Рішення від 28.08.2025 по справі 420/33499/23

Справа № 420/33499/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

I. Зміст позовних вимог

До суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - третя особа, ГУ ПФУ), в якій просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови проведення перерахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2 481 гривня, встановленого законом на 1 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про всі щомісячні основні та додаткові (надбавки за особливості проходження служби в розмірі: 65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за вислугу років: 40 % від посадового окладу та окладу за військовим званням, премії в розмірі: 95% від посадового окладу) види грошового забезпечення, визначені, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму - 2 481 гривня, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», відповідно, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт та не оформлення і не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2022 року, для проведення з 01.02.2022 року перерахунку основного розміру його пенсії;

- зобов?язати ІНФОРМАЦІЯ_3 перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2022 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2 481 гривня, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб та підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на 01 січня 2022 року відповідно до вимог ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2 481 гривня, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби в розмірі: 65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, надбавки за вислугу років: 40 % від посадового окладу та окладу за військовим званням, премії в розмірі: 95% від посадового окладу) для проведення з 01.02.2022 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

II. Позиція сторін

На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що вона перебуває на пенсійному забезпеченні в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію, призначену згідно Закону №2262-ХІІ. На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 року по справі №420/10096/23, ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в Одеській області довідку від 24.08.2023 року №ЮО 105321 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року для здійснення перерахунку її пенсії. Однак позивач стверджує, що відповідачем для розрахунку посадового окладу протиправно застосовано прожитковий мінімум, встановлений на 01.01.2020 року, а не на 01.01.2022 року, а також не вірно зазначено відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби у розмірі 1% та премії у розмірі 10%. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач не скористався правом у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому ухвали суду від 07.12.2023 року про відкриття провадження у справі надати відзив на позовну заяву, примірник якої доставлено до електронного кабінету відповідача 08.12.2023 року, що підтверджується відповідною довідкою, наявної в матеріалах справи (а.с. 20).

Третя особа не скористалась правом на подання пояснень, запропонованих судом в ухвалі суду від 07.12.2023 року про відкриття провадження у справі, примірник якої доставлено до електронного кабінету ГУ ПФУ 08.12.2023 року, що підтверджується відповідною довідкою, наявної в матеріалах справи (а.с. 20 зв.).

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 07.12.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Даною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ГУ ПФУ в Одеській області.

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію, призначену згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 року по справі № 420/10096/23 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022 року.

На виконання даного судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 було сформовано довідку від 24.08.2023 року № ЮО 105321 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року для здійснення перерахунку його пенсії за посадою старшина загальновійськового полігону, яку він займав на день звільнення зі служби, за якою посадовий оклад складає 3890,00 грн.; оклад за військовим званням ( прапорщик) 1140,00 грн.; надбавка за вислугу років складає 40 % - 2012,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби ( 1 % ) - 70,42 грн., премія (10 %) - 389,00 грн. (а.с.11)

Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо обчислення за вказаними довідками про розмір грошового забезпечення надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії у грошовому виразі не відповідають вимогам Постанови № 704, Постанови №414 та Порядку № 260, та обчислені без врахування розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), який передбачає, зокрема, що:

- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII).

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 року № 2011-XII (надалі за текстом - Закон № 2011-XII), яким передбачено, зокрема, -

- до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII );

- грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. (ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-XII).

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою зокрема

- затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схеми тарифних розрядів та схеми тарифних коефіцієнтів за посадами та за військовим (спеціальним) званням згідно з додатками № 2- №14, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16. (пункт 1 Постанови № 704);

- установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. ( пункт 2 Постанови № 704);

- надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою. ( підпункт 1 пункту 5 Постанови №704)

- надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. ( підпункт 1 пункту 5 Постанови №704)

Відповідно до ст.9 Закону №2011-XII, Постанови № 704 наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 року за №745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260), у редакції на час виникнення спірних правовідносин), яким визначено, зокрема

- грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги. ( пункт 2 розділу I Порядку № 260)

- військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. ( пункт 1 розділу VI Порядку № 260)

- розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків. Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55. ( абзаци перший, третій, четвертий пункту 2 розділу VI Порядку № 260)

- командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. ( пункт 1 розділу ХVІ Порядку № 260)

- розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. ( абзац перший пункту 2 розділу ХVІ Порядку № 260)

- виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків. (пункт 3 розділу ХVІ Порядку № 260)

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), яким визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262- XII, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1 в редакції Постанови КМ №103 від 21.02.2018 року).

VI. Оцінка суду.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, у розглядуваній справі спірним питанням є саме зміст довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 року для перерахунку його пенсії в частині правильності обчислення розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, з огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, а також відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії.

Вирішуючи дані спірні правовідносини, суд враховує наступне.

Як зазначалось вище, грошове забезпечення включає, у тому числі, щомісячні основні види грошового забезпечення та щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. ( пункт 2 розділу I Порядку № 260).

Щодо одного зі спірних питань, яке за позицією позивача, полягає в тому, що довідці від 24.08.2023 року №ЮО 105321 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року для перерахунку його пенсії, виданій на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 року по справі №420/10096/23 відповідачем для розрахунку посадового окладу застосовано прожитковий мінімум, встановлений на 01.01.2020 року в розмірі 2102,00 грн., а не прожитковий мінімум, встановлений на 01.01.2022 року в розмірі 2481,00 грн.

Відповідач не висловив своєї позиції щодо вказаного спірного питання.

Дослідивши зміст вказаної довідки від 24.08.2023 року № ЮО 105321 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року судом встановлено, що посадовий оклад 10 тарифний розряд складає 3 890,00 грн., оклад за військовим званням « прапорщик» складає 1140,00 грн.

Як вбачається з додатку № 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 « Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» за тарифним розрядом 10 тарифний коефіцієнт становить 1,85.

Відповідно до додатку № 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» за військовим (спеціальним) званням « прапорщик» тарифний коефіцієнт становить 0,54.

Отже, перевіривши правильність обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, судом встановлено, що відповідачем був застосований прожитковим мінімумом для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2021 р. в сумі 2102,00 грн., що підтверджується наступними розрахунками:

- посадовий оклад в сумі 3 890,00 грн. = 1,85 * 2102,00 грн.

- оклад за військовим званням - 1140,00 грн.= 2102,00 * 0,54.

Разом з тим, суд зауважує, складена відповідачем довідка від 24.08.2023 року № ЮО105321 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року була видана на підставі що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 року по справі №420/10096/23, яке вмотивовано тим, що « прожитковий мінімум для працездатних осіб: станом на 01 січня 2018 року встановлений в розмірі 1762,00 грн. (стаття 7 Закону України від 07.12.2017 № 2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік"); станом на 01 січня 2020 року встановлений в розмірі 2102,00 грн. (стаття 7 Закону України від 14.11.2019 № 294-IX "Про Державний бюджет України на 2020 рік"); станом на 01 січня 2021 року встановлений в розмірі 2270,00 грн. (стаття 7 Закону України від 15.12.2020 № 1082-IX "Про Державний бюджет України на 2021 рік); станом на 01 січня 2022 року встановлений в розмірі 2481,00 грн. (стаття 7 Закону України від 02.12.2021 № 1928-IX). Отже, різниця між розміром прожиткового мінімуму на 2018 рік та 2022 рік впливає на визначення розміру посадового окладу та з 29.01.2020, тобто з дня набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, наявні правові підстави для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (2022 року), на відповідний тарифний коефіцієнт. Відповідно у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення (підвищення посадового окладу) у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.»

Відповідно до частини 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що при обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, вказаних у довідці від 24.08.2023 року № ЮО105321 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року відповідачем помилково застосовано прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року в розмірі 2 102,00 грн. замість прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року в розмірі 2 481,00 грн.

Вказане підтверджується також тим, довідка від 24.08.2023 року № ЮО105321 видана ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року, а відтак при обчисленні основних та додаткових видів грошового забезпечення підлягає застосуванню прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2022 року в розмірі 2 481,00 грн.

Оцінюючи обґрунтованість вимог позивача про необхідність складення відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року для перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премії у розмірі 95 % від посадового окладу, суд враховує наступне.

Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

При цьому, вищенаведені положення Постанови №740 та Порядку № 260 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток 65 % виплати надбавки за особливості проходження служби особовим складом (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років), премії у розмірі 95% (від посадового окладу).

Саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та може визначатися від 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та не може перевищувати 65 % його розміру (окладу). Щодо розміру щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, то він встановлюється, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

Як зазначалось вище, саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

При цьому, аналіз приписів пункту 5 Порядку № 45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Враховуючи, що відповідно до Порядку № 260 надбавка за особливості проходження служби є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який виплачується на підставі наказу відповідного керівництва, та виплата премії на підставі відповідного наказу керівництва установи, закладу, військового формування також здійснюється щомісячно, то в спірному випадку, в цілях складення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року для проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підлягають застосуванню саме приписи абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45.

Тобто, у випадку позивача розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідності до положень абзацу 5 пункт 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою №103, мали бути визначені у довідці від 24.08.2023 року № ЮО105321 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою «старшина загальновійськового полігону», яку він займав на день звільнення зі служби.

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 05.03.2024 за результатами розгляду справи № 380/19324/23

З огляду на вказане, при складанні та направлені до ГУПФУ в Одеській області довідки від від 24.08.2023 року № ЮО105321 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 року із зазначенням у ній розмірів надбавки за особливості проходження служби 1% та премії 10 %, відповідач діяв з порушенням приписів абзацу 5 п. 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою №103.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. ( частина 2 статті 9 КАС України)

Підсумовуючи вищевказане та враховуючи вищенаведені висновки Верховного Суду та фактично встановлені обставини справи, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо зазначення у довідці від 24.08.2023 року № ЮО105321 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року посадовий оклад та оклад за військовим званням, обчислені з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, а не розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 р., а також щодо зменшення розміру надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1% (посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років) та премії в розмірі 10% (посадового окладу)

Відповідно до пункту 23 частини 1 статі 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача похідна позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача виготовити та надати до органу ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислені з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року, в розмірі 2481,00 грн., а також розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії шляхом зазначення таких - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою того державного органу, з якого був звільнений на пенсію відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.

При цьому суд звертає увагу позивача, що матеріали справи не містить відмови ІНФОРМАЦІЯ_4 у проведенні спірного перерахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , а відтак позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.

Також суд зауважує, що заявлені позивачем вимоги в частині відсоткової надбавки за вислугу років 40 % від посадового окладу та окладу за військовим званням також не підлягають задоволенню, оскільки відсутні будь-які обґрунтуванння щодо протиправності дій відповідача у цій частині позову.

У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

VII. Висновок суду

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

VIII. Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то відповідно, розподіл судових витрат у справі не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна 83, м. Одеса, 65102, ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення у довідці від 24.08.2023 року № ЮО105321 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року посадовий оклад та оклад за військовим званням, обчислені з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, а не розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 р., а також щодо зменшення розміру надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1% (посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років) та премії в розмірі 10% (посадового окладу).

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 виготовити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 року для перерахунку пенсії, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року, в розмірі 2481,00 грн., а також розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії шляхом зазначення таких - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою того державного органу, з якого був звільнений на пенсію відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна