Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 серпня 2025 року Справа№200/3081/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “СІНТЕЗ ОЙЛ» про стягнення податкового боргу, -
30.04.2025 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд» надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “СІНТЕЗ ОЙЛ» про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “СІНТЕЗ ОЙЛ» (код ЄДРПОУ 35636403) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - 14 498,51 грн, а саме:
- податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100, код за КАТОТТГ UA14000000000091971), у сумі 1 578,51 грн;
- акцизний податок на пальне (код класифікації доходів бюджету 14021900, код за КАТОТТГ UA14120030000057882), у сумі 12 920,00 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за відповідачем обліковується податкова заборгованість в загальній сумі 14 498,51 грн, що складається з штрафних санкцій по акцизному податку на пальне в сумі 12 920,00 грн та з податку на додану вартість в сумі 1578,51 грн, що раніше не була заявлена до суду. Оскільки сума боргу перед бюджетом самостійно не сплачена, позивач просить суд стягнути з відповідача кошти з рахунків у банківських установах, які обслуговують платника податків в рахунок погашення податкового боргу.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 05.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зобов'язано позивача надати облікову картку платника податку відповідача.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі надіслана відповідачеві засобами поштового зв'язку за адресою визначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проте поштове відправлення повернуто на адресу суду з відміткою “за закінченням терміну зберігання».
Відповідно частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
За таких обставин суд вважає, що виконав необхідні заходів для належного повідомлення відповідача про розгляд справи.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не подав.
Ураховуючи, що клопотання про продовження строку для надання відзиву від відповідача не надходило, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач - Головне управління ДПС Донецької області, є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження, згідно статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю “ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “СІНТЕЗ ОЙЛ» (далі - ТОВ “ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “СІНТЕЗ ОЙЛ») місце реєстрації: вул. Дружби, буд. 86, м. Дружківка, Краматорський район, Донецька область, 84200 ЄДРПОУ 35636403, основний вид діяльності - Роздірібна торгівля пальним (КВЕД 47.30), з серпня 2018 року перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, Краматорське управління, Краматорська ДПІ (м. Краматорськ).
За ТОВ “ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “СІНТЕЗ ОЙЛ» рахується податковий борг у розмірі 14 498,51 грн, який виник з причини несплати донарахованих штрафних санкцій за результатами акта камеральної перевірки та несплати грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно, у т.ч.:
- податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100) в сумі 1 578,51 грн, а саме: 1 578,51 грн - нараховано ПДВ по декларації, податкова декларацiя з податку на додану вартість вiд 21.02.2022 № 9037128729 термін сплати 02.03.2022.
- акцизний податок на пальне (код класифікації доходів бюджету 14021900) в сумі 12 920,00 грн, а саме: 4 760,00 грн - донараховано штрафнi санкцiї за актом перевірки (поточний рiк), податкове повiдомлення-рiшення (форма «ПС») вiд 01.06.2023 № 8229/02-32-09- 03/35636403; 8160,00 грн - донараховано штрафнi санкцiї в поточному роцi за актом перевірки, податкове повiдомлення-рiшення (форма «ПС») вiд 15.02.2024 № 198/05-99-09-07.
Так, ТОВ “ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “СІНТЕЗ ОЙЛ» подано звітну податкову декларацiю з податку на додану вартість вiд 21.02.2022 № 9037128729, термін сплати 02.03.2022.
Крім того, Головним управлінням ДПС в Донецькій області проведено камеральну перевірку ТОВ “ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “СІНТЕЗ ОЙЛ», за підсумками якої складено Акт від 19.04.2023 № 6541/02-32-09-03/35636403 про результати камеральної перевірки щодо неподання (несвоєчасного подання) податкової звітності з акцизного податку ТОВ «ТК «СІНТЕЗ ОЙЛ».
Перевіркою встановлено неподання декларацій акцизного податку, чим порушено вимоги п. 223.2 ст. 223 розділу VI, пп. 49.18.1 п. 49.18, 49.2-1 ст. 49 глави 2 розділу ІІ Податкового кодексу України та складено податкове повідомлення-рішення форми «ПС» вiд 01.06.2023 № 8229/02-32-09-03/35636403.
Податкове повідомлення рішення направлено на адресу товариства, повернуто за зворотною адресою з відміткою “за закінченням терміну зберігання».
Документи, які свідчать про оскарження або сплату відповідачем штрафних санкцій, нарахованих податковим повідомленням-рішенням в матеріалах справи відсутні.
Також, податковим органом було проведено камеральну перевірку ТОВ «ТК «СІНТЕЗ ОЙЛ», за підсумками якої складено Акт від 25.12.2023 № 287/05-99-09-07/35636403 про результати камеральної перевірки щодо несвоєчасного подання декларації акцизного податку.
За даними перевірки встановлено несвоєчасне подання (неподання) декларацій акцизного податку, чим порушено вимоги пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ, п. 223.2 ст. 223 розділу VI Кодексу та складено податкове повiдомлення-рiшення форми «ПС» від 15.02.2024 № 198/05-99-09-07.
Податкове повідомлення рішення направлено на адресу товариства, повернуто за зворотною адресою з відміткою “за закінченням терміну зберігання».
Документи, які свідчать про оскарження або сплату відповідачем штрафних санкцій, нарахованих податковим повідомленням-рішенням в матеріалах справи відсутні.
При цьому, у зв'язку з несплатою платником податків ТОВ «ТК «СІНТЕЗ ОЙЛ» узгоджених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 31.01.2025 № 0000104-1302-0599, яку 03.02.2025 спрямовано на адресу підприємства засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 21.02.2025 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Документи, які свідчать про оскарження або сплату відповідачем штрафних санкцій, нарахованих податковим повідомленням-рішенням та визначеними у вимозі, в матеріалах справи відсутні.
При цьому, в інтегрованій картці платника податків ТОВ «ТК «СІНТЕЗ ОЙЛ» за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 1578,51 грн та з акцизного податку на пальне у розмірі 12920,00 грн.
Отже, загальна сума податкового боргу становить 14 498,51 грн (12920 грн + 1578,51 грн).
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.175 Податкового кодексу України (далі - ПК України) податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом. Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.39 п.39.14. ст.39 ПК України).
Згідно пп.14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк (пп. 14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України).
Відповідно до п.46.1 ст.46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Згідно з п. 49.1 ст. 49 цього Кодексу, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Так, відповідно до пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків самостійно обчислює суму податкового та /або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом (п.54.1 ст.54 Кодексу).
Відповідно до пп.14.1.157 п.14.1 ст. 14 ПК України, податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу першого пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час оформлення податкових повідомлень-рішень) неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170,00 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020,00 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Як вже зазначалось вище, за ТОВ «ТК «СІНТЕЗ ОЙЛ» обліковується податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в України товарів (робіт, послуг) у сумі 1578,51 грн, а також по акцизному податку на пальне у загальній сумі 12920,00 грн, що виник через несплату відповідачем штрафних санкцій за вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями, які в адміністративному або судовому порядку не оскаржені та є узгодженими.
За даними облікової картки платника ТОВ «ТК «СІНТЕЗ ОЙЛ» за відповідачем продовжує обліковуватися податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в України товарів (робіт, послуг) у загальній сумі 1578,51 грн, а також по акцизному податку на пальне у загальній сумі 12920,00 грн.
Відповідачем доказів сплати вказаного податкового боргу суду не надано.
Як убачається з матеріалів справи, у зв'язку з несплатою платником податків ТОВ «ТК «СІНТЕЗ ОЙЛ» узгоджених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 31.01.2025 № 0000104-1302-0599, яку 03.02.2025 спрямовано на адресу підприємства засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 21.02.2025 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Вказана податкова вимога не була оскаржена та не відкликалась.
Слід зазначити, що відповідно до п. 42.4 ст. 42 ПК України, у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Строки добровільної сплати податкових зобов'язань сплинули, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення таких зобов'язань, не призвели до їх погашення.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до п.п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України, орган стягнення це державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 41.4 ст. 41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно з пп. 20.1.34 пункту 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/ емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
З матеріалів справи встановлено, що відповідачем не вжиті заходи із самостійного погашення податкового боргу. Строки добровільної сплати узгоджених податкових зобов'язань сплинули, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов'язань, не призвели до їх погашення.
Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджено правомірність визначення позивачем суми податкового боргу відповідача та наявність підстав для стягнення зазначеної суми боргу в судовому порядку.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають стягненню.
З огляду на викладене, на підставі положень Податкового кодексу України, ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ТОРГІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ “СІНТЕЗ ОЙЛ» (місце знаходження: вул. Дружби, буд. 86, м. Дружківка, Краматорський район, Донецька область, 84200, ЄДРПОУ 35636403) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу- 14 498,51 грн, а саме:
- податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100) у сумі 1 578,51 грн;
- акцизний податок на пальне (код класифікації доходів бюджету 14021900) у сумі 12 920,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв