Рішення від 28.08.2025 по справі 320/53416/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2025 року м. Київ № 320/53416/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Адміністрація річкових портів» до Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

до Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Адміністрація річкових портів» із позовом до Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України, в якому просить суд:

визнати неправомірною відмову Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України, викладену у листі від 24.07.2024 №10295/02-3/15-24, у внесенні Державному підприємству «Адміністрація річкових портів» відомостей до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту щодо річкового порту/термінала (Гідротехнічна споруда: Причальна набережна, інв. №47, розташована за адресою Черкаська область, м. Канів, вул. 206-ї Дивізії, 1-А);

зобов'язати Державну службу морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України внести відомості до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту щодо річкового порту/термінала (Гідротехнічна споруда: Причальна набережна, інв. №47, розташована за адресою Черкаська область, м. Канів, вул. 206-ї Дивізії, 1-А) та надати Державному підприємству «Адміністрація річкових портів» витяг з Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту щодо річкового порту/термінала (Гідротехнічна споруда: Причальна набережна, інв. №47, розташована за адресою Черкаська область, м. Канів, вул. 206-ї Дивізії, 1-А).

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає, що Державне підприємство «Адміністрація річкових портів» відповідно до статті 26 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» про ВВТ в порядку, встановленому пунктом 10 Порядку № 408, згідно встановленої пунктом 11 Порядку № 408 форми, 04.07.2024 за вих. №01/05-812 подало Державній службі морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України декларацію про внесення відомостей щодо річкового порту (термінала) (Гідротехнічна споруда: Причальна набережна, інв. №47, розташована за адресою Черкаська область, м. Канів, вул. 206-ї Дивізії, 1-А) (далі - Декларація). Відповідно до пункту 16 Порядку №408 позивач у декларації зазначив спосіб отримання витягу - особисто.

Листом від 24.07.2024 №10295/02-3/15-24 відповідач відмовив позивачу у внесенні відомостей до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту щодо річкового порту/термінала (Гідротехнічна споруда: Причальна набережна, інв. №47, розташована за адресою: Черкаська область, м. Канів, вул. 206-ї Дивізії, 1-А).

Відмовляючи позивачу у внесенні відомостей до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту відповідач послався на абзац третій частини п'ятої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та пункт 14 Порядку №408. Вважає вказану відмову протиправною. Просить суд задовольнити позов.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач у відзиві зазначає, що 23.07.2024 Адміністрацією судноплавства прийнято наказ № 226 «Про відмову у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала)/внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди Причальна набережна», яким відмовлено у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала)/внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди: Причальна набережна, розташована за адресою: вул. 206-ї Дивізії, 1-А, м. Канів, Черкаська обл.

Листом від 24.07.2024 № 10295/02-3/15-24 Адміністрація судноплавства повідомила ДП «Адміністрація річкових портів» про те, що при перевірці даних у Декларації, встановлено невідповідність даних у Декларації з базою даних гідротехнічних споруд Регістра судноплавства України, в частині найменування, реквізитів чинної довідки про включення гідротехнічної споруди до бази даних гідротехнічних споруд (свідоцтва про реєстрацію гідротехнічної споруди) та реквізитів і строку дії чинного свідоцтва про придатність гідротехнічної споруди до експлуатації. Враховуючи вищевикладене, керуючись абзацом третім частини п'ятої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та пунктом 14 Порядку, Адміністрація судноплавства відмовила у внесенні відомостей до Реєстру згідно з наказом від 23.07.2024 № 226.

Адміністрація судноплавства як орган державної влади, приймаючи рішення про відмову у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала)/внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт гідротехнічної споруди: Причальна набережна, інв. № 47, розташована за адресою: вул. 206-ї Дивізії, 1-А, м. Канів, Черкаська обл., діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про внутрішній водний транспорт», Порядок та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Так, вказує, що законодавець чітко передбачив обов'язок Адміністрації судноплавства перевіряти зазначені у декларації про внесення відомостей щодо річкового порту (термінала)/про внесення змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) відомості та постійно узгоджувати відомості Реєстру з базою даних гідротехнічних споруд Регістра судноплавства України у частині відомостей про технічний стан елементів гідротехнічної споруди, а також оновлення відомостей щодо реквізитів і строку дії свідоцтва про придатність гідротехнічної споруди до експлуатації.

З огляду на наявність відомостей, вказаних у Декларації, зокрема, розділ: Реквізити чинної довідки про включення гідротехнічної споруди до бази даних гідротехнічних споруд (свідоцтва про реєстрацію гідротехнічної споруди) містить інформацію: № 23 від 01.09.2022; розділ: Реквізити і строк дії чинного свідоцтва про придатність гідротехнічної споруди до експлуатації: № 23 від 01.09.2022 до 01.09.2032, є суперечним з інформацією, викладеною у листі ДП «Класифікаційне товариство регістр судноплавства України» від 17.07.2024 № 47260/0/7-24.

Відтак, відповідач в розумінні частини п'ятої статі 4-1 Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» правомірно відмовив позивачу у видачі документа дозвільного характеру, адже, виявив в Декларації, поданій позивачем, недостовірні відомості. Просить суд відмовити у задоволенні позову.

У відповіді на відзив позивач зазначає, що після набуття чинності Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та Порядку ведення Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 408, згідно розпорядження ДП «Адміністрація річкових портів» від 12.04.2022 №4 створено базу даних гідротехнічних споруд та порядок її ведення, відповідно до якого були оформленні документи позивача для подання декларації.

Отже, Закон України «Про внутрішній водний транспорт» та Порядок №408 не наділяють Адміністрацію судноплавства повноваженнями щодо узгодження будь-яких відомостей в Декларації із базою даних гідротехнічних споруд Регістра судноплавства України до внесення відомостей до Реєстру.

Відповідно до частини п'ятої статті 4-1 ЗУ «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.

Жодним законом України до підстав для відмови у видачі документа дозвільного документа не віднесено лист Державного комерційного підприємства «Регістр судноплавства України».

Жодним законом України та, або нормативно-правовим актом не передбачено, що Декларація та, або відомості, зазначені в ній мають узгоджуватись Адміністрацією судноплавства із Державним комерційним підприємством «Регістр судноплавства України». Просить суд задовольнити позов.

Розглянувши подані представниками сторін документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ДП «Адміністрація річкових портів» є державним спеціалізованим підприємством, яке створено з метою забезпечення проведення єдиної державної політики у питаннях ефективного використання державного майна - гідротехнічних споруд на внутрішніх водних шляхах, утримання їх в належному стані на всій території України.

У складі майна, яке обліковується підприємством на праві господарського відання, наявне державне нерухоме майно- гідротехнічна споруда Причальна набережна, інв. №47, розташована за адресою Черкаська область, м. Канів, вул. 206-ї Дивізії, 1-А (далі- ГТС).

Відповідно до статуту, до основних напрямків діяльності позивача, серед іншого, віднесено надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів річковим транспортом, буксирні та маневрові роботи, роботи, що пов'язані з навантаженням та розвантаженням вантажів, фрахтуванням суден для перевезення пасажирів, вантажів та для інших цілей судноплавства на внутрішніх водних шляхах.

Основним видом економічної діяльності (копія виписки додається) є « 52.22 Допоміжне обслуговування водного транспорту» (діяльність, яка відноситься до пасажирських перевезень водою, а також до перевезення тварин або вантажів: діяльність терміналів, таких як гавані, порти та пірси; експлуатація шлюзів тощо; діяльність, пов'язана з навігацією, лоцманським проведенням суден, їх швартуванням до причалу тощо; діяльність, пов'язана з завантаженням та розвантаженням суден за допомогою ліхтерів, рятуванням суден; діяльність маяків).

10.07.2024 Адміністрацією судноплавства зареєстровано за вхідним № 45353/0/7-24 лист ДП «Адміністрація річкових портів» від 04.07.2024 № 01/05-812 з декларацію про внесення відомостей щодо річкового порту (термінала)/про внесення змін до відомостей щодо річкового порту (термінала), найменування річкового порту ДП «Адміністрація річкових портів», гідротехнічної споруди: Причальна набережна, інв. № 47, розташована за адресою: вул. 206-ї Дивізії, 1-А, м. Канів, Черкаська область, до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту (далі - Реєстр).

17.07.2024 Адміністрацією судноплавства зареєстровано за №7260/0/7-24 лист Державного підприємства «Класифікаційне товариство регістр судноплавства України» (далі - ДП «Класифікаційне товариство регістр судноплавства України»), в якому зазначено про те, що на виконання окремого доручення голови Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України Євгенія Ігнатенка від 10.07.2024 № 45353/0/7-24 щодо внесення відомостей до Реєстру гідротехнічної споруди: Причальна набережна, інв. № 47, розташована за адресою: вул. 206-ї Дивізії, 1-А, м. Канів, Черкаська область; експлуатуюча організація ДП «Адміністрація річкових портів», останній технічний огляд споруди проводився Регістром 01.07.2021. На даний час технічний стан споруди не визначений.

23.07.2024 Адміністрацією судноплавства прийнято наказ № 226 «Про відмову у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала)/внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди Причальна набережна», яким відмовлено у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала)/внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди: Причальна набережна, розташована за адресою: вул. 206-ї Дивізії, 1-А, м. Канів, Черкаська обл.

Листом від 24.07.2024 № 10295/02-3/15-24 Адміністрація судноплавства повідомила ДП «Адміністрація річкових портів» про те, що при перевірці даних у Декларації, встановлено невідповідність даних у Декларації з базою даних гідротехнічних споруд Регістра судноплавства України, в частині найменування, реквізитів чинної довідки про включення гідротехнічної споруди до бази даних гідротехнічних споруд (свідоцтва про реєстрацію гідротехнічної споруди) та реквізитів і строку дії чинного свідоцтва про придатність гідротехнічної споруди до експлуатації. Враховуючи вищевикладене, керуючись абзацом третім частини п'ятої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та пунктом 14 Порядку, Адміністрація судноплавства відмовила у внесенні відомостей до Реєстру згідно з наказом від 23.07.2024 № 226 «Про відмову у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала)/внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди Причальна набережна», місцезнаходження: вул. 206-ї Дивізії, 1-А, м. Канів, Черкаська область.

Не погоджуючись із відмовою Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України викладену у листі від 24.07.2024 №10295/02-3/15-24 у внесенні державному підприємству «Адміністрація річкових портів» відомостей до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту щодо річкового порту/термінала (Гідротехнічна споруда: Причальна набережна, інв. №47, розташована за адресою Черкаська область, м. Канів, вул. 206-ї Дивізії, 1-А), позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив із такого.

Законом України «Про внутрішній водний транспорт» визначено правові, економічні та організаційні засади функціонування внутрішнього водного транспорту і спрямований на створення сприятливих умов для його розвитку, задоволення потреб громадян у доступних, якісних та безпечних перевезеннях.

Статтею 26 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» реєстр об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту - це електронна база даних об'єктів на внутрішніх водних шляхах, метою створення якої є забезпечення інформацією суб'єктів внутрішнього водного транспорту, а також виконання завдань у сфері безпеки судноплавства, охорони навколишнього природного середовища, здійснення державного нагляду за безпекою судноплавства.

Порядок ведення Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту, який включає, зокрема, перелік загальнодоступних даних, порядок і форму подання відомостей, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Ведення Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері внутрішнього водного транспорту, на офіційному веб-сайті якого розміщується відповідна інформація.

Відомості до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту вносяться на підставі декларації річкового порту (термінала) або власника (балансоутримувача) відповідного об'єкта про включення відомостей до такого Реєстру на безоплатній основі. Доступ до відомостей Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту є відкритим та безоплатним.

До Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту вносяться такі відомості, які зазначаються в поданій декларації:

1) щодо річкового порту (термінала):

місцезнаходження, основні експлуатаційні характеристики об'єктів із зазначенням найменування річкового порту (термінала), контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства;

місцезнаходження, найменування і основні експлуатаційні характеристики причальних споруд та операційних акваторій причальних споруд із зазначенням контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства;

місцезнаходження, найменування і основні експлуатаційні характеристики підхідних каналів до причальних споруд із зазначенням контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства (за наявності);

найменування і місцезнаходження обладнаних місць стоянки (відстою) суден, якірних стоянок та швартовних бочок, місць здійснення вантажних операцій суднами, що ошвартовані одне до одного на відкритій воді або під час видобування корисних копалин, із зазначенням контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства (за наявності);

перелік послуг, що надаються суднам річковими портами (терміналами);

найменування і місцезнаходження місць бункерування суден із зазначенням контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства (за наявності);

найменування і місцезнаходження місць базування криголамів, аварійно-рятувальних суден, буксирів із зазначенням контактних даних для замовлення послуг, що надаються цими суднами (за наявності);

найменування і місцезнаходження місць надання послуг з приймання з суден нафтовмісних сумішей, суднових стічних вод, суднових відходів, залишків вантажу та сміття, а також приймання з наливних суден нафтозалишків, інших нафтових сумішей, пов'язаних із перевезенням нафти та нафтопродуктів як вантажу, із зазначенням контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства (за наявності);

2) місцезнаходження, найменування і основні експлуатаційні характеристики причальних споруд та операційних акваторій причальних споруд, власниками або балансоутримувачами яких є суб'єкти господарювання, що не є річковими портами (терміналами), із зазначенням контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства;

3) місцезнаходження, найменування і основні експлуатаційні характеристики підхідних каналів до причальних споруд із зазначенням контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства;

4) найменування і місцезнаходження обладнаних місць стоянки (відстою) суден, якірних стоянок і швартовних бочок, місць здійснення вантажних операцій суднами, що ошвартовані одне до одного на відкритій воді або під час видобування корисних копалин, із зазначенням контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства;

5) найменування і місцезнаходження судноремонтних та суднобудівних підприємств із зазначенням контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства;

6) перелік послуг, що надаються суднам іншими суб'єктами господарювання, що не є річковими портами (терміналами);

7) інформація про габарити суднового ходу на ділянках внутрішніх водних шляхів;

8) найменування і місцезнаходження місць бункерування суден із зазначенням контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства;

9) найменування і місцезнаходження судноплавних гідротехнічних споруд із зазначенням контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства та гідротехнічних споруд внутрішніх водних шляхів;

10) найменування і місцезнаходження мостів;

11) найменування і місцезнаходження місць базування криголамів, аварійно-рятувальних суден, буксирів із зазначенням контактних даних для замовлення послуг, що надаються цими суднами;

12) найменування і місцезнаходження місць надання послуг з приймання з суден нафтовмісних сумішей, суднових стічних вод, відходів (cміття), що утворюються у результаті експлуатації судна, побутових відходів, що утворюються на судні (господарського сміття), вантажних відходів, а також послуг з приймання з наливних суден нафтозалишків, інших нафтових сумішей, пов'язаних із перевезенням нафти та нафтопродуктів як вантажу, із зазначенням контактних даних призначених осіб з безпеки судноплавства;

13) інші відомості, передбачені порядком ведення Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту.

Якщо відомості, що підлягають внесенню до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту, мають тимчасовий характер, у цьому Реєстрі зазначається термін дії таких відомостей.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері внутрішнього водного транспорту, вносить відомості до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідної декларації.

Внесення відомостей, передбачених пунктом 1 частини четвертої цієї статті, підтверджується витягом із такого Реєстру, що є документом дозвільного характеру згідно із Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Форма витягу встановлюється порядком ведення Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту. У разі якщо протягом зазначеного строку не надано витяг із цього Реєстру або обґрунтовану відмову у внесенні відомостей до такого Реєстру та наданні витягу з такого Реєстру, вважається, що відомості зареєстровані належним чином. Витяг з такого Реєстру має безстроковий характер та видається на безоплатній основі.

Надавати послуги суднам на внутрішніх водних шляхах мають право річкові порти (термінали), внесені до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту, які отримали витяг з такого Реєстру.

Підстави для відмови у видачі, переоформленні, анулюванні документа дозвільного характеру визначаються Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Внесення відомостей, передбачених пунктом 1 частини четвертої цієї статті, підтверджується витягом із такого Реєстру, що є документом дозвільного характеру згідно із Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Форма витягу встановлюється порядком ведення Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту. У разі якщо протягом зазначеного строку не надано витяг із цього Реєстру або обґрунтовану відмову у внесенні відомостей до такого Реєстру та наданні витягу з такого Реєстру, вважається, що відомості зареєстровані належним чином. Витяг з такого Реєстру має безстроковий характер та видається на безоплатній основі.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 408 (далі - Порядок №408) держателем Реєстру є Адміністрація судноплавства, яка збирає, веде облік, узагальнює, систематизує, аналізує та проводить перевірку відомостей, що подаються річковим портом (терміналом) або власником (балансоутримувачем) відповідного об'єкта інфраструктури внутрішнього водного транспорту (далі - декларант), вносить відомості до Реєстру та/або виключає відомості з Реєстру, а також вносить зміни до відомостей, що містяться в Реєстрі, надає декларантам витяги із Реєстру, розміщує інформацію з Реєстру на своєму офіційному веб-сайті та вирішує організаційні питання в процесі ведення Реєстру.

Відповідно до пункту 8 Порядку №408 під час внесення відомостей до Реєстру об'єкту Адміністрацією судноплавства присвоюється 20-значний буквено-цифровий код місця розташування (РІС-індекс), який вноситься до Реєстру, крім випадків, коли такий код вже присвоєно. Код місця розташування містить обов'язкові елементи даних, що утворюють унікальний ідентифікатор, який присвоюється один раз на весь період експлуатації об'єкта. У разі коли об'єкту вже присвоєно код місця розташування, декларант зазначає його у декларації про внесення відомостей до Реєстру (далі - декларація).

Неприсвоєння або відмова в присвоєнні Адміністрацією судноплавства коду місця розташування (РІС-індекс) не є підставою для відмови у внесенні відомостей до Реєстру та не може бути підставою для відмови у видачі витягу з Реєстру.

Відповідно до пункту 9 Порядку №408 відомості до Реєстру вносяться Адміністрацією судноплавства на підставі декларації, яку подає декларант. На об'єкт, в якому згруповані за географічним місцезнаходженням об'єкти річкового порту (термінала), які експлуатуються річковим портом (терміналом), подається одна декларація.

Подання декларації здійснюється в електронній формі за допомогою програмного забезпечення Реєстру через офіційний веб-сайт Адміністрації судноплавства або в паперовій формі (пункт 10 Порядку №408).

Декларація заповнюється та подається за формою згідно з додатками 3-9 залежно від типу об'єкта (пункт 11 Порядку №408).

Реєстрація декларацій в паперовій формі, що надіслані поштовим відправленням, проводиться в порядку черговості їх надходження, у тому числі з урахуванням декларацій, що подаються в електронній формі, не пізніше одного робочого дня з дня отримання відповідного поштового відправлення Адміністрацією судноплавства (пункт 12 Порядку №408).

За результатом реєстрації декларації декларанту надається реєстраційний номер декларації. Реєстрація декларацій в електронній формі проводиться автоматично в порядку черговості їх надходження, у тому числі з урахуванням декларацій, що подаються в паперовій формі, не пізніше одного робочого дня з дня отримання Адміністрацією судноплавства відповідної декларації (пункт 13 Порядку №408).

Постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 212 «Деякі питання оптимізації функціонування центральних органів виконавчої влади у сферах морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства» затверджено Положення про Державну службу морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (далі- Положення про Адміністрацію судноплавства).

Відповідно до пункту 1 Положення про Адміністрацію судноплавства Державна служба морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце- прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури і який реалізує державну політику у сферах морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства.

Відповідно до пункту 2 Положення про Адміністрацію судноплавства Адміністрація судноплавства у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Пунктом 3 Положення про Адміністрацію судноплавства визначено, що до основних завдань Адміністрації судноплавства віднесено реалізацію державної політики у сферах морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства, а також надання в передбачених законом випадках адміністративних послуг у сферах морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства.

Підпунктом 13 пункту 4 Положення про Адміністрацію судноплавства встановлено, що у сфері внутрішнього водного транспорту Адміністрація судноплавства веде Реєстр об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту, розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Адміністрація річкових портів» відповідно до статті 26 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» в порядку, встановленому пунктом 10 Порядку № 408, згідно встановленої пунктом 11 Порядку № 408 форми, 04.07.2024 за вих. №01/05-812 подало Державній службі морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України декларацію про внесення відомостей щодо річкового порту (термінала) (Гідротехнічна споруда: Причальна набережна, інв. №47, розташована за адресою Черкаська область, м. Канів, вул. 206-ї Дивізії, 1-А), вказавши у Декларації спосіб отримання витягу - особисто.

Наказом Адміністрації судноплавства від 23.07.2024 № 226 «Про відмову у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала) / внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди Причальна набережна», відмовлено позивачу у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала)/внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди: Причальна набережна, розташована за адресою: вул. 206- ї Дивізії, 1-А, м. Канів, Черкаська обл.

Відмовляючи позивачу у внесенні відомостей до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту, відповідач послався на абзац третій частини п'ятої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та пункт 14 Порядку №408.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються: необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види; дозвільний орган, уповноважений видавати документ дозвільного характеру; платність або безоплатність видачі (переоформлення, анулювання) документа дозвільного характеру; строк видачі документа дозвільного характеру або відмови у його видачі; вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, анулювання документа дозвільного характеру; строк дії документа дозвільного характеру або необмеженість строку дії такого документа; перелік та вимоги до документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.

Відповідно до частини шостої статті 26 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» підстави для відмови у видачі, переоформленні, анулюванні документа дозвільного характеру визначаються Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

З огляду на приписи частини першої статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» Адміністрація судноплавства є спеціально уповноваженим органом з питань дозвільної системи у сфері господарської діяльності (далі - уповноважений орган).

Відповідно до частини п'ятої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є: подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей; негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або

інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.

Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.

Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.

Відповідно до Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» витяг з Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту належить до документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності.

Пунктом 8 Порядку №408 встановлено, що відповідач узгоджує відомості Реєстру з базою даних гідротехнічних споруд Регістра судноплавства України у частині відомостей про технічний стан елементів гідротехнічної споруди, а також оновлення відомостей щодо реквізитів і строку дії свідоцтва про придатність гідротехнічної споруди до експлуатації.

Тобто, узгоджуватися з базою даних можуть виключно ті відомості які вже включені до Реєстру.

Порядком №408 не передбачено, що відповідач при вирішенні питання щодо внесення інформації, поданої в Декларації, повинен узгоджувати його із базою даних гідротехнічних споруд Регістра судноплавства України чи перевіряти відповідність інформації, поданої в Декларації, з інформацією в базі даних гідротехнічних споруд Регістра судноплавства України.

Тобто, Порядок №408 не передбачає, що дані (відомості), які зазначає декларант у Декларації мають відповідати даним (відомостям) Регістра судноплавства України і не наділяє відповідача повноваженнями щодо узгодження яких-небуть відомостей з будь-якою базою даних до внесення відомостей до Реєстру. Відповідач узгоджує вже наявні у Реєстрі відомості з базою.

Проте, відповідач відмовив у внесенні відомостей щодо ГТС позивача до Реєстру, з огляду на, що узгодження яких-небудь відомостей Декларації із базою даних, є передчасними, відповідно, відмова у внесенні відомостей до Реєстру з підстав, вказаних у відмові є протиправною.

Відповідно до пункту 26 Порядку №408, відмова Адміністрації судноплавства від внесення відомостей до Реєстру та наданні витягу з Реєстру може бути оскаржена до суду.

Відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дії або бездіяльність посадових осіб дозвільних органів та адміністраторів можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини четвертої статті 10 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» у разі застосування дозвільним органом нормативно-правових актів, прийнятих з порушенням вимог частини першої статті 4 цього Закону, суб'єкт господарювання, законні права якого були порушені у зв'язку з прийняттям та застосуванням таких нормативно-правових актів, має право звернутися до суду з позовом про захист (поновлення) своїх прав та відшкодування завданої шкоди.

Так, відповідно до пункту 11 Порядку №408 декларація заповнюється та подається за формою згідно з додатками 3-9 залежно від типу об'єкта.

Стаття 26 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» визначає, що надавати послуги суднам на внутрішніх водних шляхах мають право річкові порти (термінали), внесені до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту, які отримали витяг з такого Реєстру.

Як суд зазначав вище, ДП «Адміністрація річкових портів» є державним спеціалізованим підприємством, яке створено з метою забезпечення проведення єдиної державної політики у питаннях ефективного використання державного майна - гідротехнічних споруд на внутрішніх водних шляхах, утримання їх в належному стані на всій території України.

З метою внесення відомостей до Реєстру і отримання витягу, позивачем було заповнено та подано Декларацію, в якій, серед іншого зазначено реквізити чинної довідки про включення гідротехнічної споруди до бази даних гідротехнічних споруд, реквізити і строк дії чинного свідоцтва про придатність гідротехнічної споруди до експлуатації.

Згідно до пункту 21 Порядку №408 достовірність, повноту та актуалізацію поданої інформації для внесення відомостей до Реєстру забезпечують декларанти.

Відповідно до частина п'ята статті 26 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері внутрішнього водного транспорту, вносить відомості до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідної декларації.

Внесення відомостей, передбачених пунктом 1 частини четвертої цієї статті, підтверджується витягом із такого Реєстру, що є документом дозвільного характеру згідно із Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Форма витягу встановлюється порядком ведення Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту. У разі якщо протягом зазначеного строку не надано витяг із цього Реєстру або обґрунтовану відмову у внесенні відомостей до такого Реєстру та наданні витягу з такого Реєстру, вважається, що відомості зареєстровані належним чином. Витяг з такого Реєстру має безстроковий характер та видається на безоплатній основі.

Відповідно до пункту 15 Порядку №408 внесення до Реєстру відомостей, передбачених пунктом 6 цього Порядку, підтверджується витягом з Реєстру за формою згідно з додатком 10, який є документом дозвільного характеру згідно із Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Пункт 9 Порядку №408 передбачає, що відомості до Реєстру вносяться Адміністрацією судноплавства на підставі декларації, яку подає декларант.

Відповідно до частини шостої статті 26 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» підстави для відмови у видачі, переоформленні, анулюванні документа дозвільного характеру визначаються Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Відповідно до пункту 14 Порядку №408 протягом 10 робочих днів з дня отримання декларації Адміністрація судноплавства перевіряє зазначені у ній відомості та вносить відповідні відомості до Реєстру або відмовляє у внесенні відомостей з підстав, передбачених Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Всупереч вказаних норм Закону та Порядку №408 відповідачем не було внесено інформацію до Реєстру та не надано позивачу документа дозвільного характеру.

Законом та Порядком №408 не передбачено, що відомості, які зазначаються у Декларації мають яке-небудь відношення до Регістру судноплавства України та/або мають відповідати наявній у нього інформації. Навпаки, Порядок №408 передбачив, що на підставі відомостей що вже внесені до Реєстру, на підставі поданої декларантом інформації, Регістр судноплавства України приводить свої дані у відповідність даних Реєстру в процесі узгодження відомостей з Адміністрацією судноплавства України.

Після набрання чинності Законом України «Про водний внутрішній транспорт» та Порядку №408, згідно розпорядженням ДП «Адміністрація річкових портів» від 12.04.2022 №4 створено базу даних гідротехнічних споруд та порядок її ведення, відповідно до якого були оформленні документи Позивача для подання декларації.

Отже, Закон України «Про водний внутрішній транспорт» та Порядок №408 не наділяють Адміністрацію судноплавства повноваженнями щодо узгодження будь-яких відомостей в Декларації із базою даних гідротехнічних споруд Регістра судноплавства України до внесення відомостей до Реєстру.

Адміністрація судноплавства мала право відмовити у видачі документа дозвільного характеру, з підстав, визначених абзацом 3 частини п'ятої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» виключно у випадку не усунення позивачем виявлених недоліків. Іншого порядку дій, у випадку виявлення Відповідачем недоліків у поданій Декларації законодавством України не передбачено.

Всупереч вищенаведеній нормі закону, Адміністрація судноплавства не повідомляла позивачу про наявність недоліків те не надала можливості їх усунути. Позивач наголошує, що даний аргумент не означає визнання позивачем наявності недоліків у поданих документах, а є лише констатацією факту порушення відповідачем приписів законодавства під час вирішення питання про відмову у внесенні відомостей до Реєстру та видачі документу дозвільного характеру.

Положення про Регістр судноплавства України, яке регулює діяльність державного підприємства «Класифікаційне товариство Регістр судноплавства України» затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1998 № 814 «Про вдосконалення технічного, класифікаційного і судноплавного нагляду на морському і внутрішньому водному транспорті».

07.10.2009 Постановою КМУ № 1255 було внесено зміни до пункту 6 Положення про Регістр та віднесено до головних завдань Регістру судноплавства України ведення бази даних гідротехнічних споруд.

30.12.2020 було прийнято Закон України «Про внутрішній водний транспорт», який передбачає ведення Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту (статті 26), водночас не передбачає наявність та, або ведення бази даних гідротехнічних споруд Регістра судноплавства України.

Після 06.03.2022 Положення про Регістр судноплавства України не містить навіть згадування щодо бази даних гідротехнічних споруд Регістра судноплавства України та повноважень вказаного державного комерційного підприємства щодо ведення цієї та, або будь-якої іншої бази даних.

Пунктом 8 Постанови №212 Міністерству інфраструктури, Міністерству аграрної політики та продовольства постановлено у двомісячний строк подати Кабінету Міністрів України пропозиції щодо внесення до актів законодавства змін, що випливають із цієї постанови, та привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 року № 814 «Про вдосконалення технічного, класифікаційного і судноплавного нагляду на морському і річковому транспорті» до завдань Регістру судноплавства України не віднесено ведення бази даних гідротехнічних споруд, водночас Порядок №408 у відповідність до Постанови №212 приведено не було.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У даному випадку, судом встановлено, що права позивача було порушено саме наказом Адміністрації судноплавства від 23.07.2024 № 226 «Про відмову у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала)/внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди Причальна набережна», яким відмовлено у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала)/внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди: Причальна набережна, розташована за адресою: вул. 206-ї Дивізії, 1-А, м. Канів, Черкаська обл.

За таких обставин, враховуючи роль наказу Адміністрації судноплавства від 23.07.2024 №226 «Про відмову у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала)/внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди Причальна набережна» у спірних правовідносинах, враховуючи вимоги частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати наказ Адміністрації судноплавства від 23.07.2024 № 226 «Про відмову у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала)/внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди Причальна набережна».

З урахуванням наведених норм та встановлених обставин справи, суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати Державну службу морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України внести відомості до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту щодо річкового порту/термінала (Гідротехнічна споруда: Причальна набережна, інв. №47, розташована за адресою Черкаська область, м. Канів, вул. 206-ї Дивізії, 1-А) та надати Державному підприємству «Адміністрація річкових портів» витяг з Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту щодо річкового порту/термінала (Гідротехнічна споруда: Причальна набережна, інв. №47, розташована за адресою Черкаська область, м. Канів, вул. 206-ї Дивізії, 1-А.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, та з урахуванням того, що позивачем доведено обґрунтованість пред'явленого позову, суд доходить висновку, що позовні вимоги Державного підприємства «Адміністрація річкових портів» підлягають задоволенню.

Доказів, долучених позивачем при поданні позовної заяви та заяв по суті справи достатньо для прийняття рішення про задоволення позовних вимог. Інші докази, такі як лист Міністерства розвитку громад та територій України щодо погодження проєкту постанови Кабінету Міністрів

України «Про внесення змін до Порядку ведення Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту» та додані до нього матеріали, не підлягають аналізу під час розгляду цієї справи у межах заявлених позивачем підстав позову та не є засобами доказування щодо заявленого предмета позову.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позовних вимог, сума судового збору, яка підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень становить 4844,80 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов Державного підприємства «Адміністрація річкових портів» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Адміністрації судноплавства від 23.07.2024 № 226 «Про відмову у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала) /внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди Причальна набережна», яким відмовлено у внесенні відомостей щодо річкового порту (термінала) / внесенні змін до відомостей щодо річкового порту (термінала) на об'єкт причальної споруди: Причальна набережна, розташована за адресою: вул. 206-ї Дивізії, 1-А, м. Канів, Черкаська область.

Зобов'язати Державну службу морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України внести відомості до Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту щодо річкового порту/термінала (Гідротехнічна споруда: Причальна набережна, інв. №47, розташована за адресою: Черкаська область, м. Канів, вул. 206-ї Дивізії, 1-А) та надати Державному підприємству «Адміністрація річкових портів» витяг з Реєстру об'єктів інфраструктури внутрішнього водного транспорту щодо річкового порту/термінала (Гідротехнічна споруда: Причальна набережна, інв. №47, розташована за адресою: Черкаська область, м. Канів, вул. 206-ї Дивізії, 1-А.

Стягнути на користь Державного підприємства «Адміністрація річкових портів» (ЄДРПОУ: 33404067; адреса: 04071; м. Київ, вул. Електриків, буд. 14) судовий збір у розмірі 4 844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) гривень 40 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (ЄДРПОУ: 41886120; адреса: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, буд. 14).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Шевченко А.В.