28 серпня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/486/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню у справі № 360/486/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 18 серпня 2025 року надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню у справі № 360/486/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування зазначеної заяви заявник зазначає наступне після видачі виконавчого листа по справі Луганським окружним адміністративним судом ухвалою від 01.08.2025 у справі № 360/486/24 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 23.07.2025 № 1200-0802-8/18615 про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 у справі № 360/486/24 в частині перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 20.03.2024 без обмеження її максимальним розміром, а також виплати з грудня 2024 року пенсії в перерахованому розмірі; змінено спосіб і порядок виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 року у справі № 360/486/24 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії з 20.03.2024 по 30.11.2024 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сіверськодонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованості з виплати донарахованої за період з 20.03.2024 по 30.11.2024 пенсії в сумі 511772,10 грн.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України “Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінетів Міністрів України № 280 від 23.07.2014, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до пункту 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 28-2 від 22.12.2014, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Пенсійного фонду України.
В той же час в органах державної виконавчої служби обліковується відкрите виконавче провадження № 77833662 за виконавчим документом № 360/486/24, який містить резолютивну частину рішення суду від 28.06.2024 у справі № 360/486/24 без урахування способу і порядку виконання рішення суду встановленого ухвалою від 01.08.2025.
На підставі викладеного, заявник просив визнати виконавчий лист № 360/486/24, виданий Луганським окружним адміністративним судом 14.01.2025 таким, що не підлягає виконанню.
Ухвалою суду від 20.08.2025 заяву призначено до розгляду в порядку письмового провадження на 28 серпня 2025 року.
Сторони правом надання відзиву на заяву про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню не скористались.
Розглянувши заяву про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, суд дійшов такого.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 позовну заяву позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті пенсії, призначеної за нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження максимальним розміром;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 20 березня 2024 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
14.01.2025 Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі № 360/486/24 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 20 березня 2024 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
16.04.2025 відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження № 77833662 з виконання виконавчого листа № 360/486/24 від 14.01.2025.
В подальшому, ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04.08.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 23 липня 2025 року № 1200-0802-8/18615 про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 червня 2024 року у справі № 360/486/24 в частині перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 20 березня 2024 року без обмеження її максимальним розміром, а також виплати з грудня 2024 року пенсії в перерахованому розмірі. Змінено спосіб і порядок виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 червня 2024 року у справі № 360/486/24 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії з 20 березня 2024 року по 30 листопада 2024 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сіверськодонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованості з виплати донарахованої за період з 20 березня 2024 року по 30 листопада 2024 року пенсії в сумі 511772,10 грн (п'ятсот одинадцять тисяч сімсот сімдесят дві гривні 10 коп.).
Відповідно до інформації про виконавче провадження, станом на 18.08.2025, виконавче провадження № 77833662 з виконання виконавчого листа № 360/486/24 від 14.01.2025 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 20 березня 2024 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум, відкрито.
Відповідно до статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (частина друга стаття 374 КАС України).
При цьому відповідно до правової позиції, викладеної у поставі Верховного Суду від 15 листопада 2020 року у справі №752/2391/17, наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально - правові і процесуально - правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Під іншими причинами, за роз'ясненнями згаданого узагальнення, слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України “Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно із пунктом 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Так, ухвалою суду від 04.08.2025 передбачено стягнення на користь ОСОБА_1 визначеної суми заборгованості з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» такі рішення виконуються органами Державної казначейської служби України, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, після ухвали про зміну способу і порядку виконання рішення суду обов'язок боржника - Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - не припинився і не був виконаний добровільно. Виконавчий документ також не було видано помилково. Відтак відсутні як матеріально-правові, так і процесуально-правові підстави, передбачені статтею 374 КАС України, для його визнання таким, що не підлягає виконанню.
На підставі викладеного, підстави для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню відсутні.
Натомість боржник має повідомити орган державної виконавчої служби, на примусовому виконанні якого перебуває виконавче провадження, про наявність ухвали суду про зміну способу і порядку виконання судового рішення, а державний виконавець в межах своєї компетенції вирішить питання про направлення виконавчого листа та ухвали суду органу, визначеному частиною другою статті 6 Закону України «Про виконавче провадження».
Керуючись статтями 248, 374 КАС України, суд
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню у справі № 360/486/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Г. Секірська