Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 серпня 2025 року Справа№640/24468/20
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я України про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства охорони здоров'я України, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Міністерства охорони здоров'я України в частині порушення законодавства про звернення громадян, які полягають у ненаданні у встановлений законом строк відповіді на звернення № РЕ-10709188 від 27.05.2020 року;
- зобов'язати відповідальних осіб Міністерства охорони здоров'я України у найкоротший термін надати відповідь на звернення № РЕ-10709188 від 27.05.2020 року й надати запитувану інформацію.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що 27.05.2020 року позивач, через сайт Урядового контактного центру, надіслав звернення до Міністерства охорони здоров'я України, проте після закінчення терміну, встановленого Законом України «Про звернення громадян» відповіді на звернення не було отримано
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 грудня 2020 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відмовлено.
На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акту приймання-передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 15.01.2025, згідно супровідного листа КОАС від 15.01.2025 №01-19/474/25 до Донецького окружного адміністративного суду передано 4132 судові справи, у тому числі адміністративну справу № 640/24468/20.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 640/24468/20 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Криловій М.М.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 травня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/24468/20, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
В матеріалах справи наявний відзив на позовну заяву зі змісту якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи свою позицію тим, що звернення позивача від 27.05.2020 року було розглянуто в межах та у спосіб визначений чинним законодавством та листом від 09.07.2020 року № 25-04/Р-9740/8151-зв позивачу було надано відповідь на його звернення.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
27 травня 2020 року позивач, через Урядовий контактний центр, звернувся до Міністерства охорони здоров'я України із заявою в якій запропонував:
-видати розпорядження МОЗ України яким звільнити страхові компанії від сплати за лікування пацієнтів, лікування яких на 100% відшкодовується лікарняні з державного бюджету:
- розробити постанову, в якій визнати, роз'яснити, що права пацієнта на лікування за кордоном, у разі неможливості надання такої допомоги у закладах охорони здоров'я України, становлять не тільки ті випадки коли в України відсутні програми лікування, обладнання, фахівці, а й ті випадки коли загально відоме, що статистика одужання по тому чи іншому захворюванню за кордоном вище чим в Україні;
- розробити та затвердити розпорядження відносно осіб, які мають поліс «Добровільного медичного страхування», щодо того що, в разі якщо захворювання було вилікувано закордонним органом охорони здоров'я за кошти страхової компанії то у цьому випадку та страхова компанія зобов'язана отримати регресну виплату з державного бюджету в об'ємі 100% виплати коштів, які повинна була отримати українська клініка, як це обумовлено умовами другого етапу медичної реформи, в разі як би це захворювання було вилікувано закордонними фахівцями було вилікувано українською клінікою.
Даному зверненню був присвоєний номер РЕ-10709188 та статус надіслано.
Позивач вказує, що відповіді на своє звернення не отримував, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 1 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Статтею 7 Закону №393/96-ВР установлено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. При цьому, забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Відповідно до ст. 14 Закону №393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Статтею 19 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Згідно статті 20 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Згідно статті 28 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 контроль за дотриманням законодавства про звернення громадян відповідно до своїх повноважень здійснюють Верховна Рада України, народні депутати України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Уповноважений з прав людини Верховної Ради України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські, районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі комітети, депутати місцевих рад, а також міністерства, інші центральні органи виконавчої влади щодо підпорядкованих їм підприємств, установ та організацій.
Судом встановлено, що звернення позивачем було подано в електронній формі на Урядовий контактний центр через особистий кабінет заявника, про що зазначено позивачем у позовній заяві.
Державна установа "Урядовий контактний центр" Урядова гаряча лінія 1545 створена згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 травня 2009 року №579-р з метою забезпечення оперативного реагування органів виконавчої влади на звернення громадян, підприємств, установ та організацій, суб'єктів підприємницької діяльності, органів місцевого самоврядування та їх взаємодії під час розгляду таких звернень.
Єдина система складається із суб'єктів, які за допомогою засобів телекомунікації забезпечують за принципом "єдиного вікна" належне реагування органів виконавчої влади, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Офісу Президента України, державних колегіальних органів (далі - органи), на звернення громадян, фізичних осіб - підприємців, підприємств, установ, організацій, органів місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 року № 972 «Про реалізацію експериментального проекту із створення "єдиного входу" опрацювання звернень громадян та запитів на публічну інформацію» було покладено виконання функцій "єдиного входу" опрацювання звернень громадян та запитів на публічну інформацію в рамках реалізації експериментального проекту на державну установу "Урядовий контактний центр".
При цьому, Порядок взаємодії Офісу Президента України, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади, Секретаріату Кабінету Міністрів України та державної установи "Урядовий контактний центр" із забезпечення належного реагування на звернення, які надходять за допомогою засобів телефонного зв'язку та з використанням Інтернету (далі - Порядок взаємодії) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від України від 27 листопада 2019 року № 976 "Деякі питання Єдиної системи опрацювання звернень".
Тобто, у вказаній електронній системі забезпечується реєстрація, облік звернень та надання відповідей на такі звернення за допомогою засобів телекомунікації.
Пунктом 13 Постанови № 972 передбачено, що взаємодія Урядового контактного центру та учасників щодо реалізації експериментального проекту, у тому числі надсилання документів, матеріалів і повідомлень, передбачених цим Порядком, здійснюється в електронній Формі.
Таким чином, зазначені вище нормативні акти передбачають, що звернення, що подані до Урядового контактного центру Урядову гарячу лінію 1545, реєструються у вказаній загальній базі звернень, через вказану електронну систему надходять до органів, яким такі звернення адресовані, а також переадресовуються за належністю у визначених випадках та надаються відповіді за наслідками розгляду таких звернень, і взаємодія всіх учасників даної системи здійснюється в електронній формі.
Порядок ведення діловодства за зверненнями громадян у Міністерстві охорони здоров'я України затверджений визначається Порядок розгляду звернень громадян у Міністерстві охорони здоров'я України затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України 09.04.2014 № 253 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 7 травня 2014 за № 482/25259. (далі - Порядок).
Відповідно до розділу ІV Порядку звернення громадян, що надходять від державної установи "Урядовий контактний центр", розглядаються відповідно до Порядку взаємодії органів виконавчої влади та державної установи "Урядовий контактний центр" із забезпечення оперативного реагування на звернення, що надходять на урядову телефонну "гарячу лінію" та Урядову телефонну довідку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 року № 898.
У МОЗ України визначається посадова особа на рівні заступника Міністра, яка відповідає за забезпечення оперативного розгляду звернень.
Усі звернення, що надходять від державної установи "Урядовий контактний центр" до МОЗ України, розглядаються в тому самому порядку, що і у разі письмового звернення, відповідно до розділів ІІ та ІІІ цього Порядку.
Керівники структурних підрозділів МОЗ України забезпечують всебічний, неупереджений та оперативний розгляд кожного звернення, що надходить від державної установи "Урядовий контактний центр".
Звернення, які не потребують додаткового вивчення, розглядаються протягом п'яти днів, а ті, що потребують додаткового вивчення, - протягом п'ятнадцяти днів після їх надходження.
У разі коли прийнято рішення щодо продовження строку розгляду звернення, заявника в установленому порядку повідомляють та вноситься відповідна інформація до бази даних. При цьому загальний строк вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати тридцяти днів.
Інформація про результати розгляду звернень вноситься до бази даних державної установи "Урядовий контактний центр" МОЗ України разом з копією листа в електронному вигляді, яким поінформовано заявника.
Так, після реєстрації в системі звернень Урядового контактного центру звернення ОСОБА_2 від 27.05.2020 року, йому було присвоєно реєстраційний номер РЕ-10709188, «Етапи розгляду» прийнято Міністерством охорони здоров'я України 24.06.2020 року, «Розгляд звернення по суті» термін виконання до 07.07.2020 року.
Оскільки заявник подав електронне звернення через особистий кабінет, то відповідь йому була надана в електронній формі, що відображається в його особистому кабінеті, з якою він одразу після її завантаження мав можливість ознайомитися.
Встановлені судом обставини у даній справі свідчать, що підготовка відповіді на пропозицію позивача від 27.05.2020 та її надсилання позивачу 09.07.2020 свідчать про порушення відповідачем строку, встановленого статтею 20 Закону України «Про звернення громадян».
У зв'язку з чим суд приходить до висновку, що позовній вимоги в частині порушення строків надання відповіді на заяву є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з цим, суд зазначає про процесуальну неможливість зобов'язання відповідача надати відповідь на скаргу позивача, оскільки, як вже встановив суд, в.о. Генерального директора Директорату медичних послуг надав позивачу відповідь 09.07.2020, а отже обраний позивачами спосіб захисту порушеного права, враховуючи фактичні обставини справи за наслідками їх офіційного з'ясування судом, не призведе до поновлення порушених, на думку позивача, його прав та інтересів.
Враховуючи наведене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я України про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства охорони здоров'я України щодо ненадання відповіді на заяву ОСОБА_1 від 27.05.2020 року в межах строків, визначених статтею 20 Закону України «Про звернення громадян».
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя М.М. Крилова