказ про звільнення на підставі вказаної довідки, зробити копію послужного списку і дані документи направити РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.
Листом ГУ МВС України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії від 03.01.2025 № Г-82/13-2025 позивачу відмовлено в проведенні нового розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні за час проходження служби в полку патрульно-постової служби у зв?язку з відсутністю підстав, а також зазначено, що підстав для несення змін до наказу про моє звільнення не має.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Пунктом «б» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно з пунктами «б», «в» частини першої статті 17 Закону № 2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 171 Закону № 2262-ХІІ).
На виконання зазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» прийнято Постанову № 393.
Згідно з абзацом двадцять шостим підпункту «в» пункту 3 Порядку № 393 (у редакції, чинній до внесення змін до пункту 3 постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі Постанова № 780)) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця:
час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ).
Відповідно до абзацу другого пункту 1 Постанови № 780 до пункту 3 Постанови № 393 внесено такі зміни: абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту «в» виключено.
Пунктом 2 Постанови № 780 установлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.
Водночас Постановою № 780 доповнено підпункт «г» пункту 3 Постанови № 393, який визначає перелік посад, проходження на яких зараховується на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів, абзацом такого змісту:
«час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ».
Постанова № 780 набрала чинність 27.07.2011.
Вирішуючи справу № 805/3923/18-а об'єднана палата Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 дійшла до висновку, що «основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.»
Таким чином, передбачена Постановою № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону № 2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.
Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 і від 22.06.2022 № 761/29252/17.
Відтак до вислуги років для призначення пенсії особам, зазначеним у Постанові № 393, відповідні періоди проходження ними служби зараховується на пільгових умовах, у тому числі, періоди проходження служби до 27.07.2011 на посадах, передбачених Постановою № 393 до внесення до неї змін Постановою № 780.
Судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2024 у справі №380/30475/23 Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії видано позивачу довідку №30 п/к/13-2024 від 22.11.2024 для перерахунку розміру пенсії, у якій зазначено пільговий стаж на час проходження з 01.09.1993 по 12.01.2006 служби в полку патрульно -постової служби з розрахунку 1 місяць за сорок днів - 04 роки 01 місяць та 13 днів.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, право Позивача на зарахування до вислуги років на пільгових умовах (один місяць за сорок днів) періоду служби з 01.09.1993 по 12.01.2006 вже встановлено судовим рішенням, що набрало законної сили, і не підлягає повторному доказуванню.
Довідка № 30п/к/13-2024 від 22.11.2024, видана на виконання рішення суду, є офіційним документом, що підтверджує нововиявлені обставини (наявність додаткового пільгового стажу), які є підставою для вчинення подальших дій, спрямованих на реалізацію пенсійних прав Позивача. Твердження відповідача про її «інформативний характер» є безпідставними, оскільки вона видана не в довільному порядку, а на підставі імперативного припису судового рішення.
Відмова відповідача провести новий розрахунок вислуги років, внести зміни до наказу про звільнення та направити відповідні документи для перерахунку пенсії, мотивована тими ж підставами, які вже були предметом судового розгляду у справі № 380/30475/23, є протиправною бездіяльністю.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, за сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, при цьому докази понесення інших судових витрат позивачем не надано, підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л ив:
1.Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії ( пл. Генерала Григоренка,36, м. Львів, 79007, ЄДРПОУ 08592247) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії- задовольнити повністю.
2.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії, що полягає у не проведенні ОСОБА_1 , нового розрахунку вислуги років на підставі довідки № 30п/к/13-2024 від 22.11.2024.
3.Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії провести ОСОБА_1 , новий розрахунок вислуги років на підставі довідки № 30п/к/13-2024 від 22.11.2024.
4.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії, що полягає у не внесенні змін на підставі довідки №30п/к 13-2024 від 22.11.2024 в наказ ГУ МВС України у Львівській області від 30.03.2010 № 85 о/с про звільнення ОСОБА_1 , з органів внутрішніх справ.
5.Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії на підставі довідки №30п/к/13-2024 від 22.11.2024 внести зміни в наказ ГУ МВС України у Львівській області від 30.03.2010 № 85 о/с про звільнення ОСОБА_1 , з органів внутрішніх справ.
6.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії, що полягає у відмові в виготовленні копії послужного списку та направленні нового розрахунку вислуги років на підставі довідки №30п/к/13-2024 від 22.11.2024, наказу ГУ МВС України у Львівській області від 30.03.2010№ 85 о/с з внесеними змінами на підставі довідки №30п/к/13-2024 від 22.11.2024 про звільнення ОСОБА_1 , з органів внутрішніх справ, в Регіональний сервісний центр ГСЦМВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях областях сектор з пенсійних питань з обслуговування Львівської та Донецької областей (м. Львів)): вул. Данила Апостола, 11, 79040, код ЄДРПОУ 45307457, тел. (032) 255-62-72, e-mail: info_Ivv@hsc.gov.ua для проведення перерахунку пенсії.
7.Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії виготовити копію послужного списку та направити його, а також новий розрахунок вислуги років на підставі довідки №30п/к/13-2024 від 22.11.2024, копію наказу ГУ МВС України у Львівській області від 30.03.2010 № 85 о/с з внесеними змінами на підставі довідки №30п/к/13-2024 від 22.11.2024, в Регіональний сервісний центр Г СЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (сектор з пенсійних питань з обслуговування Львівської та Донецької областей (м. Львів)): вул. Данила Апостола, 11, 79040, код ЄДРПОУ 45307431, тел. (032) 255-62-72, e-mail: info_Ivv@hsc.gov.ua для проведення перерахунку пенсії.
8.Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяГрень Наталія Михайлівна