Справа №295/11793/25
1-кс/295/4583/25
27.08.2025 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про надання доступу до речей і документів, внесене прокурором Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42022062020000213 від 22.12.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, та додані до нього матеріали, -
Прокурор звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просить надати тимчасовий доступ до документів, що містяться у реєстраційній справі юридичної особи - приватного підприємства « ОСОБА_4 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення реєстраційної справи та документів, які в ній містяться.
Досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що слідчими відділу поліції № 1 Житомирського районного управління поліції № 1 ГУНП в Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022062020000213 від 22 грудня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, за фактом заволодіння бюджетними коштами ІНФОРМАЦІЯ_2 шляхом зловживання службовою особою сільською радою своїм службовим становищем під час виконання робіт з демонтажу будівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 , вчиненому в умовах воєнного стану, за попередньою змовою зі службовою особою ПП « ОСОБА_4 », у великому розмірі.
Розслідуванням встановлено, що згідно з рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 № 686 від 04.11.2022 «Про демонтаж будівлі ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 », за результатом технічного обстеження будівлі та заслухавши інформацію т.в.о. головного лікаря КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », вирішено провести демонтаж будівлі ФАП.
Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 № 733 від 02.12.2022 «Про затвердження проєктно-кошторисної документації на «Демонтаж аварійної будівлі ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 », заслухавши та обговоривши інформацію начальника відділу житлово-комунального господарства ОСОБА_5 , затверджено відповідну ПКД на суму 1 402 190 гривень.
14.12.2022, між приватним підприємством « ОСОБА_6 » в особі директора ОСОБА_7 та ІНФОРМАЦІЯ_6 в особі секретаря ради ОСОБА_8 , з посиланням на указ Президента України № 64 від 18.04.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», а також на положення постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», укладено прямий договір № 259 від 14.12.2022, предметом якого є демонтаж аварійної будівлі ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.2. Договору, розрахунок вартості виконання робіт визначається у локальному кошторисі (додаток № 1 до Договору), а згідно з п. 2.1. Договору, загальна вартість становить 1 214 998 гривень.
Відповідно до п. 7.2., строк дії Договору встановлений до 31.12.2022.
Згідно з п. 9.1. Договору, додатками до нього є локальний кошторис (додаток № 1), договірна ціна (додаток № 2), дефектний акт (додаток № 3), підсумкова відомість ресурсів (додаток № 4), розрахунок розміру середньомісячної кошторисної заробітної плати (додаток № 5).
Згідно з розділом ІІ підсумкової відомості ресурсів (додатком № 4 до Договору) встановлено, що для виконання робіт з демонтажу аварійної будівлі ІНФОРМАЦІЯ_7 за адресою: АДРЕСА_2 , необхідно задіяти наступні будівельні машини і механізми:
НайменуванняКількістьЦіна за одиницю, Усього
Навантажувачі одноковшеві, вантажомідйомність 1т.121,1993 маш. год.720 грн.87263,50 грн.
Компресори пересувні з електродвигуном, тиск 600 кПа [6 ат], продуктивність 0,5 м.3/хв.4343,089 маш. год.82,46 грн.358131,12 грн.
Екскаватори одноковшеві дизельні на пневмоколісному ходу, місткість ковша 0,25 м318,09 маш. год.900 грн.16277,55 грн.
Молотки відбійні пневматичні, при роботі від пересувних компресорних станцій328,784 маш. год.7,15 грн.2350,81 грн.
Відповідно до локального кошторису № 02-01-01 (додаток № 1 до Договору), до складу робіт включено, зокрема:
Обґрунтування (шифр норми)Найменування робітКількістьВартість одиниці експлуатації машинЗагальна вартість експлуатації машин
РН2-1-2Розбирання бутових фундаментів без очищення31 м31905,02 грн за 1 м359056 грн.
РН3-2-1Розбирання кам'яної кладки стін із цегли170 м318308,47 грн. за 10 м3311244 грн.
РН2-1-3Розбирання монолітних бетонних ганків10,6 м35946,95 грн. за 1 м363038 грн.
У той же час, при розслідуванні встановлено очевидні завишення нормативів, визначених кошторисними нормами України «Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи», збірник 2 «Фундаменти», затверджених наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 15.06.2021 № 156, що були чинні на момент здійснення вказаних робіт у 2022 році.
Так, вказаними кошторисними нормами, серед іншого, визначено нормативні витрати на машини та механізми, що використовуються при розбиранні фундаментів бутових без очищення за шифром «2-1-2», згідно з якими, для здійснення відповідних робіт нормативно потрібно:
НайменуванняКількість
Навантажувачі одноковшеві, вантажомідйомність 1т.0,21 маш. год. на 1 м3
Компресори пересувні з електродвигуном, тиск до 686 кПа [7 ат], продуктивність 2,2 м.3/хв.1,6 маш. год. на 1 м3
Молотки відбійні пневматичні, при роботі від пересувних компресорних станцій1,6 маш. год. на 1 м3
За таких обставин, норма використання машино-годин на 1 м? при розбиранні фундаментів бутових без очищення за шифром «2-1-2» становить 1,6+1,6+0,21=3,41 машино-годин.
При цьому, враховуючи вартість машино-годин роботи компресора, навантажувача та молотків відбійних, які зазначені вище згідно з підсумковою відомістю ресурсів (додаток № 4 до Договору), вартість 3,41 машино-годин експлуатації вказаних машин має становити (1,6маш.год.*82,46грн.)+(1,6маш.год.*7,15грн.)+(0,21маш.год.*720грн)=131,936грн.+11,44грн.+151,2грн.=294,58 гривень за 3,41 машино-години на 1 м? при розбиранні фундаментів бутових без очищення.
У той же час, відповідно до даних локального кошторису (додатку № 1 до Договору), до нього безпідставно включено вартість експлуатації машин у розмірі 1905,02 грн за 1 м3, тобто на 1610,44 грн. (або в 6,5 разів) більше, ніж передбачено кошторисними нормами.
Відтак, для здійснення відповідних робіт нормативно необхідним є використання механізмів на суму 294,58 грн. * 31 м.3, тобто 9131,98 грн. за 31 м.3, тоді як фактично включено 59056 грн., що вказує на штучне завищення обсягів фактично виконаних робіт при розбиранні фундаментів бутових без очищення на 49924,02 грн. (59056 грн - 9131,98 грн).
Таким же чином здійснено аналіз даних щодо робіт з «розбирання монолітних бетонних ганків» за шифром «РН-2-1-3», відомості щодо нормативних витрат по яким містяться у тих самих КНУ «Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи», збірник 2 «Фундаменти».
Так, вказаними кошторисними нормами, серед іншого, визначено нормативні витрати на машини та механізми, що використовуються при розбиранні фундаментів монолітних бетонних «2-1-3», згідно з якими, для здійснення відповідних робіт нормативно потрібно:
НайменуванняКількість
Навантажувачі одноковшеві, вантажомідйомність 1т.0,28 маш. год. на 1 м3
Компресори пересувні з електродвигуном, тиск до 686 кПа [7 ат], продуктивність 2,2 м.3/хв.5,24 маш. год. на 1 м3
Молотки відбійні пневматичні, при роботі від пересувних компресорних станцій5,24 маш. год. на 1 м3
За таких обставин, норма використання машино-годин на 1 м? при розбиранні фундаментів монолітних бетонних за шифром «2-1-3» становить 5,24+5,24+0,28=10,76 машино-годин.
При цьому, враховуючи вартість машино-годин роботи компресора, навантажувача та молотків відбійних, які зазначені вище згідно з підсумковою відомістю ресурсів (додаток № 4 до Договору), вартість 10,76 машино-годин експлуатації вказаних машин має становити (5,24маш.год.*82,46грн.)+(5,24маш.год.*7,15грн.)+(0,28маш.год.*720грн)=
432,09грн.+37,47грн.+201,6грн.=671,16 гривень за 10,76 машино-годин на 1 м? при розбиранні фундаментів монолітних бетонних.
Відтак, для здійснення відповідних робіт нормативно необхідним є використання механізмів на суму 671,16 грн. * 10,6 м.3, тобто 7114,3 грн. за 10,6 м.3, тоді як фактично включено 63038 грн., що вказує на штучне завищення обсягів фактично виконаних робіт з розбирання фундаментів монолітних бетонних на 55923,7 грн. (63038 грн - 7114,3 грн).
Аналогічно здійснено аналіз даних щодо робіт з «розбирання кам'яної кладки стін із цегли».
Так, кошторисними нормами України «Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи», збірник 3 «Стіни», затверджених наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 15.06.2021 № 156, що були чинні на момент здійснення вказаних робіт у 2022 році, встановлено нормативні витрати на машини та механізми, що використовуються при розбиранні кам'яної кладки стін за шифром «3-2-1», згідно з якими, для здійснення відповідних робіт нормативно потрібно:
НайменуванняКількість
Навантажувачі одноковшеві, вантажомідйомність 1т.5,3 маш. год. на 10 м3
Компресори пересувні з електродвигуном, тиск до 686 кПа [7 ат], продуктивність 2,2 м.3/хв.13,07 маш. год. на 10 м3
Молотки відбійні пневматичні, при роботі від пересувних компресорних станцій13,07 маш. год. на 10 м3
За таких обставин, норма використання машино-годин на 10 м? при розбиранні кам'яної кладки стін за шифром «3-2-1» становить 13,07+13,07+5,3=31,44 машино-годин.
При цьому, враховуючи вартість машино-годин роботи компресора, навантажувача та молотків відбійних, які зазначені вище згідно з підсумковою відомістю ресурсів (додаток № 4 до Договору), вартість 31,44 машино-годин експлуатації вказаних машин має становити (13,07маш.год.*82,46грн.)+(13,07маш.год.*7,15грн.)+(5.33маш.год.*720грн)=1077,75грн+93,45грн+3871,6грн=5008,8 гривень за 31,44 машино-години на 10 м? при розбиранні кам'яної кладки стін.
У той же час, відповідно до даних локального кошторису (додатку № 1 до Договору), до нього безпідставно включено вартість експлуатації машин у розмірі 18308,47 грн за 10 м3, тобто на 13299,67 грн. (або в 3,65 разів) більше, ніж передбачено кошторисними нормами.
За таких обставин, лише в частині робіт з розбиранні кам'яної кладки стін обсягом 170 м3 штучно завищено обсяги виконання робіт на 226094,39 грн. (17*13299,67 грн.)
Відтак, для здійснення відповідних робіт з розбирання кам'яної кладки стін обсягом 170 м3нормативно необхідним є використання механізмів на суму 5008,8 грн.(за 10 м3) * 17, тобто 85149,6 грн. за 170 м.3, тоді як фактично включено 311244 грн., що вказує на штучне завищення обсягів фактично виконаних робіт з розбирання фундаментів монолітних бетонних на 226094,4 грн. (311244 грн - 85149,6 грн).
Загалом, за трьома видами робіт - «розбирання бутових фундаментів без очищення», «розбирання кам'яної кладки стін із цегли», «розбирання монолітних бетонних ганків» штучно завищено обсяги використання машин і механізмів, що призвело до безпідставного таких відомостей до актів виконаних робіт і їх оплати за рахунок коштів місцевого бюджету на суму 331 942,12 грн, що може свідчити про заволодіння вказаними коштами службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 за попередньою змовою зі службовими особами ПП « ОСОБА_6 », вчинене в умовах воєнного стану у великих розмірах.
При цьому, важливо також і те, що згідно з вищенаведеними кошторисними нормами, передбачено використання компресорів пересувних з електродвигуном з продуктивністю 2,2 м3/хв, тоді як до локального кошторису включено компресори з продуктивністю 0,5 м3/хв, тобто такі, що не підходять для даного виду робіт.
Так само, виходячи з вказаних нормативів вбачається, що компресори та відбійні молотки мають однакове нормативне значення машино-годин, необхідних для здійснення того ж самого обсягу робіт, що свідчить про їх взаємозв'язок, бо компресор є елементом живлення для відповідного відбійного молотка, тобто ці механізми є взаємозалежними та працюють «парно» (за відсутності, як у даному випадку, інших механізмів, що можуть приєднуватись до компресору).
У той же час, локальним кошторисом та підсумковою відомістю ресурсів, які є додатком до Договору, а також підсумковими відомостями ресурсів до актів виконаних робіт № 1 та № 2 визначено, що компресори використовувались 4343,089 машино-годин, тоді як відбійні молотки - 328,784 машино-годин, тобто компресори, які є елементом живлення для відбійних молотків, нібито, використовувались на 4014,3 машино-годин більше, що є однозначно недоцільним.
При цьому, 4014,3 машино-годин згідно з вартістю однієї машино-години на рівні 82,46 грн (як то визначено кошторисною документацією) становить також 331 тис. грн, що відповідає розрахованій вище сумі коштів, що надлишково сплачена внаслідок завищення обсягів використання машин і механізмів при роботах з «розбирання бутових фундаментів без очищення», «розбирання кам'яної кладки стін із цегли», «розбирання монолітних бетонних ганків».
Крім викладеного, документально підтверджується і те, що після укладення Договору, в період з 14.12.2022 по 20.12.2022, тобто протягом 7 днів включно з днем укладення договору, сторонами підписано два акти відповідних робіт - акт № 1 за грудень від 16.12.2022 та акт № 2 за грудень від 20.12.2022, які відповідно до платіжних доручень № 1 від 19.12.2022 та № 2 від 20.12.2022 оплачені у повному обсязі на суму 851 524 грн та 363 474 грн відповідно.
Відповідно до підсумкової відомості ресурсів до акту виконаних робіт № 1 за грудень 2022 року (що підписаний 16.12.2022, тобто через 1 день після укладення договору), сторонами засвідчено використання таких будівельні машин і механізмів:
НайменуванняКількістьЦіна за одиницю, Усього
Навантажувачі одноковшеві, вантажомідйомність 1т.95,3343 маш. год.720 грн.68640,70 грн.
Компресори пересувні з електродвигуном, тиск 600 кПа [6 ат], продуктивність 0,5 м.3/хв.3083,924 маш. год.82,46 грн.254300,37 грн.
Молотки відбійні пневматичні, при роботі від пересувних компресорних станцій233,439 маш. год.7,15 грн.1669,09 грн.
Так само, відповідно до підсумкової відомості ресурсів до акту виконаних робіт № 2 за грудень 2022 року (що підписаний 20.12.2022), сторонами засвідчено використання таких будівельні машин і механізмів:
НайменуванняКількістьЦіна за одиницю, Усього
Навантажувачі одноковшеві, вантажомідйомність 1т.25,865 маш. год.720 грн.18622,80 грн.
Компресори пересувні з електродвигуном, тиск 600 кПа [6 ат], продуктивність 0,5 м.3/хв.1259,165 маш. год.82,46 грн.103830,75 грн.
Екскаватори одноковшеві дизельні на пневмоколісному ходу, місткість ковша 0,25 м318,09 маш. год.900 грн.16277,55 грн.
Молотки відбійні пневматичні, при роботі від пересувних компресорних станцій95,345 маш. год.7,15 грн.681,72 грн.
Оскільки роботи здійснені протягом 7 днів, навіть якщо рахувати 2 вихідні дні (17 та 18 грудня 2022 року), а також якщо рахувати, що робота здійснювалась в три зміни безперервно протягом 24 годин на добу, то усього було відпрацьовано 168 робочих годин (7*24).
За таких умов, для того, щоб відпрацювати 4343,089 машино-годин, має використовуватись одночасно 25 компресорів, які мають працювати безперервно (всі 24 години) протягом 7 днів, що з урахуванням обсягів робіт, визначених додатками до Договору, є неможливим та необґрунтованим.
При цьому, відповідно до допиту в якості свідка ОСОБА_9 , до проведення робіт з демонтажу вказаної будівлі залучалось всього 6 осіб, один з яких керував процесом.
До того ж, як встановлено слідством, ПП « ОСОБА_6 » не має відповідного дозволу на здійснення робіт підвищеної небезпеки, до яких, в тому числі, віднесено демонтаж будівель і споруд.
Так, згідно з п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 (далі - Порядок), дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається, в тому числі, роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку видів робіт підвищеної небезпеки (додаток 2).
Відповідно до п. 23 Переліку видів робіт підвищеної небезпеки, який є додатком № 2 до Порядку, до видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу (група А) віднесено монтаж, демонтаж та капітальний ремонт будинків, споруд, а також відновлення та зміцнення їх аварійних частин.
Відповідно до п. 7 Порядку, дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається територіальним органом ІНФОРМАЦІЯ_9 за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Під час розслідування здійснено огляд наявної у відкритому доступі інформації, що міститься на сайті ІНФОРМАЦІЯ_10 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 де міститься посилання на розділ «Інформація про видані дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки з 01.11.2021».
В подальшому виявлено реєстр дозволів за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 в якому за пошуковим запитом - даними юридичної особи - кодом ЄДРПОУ - не віднайдено відомості про наявність дозволу на проведення робіт з підвищеної небезпеки ПП « ОСОБА_6 » (код НОМЕР_1 ).
За таких обставин, з метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженню, в тому числі щодо власників вказаної юридичної особи, видів діяльності, осіб, що здійснювали відповідні реєстраційні дії, тощо, необхідним є вилучення документів, що містяться у реєстраційній справі юридичної особи - приватного підприємства « ОСОБА_4 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 .
Відповідно до встановлених під час досудового розслідування даних, зокрема витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, реєстраційна справа ПП « ОСОБА_4 » перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
За таких обставин враховуючи, що вказані документи містять у собі зафіксовані за допомогою тексту, а також іншим чином, відомості, що можуть бути використані стороною обвинувачення як доказ фактів та обставин, що встановлюються під час досудового розслідування, а також враховуючи те, що отримати доступ до вказаних документів іншим чином неможливо, у сторони обвинувачення виникла обґрунтована потреба у тимчасовому доступі до вищенаведених документів.
Прокурором ОСОБА_3 подав клопотання про проведення розгляду справи без її участі та без участі особи, у володінні якої знаходяться документи.
Відповідно до ч. 2. ст. 163 КПК України, розгляд клопотання проведено у відсутності особи, у володінні якої знаходяться документи.
Слідчий суддя, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до п. 7 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи викладене, обставини кримінального провадження, значення документів, до яких прокурор просить надати тимчасовий доступ, за допомогою яких може бути виконане завдання, для досягнення якого ініційовано відповідне клопотання, з метою проведення зазначеної прокурором експертизи, слідчий суддя дійшов висновку про можливість задовольнити подане клопотання.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 162, 163 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим СВ ВП №1 Житомирського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Житомирській області ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 тимчасовий доступ до речей і документів, що містяться у реєстраційній справі юридичної особи - приватного підприємства « ОСОБА_4 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення оригіналу реєстраційної справи та документів, які в ній містяться.
Встановити строк дії ухвали до 26.09.2025.
Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, може бути постановлено ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1