Справа № 592/12879/25
Провадження № 2-о/592/240/25
про залишення заяви без руху
29 серпня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Онайко Р.А., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Виконавчий комітет Сумської міської ради, КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» Сумської міської ради, Департамент забезпечення ресурсних платежів про встановлення факту належності правовстановлюючих документів, -
ОСОБА_1 звернувся до суду зазначеною заявою в порядку окремого провадження та просить:
-встановити факт належності ОСОБА_1 свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_1 від 19.07.1995;
-встановити факт належності ОСОБА_1 технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_1 , виданого Сумським бюро технічної інвентаризації 18.07.1995, інв. №7525;
-встановити факт належності ОСОБА_1 довідки Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради від 07.08.2018,
виданих на ім'я ОСОБА_1 ;
-зобов'язати вищевказані державні та комунальні інституції внести відповідні зміни до відповідних документів і реєстрів.
Ознайомившись із матеріалами заяви, суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.3 ст.296 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Так, згідно ч.1, 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Зі змісту заяви вбачається, що заявник просить встановити факт належності ОСОБА_1 свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_1 від 19.07.1995, в той же час до матеріалів заяви долучено копію свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_1 , тобто з іншою назвою вулиці.
Крім того, технічний паспорт та довідка Департаменту забезпечення ресурсних платежів не є правовстановлюючими документами та від них не залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав заявника, а також до суду не надано підтвердження неможливості отримання вірних документів у позасудовому порядку, більш того сам заявник вказує на те, що йому було запропоновано виготовити новий технічний паспорт у позасудовому порядку.
Також, звертаючись до суду з зазначеною заявою в порядку окремого провадження, заявник зокрема просить «зобов'язати вищевказані державні та комунальні інституції внести відповідні зміни до відповідних документів і реєстрів», однак з огляду на положення цивільно-процесуального законодавства зазначена вимога не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, крім того сформульована некоректно, а саме не містить відомостей, які саме інституції та які саме відомості і куди просить внести заявник.
Право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Враховуючи викладене, заяву слід залишити без руху та запропонувати заявнику усунути недоліки протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали, зокрема викласти належним чином вимоги заяви з урахуванням зазначеного судом.
Разом з тим, заявник в поданій, в поданій заяві просить встановити три факти що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.3 ст.296 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Зі змісту ст. 318 ЦПК України вбачається, що у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення повинно бути зазначено який факт просить встановити заявник. При цьому в зазначеній нормі слово «факт» вжите в однині.
Згідно з вимогами п.п. 4 п. 1 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження фізичною особою ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто, заява про встановлення факту, що має юридичне значення повинна містити вимогу про встановлення одного такого факту, що справляється судовий збір у фіксованому розмірі.
Разом з тим, враховуючи положення ст. 175 ЦПК України про те, що позовна заява може містити кілька позовних вимог, ст. 188 ЦПК України та п. 4 постанови пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 про можливість об'єднання і розгляду судом в одному провадженні заяв про встановлення декількох фактів, що мають юридичне значення, а також враховуючи положення ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» про те, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру, суд може розглянути заяву про встановлення декількох фактів, які об'єднані в одній заяві за умови сплати судового збору щодо кожного факту.
Таким чином, згдіно обсягу викладених в заяві вимог (які можуть бути змінені в заяві при усуненні її недоліків) заявником не доплачено судовий збір в розмірі 1211,20 грн за реквізитами: Отримувач коштів: Сумська міська ОТГ/Ковпаківський р-н/22030101, Рахунок IBAN: UA738999980313171206200018540, Код отримувача: 37970404, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, слід дійти висновку про залишення заяви без руху та надання заявнику строку для усунення недоліків.
Крім того, роз'яснити заявнику, що у разі неусунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Залишення заяви без руху жодним чином не перешкоджає заявнику у доступі до правосуддя після усунення недоліків заяви.
Крім того, роз'яснити заявнику, що у разі не усунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Керуючись ст. 175, 185, 294, 318 ЦПК України,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Виконавчий комітет Сумської міської ради, КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» Сумської міської ради, Департамент забезпечення ресурсних платежів про встановлення факту належності правовстановлюючих документів залишити без руху.
Запропонувати заявнику усунути недоліки заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху. Роз'яснити заявнику, що у разі не усунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною та буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Р.А. Онайко