Справа № 712/1938/24 Провадження № 2-о/712/5 /25
14 серпня 2025 року Соснівський районний суду м.Черкаси у складі:
головуючого судді Токової С.Є. присяжних : Кулик В.О., Мамалига В.В. при секретарі Білик О.Ю. з участю заявника ОСОБА_1 представника зацікавленої особи Грєвцової Г.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Черкаської міської ради про звільнення від опікунства, встановлення опіки та призначення опікуна , -
У лютому 2024 року ОСОБА_2 , ОСОБА_1 в порядку окремого провадження звернулися до суду із заявою про звільнення від повноважень опікуна та призначення нового опікуна над недієздатною особою, заінтересована особа Орган опіки та піклування Черкаської міської ради.
Зазначили, що рішенням Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 26.05.2009 року ОСОБА_3 , 1969 р.н. визнано недієздатним, а рішенням цього ж суду від 03.08.2009 року ОСОБА_4 , призначено його опікуном.
В подальшому, згідно з рішенням Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 05.06.2012 року ОСОБА_4 звільнено від повноважень опікуна над ОСОБА_3 .
Рішенням Звенигородського районного суду Черкаської області від 08.08.2012 року ОСОБА_2 призначено опікуном над недієздатним ОСОБА_3 .
Наразі ОСОБА_3 виповнилось 69 років, через свій поважний вік та стан здоров"я, він не може повноцінно виконувати обов"язки опікуна та не має можливості здійснювати постійний догляд за недієздатним ОСОБА_3 .
Заявник ОСОБА_1 переймається турботою про недієздатного, надає посильну допомогу у задоволенні його потреб, однак через невизначеність свого статусу він не в змозі вчиняти будь-які правочини в інтересах ОСОБА_3 . У зв"язку з чим виникла необхідність в узаконенні даних правовідносин між ними.
За таких обставин, заявники просили суд звільнити ОСОБА_2 від повноважень опікуна над недієздатним ОСОБА_3 та призначити ОСОБА_1 опікуном над недієздатним ОСОБА_3 .
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 лютого 2024 року заява залишена без руху, надано строк для усунення її недоліків.
15.03.2024 року на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про усунення недоліків.
Ухвалою від 12 квітня 2024 року відкрито провадження у даній справі, призначено до розгляду в порядку окремого провадження.
В судовому засіданні 26.06.2024 року заявник ОСОБА_2 підтримав заяву, просив суд звільнити його від обов"язків опікуна над недієздатним ОСОБА_3 та призначити ОСОБА_1 опікуном над недієздатним. Надалі в судові засідання скерував заяви про розгляд справи у його відсутність.
Заявник ОСОБА_1 заяву підтримав, просив суд призначити його опікуном над недієздатним ОСОБА_3 . Пояснив суду, що недієздатний є родичем його дружини, яка наразі перебуває у відпустці по догляду за дитиною, інших родичів, які б могли виконувати обов"язки опікунів у недієздатного немає.
Представник органу опіки та піклування не заперечувала проти задоволення вказаної заяви.
Заслухавши учасників справи та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_3 є особою з інвалідністю І групи, потребує стороннього догляду та нагляду.
Рішенням Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 26 травня 2009 року ОСОБА_3 визнано недієздатним ( а.с. 25)
Рішенням місцевого суду Звенигородського району Черкаської області від 08.08.2012 року ОСОБА_2 призначено опікуном над недієздатним ОСОБА_3 ( а.с.30)
Згідно зі статтею 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша).
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, в тому числі справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (пункт перший частини другої).
Відповідно до частини першої статті 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Аналіз указаних норм права дає підстави для висновку, що суд встановлює опіку над фізичними особами, які визнані недієздатними, за поданням органу опіки та піклування. При цьому суд може звільнити призначеного ним опікуна від повноважень опікуна за відповідною заявою останнього. В усіх інших випадках питання про звільнення особи від виконання повноважень опікуна вирішується органом опіки та піклування.
Як передбачено частиною першою статті 75 ЦК України, суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця.
Звертаючись до суду заявник ОСОБА_2 посилається як на неможливість виконувати обов"язки опікуна, свій вік 69 років, погіршення стану здоров"я, що підтверджується виписками з історії хвороби ( а.с. 86, 88).
Відповідно до пенсійного посвідчення ( а.с.15) ОСОБА_2 є пенсіонером за віком.
Враховуючи надані суду докази, пояснення ОСОБА_2 щодо неможливості подальшого виконання обов"язків опікуна, призначення його опікуном недієздатного ОСОБА_3 за рішенням суду, заява в цій частині підлягає до задоволення.
Що стосується заяви про призначення ОСОБА_1 опікуном над недієздатним ОСОБА_3 суд звертає увагу на наступне.
Стаття 55 Цивільного кодексу України (далі у тексті - ЦК України) визначає, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
Відповідно до ст. 60 цього Кодексу, опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
До матеріалів справи заявники долучили витяг із реєстру територіальної громади про те, що заявник ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 з 05.09.2023 року( а.с.7), а недієздатний ОСОБА_3 з 28.12.2023 року ( а.с.18) .
Згідно з частин 4 та 5 статті 63 ЦК України, опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів.
Верховний Суд у постанові від 07.04.2022 року у справі № 712/10043/20 зазначив, що при призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном та підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
У цій же постанові ВС зазначається, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами Цивільного процесуального кодексу України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Згідно з ч. 1 ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Відповідно до частини першої статті 67 ЦК України опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
При призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Таким чином, суд приходить до висновку, що саме орган опіки та піклування , розглянувши заяву ОСОБА_1 про призначення його опікуном недієздатного, та у разі доцільності призначення його опікуном, уповноважений внести відповідне подання до суду.
В матеріалах справи міститься подання виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06.02.2024 року № 404-2, надане заявниками, відповідно до якого опікунська рада при виконавчому комітеті Черкаської міської ради не заперечує проти призначення ОСОБА_1 опікуном над недієздатним ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с. 23) .
З метою встановлення обгрунтованості вкзаного подання, судом витребувано у виконавчому комітеті Черкаської міської ради матеріали на підставі яких опікунською радою було підготовлено та надано подання від 06.02.2024 року про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном.
Із матеріалів, які надійшли на виконання ухвали суду вбачається, що ОСОБА_1 із заявою про доцільність призначення його опікуном над ОСОБА_3 звернувся лише 26.06.2025 року і лише 05.08.2025 року виконавчим комітетом Черкаської місьскої ради за вказаною заявою прийнято відповідне рішення. Тобто на час звернення заявників до суду питання про доцільність призначення опікуном ОСОБА_1 органом опіки та піклування не розглядалаось.
В той же час, згідно зі ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається опікунам осіб, визнаних судом недієздатними.
Станом на сьогоднішній день саме орган опіки та піклування на підставі звернення особи чоловічої статі призовного віку із заявою про призначення її опікуном недієздатної особи, враховуючи введений у державі воєнний стан та закріплений статтею 65 Конституції України, обов'язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, повинен з'ясувати необхідність такого, уникаючи можливих зловживань в цьому напрямку та належним чином мотивувати свій висновок про можливість призначення особи опікуном недієздатної особи та, перш за все, необхідність такого.
Отже, зібрані докази вказують на те, що заявники ОСОБА_2 , ОСОБА_1 звернулися до суду з заявою про звільнення від повноважень опікуна над недієздатним ОСОБА_3 та призначення ОСОБА_1 таким опікуном.
Проте, суд може призначити опікуна недієздатній особі лише за поданням органу опіки та піклування, а не за заявою особи, яка бажає бути таким опікуном.
Відтак заява ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про призначення ОСОБА_1 опікуном недієздатного ОСОБА_3 не може бути розглянута судом як за правилами цивільного судочинства, так і взагалі судом.
У зв"язку з чим, провадження в цій частині необхідно закрити відповідно до пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Закриття провадження у справі це форма закінчення розгляду цивільної справи без винесення судового рішення у зв'язку з виявленням після відкриття провадження обставин, з яким закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що висловлювання «заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства» (пункт 1 частини першої статті 186 ЦПК України), «справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства» (пункт 1 частини першої статті 255 ЦК України) стосуються як позовних вимог, які не можуть розглядатися за правилами цивільного судочинства, так і тих вимог, які взагалі не можуть розглядатися судами (див. постанову від 15 травня 2019 року у справі №757/12726/18-ц).
Надані ОСОБА_1 суду докази щодо можливості виконувати обов"язки опікуна мають бути розглянуті саме органом опіки та піклування при зверненні до суду з відповідним поданням.
Відповідно дост. 65 ЦК України до встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування.
Оскільки суд задовольняє заяву про звільнення ОСОБА_2 від обов"язків опікуна недієздатного ОСОБА_3 , обов"язки опікуна необхідно покласти на орган опіки та піклування.
Керуючись статтями 374, 377, 381, 382, 384, 389, 390 ЦПК України,
Заяву задовольнити частково.
Звільнити ОСОБА_2 від виконання обов"язків опікуна над недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Провадження в частині заяви ОСОБА_1 про призначення опікуном над недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 закрити.
До вирішення питання щодо призначення опікуна покласти здійснення обов"язків опіки над недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на орган опіки та піклування виконавчого комітету Черкаської міської ради.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду буде складено протягом 5 днів.
Учасники справи можуть отримати інформацію, щодо розгляду справи на офіційному веб-порталі судова влада України http://court.gov.ua/sud2316/.
Учасники справи :
Заявники:
ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ;
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1
Зацікавлена особа : Орган опіки та піклування виконавчогог комітету Черкаської міської ради : м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36
Головуючий:
Присяжні :