Рішення від 29.08.2025 по справі 380/3019/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2025 рокусправа № 380/3019/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі ВЧ НОМЕР_1 , відповідач) з такими вимогами:

- визнати протиправним та скасувати Акт службового розслідування № 66354 від 31.10.2023 та Наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 31.10.2023 № 3169-ОД в частині притягнення ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності у розмірі 44404,90 грн;

- визнати протиправним та скасувати Акт службового розслідування № 68389 від 14.11.2023 та Наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 14.11.2023 № 3280-ОД в частині притягнення ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності у розмірі 44801,80 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 05.12.2022 № 324 справи та посаду здав і вибув до нового місця служби на посаду офіцера резерву офіцерської роти резерву офіцерського складу військової частини НОМЕР_2 . Наказами командира ВЧ НОМЕР_1 від 02.09.2023 № 2358-АД та від 15.09.2023 № 2505-АД призначені службові розслідування з метою уточнення причин і умов, які сприяли переплаті грошового забезпечення солдату ОСОБА_2 та солдату ОСОБА_3 . За результатами проведених службових розслідувань складені Акти службових розслідувань, на підставі яких видані накази № 3169-а від 31.10.2023 та № 3280-а від 14.11.2023. Відповідно до цих наказів ОСОБА_1 притягнуто до повної матеріальної відповідальності за невиконання посадових обов'язків у сумі 44404,90 грн. та 44801,80 грн. відповідно. Вважає накази № 3169-а від 31.10.2023 та №3280-а від 14.11.2023 «Про результати службового розслідування» та акти №66354 від 31.10.2023 року та № 68389 від 14.11.2023 про службове розслідування незаконними, наводить такі аргументи: 1) не допускав протиправної поведінки та не здійснював надлишкових витрат грошових коштів, тому не було підстав для притягнення до повної матеріальної відповідальності; 2) ведення обліку особового складу в батальйоні покладається на начальника штабу, а облік хворих - на начальника медичної частини, а не на командира батальйону. За час виконання тимчасового виконання ОСОБА_1 обов'язків командира батальйону (5 днів) начальник штабу та начальник медчастини не повідомляли про відсутність ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на службі без поважних причин; 3) солдати ОСОБА_3 та ОСОБА_2 з 06.06.2022 (тобто на час виконання позивачем обов'язків т.в.о. командира батальйону) перебували в розпорядженні командира ВЧ НОМЕР_3 , тому т.в.о. командира батальйону не мав відношення до визначення розміру та виплати їх грошового забезпечення.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що неналежне виконання ОСОБА_1 як тимчасово виконуючим обов'язки командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 своїх службових обов'язків (відсутність належного контролю за особовим складом) призвела до переплати грошового забезпечення солдатам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які, згідно проведених службових розслідувань, притягнуті до дисциплінарної відповідальності за самовільне залишення військової частини. Звертає увагу, що позивач, як т.в.о. командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 відповідно до покладених на нього посадових обов'язків повинен був здійснювати контроль за особовим складом батальйону. У зв'язку із виявленням переплати грошового забезпечення солдатам, які самовільно залишили військову частину, позивач підпадає під повну матеріальну відповідальність. Вважає оскаржувані накази законними та такими, що відповідають чинному законодавству.

Позивач подав відповідь на відзив, де повідомив, що солдати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 06.06.2022 року перебувають у підпорядкуванні командира військової частини НОМЕР_1 і не мають відношення до ТВО командира батальйону.

Суд вивчив аргументи учасників справи, викладені в заявах по суті спору, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:

ВЧ НОМЕР_1 є бригадою - тактичним військовим з'єднанням у складі Сухопутних військ України, до складу якої входить в т.ч. мотопіхотний батальйон. Військовослужбовці ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 проходили військову службу на різних посадах в цьому мотопіхотному батальйоні.

06.06.2022 командир ВЧ НОМЕР_1 вирішив:

1) увільнити від займаних посад в мотопіхотному батальйоні та зарахувати в розпорядження командира НОМЕР_4 окремої механізованої бригади (тобто у своє розпорядження) на підставі пп.15 ст.116 «Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України»:

- рядового ОСОБА_3 , номера обслуги зенітного артилерійського взводу мотопіхотного взводу мотопіхотного батальйону бригади (наказ №73-РС від 06.06.2022 по особовому складу, пп. 30; а.с.134 зворот);

- солдата ОСОБА_2 , старшого майстра відділення технічного обслуговування бронетанкової техніки взводу технічного забезпечення мотопіхотного батальйону бригади (наказ №73-РС від 06.06.2022 по особовому складу, пп. 73; а.с.134 зворот);

2) зарахувати ОСОБА_3 , ОСОБА_2 в розпорядження командира ВЧ НОМЕР_1 (пп. 21.20, 21.63 наказу №151 від 06.06.2022 по стройовій частині; а.с.134).

Старший лейтенант ОСОБА_1 станом на липень 2022 року проходив військову службу у ВЧ НОМЕР_1 на посаді заступника командира 1 мотопіхотної роти з озброєння мотопіхотного батальйону.

Командир ВЧ НОМЕР_1 наказом №207 (по стройовій частині) від 30.07.2022 визначив покласти тимчасове виконання обов'язків командира мотопіхотного батальйону на ОСОБА_4 у зв'язку із вибуттям командира батальйону у відпустку (а.с.37).

ОСОБА_1 як ТВО командира мотопіхотного батальйону ВЧ НОМЕР_1 03.08.2022 подав командиру ВЧ НОМЕР_1 рапорти:

1) рапорт вх.№31585 (а.с.143-145), просив виплатити премію військовослужбовцям мотопіхотного батальйону за старанність, розумну ініціативу, сумлінне виконання службових обов'язків та за особистий внесок у загальні результати служби за липень 2022 року в максимальних розмірах, визначених телеграмою Міністра оборони України вих. №248/1210 від 04.02.2022 для відповідної категорії військовослужбовців, крім військовослужбовців зазначених у цьому рапорті, а саме: - пп. 1-2 рапорта - командир та т.в.о. командира батальйону - розмір премії за рішенням командира частини; - пп.3-14 рапорта - перелік військовослужбовців, притягнених до дисциплінарної відповідальності, із зазначенням причини (перебування в стані алкогольного сп'яніння, відмова виконувати наказ, відсутність на службі), що не підлягають преміюванню.

Рапорт ОСОБА_4 вх.№31585 від 03.08.2022 погоджено без зауважень начальниками штабу, відділення персоналу штабу, юридичної служби, відділення морально-психологічного забезпечення, фінансово-економічної служби ВЧ НОМЕР_1 (а.с.145);

2) рапорт вх.№31586 (а.с.161), просив виплатити премію за липень 2022 року в розмірі 380% посадового окладу двом військовослужбовцям протитанкового взводу ( ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ), які пройшли навчання та отримали сертифікати щодо застосування ПТРК «Корсар», приймали участь в заходах із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях та виконували завдання за призначенням.

Командир ВЧ НОМЕР_1 наказом №213 (по стройовій частині) від 05.08.2022 визначив старшому лейтенанту ОСОБА_1 повернутися до виконання обов'язків за штатною посадою заступника командира 1 мотопіхотної роти з озброєння мотопіхотного батальйону, а тимчасове виконання обов'язків командира мотопіхотного батальйону поклав на іншого військовослужбовця (а.с.38). Командир ВЧ НОМЕР_1 наказом №324 (по стройовій частині) від 05.12.2022 виключив ОСОБА_4 зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення у зв'язку із вибуттям до нового місця служби ( АДРЕСА_1 , ВЧ НОМЕР_2 ) (а.с.39); з 21.05.2023 ОСОБА_4 перебуває на військовій службі у ВЧ НОМЕР_5 (а.с.40).

22.11.2022 на ім'я командира ВЧ НОМЕР_1 надійшов рапорт т.в.о. начальника медичної служби ВЧ НОМЕР_1 (вх.№56585 від 22.11.2022; а.с.86) про те, що дев'ять військовослужбовців бригади (ВЧ НОМЕР_1 ), що перебувають в розпорядженні командира ВЧ НОМЕР_1 , вибули на лікування до медичних закладів, але там не перебувають, в тому числі:

- колишній номер обслуги зенітного ракетно-артилерійського взводу мотопіхотного батальйону, який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , рядовий ОСОБА_3 ;

- колишній старший майстер відділення технічного обслуговування бронетанкової техніки взводу технічного обслуговування мотопіхотного батальйону, який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_2 .

Командир ВЧ НОМЕР_1 наказом №1772-АД від 26.11.2022 (в який неодноразово вносилися зміни) призначив службове розслідування для встановлення причин та умов, які сприяли відсутності на службі дев'яти військовослужбовців, які перебували в розпорядженні командира ВЧ НОМЕР_1 , в т.ч. ОСОБА_3 , ОСОБА_2 (а.с.86).

Результати розслідування встановлено наказом №2610-АД від 31.08.2023 (а.с.86-87), що містить такі положення:

- факт самовільного залишення військової частини колишнім номером обслуги зенітного ракетно-артилерійського взводу мотопіхотного батальйону, який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 рядовим ОСОБА_3 з 30 грудня 2021 року по теперішній час, колишнім старшим майстром відділення технічного обслуговування бронетанкової техніки взводу технічного обслуговування мотопіхотного батальйону який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 солдатом ОСОБА_2 з 13 квітня 2022 року по теперішній час вважати встановленим (п.2);

- начальнику з фінансово-економічної служби головному бухгалтеру фінансово- економічної служби військової частини НОМЕР_1 на підставі пункту 5 розділу XVI «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 26 червня 2018 року №745/32197 за не вихід на службу без поважних причин не виплачувати премію колишньому номеру обслуги зенітного ракетно-артилерійського взводу мотопіхотного батальйону, який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , рядовому ОСОБА_3 з грудня 2021 року по серпень 2023 року, та колишньому старшому майстру відділення взводу технічного обслуговування бронетанкової техніки, який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , солдату ОСОБА_2 з квітня 2022 року по серпень 2023 року в повному обсязі, та провести коригування раніше виплаченого грошового забезпечення;

- на підставі пункту 14 розділу XXXI «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 26 червня 2018 року №745/32197 за самовільне залишення частини не виплачувати додаткову винагороду, передбачену Постановою КМУ від 28.02.2022 №168, колишньому номеру обслуги зенітного ракетно-артилерійського взводу мотопіхотного батальйону, який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , рядовому ОСОБА_3 з грудня 2021 року по серпень 2023 року, та колишньому старшому майстру відділення взводу технічного обслуговування бронетанкової техніки, який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , солдату ОСОБА_2 з квітня 2022 року по серпень 2023 року, в повному обсязі, та провести коригування раніше виплаченого грошового забезпечення.

В вересні 2023 року командир ВЧ НОМЕР_1 ініціював проведення службових розслідування для з'ясування причин та умов переплати грошового забезпечення солдату ОСОБА_2 та рядовому ОСОБА_3 , за наслідками яких складено акти службових розслідувань №№66354, 68389 (а.с.88-104). За наслідками проведених службових розслідувань командир ВЧ НОМЕР_1 прийняв такі накази:

І. наказ №3169-АД від 31.10.2023 «Про результати службового розслідування проведеного для з'ясування причин переплати грошового забезпечення солдату ОСОБА_7 » (а.с.79-80), відповідно до якого:

- службовим розслідуванням встановлено, що під час проведення службового розслідування по факту відсутності військовослужбовців мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 у лікувальних закладах наказом командира військової частини НОМЕР_1 №2610-ОД від 31 серпня 2023 року, було встановлено факт відсутності у лікувальних закладах військовослужбовців мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 , зокрема солдата ОСОБА_8 . Відповідно до результатів зазначеного розслідування, військовослужбовець по мобілізації, колишній старший майстер відділення технічного обслуговування бронетанкової техніки взводу технічного обслуговування мотопіхотного батальйону, який перебуває в розпорядженні командира військової частини НОМЕР_6 солдат ОСОБА_2 13 квітня 2022 року вибув на лікування, але в лікувальний заклад не прибував, з 13 квітня 2022 року по теперішній час перебуває за межами військової частини, не пов'язуючи свій час з виконанням обов'язків військової служби.

- при перевірці грошового забезпечення, нарахованого солдату ОСОБА_2 , начальником фінансово-економічної служби-головним бухгалтером військової частини НОМЕР_1 встановлено суму переплат грошового забезпечення, яка не внесена до книги обліку нестач та книги обліку грошових стягнень та нарахувань військової частини НОМЕР_1 ;

- вказано, що причини і умови вчинення правопорушення колишнім старшим майстром відділення технічного обслуговування бронетанкової техніки взводу технічного обслуговування мотопіхотного батальйону, що перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , солдатом ОСОБА_2 , а також встановлення дії чи бездіяльності посадових осіб, що призвело до виникнення таких грошових переплат описані в розділі III акту службового розслідування від « 31» жовтня 2023 року вхідний №66354, а саме (далі суд цитує акт службового розслідування, бо в наказі не наведено фактів та обставин, що ставляться у вину позивачу, а.с. 91-93):

«[…] 3.9. […] Відповідно до наказу №280 від 15 вересня 2022 року «інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України» ведення обліку особового складу в батальйоні (дивізіоні, ескадрилії) покладається на начальника штабу батальйону (дивізіону, ескадрилії), а там, де його штатом не передбачено - на іншу посадову особу, призначену наказом командира військової частини. Начальник штабу батальйону стосовно обліку особового складу зобов'язаний:

щодня мати точні і особисто ним перевірені відомості про чисельність особового складу батальйону за штатом, за списком і в наявності, про кількість відсутніх із визначенням причин по кожній роті (батареї) і в цілому по батальйону;

щодня доповідати командиру батальйону і в штаб військової частини зведенні дані про наявність особового складу;

щомісяця перевіряти стан обліку особового складу в підрозділах батальйону, наявність в особового складу документів, що посвідчують особу С військовослужбовця, наявність у них відміток (про закріплену особисту зброю,

про серію та/або номер паспорта України, який на даний момент є в особи, про допуск до державної таємниці, про групу крові та резус-фактор тощо), а також відповідність записів фактичному військовому званню та посаді, на яку призначено військовослужбовця, перевіряти наявність ідентифікаційних жетонів з особистими номерами.[…]

3.11. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №207 від 30 липня 2022 року капітана ОСОБА_9 вважати таким, що вибув у відпустку терміном на 10 днів. Тимчасове виконання обов'язків командира мотопіхотного батальйону покласти на заступника командира 1 мотопіхотної роти з озброєння мотопіхотного батальйону, старшого лейтенанта ОСОБА_10 . Витяг із наказу додається до матеріалів службового розслідування. […]

3.13. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №213 від 05 серпня 2022 року майора ОСОБА_11 , заступника командира роти з вогневої підтримки з морально- психологічного забезпечення мотопіхотного батальйону, вважати таким що приступив до тимчасового виконання обов'язків командира мотопіхотного батальйону в пункті постійної дислокації. Старшого лейтенанта ОСОБА_12 повернутись до виконання обов'язків заступника командира і мотопіхотної роти з озброєння мотопіхотного батальйону. Витяг із наказу додається до матеріалів службового розслідування. […]

3.17.Відібрати пояснення у колишніх тимчасово виконуючих обов'язки командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_10 , […] щодо причин виникнення заборгованості та невнесення суми переплати грошового забезпечення до книги обліку нестач та книги обліку грошових стягнень та нарахувань військової частини НОМЕР_1 не є можливим у зв'язку з їх виключенням зі списків військової частини НОМЕР_1 . Відповідно до витягів з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №217 від 09 серпня 2022 року, №324 від 05 грудня 2022 року та №21 від 24 січня 2023 року.

Тимчасово виконуючими обов'язки командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 було підписано рапорти на винагороду та премію а саме: капітаном ОСОБА_13 рапорт про винагороду №23914 від 04 липня 2022 року та рапорт на премію №23880 від 04 липня 2022 року; старшим лейтенантом ОСОБА_14 рапорт на премію №31585 від 03 липня 2022 року та №31586 від 03 липня 2022 року; майором ОСОБА_15 рапорт на винагороду №31618 від 03 серпня 2022 року, рапорт про винагороду №37978 від 02 вересня 2022 року, премія серпень №37945 та №37946 від 02 вересня 2022 року. Проте у данних рапортам не було утримано кошти солдатом ОСОБА_16 , що і стало причиною переплати грошового забезпечення.

Таким чином, військовослужбовцем військової служби по мобілізації, солдатом ОСОБА_16 вчинено військове кримінальне правопорушення самовільне залишення військової частини в умовах дії воєнного стану з 02 червня 2022 року по теперішній час. […]

Причинами та умовами, що сприяли вчиненню правопорушення є:

особиста недисциплінованість колишнього старшого майстра відділення технічного обслуговування бронетанкової техніки взводу технічного обслуговування мотопіхотного батальйону, який перебуває в розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_8 .

Порушення наказу №280 та відсутність належного контролю за особовим складом зі сторони колишнього тимчасово виконуючого обов'язки командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_9 , колишнього тимчасово виконуючого обов'язки командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_10 та колишнього тимчасово виконуючого обов'язки командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_11 . […]»;

- наказав т.в.о. начальника фінансово-економічної служби - головного бухгалтера військової частини НОМЕР_1 лейтенанту ОСОБА_17 занести суму переплати грошового забезпечення солдата ОСОБА_18 , який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , у розмірі 132945 гривень (сто тридцять дві тисячі, дев'ятсот сорок п'ять гривень) 40 копійок в книгу обліку нестач та книгу обліку грошових стягнень та нарахувань військової частини НОМЕР_1 у такій пропорції: […] на колишнього тимчасово виконуючого обов'язки командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_10 у розмірі 44404 (сорок чотири тисячі чотириста чотири) гривні 90 копійок;

- наказав відповідно до статті 6 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду , завдану державі» за невиконання посадових обов'язків притягнути до повної матеріальної відповідальності у розмірі 132945 гривень 40 копійок колишніх тимчасово виконуючих обов'язки командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 : […] старшого лейтенанта ОСОБА_10 (за липень 2022 року у розмірі 44404 гривні 90 копійок) […].

ІІ. наказ №3280-АД від 14.11.2023 «Про результати службового розслідування проведеного для з'ясування причин переплати грошового забезпечення рядовому ОСОБА_19 » (а.с.83-85), відповідно до якого:

- «було проведено службове розслідування для з'ясування причин та умов переплати грошового забезпечення рядовому ОСОБА_3 за період з 30 грудня 2021 року по теперішній час, а також встановлення дії чи бездіяльності посадових осіб, що призвело до виникнення таких грошових переплат»;

- при перевірці грошового забезпечення, нарахованого рядовому ОСОБА_3 , начальником фінансово-економічної служби-головним бухгалтером військової частини НОМЕР_1 встановлено суму переплат грошового забезпечення, яка не внесена до книги обліку нестач та книги обліку грошових стягнень та нарахувань військової частини НОМЕР_1 ;

- вказано, що причини і умови вчинення правопорушення колишнім номером обслуги зенітного ракетно-артилерійського взводу мотопіхотного батальйону, що перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , рядовим ОСОБА_20 , а також встановлення дії чи бездіяльності посадових осіб, що призвело до виникнення таких грошових переплат описані в розділі III акту службового розслідування від « 14» листопада 2023 року вхідний №68389, а саме (далі суд цитує акт службового розслідування, бо в наказі не наведено фактів та обставин, що ставляться у вину позивачу, а.с. 95-104):

«[…] Відповідно до наказу №333 від 26 травня 2014 року «інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України» ведення обліку особового складу в батальйоні (дивізіон,, ескадрилії) покладається на начальника штабу батальйону (дивізіону, ескадрилії), а там, де його штатом не передбачено - на іншу посадову особу, призначену наказом командира військової частини. Начальник штабу батальйону стосовно обліку особового складу зобов'язаний:

щодня мати точні і особисто ним перевірені відомості про чисельність особового складу батальйону за штатом, за списком і в наявності, про кількість відсутніх із визначенням причин по кожній роті (батареї) , в цілому по батальйону;

щодня доповідати командиру батальйону і в штаб військової частини зведенні дані про наявність особового складу;

щомісяця перевіряти стан обліку особового складу в підрозділах батальйону, наявність в особового складу документів, що посвідчують особу військовослужбовця, наявність у них відміток (про закріплену особисту зброю, про серію ті/або номер паспорта України, який на даний момент є в особи, про допуск до державної таємниці, про групу крові та резус-фактор тощо), а також відповідність записів фактичному військовому званню та посаді, на яку призначено військовослужбовця, перевіряти наявність ідентифікаційних жетонів з особистими номерами. […]

- […] 34. […] Тимчасово виконуючими обов'язки командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 було підписано рапорти на винагороду та премію, а саме: […] старшим лейтенантом ОСОБА_14 рапорт на премію №31585 від 03 липня 2022 року та №31586 […] Проте у даних рапортах не було утримано кошти рядовому ОСОБА_3 . […]

Причинами та умовами, що сприяли вчиненню правопорушення с •

особиста недисциплінованість колишнього номера обслуги зеніти ракетно-артилерійського взводу мотопіхотного батальйону, який перебуває в розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 рядового ОСОБА_3 .

Порушення наказу №333 та відсутність належного контролю за особовим складом зі сторони […] колишнього тимчасово виконуючого обов'язки командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_10 »;

- наказав начальнику фінансово-економічної служби - головному бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 підполковнику ОСОБА_21 : занести суму переплати грошового забезпечення рядового ОСОБА_22 , який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , у розмірі 309717 гривень 16 копійок в книгу обліку нестач та книгу обліку грошових стягнень та нарахувань військової частини НОМЕР_1 у такій пропорції: […] на колишнього тимчасово виконуючого обов'язки командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_10 у розмірі 44801 гривня 80 копійок […];

- наказав відповідно до статті 6 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду , завдану державі» за невиконання посадових обов'язків притягнути до повної матеріальної відповідальності у розмірі 309717 гривень 16 копійок колишніх тимчасово виконуючих обов'язки командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 : […] старшого лейтенанта ОСОБА_10 (за липень 2022 року у розмірі 44801 гривня 80 копійок) […].

Суд для вирішення цього спору застосовує до спірних правовідносин такі норми права:

відносини між державою в особі компетентних органів (посадових осіб, службових осіб) та громадянами, які складаються з приводу проходження військової служби унормовані, зокрема, приписами Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України (затверджений Законом України від 24.03.1999р. №548-XIV; далі за текстом Статут внутрішньої служби), Дисциплінарним статутом Збройних Сил України (затверджений Законом України від 24.03.1999р. №551-XIV; далі за текстом Дисциплінарний статут), Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 року № 160-IX, Порядком проведення службового розслідування у Збройних Силах України, який затверджено Наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 року № 608 та іншими.

Так, відповідно до ст. 9 Статуту внутрішньої служби військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актам. Статтею 16 Статуту внутрішньої служби передбачено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Станом на дату виникнення спірних правовідносин (липень-серпень 2022 року) питання організації обліку особового складу Збройних Сил України визначав наказ МОУ від 26.05.2014 № 333 «Про затвердження Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 червня 2014 р. за № 611/25388 (далі - Інструкція №333, втратила чинність 25.11.2022 на підставі наказу МОУ № 280 від 15.09.2022).

Відповідно до п. 1.3 розділу ІІ Інструкції №333 ведення обліку особового складу в батальйоні (дивізіоні, ескадрильї) покладається на начальника штабу батальйону (дивізіону, ескадрильї), а за відсутності у штаті посади начальника штабу - на іншу посадову особу, призначену письмовим наказом командира військової частини.

Начальник штабу батальйону (дивізіону, ескадрильї) стосовно обліку особового складу зобов'язаний:

щодня мати точні і особисто ним перевірені відомості про чисельність особового складу батальйону (дивізіону, ескадрильї) за штатом, за списком і в наявності, про кількість відсутніх із визначенням причин по кожній роті (батареї) і в цілому по батальйону (дивізіону, ескадрильї);

щодня доповідати командиру батальйону (дивізіону, ескадрильї) і в штаб військової частини зведені дані про наявність особового складу;

щомісяця перевіряти стан обліку особового складу в підрозділах батальйону (дивізіону, ескадрильї), наявність у підлеглих документів, що посвідчують особу військовослужбовця, своєчасність запису до них змінених облікових даних і перевіряти наявність ідентифікаційних жетонів з особистими номерами.

Порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов'язків визначається Законом України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» (далі - Закон №160-ІХ).

Згідно з пунктом 4 статті 1 Закону № 160-ІХ матеріальна відповідальність - це вид юридичної відповідальності, що полягає в обов'язку військовослужбовців та деяких інших осіб покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було завдано з їх вини шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків, а також додаткове стягнення в дохід держави як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності.

Частиною першою статті 3 Закону № 160-ІХ передбачено, що підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням особою обов'язків військової служби або службових обов'язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.

Частиною 2 статті 3 Закону № 160-ІХ визначено, що умовами притягнення до матеріальної відповідальності є: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків; 3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; 4) вина особи в завданні шкоди.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 160-ІХ особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі: 1) виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій; 2) виявлення факту приписки в нарядах чи інших документах фактично не виконаних робіт, викривлення звітних даних або обману держави в інший спосіб; 3) завдання шкоди у стані сп'яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин; 4) вчинення діяння (дій чи бездіяльності), що мають ознаки кримінального правопорушення; 5) якщо особою надано письмове зобов'язання про взяття на себе повної матеріальної відповідальності за забезпечення цілісності майна та інших цінностей, переданих їй для зберігання або для інших цілей.

Так, відповідно до частини 1, 2 статті 8 Закону № 160-IX посадові (службові) особи зобов'язані письмово доповісти командиру (начальнику) про всі факти завдання шкоди протягом доби з моменту виявлення таких фактів. У разі виявлення факту завдання шкоди командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб. Щодо шкоди, завданої командиром (начальником), розслідування призначається письмовим наказом старшого за службовим становищем командира (начальника).

Розслідування повинно бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення. В окремих випадках зазначений строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив розслідування, але не більше ніж на один місяць (частина 3 статті 8 Закону № 160-ІХ).

Частини 6, 7, 8 ст. 8 Закону № 160-ІХ визначає, що за результатами проведення розслідування складається акт (висновок), який подається командиру (начальнику), що призначив розслідування, на розгляд. До акта (висновку), складеного за результатами розслідування, додаються довідка про вартісну оцінку завданої шкоди за підписом начальника відповідної служби забезпечення і фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини, установи, організації, закладу та/або акт оцінки збитків, що складається суб'єктами оціночної діяльності.

Якщо вину особи доведено, командир (начальник) не пізніше ніж у п'ятнадцятиденний строк із дня закінчення розслідування видає наказ про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності із зазначенням суми, що підлягає стягненню. Наказ доводиться до винної особи під підпис.

У разі якщо шкоду завдано кількома особами, у наказі командира (начальника) визначаються суми, що підлягають стягненню окремо з кожної особи, з урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання ними шкоди.

Стаття 11 Закону № 160-ІХ визначає умови відшкодування шкоди в разі переведення особи до іншого місця служби чи перебування в розпорядженні відповідного командира (начальника). Так, згідно із часинами 2, 3 статті 11 цього закону якщо рішення про притягнення до матеріальної відповідальності особи не прийнято до її переведення до іншого місця служби чи зарахування в розпорядження, командир (начальник) надсилає у п'ятиденний строк із дня закінчення розслідування, аудиту (перевірки), інвентаризації чи надходження рішення суду відповідні матеріали до нового місця служби чи місця перебування в розпорядженні особи для вирішення питання про притягнення особи до матеріальної відповідальності. Командир (начальник) за новим місцем служби чи місцем перебування в розпорядженні особи видає у п'ятнадцятиденний строк із дня надходження матеріалів щодо завданої шкоди наказ про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності. У такому разі відшкодування шкоди здійснюється в порядку, визначеному статтею 10 цього Закону.

Відповідно до статті 14 Закону № 160-ІХ наказ командира (начальника) про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності може бути оскаржено старшому за службовим становищем командиру (начальнику) та/або до суду в порядку, передбаченому законодавством. У разі скасування наказу про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності стягнені з особи кошти та/або добровільно передане нею рівноцінне майно чи внесені кошти повертаються цій особі, про що видається відповідний наказ.

Процедура проведення службового розслідування відносно військовослужбовців передбачена ст.ст. 47, 84 - 88 Дисциплінарного статуту і деталізована нормами Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України (затверджений наказом Міністра оборони України від 21.11.2017р. №608; далі за текстом Порядок № 608).

Службове розслідування за фактами завданої шкоди державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, проводиться з дотриманням вимог даного Порядку та положень Закону України "Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі" (п. 7 Порядку № 608).

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку № 608 службове розслідування може призначатися у разі невиконання або неналежного виконання військовослужбовцем службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або загрожувало життю і здоров'ю особового складу, цивільного населення чи заподіяло матеріальну або моральну шкоду.

Розділом ІІІ Порядку № 608 визначено порядок проведення службового розслідування. Рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення (п.1 розділу ІІІ Порядку № 608).

Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування). Днем початку службового розслідування вважається день видання наказу про його призначення. Днем закінчення службового розслідування вважається день надання командиру (начальнику), який призначив службове розслідування, акта службового розслідування та матеріалів на розгляд, визначений в наказі про призначення службового розслідування. (п.3 розділу ІІІ Порядку № 608).

До участі у проведенні службового розслідування заборонено залучати осіб, які є підлеглими військовослужбовця, стосовно якого проводиться службове розслідування, осіб, які брали участь у правопорушенні або особисто зацікавлені у результатах розслідування.

Службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). В окремих випадках цей строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більше ніж на один місяць. Загальний строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців (пункт 13 розділу ІІІ Порядку № 608). До строку службового розслідування не зараховується час перебування військовослужбовця, стосовно якого проводиться розслідування, у відпустці, на лікуванні або час відсутності з інших документально підтверджених поважних причин. Перенесення строків проведення службового розслідування здійснюється за відповідним наказом посадової особи, яка призначила службове розслідування (пункт 14 розділу ІІІ Порядку № 608).

За результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини (п. 1 розділу V Порядку № 608). Акт службового розслідування підписується особами, які його проводили. У разі виявлення суперечностей та незгоди з результатами службового розслідування кожен учасник службового розслідування має право висловити свою окрему думку, яка викладається на окремому аркуші (від руки або у друкованому вигляді) та долучається до акта службового розслідування (п. 5 розділу V Порядку № 608).

Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування (п. 6 розділу V Порядку № 608).

За результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу (п. 1 розділу VІ Порядку № 608).

Надаючи оцінку аргументам сторін суд при прийнятті рішення керується такими мотивами:

1. ВЧ НОМЕР_1 є бригадою, до складу якої входить в т.ч. мотопіхотний батальйон. Військовослужбовці ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в 2022 році проходили військову службу на різних посадах в цьому мотопіхотному батальйоні.

ОСОБА_3 в грудні 2021 року, а ОСОБА_2 в квітні 2022 року (детальніше описано в матеріалах службового розслідування) вибули з ВЧ НОМЕР_1 на лікування до закладів охорони здоров'я.

06.06.2022 командир ВЧ НОМЕР_1 , видавши накази відповідного змісту по особовому складу та по стройовій частині, звільнив ОСОБА_3 та ОСОБА_2 із займаних ними посад в мотопіхотному батальйоні як таких, що перебувають на тривалому лікуванні, та зарахував їх у своє розпорядження на підставі пп.15 ст.116 Положення № 1153/2008.

Відповідно до «Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) визначено правила перебування військовослужбовців у розпорядженні відповідних командирів. Відповідно до пункту 116 зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання допускається в разі: […] пп. 15) якщо військовослужбовці перебувають на тривалому лікуванні у зв'язку з отриманим пораненням або хворобою, отриманою в особливий період, чи у полоні, як заручники або інтерновані особи, - до їх повернення. Військовослужбовці звільняються з посад та зараховуються в розпорядження посадових осіб наказами командирів (начальників), які мають право призначення на ці посади. Час перебування військовослужбовців на лікуванні, в основній або додатковій відпустці виключається із загального періоду перебування у розпорядженні відповідних командирів (начальників). Військовослужбовець, якого звільнено з посади, вважається таким, що перебуває у розпорядженні відповідного командира (начальника) військової частини, у списках якої він перебуває, з дня, що настає за днем звільнення, та до дня, з якого він приступив до виконання обов'язків за новою військовою посадою, на яку його призначено (до дня зарахування у розпорядження посадової особи, яка має право призначення на посаду). Матеріальне та грошове забезпечення військовослужбовців, зарахованих у розпорядження відповідних командирів (начальників), здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Отже, перебування військовослужбовця у розпорядженні командира (так зване «виведення поза штат») - це тимчасовий стан, коли військовий не може виконувати свої обов'язки за посадою через певні обставини, але й не підлягає звільненню з військової служби, тому його звільняють із займаної посади та закріплюють за командиром для вирішення питання щодо подальшої служби. За загальним правилом, цей термін становить два місяці, протягом яких виплачується повне грошове забезпечення за останньою посадою, а після - оклад за званням і вислугою років.

Отже, з 06.06.2022 ОСОБА_3 та ОСОБА_2 :

- вийшли з підпорядкування командира мотопіхотного батальйону та перейшли в безпосереднє підпорядкування командира ВЧ НОМЕР_1 ;

- були звільнені з раніше займаних посад та більше не відносилися до особового складу мотопіхотного батальйону, тому командир цього батальйону не впливав на питання визначення розміру їх преміювання (визначення складових грошового забезпечення).

ОСОБА_1 з 30.07.2022 по 05.08.2022 тимчасово виконував обов'язки командира мотопіхотного батальйону, 03.08.2022 подавав командиру ВЧ НОМЕР_1 рапорти з пропозиціями щодо преміювання особового складу батальйону за липень 2022 року - вх.№31585 від 03.08.2022 та вх.№31586 від 03.08.2022. Зміст цих рапортів ОСОБА_1 зводиться до пропозиції преміювати усіх військовослужбовців мотопіхотного батальйону, за винятком:

- тих, хто притягнений до дисциплінарної відповідальності - в рапорті перелічено осіб, яким не слід виплачувати премію та наведено мотиви такої пропозиції (відомості про причини притягнення до дисциплінарної відповідальності);

- керівництва батальйону - запропоновано командиру бригади самостійно визначити розмір їх премії.

Отже, рапорти №31585, №31586 від 03.08.2022 не стосувалися преміювання ОСОБА_3 та ОСОБА_2 за липень 2022 року, оскільки ці військовослужбовці з 06.06.2022 були звільнені з посад в мотопіхотному батальйоні та перебували у розпорядженні командира бригади, а не під командуванням командира батальйону.

2. В листопаді 2022 року т.в.о. начальника медичної служби ВЧ НОМЕР_1 повідомив командира ВЧ НОМЕР_1 рапортом про те, що дев'ять військовослужбовців бригади, котрі вибули на лікування до медичних закладів та у зв'язку із цим перебувають в розпорядженні командира бригади, насправді не перебувають в цих медичних закладах, в тому числі:

- колишній номер обслуги зенітного ракетно-артилерійського взводу мотопіхотного батальйону, який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , рядовий ОСОБА_3 ;

- колишній старший майстер відділення технічного обслуговування бронетанкової техніки взводу технічного обслуговування мотопіхотного батальйону, який перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , солдат ОСОБА_2 .

За наслідками розслідування цих обставин командир ВЧ НОМЕР_1 в серпні 2023 року (наказ №2610-АД від 31.08.2023) дійшов висновку, що факт самовільного залишення військової частини ОСОБА_3 та ОСОБА_2 слід вважати встановленим.

3. Командир ВЧ НОМЕР_1 за наслідками проведених службових розслідувань видав:

- наказ №3169-АД від 31.10.2023 (не містить в тексті викладу обставин, що ставляться у вину ОСОБА_1 та відсилає до акта службового розслідування № 66354 від 31.10.2023);

- наказ №3280-АД від 14.11.2023 (не містить в тексті викладу обставин, що ставляться у вину ОСОБА_1 та відсилає до акта службового розслідування №68389 від 14.11.2023).

В цих наказах командир ВЧ НОМЕР_1 вказує, що встановив факти невиконання ОСОБА_1 як т.в.о. командира мотопіхотного його посадових обов'язків, що полягало (судячи зі змісту актів службових розслідувань) в порушенні наказу МОУ №280 (Інструкції з організації обліку особового складу ЗСУ, діяла з 25.11.2022) по ОСОБА_2 та наказу №333 «Інструкції з організації обліку особового складу ЗСУ (діяла до 25.11.2022) по ОСОБА_3 , а саме - відсутність належного контролю за особовим складом, внаслідок чого в рапортах №31585, №31586 від 03.08.2022:

- «не було утримано кошти солдатом ОСОБА_2 , що і стало причиною переплати грошового забезпечення» (а.с.91);

- «не було утримано кошти рядовому ОСОБА_3 » (а.с.100 зворот)».

З огляду на встановлені судом обставини справи та їх оцінку в цьому рішенні цілком очевидно, що таке обґрунтування оскаржених наказів є нісенітницею, спрямованою на перекладення відповідальності за бездіяльність начальника медичної служби та командира бригади щодо здійснення контролю за тривалістю перебування особового складу в розпорядженні командира (з причини тривалого перебування на лікуванні) на інших посадових осіб ВЧ НОМЕР_1 , котрі не мали жодного стосунку до обліку військовослужбовців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а також визначення розміру їх премії (за липень 2022 року - на позивача ОСОБА_1 ). Цей висновок суду ґрунтується на таких аргументах:

- в актах службових розслідувань, висновки яких покладено в основу оскаржених наказів, ОСОБА_1 ставлять у вину порушення положень Інструкції з організації обліку особового складу ЗСУ, при цьому цитують норми, що визначають посадові обов'язки начальника штабу батальйону щодо обліку особового складу батальйону в мирний час. Суд зауважує, що позивач в умовах воєнного стану 5 днів тимчасово виконував обов'язки командира батальйону, а не обов'язки командира штабу батальйону в мирний час, тому навіть теоретично не міг вчинити такий проступок. Водночас в процесі службових розслідувань в особи, котра в період з 30.07.2022 по 05.08.2022 виконувала обов'язки начальника штабу мотопіхотного батальйону ВЧ НОМЕР_1 , пояснення не відбиралися;

- твердження відповідача на порушення ОСОБА_1 в період тимчасового виконання обов'язків командира батальйону з 30.07.2022 по 05.08.2022 вимог наказу МОУ №280 від 05.09.2022 (нова редакція Інструкції з організації обліку особового складу ЗСУ, що набрала чинності з 25.11.2022), є абсурдним;

- станом на 03.08.2022 (дата подання ОСОБА_1 рапортів з пропозицією про преміювання військовослужбовців мотопіхотного батальйону) ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не були військовослужбовцями цього підрозділу, а перебували в розпорядженні та безпосередньому підпорядкування в командира ВЧ НОМЕР_1 . Тому рапорти ОСОБА_1 від 03.08.2022 в принципі не стосувалися питання преміювання цих військовослужбовців, тому навіть теоретично не могли бути причиною переплати цим військовослужбовцям грошового забезпечення.

Отже, висновки командира ВЧ НОМЕР_1 про невиконання ОСОБА_1 посадових обов'язків т.в.о. командира мотопіхотного батальйону, що призвело до переплати грошового забезпечення за липень 2022 року у розмірі 44404,90 грн. (по ОСОБА_2 ) та 44801,80 грн. (по ОСОБА_3 ) є безпідставними та помилковими.

4. оскаржені рішення командира ВЧ НОМЕР_1 про притягнення ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності за невиконання посадових обов'язків відповідно до статті 6 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду , завдану державі» ґрунтується на висновку про невиконання ним посадових обов'язків т.в.о. командира мотопіхотного батальйону щодо обліку особового складу в період з 30.07.2022 по 05.08.2022, що призвело до переплати грошового забезпечення військовослужбовцям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за липень 2022 року на загальну суму 89206,70 грн. (44404,90 + 44801,80). З огляду на наведену вище оцінку цих висновків відповідача суд дійшов висновку, що відповідач не довів:

- протиправності поведінки ОСОБА_1 у зв'язку з виконанням обов'язків командира мотопіхотного батальйону ВЧ НОМЕР_1 (щодо обліку особового складу підрозділу, пропозицій щодо преміювання);

- наявності шкоди внаслідок дій ОСОБА_1 як тво командира мотопіхотного батальйону ВЧ НОМЕР_1 в період з 30.07.2022 по 05.08.2022.

Тому накази командира ВЧ НОМЕР_1 №3169-ОД від 31.10.2023 та №3280-ОД від 14.11.2023 в частині, що стосуються притягнення колишнього т.в.о. командира мотопіхотного батальйону ВЧ НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_1 до повної матеріальної відповідальності та занесення на нього сум 44404,90 грн. та 44801,80 грн. є протиправними та підлягають скасуванню. Отже, в цій частині позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають до задоволення. Суд на підставі ст.ст. 9, 245 КАС України при формулюванні резолютивної частини рішення обирає спосіб захисту прав, свобод, інтересів особи, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Водночас позовні вимоги ОСОБА_1 про скасування актів службового розслідування є безпідставними. Так, акт службового розслідування, в якому відображено узагальнений опис виявлених порушень норм законодавства, не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке безпосередньо породжує правові наслідків для суб'єктів відповідних правовідносин і має обов'язковий характер. За своєю правовою природою акт службового розслідування є службовим документом, який фіксує факт проведення службового розслідування і є носієм доказової інформації про обставини, що стали підставами для його призначення. Акти службового розслідування не породжують обов'язкових юридичних наслідків. Зафіксовані в результатах службового розслідування обставини можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень суб'єкта владних повноважень, в основу яких покладені зазначені в ньому висновки. Отже, акт за результатами службового розслідування є лише носієм певної інформації. Водночас обов'язковою ознакою рішення дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер. З огляду на це в задоволенні вимог про скасування актів службових розслідувань слід відмовити (відповідає висновку про застосування норм права, викладеному в постанові КАС ВС від 28.04.2022 у справі № 240/10485/19).

Враховуючи висновок суду по суті позову та керуючись встановленими ст. 139 КАС України правилами розподілу судових витрат суд стягує понесені позивачем судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 19-20,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 №3169-ОД від 31.10.2023 в частині, що стосується притягнення колишнього т.в.о. командира мотопіхотного батальйону ВЧ НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_1 за невиконання посадових обов'язків до повної матеріальної відповідальності за липень 2022 року у розмірі 44404,90 грн. та занесення на нього цієї суми як переплати грошового забезпечення солдата ОСОБА_2 .

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 №3280-ОД від 14.11.2023 в частині, що стосується притягнення колишнього т.в.о. командира мотопіхотного батальйону ВЧ НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_1 за невиконання посадових обов'язків до повної матеріальної відповідальності за липень 2022 року у розмірі 44801,80 грн. та занесення на нього цієї суми як переплати грошового забезпечення солдата ОСОБА_3 .

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути з військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати покласти на сплату судового збору в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович