Рішення від 28.08.2025 по справі 140/7345/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2025 року ЛуцькСправа № 140/7345/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Бюро економічної безпеки України (далі - відповідач, БЕБ України) про визнання протиправною бездіяльність щодо не присвоєння спеціального звання БЕБ - майор Бюро економічної безпеки України;

зобов'язання присвоїти спеціальне звання БЕБ - майор Бюро економічної безпеки України, із зарахування до строку вислуги у спеціальному званні лейтенанта Бюро економічної безпеки України до іншого спеціального звання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 27.06.2024 по теперішній час проходить службу органах БЕБ України на посаді гласного штатного працівника. Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1333, якою затверджено Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України (далі - Положення №1333), позивачу згідно з наказом БЕБ від 27.06.2024 №237-к/ДСК-ДП присвоєно спеціальне звання - лейтенант Бюро економічної безпеки України з 27.06.2024.

Позивач зазначає, що до початку проходження служби в БЕБ він працював на різних посадах в органах прокуратури та на посадах державної служби Державного бюро розслідувань та посадах державної служби БЕБ України.

Так, відповідно до наказу Генеральної прокуратури України від 02.09.2016 №215к йому присвоєно класний чин працівника прокуратури «юрист першого класу». При призначенні на посаду заступника начальника першого слідчого підрозділу Територіального управління ДБР, розташоване у місті Полтава, з 30.05.2019 на підставі співвідношення між рангами державних службовців і класними чинами працівників органів прокуратури, яке визначено Додатком 7 до Порядку присвоєння рангів державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №306 (далі - Порядок 306), з урахуванням п.10 цього Порядку, йому присвоєно 6 ранг державного службовця у межах категорії посад, до якої належить посада державної служби (наказ ДБР від 01.07.2019 №222-ос).

Відповідно до частини першої статті 39 Закону України «Про державну службу» ранги державних службовців є видом спеціальних звань.

Як вже зазначалося, при вступі на службу в БЕБ позивачу було присвоєно спеціальне звання - лейтенант Бюро економічної безпеки України, проте Додатком 15 до Порядку №306 встановлено співвідношення між рангами державних службовців та спеціальними званнями начальницького складу Бюро економічної безпеки України, згідно якого 6 ранг державного службовця, який йому було присвоєно під час служби в БЕБ, відповідає спеціальному званню майор БЕБ.

Згідно із положеннями пунктів 1-2 Порядку №306 цей Порядок визначає механізм присвоєння державним службовцям рангів під час прийняття на державну службу та її проходження.

Особі, яка має військове звання, дипломатичний ранг чи інше спеціальне звання та призначається на посаду державного службовця, присвоюється ранг відповідно до співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями (далі - співвідношення).

Так, Порядком №306 законодавчо врегульовано співвідношення звань у разі переходу осіб зі спеціальними званнями БЕБ на державну службу, а саме, особі, яка має спеціальне звання БЕБ майора при вступі на державну службу присвоюється шостий ранг державного службовця, зворотнього вказаний Порядок №306 та Додатки не містять, що автоматично створило порушення співмірності прав особи на набуття відповідного спеціального звання БЕБ при вступі на службу в БЕБ з державної служби з відповідним рангом.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення роботи Бюро економічної безпеки України» №3840-IX від 20.06.2024, який набув чинності 01.07.2024, частину другу статті 26 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» доповнено абзацом третім, а саме: «Порядок присвоєння спеціальних звань та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців затверджується Кабінетом Міністрів України».

На думку позивача, з прийняттям вищевказаних змін до Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» законодавцем визначено спосіб врегулювання вищевказаної прогалини та відповідний орган, до повноважень якого відноситься питання затвердження Порядку присвоєння спеціальних звань та їх співвідношення в БЕБ.

Станом на дату подання позову Порядок присвоєння спеціальних звань та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців Кабінетом Міністрів України не затверджено, у зв'язку з чим звання майора БЕБ йому не присвоєно, чим вважає, що порушено його права.

З наведених підстав позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.20).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні, мотивуючи тим, що на час прийняття ОСОБА_2 на службу в БЕБ та на даний час не затверджено порядок присвоєння спеціальних звань та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців, позивачу при прийнятті на службу присвоєно спеціальне звання «лейтенант Бюро економічної безпеки України».

Порядок №306 регулює відносини лише щодо осіб, які приймаються та проходять державну службу відповідно до вимог Закону України «Про державну службу», а співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями (які вона мала відповідно до спеціальних законів) застосовується виключно під час прийняття на державну службу та її проходження.

Представник відповідача зауважує, що державна служба та несення служби в правоохоронних органах чи інших органах, в яких присвоюються спеціальні звання, враховуючи особливість несення такої служби (загроза життю та здоров'ю, несення служби у нічну пору доби та інше) має суттєві відмінності.

Державна служба є відмінною від несення служби в правоохоронних органах чи інших органах, в яких присвоюються спеціальні звання, що не дає змоги ототожнювати їх, в тому числі, виходячи з відмінностей в правовому регулюванні.

Також представник відповідача зазначає, що ОСОБА_3 не наведено належного обґрунтування протиправності дій з боку відповідача, при цьому позивачем не заперечується той факт, що питання присвоєння спеціальних звань та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців має бути врегульовано та затверджено Кабінетом Міністрів України (а.с.23-29).

Інших заяв по суті справи не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 19.12.2011 по 28.05.2019 проходив службу в органах прокуратури України та обіймав посаду прокурора Дніпропетровської місцевої прокуратури №4 Дніпропетровської області, де відповідно до наказу Генеральної прокуратури від 02.09.2016 №215к йому було присвоєно класний чин «юрист 1 класу» (а.с.7, 12-15).

З 30.05.2019 по 01.03.2021 позивач перебував на державній службі в Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, на посаді заступника начальника першого слідчого відділу (відділу розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) слідчого управління (а.с.7зворот, 12-15).

Наказом Державного бюро розслідувань від 01.07.2019 №222-ос позивачу з 02.07.2019 присвоєно 6 (шостий) ранг державного службовця (а.с.8).

Відповідно до наказу БЕБ України від 19.09.2023 №497-к позивача призначено на посаду заступника керівника Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області, без конкурсного відбору з 21.09.2023, зі збереженням раніше присвоєного 6 (шостого) рангу державного службовця (а.с.8зворот-9).

Наказом БЕБ України від 26.06.2024 №227-к/ДСК-ДП ОСОБА_1 призначений на посаду старшого детектива БЕБ України (а.с.9зворот-10).

Згідно з наказом БЕБ України від 27.06.2024 №237-к/ДСК-ДП ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання середнього начальницького складу лейтенанта БЕБ України (а.с.10зворот).

Відповідно до наказу БЕБ України від 29.06.2024 №285-к/ДСК-ДП ОСОБА_1 у порядку просування по службі призначено з 01.07.2024 на посаду заступника керівника ТУ БЕБ у … області (а.с.11).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не присвоєння спеціального звання - майор БЕБ України, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною третьою статті 8 Конституції України, принцип верховенства права є однією з основних засад діяльності держави, а стаття 55 Конституції України гарантує право кожного на захист своїх прав і свобод, у тому числі в судовому порядку.

Порядок проходження служби в Бюро економічної безпеки України (далі - БЕБ) регулюється Законом України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021 №1150-IX (далі - Закон №1150-IX) та Положенням №1333.

Згідно з частинами першою, другою, четвертою та п'ятою статті 19 Закону №1150-IX до працівників БЕБ належать гласні та негласні штатні працівники, у тому числі особи зі спеціальними званнями, державні службовці, а також працівники, які уклали трудовий договір із Бюро економічної безпеки України.

Служба в Бюро економічної безпеки України є державною службою особливого характеру, що полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. Час проходження служби в Бюро економічної безпеки України зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.

Трудові відносини працівників Бюро економічної безпеки України регулюються цим Законом, законодавством про працю, державну службу та укладеними трудовими договорами. На державних службовців Бюро економічної безпеки України поширюється дія Закону України «Про державну службу». Посади державних службовців Бюро економічної безпеки України відносяться до відповідних категорій посад державної служби в порядку, встановленому законодавством.

Порядок проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, визначається цим Законом, Положенням про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, що затверджується Кабінетом Міністрів України, а також іншими нормативно-правовими актами.

З метою реалізації цієї норми постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1333 було затверджено Положення №1333.

Водночас питання спеціальних звань у БЕБ регламентується статтею 26 Закону №1150-IX, відповідно до частини першої якої установлюються такі спеціальні звання Бюро економічної безпеки України: 1) спеціальні звання середнього начальницького складу: лейтенант Бюро економічної безпеки України; старший лейтенант Бюро економічної безпеки України; капітан Бюро економічної безпеки України; 2) спеціальні звання старшого начальницького складу: майор Бюро економічної безпеки України; підполковник Бюро економічної безпеки України; полковник Бюро економічної безпеки України; 3) спеціальні звання вищого начальницького складу: генерал-майор Бюро економічної безпеки України; генерал-лейтенант Бюро економічної безпеки України; генерал-полковник Бюро економічної безпеки України.

За правилами частини другої статті 26 Закону №1150-IX присвоєння і позбавлення спеціальних звань, а також пониження і поновлення у спеціальному званні здійснюються в установленому порядку. Крім того, можуть присвоюватися вищі спеціальні звання в установленому законодавством порядку.

При цьому Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення роботи Бюро економічної безпеки України» №3840-IX від 20.06.2024, який набув чинності 01.07.2024, частину другу статті 26 Закону №1150-IX доповнено абзацом третім, а саме: «Порядок присвоєння спеціальних звань та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців затверджується Кабінетом Міністрів України».

Згідно з пунктом 28 Положення №1333 громадянам, уперше прийнятим на службу та призначеним на посади, що підлягають заміщенню особами, які мають спеціальні звання БЕБ, наказами Директора БЕБ присвоюється звання лейтенанта БЕБ. Спеціальні звання начальницького складу присвоюються наказами Директора БЕБ одночасно з прийняттям рішення про прийняття на службу та призначенням на посаду в центральний апарат БЕБ. Спеціальні звання начальницького складу в територіальних управліннях БЕБ присвоюються наказами Директора БЕБ після прийняття рішення про прийняття на службу та призначення на посаду за поданням керівників територіальних управлінь БЕБ. Послідовність спеціальних звань середнього, старшого та вищого начальницького складу БЕБ визначається відповідно до статті 26 Закону.

Отже, за загальним правилом при прийнятті на службу з БЕБ вперше громадянам, призначеним на посади, що підлягають заміщенню особами, які мають спеціальні звання БЕБ, присвоюється звання лейтенанта БЕБ. Це правило стосується лише тих громадян, які до прийняття на службу в БЕБ не мали інших спеціальних звань чи рангів державного службовця, оскільки щодо таких осіб повинно застосовуватись відповідне співвідношення.

Як слідує з матеріалів справи, до прийняття на службу в БЕБ позивач проходив службу з ДБР, де йому було присвоєно 6 ранг державного службовця.

Відтак, при присвоєнні позивачу спеціального звання БЕБ повинно застосовуватись правило щодо співвідношення рангів державного службовця та спеціальних звань БЕБ.

Проте, порядок присвоєння спеціальних звань БЕБ та їх співвідношення з іншими спеціальними званнями і рангами державних службовців Кабінетом Міністрів України не затверджений.

Суд враховує, що відповідно до частини першої статті 39 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII) ранги державних службовців є видом спеціальних звань.

Згідно з частиною другою статті 39 Закону №889-VIII встановлюється дев'ять рангів державних службовців.

Порядок присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями визначаються Кабінетом Міністрів України.

Співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями встановлюється для випадків призначення осіб, яким присвоєно такі спеціальні звання, на посади державних службовців, на яких може бути присвоєно нижчий ранг. У такому разі особі присвоюється ранг державного службовця на рівні рангу, який вона мала відповідно до спеціальних законів.

Так, Порядок №306 визначає механізм присвоєння державним службовцям рангів під час прийняття на державну службу та її проходження. Особі, яка має військове звання, дипломатичний ранг чи інше спеціальне звання та призначається на посаду державного службовця, присвоюється ранг відповідно до співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями (далі - співвідношення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 306 (пункт 2 Порядку №306). Зокрема, Додаток 15 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 306 встановлює співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями осіб начальницького складу Бюро економічної безпеки та передбачає, зокрема, що майор БЕБ співвідноситься із 6 рангом державного службовця.

Таким чином, чинне законодавство передбачає врегулювання співвідношення між спеціальними званнями та рангами державної служби у разі переходу особи зі спеціального статусу на державну службу. При переході особи, яка має спеціальне звання БЕБ майор, на посаду державного службовця має бути присвоєний шостий ранг державної служби. Однак у зворотному порядку, тобто при переході з державної служби до служби в БЕБ, відповідного співвідношення законодавство наразі не містить.

Суд зауважує, що відсутність затвердженого співвідношення між спеціальними званнями БЕБ та іншими спеціальними званнями чи рангами державних службовців призвело до порушення принципу рівності прав і справедливості, а саме попри наявність у позивача шостого рангу державного службовця та значного досвіду державної служби, при прийнятті на службу до БЕБ йому було присвоєно найнижче спеціальне звання лейтенант БЕБ.

Не прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативного акту, який мав би врегулювати порядок співвідношення звань, не може обмежувати чи скасовувати вже набуті права особи, а саме право на отримання звання, співмірного раніше присвоєному рангу державного службовця.

Частина шоста статті 7 КАС України визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Оскільки законодавство не визначає чіткого співвідношення спеціальних звань БЕБ із військовими, іншими спеціальними званнями та рангами держслужбовців, суд при вирішенні даного спору виходить із загальних засад права та вважає за необхідне застосувати аналогічний підхід до такого співвідношення, наведений у Додатку 15 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 306.

Так, у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 10.01.2024 у справі №240/4894/23 зазначено, що принцип тлумачення закону на користь особи є однією з основних засад правової системи, яка вказує, що суди повинні намагатися тлумачити закони та його норми в такий спосіб, щоб максимально захищати права та інтереси фізичної особи.

У даній справі відсутність нормативного порядку співвідношення звань не повинна застосовуватися проти особи, яка вийшла зі служби з одним статусом, а була прийнята на нову службу з нижчим, без об'єктивного нормативного обґрунтування.

Суд наголошує, що будь-яке зниження соціального статусу або зменшення гарантій особи, яка добросовісно проходила службу у державному органі, є недопустимим без чіткого правового регулювання та не може виправдовуватися бездіяльністю державного органу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що не присвоєння позивачу звання майора БЕБ, попри наявність у нього 6 рангу державного службовця, який відповідає такому званню, є неправомірною бездіяльністю БЕБ України, що порушує його права на гідні умови служби та оплату праці.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даному випадку відповідач не довів суду належними та допустимими доказами, що не присвоєння позивачу спеціального звання майора БЕБ є обґрунтованим та ґрунтується на нормах чинного законодавства.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог ОСОБА_1 , з огляду на що адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням положень підпункту 1 пункту 3 частини другої, частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI) за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру належало сплатити 968,96 грн судового збору (0,4 х 3028,00 грн х 0,8, тобто 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2025 року; 0,8 - коефіцієнт для пониження розміру ставки судового збору при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі).

Відповідно до платіжної інструкції від 26.06.2025 №0.0.4430542486.1 позивач, звертаючись до суду через систему «Електронний суд», сплатив 1211,20 грн судового збору (а.с.19), тобто в більшому розмірі, ніж визначено Законом №3674-VI.

Пунктом 1 частини першої статті 7 Закону №3674-VI передбачено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Отже, позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача належить відшкодувати судові витрати, які пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 968,96 грн, при цьому питання про повернення надміру сплаченого судового збору може бути вирішено за клопотанням особи, яка його сплатила.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Бюро економічної безпеки України щодо не присвоєння ОСОБА_1 спеціального звання БЕБ - майор Бюро економічної безпеки України.

Зобов'язати Бюро економічної безпеки України присвоїти ОСОБА_1 спеціальне звання БЕБ - майор Бюро економічної безпеки України, із зарахуванням до строку вислуги у спеціальному званні лейтенанта Бюро економічної безпеки України до іншого спеціального звання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бюро економічної безпеки України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: Бюро економічної безпеки України (04116, м.Київ, вул.Шолуденка, 31, код ЄДРПОУ 44168316).

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій