Рішення від 25.07.2025 по справі 160/13743/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2025 рокуСправа №160/13743/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

13.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ним правил військового обліку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в січні 2025 оку позивач дізнався, що згідно інформаційної системи «Оберіг» він перебуває у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_4 .

21.01.2025 представник позивача звернувся з адвокатським запитом до відповідача, у якому просив надати інформацію стосовно підстав перебування позивача у розшуку. Однак відповіді на адвокатський запит надано не було.

20.03.2025 представник позивача повторно звернувся з адвокатським запитом до відповідача, у якому просив надати інформацію стосовно підстав перебування позивача у розшуку, на що 04.04.2025 року за вих. № 2677/юр відповідачем було надано відповідь на адвокатський запит від 20.03.2025 року № 20-03/1 та пояснив, що 18.10.2024 року відповідачем була сформована повістка про виклик позивача на 31.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення облікових даних, та була направлена засобами поштового зв'язку на адресу позивача. Однак у визначений у повістці час до ІНФОРМАЦІЯ_4 не з'явився. 26.11.2024 року позивача було подано в адміністративний розшук як особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП. Позивач не погоджується з діями відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку, оскільки повісток він не отримував, будь-яких протоколів про адміністративне правопорушення відносно позивача ІНФОРМАЦІЯ_5 не складалося, що зумовило звернення до суду з позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

06.06.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому було зазначено, що 18 жовтня 2024 року на адресу позивача була сформована повістка, яка була направлена засобами поштового зв'язку «Укрпошта» про його явку до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 31.10.2024 року, однак позивач за данною повісткою не з'явився, чим порушив чинне законодавство. Разом з тим, відповідач зазначив, що приміткою у ст. 210 КУпАП визначено, що положення ст. 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Зважаючи на те, що позивач з 2019 року не з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_4 для проходження ВЛК та уточнення облікових данних, та неявки його згідно повістки №719653 від 18.10.2024 року, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.210 КУпАП, що підтверджує наявність винної поведінки особи.

12.06.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якому було зазначено, що у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18 травня 2024 року, у новій редакції викладено ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме встановлено, що громадяни зобов'язані, зокрема інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. Отже, у відзиві відповідач підкреслює, що військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження, а також те, що зазначені дані необхідно було оновити до 16 липня 2024 року і що уточнення облікових даних є не правом, а саме обов'язком військовозобов'язаного. Разом з тим відповідач не врахував того, що позивачем було вчасно оновлено свої дані, а саме 17.06.2024 позивач оновив облікові дані у відповідності до вимог вищезазначеного закону, а саме: звернувся до Центру надання адміністративних послуг м. Кам'янське і на підтвердження цього отримав Витяг № 411296-17062024 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відтак, представник позивача зазначає, що виклик за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення даних був безпідставний, а повістка від 18.10.2024 на ім'я позивача сформована автоматично без належної перевірки облікових даних військовозобов'язаного. Відповідачем було безпідставно зазначено у відзиві про те, що позивач з 2019 року не з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_4 для проходження ВЛК та уточнення облікових даних, то неявка його за повісткою від 18.10.2024 року № 719653 підтверджує наявність винної його поведінки та містить склад адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Однак представник позивача наголошує на тому, що метою виклику за повісткою було уточнення даних, а не проходження ВЛК. Твердження про те, що позивач не з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з 2019 року є неправдивим, оскільки тимчасове посвідчення військовозобов'язаного позивача датоване 24.07.2020 року, де вказано про те, що позивача було взято на облік у 2020 році. Тобто, з 2019 року він не міг з'являтися до ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки на обліку там не перебував. Стосовно тверджень відповідача про надіслання повістки від 18 жовтня 2024 року на адресу місця проживання ОСОБА_1 представником позивача зазначено, що до відзиву відповідачем було надано копію поштового конверту, однак у довідці до неї про причини повернення/досилання вказано - «ДОСИЛАЄТЬСЯ» - «ЗА ЗАЯВОЮ ВІДПРАВНИКА/АДРЕСАТА». Тобто, відповідачем не доведено, за яких підстав позивач не отримав повістку від 18.10.2024 року і чи дійсно належним чином його було повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_5 . А отже на думку позивача факт належного оповіщення позивача про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 31.10.2024 о 11 год. 00 хв. є недоведеним.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3

20.03.2025 представником позивача подано до ІНФОРМАЦІЯ_4 адвокатський запит, в якому представник позивача просив надати інформацію:

- чи вручалися уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 будь - які повістки громадянину України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ;

- якщо будь - які повістки вручалися, то вказати які саме повістки та надати копії цих повісток з підтвердження про вручення їх громадянину України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ;

- повідомити чи складався протокол про адміністративне правопорушення відносно громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ;

- якщо складався - то надати належним чином завірену копію;

- повідомити чи виносилась постанова по справі про адміністративне правопорушення відносно громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ;

- якщо складалася - то надати належним чином завірену копію; повідомити на підставі чого було подано звернення відносно громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 до відповідного управління поліції.

04.04.2025 року за вих. № 2677/юр відповідачем було надано відповідь на адвокатський запит від 20.03.2025 року № 20-03/1 та зазначено, що 18.10.2024 року відповідачем була сформована повістка про виклик позивача на 31.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення облікових даних, та була направлена засобами поштового зв'язку на адресу позивача. Однак, у визначений у повістці час до ІНФОРМАЦІЯ_4 не з'явився. 26.11.2024 року позивача було подано в адміністративний розшук як особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП.

Позивач вважає протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо оголошення його у розшук, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону №2232-ХІІ).

На виконання ч. 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами ч.ч. 8, 9 ст. 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У свою чергу, п. 20-1 ч. 1 ст. 7 Закону №1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

Як встановлено судом, та не спростовано відповідачем, ОСОБА_1 не притягнутий до адміністративної відповідальності.

Диспозиція ст. 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Відповідно до ч. 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Доказів притягнення відповідача до адміністративної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів суду не надано.

Той факт, на який відповідач посилається в листі від 04.04.2025 № 2677/юр, про те, що ОСОБА_1 не прибув до ТЦК та СП, є підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 210 та ст.210-1 КУпАП.

Складання постанови про притягнення до адміністративної відповідальності є підставою для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Правила військового обліку передбачені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487.

Після виявлення одного з передбачених Порядком №1487 правопорушень працівники ТЦК та СП вправі звернутись до органів поліції з повідомленням про необхідність здійснити розшук та адміністративне затримання порушника правил військового обліку з метою притягнення до адміністративної відповідальності. Відомості про фіксацію такого правопорушення вносяться в Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних. Відповідно в електронному військово-обліковому документі таких громадян наявна відмітка "виявлені порушення правил військового обліку".

Так, відповідно до абз. 2 п. 56 Порядку №1487 Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).

Відтак, військовозобов'язані, які перебувають в розшуку підлягають адміністративному затриманню працівниками поліції та доставленню до районного ТЦК та СП. Останній складає протокол та виписує постанову про притягнення до адміністративної відповідальності.

Юридичною підставою для звернення до поліції для розшуку порушника є вчинення військовозобов'язаним правопорушення, яке передбачено ст. 210 або 210-1 КУпАП, тобто порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку або законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Суду не надано доказів звернення відповідача до органів поліції з повідомленням про необхідність здійснити розшук та адміністративне затримання порушника правил військового обліку з метою притягнення до адміністративної відповідальності.

Факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ст. 210 Кодексу України про адміністративне правопорушення», не доведено, оскільки протокол не складався, факт притягнення до відповідальності відсутній.

Оскільки за приписами ч.ч. 8, 9 ст. 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відновлення порушених прав позивача належить здійснити шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснити заходи, направлені на виключення ОСОБА_1 з переліку військовозобов'язаних, які перебувають у розшуку в інформаційній системі «Оберіг».

Судом прийнято рішення на підставі наявних в матеріалах справи доказів та враховуючи відсутність документально підтверджених пояснень власної правової позиції від відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд робить висновок про задоволення адміністративного позову.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, сплачений позивачем відповідно до квитанції від 08.05.2025 судовий збір у розмірі 1211,20 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст.139,241-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ним правил військового обліку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений 25.07.2025.

Суддя О.В. Царікова