про витребування доказів
27 серпня 2025 року справа № 320/46560/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач-2), в якому просить суд:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №262140012101 від 02.09.2024 року щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу при призначенні пенсії періоди роботи з 01.12.1980 по 31.08.1981 рр., з 19.10.1983 по 27.01.1985 рр., з 30.01.1992 по 30.06.1993 рр., з 01.07.1993 по 30.09.1993 рр., 01.04.2000 по 31.12.2001 рр., з 01.01.2002 по 31.12.2006 рр., з 01.12.2006 по 17.08.2007 рр., з 01.04.2011 по 26.09.2012 рр., з 18.02.2018 по 20.05.2018 рр., з 01.02.2020 по 30.06.2024 рр., з 01.04.2022 по 31.05.2022 рр.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи:
з 01.12.1980 по 31.08.1981 рр., в Науково-дослідному відділі Київського ордена Леніна Державного університету ім. Т.Г. Шевченка;
з 19.10.1983 по 27.01.1985 рр. в Київській кінокопіювальній фабриці;
з 30.01.1992 по 30.06.1993 рр. в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Альпсервіс»;
з 01.07.1993 по 30.09.1993 рр. в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Декор»;
з 01.04.2000 по 31.12.2001 рр. в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Нормаль»;
з 01.01.2002 по 31.12.2006 рр. в Дочірньому підприємстві «Гейл»;
з 01.12.2006 по 17.08.2007 рр. в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Видавничий Дім Макса»;
з 01.04.2011 по 26.09.2012 рр. в Товаристві з обмеженою відповідальністю «БО- КО»;
з 18.02.2018 по 20.05.2018 рр. в Товаристві з обмеженою відповідальністю «ААЗ Трейдінг-Автолюкс»;
з 01.11.2018 по 30.11.2018 рр. в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Украгростратегія»;
з 01.02.2020 по 30.06.2024 рр. в Державному закладі професійної (професійно- технічної) освіти зі специфічними умовами навчання «Академія патрульної поліції»;
з 01.04.2022 по 31.05.2022 рр. в Хмельницькому комунальному підприємстві «Електротранс»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 24.08.2024.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
05.11.2024 через підсистему "Електронний суд" відповідачем-2 подано відзив на позовну заяву. Докази направлення відзиву на позовну заяву позивачу відповідачем-2 не надано.
19.11.2024 на адресу суду від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, із доказами направлення позивачу.
13.03.2025 відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями у зв'язку із звільненням судді ОСОБА_2 з посади справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.07.2025 прийнято адміністративну справу №320/46560/24 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Кушнової А.О. Ухвалено здійснювати розгляд адміністративної справи №320/46560/24 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду регулюють Закони України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-ХІІ), від 09 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058- IV).
Відповідно до пункту 16 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-ІV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Частиною 1 статті 24 Закону №1058-ІУ визначено, що страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина 2 статті 24 Закону №1058-IV).
Згідно з приписами частини 4 статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 62 Закону №1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Закону №1788-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку №637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості, зазначені неповні чи неточні відомості про роботу працівника у певний період, то для підтвердження трудового стажу приймаються інші документи, на підставі яких можна дійти висновку, де і протягом якого періоду працював працівник. Ці документи можуть бути видані роботодавцем (його правонаступником), архівними установами, до яких передано документи з особового складу для зберігання. Якщо є можливість підтвердити трудовий стаж даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, то використовуються ці відомості.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення від 02.09.2024 №262140012101 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в якому зазначено, що "до страхового стажу не зараховано … періоди роботи (200 - 2007, з 2011 - 2024 рр.) згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, де по батькові зазначено " ОСОБА_3 ", що не відповідає даним паспорта " ОСОБА_4 ", необхідно внести коригуючі зміни в індивідуальні відомості про застраховану особу".
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI) Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб.
Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб (частина 2 статті 16 Закону №2464-VI).
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Аналогічні норми містяться в пункті 1 частини1 статті 12-1 Закону №2464-VI, згідно з якими Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру, здійснює заходи щодо надання інформації з Державного реєстру відповідно до цього Закону.
Абзацом 2 частини 3 статті 16 Закону №2464-VI визначено, що ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Так, постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 затверджено Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Положення №10-1).
Пунктом 2 розділу ІІ Положення №10-1 передбачено, що джерела формування реєстру застрахованих осіб визначені статтею 18 Закону №2464-VI.
Так, відповідно до частини 1 статті 18 Закону №2464-VI джерелами формування Державного реєстру є відомості, що надходять до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та Пенсійного фонду від: Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; платників єдиного внеску; застрахованих осіб; Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; Державного реєстру актів цивільного стану громадян; Єдиного державного демографічного реєстру та розпорядників відомчих інформаційних систем, визначених Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус"; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку; центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції (імміграції та еміграції), громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів; податкових органів; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики; центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин; центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів; центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти та науки; державної служби зайнятості; підприємств, установ, організацій та військових частин; територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску; установ (закладів), осіб, які засвідчують тимчасову непрацездатність, у встановленому законодавством порядку; інших джерел, передбачених законодавством.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Положення №10-1 з метою забезпечення обробки інформації в Реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки.
З матеріалів справи вбачається, що для ОСОБА_1 створено облікову картку застрахованої особи за №1205516421, що підтверджено витягом з Реєстру застрахованих осіб від 29.09.2024.
З огляду на викладене, суд звертає увагу на те, що підставою для незарахування окремих періодів роботи позивача до страхового стажу стало зазначення у Реєстрі застрахованих осіб по батькові " ОСОБА_3 ", що не відповідає даним паспорта громадянина України - " ОСОБА_4 ". Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області не надано пояснень щодо джерела походження цієї розбіжності, а також не вжито заходів для її виправлення. Виправлення вказаної помилки не входить до обов'язків позивача у справі.
Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з частиною 3 статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З метою забезпечення повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, суд вважає за необхідне витребувати від Пенсійного фонду України пояснення щодо джерела формування запису по батькові " ОСОБА_3 " у реєстрі застрахованих осіб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , копії документів, на підставі яких внесено відповідні дані, інформацію про перевірку їх достовірності, а також відомості про вжиті заходи у разі виявлення помилки.
Керуючись статтями 80, 241, 243, 248 КАС України, суд
1. Витребувати докази у справі від Пенсійного фонду України:
- пояснення щодо джерела формування персональних даних застрахованої особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зокрема підстав внесення до реєстру застрахованих осіб по батькові " ОСОБА_3 ";
- копії документів, на підставі яких було сформовано відповідний запис у реєстрі, в якості доказів у справі;
- інформацію про те, чи здійснювалася перевірка достовірності персональних даних при внесенні їх до реєстру;
- у разі виявлення технічної або реєстраційної помилки - повідомити про вжиті заходи щодо її виправлення, зокрема про оновлення даних у реєстрі застрахованих осіб відповідно до достовірних документів, що посвідчують особу.
2. Витребувані докази надати суду протягом 15 днів з дня отримання ухвали суду.
3. У разі не можливості надати витребуваний судом доказ, надати суду письмові пояснення із посиланням на норми чинного законодавства, щодо підстав неможливості його надання.
4. Роз'яснити Пенсійному фонду України, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (частина 8 статті 80 КАС України).
5. Копію ухвали надіслати (видати) особам, які беруть участь у справі, та Пенсійному фонду України, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.