19 серпня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/15105/24 пров. № А/857/20990/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Глушка І.В., Затолочного В.С.,
за участі секретаря судового засідання Демчик Л.Р.,
представника позивача: Янчук В.В.,
представника відповідача: Поліщук С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у м. Львові апеляційну скаргу Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року у справі № 460/15105/24 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Р.В. Метал Сервіс» до Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,
суддя в 1-й інстанції - Максимчук О.О.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення -м. Рівне,
дата складання повного тексту рішення - 23 квітня 2025 року,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Р.В.Метал Сервіс» (далі - позивач) до Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області (далі - відповідач), у якому просило суд визнати протиправним та скасувати рішення Городоцької сільської ради від 14 липня 2021 року №588 «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за межами населених пунктів на території Городоцької сільської ради» в частині затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 4,0150 га (кадастровий номер 5624683300:07:027:007) 11.02. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що рішення Городоцької сільської ради від 14.07.2021 №588, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам законів та прийнятих відповідних нормативно-правових актів.
Зокрема, при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 5624683300:07:027:0074 площею 4.0150га, що розташована на території Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області, мав бути застосований показник коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі) за 2020 рік 1,0, водночас для визначення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки (Кі) брались до уваги показники, починаючи з 2013 року і до 2020 року, а в технічній документації з нормативної грошової оцінки, яка затверджена відповідачем, при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки в формулі застосовано коефіцієнт індексації - 1,8972. З огляду на викладене позивач вважає, що пункт 1 оскаржуваного рішення Городоцької сільської ради від 14 липня 2021 року №588 в частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 5624683300:07:027:0074 є протиправним та підлягає скасуванню.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Р.В.Метал Сервіс» до Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій - задоволено частково.
Визнано протиправним та нечинним пункт 1 рішення Городоцької сільської ради від 14 липня 2021 року №588 «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за межами населених пунктів на території Городоцької сільської ради» в частині затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 4,0150 га (кадастровий номер 5624683300:07:027:007) 11.02. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Р.В.Метал Сервіс» за рахунок бюджетних асигнувань Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області понесені витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви у розмірі 2422,40 (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив відповідач, який вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення та постановити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Свою апеляційну скаргу мотивує тим, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій» .
Згідно із ст. 20 Закону України «Про оцінку земель», за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про землеустрій», замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі. Звертають увагу, що грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 5 ст. 201 Земельного кодексу України). Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) станом на 21.10.2021 (дата оцінки земельної ділянки, зазначена в технічній документації, затвердженій оспорюваним рішенням) за складом та змістом відповідає вимогам Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім населених пунктів), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1278 (далі Методика № 1278) та Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім населених пунктів), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2013 № 508 (далі Порядок № 508).
Як вбачається з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 4,0150 га кадастровий номер 5624683300:07:027:0074, зокрема п.8 Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки (Кі) визначається згідно із статтею 289 розділу ХІІІ Податкового кодексу України. Оскільки Порядок нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) затверджений 22.08.2013 - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2013 рік становить 1,0000, за 2014 рік 1,2490, за 2015 рік - 1,4330, за 2016 рік - 1,0600, 2017 рік -1,0, за 2018 рік - 1,0, за 2019 рік - 1,0, за 2000 рік - 1,0 на підставі Листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №22-28-0.222-171/2-21 від 01.01.2021 року, який був взятий до уваги розробником технічної документації.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради. За таких обставин, апелянт зазначає про те, що сільська рада діяла в межах наданих повноважень та у спосіб визначений законодавством з урахуванням технічної документації.
Сторона позивача направила до суду апеляційної інстанції відзив у якому підтвердила, що суд першої інстанції, ухвалюючи рішення від 23.04.2025, здійснив належну оцінку всіх наданих сторонами доказів, всебічно дослідив обставини справи, з'ясував правову природу рішення Городоцької сільської ради № 588, кваліфікував його як індивідуальний адміністративний акт, що підлягає перевірці на відповідність критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України. Також суд першої інстанції встановив порушення порядку визначення нормативної грошової оцінки, а саме: невірне застосування коефіцієнта індексації Кі, що призвело до безпідставного збільшення суми орендної плати, яку зобов'язане сплачувати ТОВ «Р.В. МЕТАЛ СЕРВІС». Суд першої інстанції обґрунтовано врахував також практику Верховного Суду, викладену в постановах від 31.08.2021 року у справі №300/1114/19 та від 29.09.2021 року у справі №300/1017/19, де чітко визначено порядок застосування коефіцієнта індексації та його обчислення.
З наведених підстав просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін.
Частиною 1 ст. 308 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 31.03.2009 року №316356, Рівненська районна державна адміністрація (як орендодавець) передала Товариству з обмеженою відповідальністю «Р.В. Метал Сервіс» (як орендарю) в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 4,015 га, що знаходиться на території Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно п. 2.3 вказаного договору на момент його укладення становила 1 729 911,00 грн.
Земельна ділянка за кадастровим номером 5624683300:07:027:0074 згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, за видом цільового призначення: 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком.
08.07.2021 року №160 Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру» Рівненської регіональної філії розроблено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 4,0150 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області за кадастровим номером 5624683300:07:027:0074.
Вказана технічна документація розроблена на підставі договору між Городоцькою сільською радою та Рівненською регіональною філією ДП «Центр ДЗК» від 02.07.2021 №234/2118990100194.
Відповідно до пункту 6 технічної документації, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4,0150 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості на території Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області становить 12 444 199,00 грн.
Городоцькою сільською радою Рівненського району Рівненської області 14.07.2021 року прийнято рішення №588 «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за межами населених пунктів на території Городоцької сільської ради», згідно з пунктом 1 якого вирішено затвердити технічні документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за межами населених пунктів на території Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області згідно з додатком.
04.05.2023 року між Городоцькою сільською радою (як орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Р.В. Метал Сервіс» (як орендарем) укладено додаткову угоду до Договору оренди земельної ділянки від 31.03.2009, згідно з якою Рівненську районну державну адміністрацію як орендодавця замінено на Городоцьку сільську раду, а пункт 2.3 договору викладено в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4.0150 га, на підставі рішення сесії Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області від 14 липня 2021 року №588 «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за межами населених пунктів на території Городоцької сільської ради» становить 12 444 199,00 гривень».
Листом від 13.09.2024 №1367/03-02-09/23 Городоцька сільська рада повідомила позивача про те, що відповідно до акту ревізії від 06.09.2024 №13-17-20-06/11, складеного працівниками Управління Західного офісу Держаудитслужби у Рівненській області встановлено, що ТОВ «Р.В.МЕТАЛ СЕРВІС» в порушення пункту 271.1 статті 271, пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, статті 25 Закону України «Про оренду землі», та умов укладеного договору оренди землі, внаслідок неврахування у податковій декларації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка вступила в дію з 01.01.2023 та про яку завчасно повідомлено сільською радою, недоотримано бюджетом громади орендної плати за договором оренди землі від 31.05.2009, із змінами з 01.01.2023 по 03.05.2023 (до дати укладання додаткової угоди 04.05.2023) 138 826,33 гривні.
Позивач листом від 02.10.2024 №538 надав відповідь відповідачу, де повідомив про те, що відповідно до Додаткової угоди від 04 травня 2023 року було змінено розмір орендної плати з урахуванням збільшення розміру нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Натомість у листі вих. №1367/03-02-09/23 від 13.09.2024 міститься повідомлення про необхідність сплати орендної плати з 01.01.2023 по 03.05.2023 (до дати укладення додаткової угоди 04.05.2023) з посиланням на постанову Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі №914/2848/22, в якій суд зробив висновок, що обов'язок орендаря сплачувати орендну плату відповідно до зміненої НГО земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої НГО. В зв'язку з наведеним вище, позивач повідомив відповідача, що виконує в повному обсязі взяті на себе майнові зобов'язання, а заборгованість за оренду землі станом на 02.10.2024 перед бюджетом територіальної громади відсутня.
Позивач не погодився з прийнятим відповідачем рішенням від 14.07.2021 №588 в частині затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 4,0150га (кадастровий номер 5624683300:07:027:007), з огляду на що позивач звернувся до суду з наведеними вище позовними вимогами.
Судом першої інстанції звернута увага на те, що частиною 1 статті 13 Закону України «Про оцінку земель» №1378-IV від 11 грудня 2003 року (далі - Закон №1378-IV) передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до статті 1 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно із нормами статті 3 Закону №1378-IV об'єктами оцінки земель є: територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, території оціночних районів та зон, земельні ділянки чи їх частини або сукупність земельних ділянок і прав на них, у тому числі на земельні частки (паї), у межах території України.
Статтею 18 Закону №1378-IV встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Відповідно до статті 15 цього ж Закону підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Згідно з положеннями статті 23 Закону №1378-IV виготовлена технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України. Зокрема, у цьому пункті зазначено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради. Таке рішення офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Разом з тим, суд першої інстанції вважав, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель згідно оскаржуваного рішення відповідача (Кі у розмірі 1,8972) свідчить про повторну (подвійну) індексацію за один і той самий період з 2013 року по 2017 рік показника Цнм, який бере участь у обрахунку нормативної грошової оцінки та відображає середню вартість одного квадратного метра земель населеного пункту залежно від регіональних факторів місця розташування.
На думку суду першої інстанції, визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель кумулятивним методом за роки з дати затвердження Порядку №508 до дати проведення нормативної грошової оцінки не відповідає чинному законодавству, оскільки відповідно до пункту 289.2 статті 289 ПК України коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Водночас, для розрахунку нормативної грошової оцінки земель за встановленою формулою має значення лише показник коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), який, в свою чергу, визначається за формулою передбаченою в абзаці 1 пункту 289.2 статті 289 ПК України, з врахуванням особливостей визначення такого показника за наявності підстав, передбачених абзацом 2 пункту 289.2 статті 289 ПК України (тобто перевищення індексу споживчих цін за попередній рік показника 115).
Колегія суддів не погоджується з обгрунтованістю такого висновку суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року №1378-IV (далі - Закон №1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (частина п'ята статті 5 Закону №1378-IV).
За приписами статті 15 Закону №1378-IV підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Згідно зі статтею 18 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону №1378-IV за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель за заявою зацікавленої особи.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (частина третя статті 23 Закону №1378-IV).
У постанові від 24 листопада 2021 року у справі №817/1780/17 Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що дії з формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки можуть бути предметом судового оскарження, а підстави позову слугуватимуть висновку про належність обраного способу захисту прав.
Рішення Городоцької сільської ради від 14 липня 2021 року №588 «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за межами населених пунктів на території Городоцької сільської ради» в частині затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 4,0150 га (кадастровий номер 5624683300:07:027:007) 11.02. Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, на думку суду апеляційної інстанції, не містить порушень в частині процедури його прийняття. Доказів невідповідності вимогам спеціального законодавства під час прийняття відповідного рішення позивачем не доведено, а судом першої інстанції вказана обставина залишена поза увагою.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; та нормативна грошова оцінка. Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частина сьома статті 21 Закону України « Про Державний земельний кадастр» визначає, що відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки.
Відповідно до статті 38 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості Державного земельного кадастру є відкритими та загальнодоступними, крім випадків, передбачених цим Законом, та надаються у формі: витягів з Державного земельного кадастру; довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території); викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану);копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.
Для фізичних та юридичних осіб відомості Державного земельного кадастру надаються за бажанням заявника: у паперовій формі; в електронній формі через Публічну кадастрову карту, за умови електронної ідентифікації особи з використанням кваліфікованого електронного підпису або засобу електронної ідентифікації з високим рівнем довіри відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та оплати послуг за надання відомостей з Державного земельного кадастру із застосуванням електронних платіжних засобів відповідно до Закону України «Про платіжні послуги».
Доступ до відомостей Державного земельного кадастру надається органам державної влади, органам місцевого самоврядування, нотаріусам, банкам та особам, які в установленому законом порядку внесені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, Державного реєстру оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів, у тому числі через Публічну кадастрову карту, що є частиною програмного забезпечення Державного земельного кадастру, за умови ідентифікації особи з використанням кваліфікованого електронного підпису або засобу електронної ідентифікації з високим рівнем довіри відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, інформація надається безоплатно в порядку та на умовах, визначених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, спільно з центральним органом виконавчої влади у сфері земельних відносин.
Відомості Державного земельного кадастру, отримані в паперовій чи електронній формі, мають однакову юридичну силу.
Для отримання відомостей Державного земельного кадастру в паперовій формі заявник або уповноважена ним особа подає Державному кадастровому реєстратору, адміністратору центру надання адміністративних послуг або уповноваженій посадовій особі виконавчого органу місцевого самоврядування (якщо надання таких відомостей здійснюється таким центром або виконавчим органом органу місцевого самоврядування): заяву за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру; документ про оплату послуг за отримання відомостей Державного земельного кадастру, крім випадків, визначених цим Законом; документ, що підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженою особою заявника).
У разі подання заяви органом державної влади, органом місцевого самоврядування в заяві зазначаються підстави надання відповідних відомостей з посиланням на норму закону, що передбачає право відповідного органу запитувати такі відомості, а також реквізити справи, у зв'язку з якою виникла потреба в отриманні відомостей.
Заява з доданими до неї документами подається заявником або уповноваженою ним особою особисто, надсилається поштою рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення або подається через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. У разі подання заяви з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, оплата послуг за надання відомостей з Державного земельного кадастру здійснюється із застосуванням електронних платіжних засобів відповідно до Закону України «Про платіжні послуги» .
Державний кадастровий реєстратор або інша особа, яка відповідно до абзацу першого цієї частини надає відомості з Державного земельного кадастру, протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви (у разі подання заяви про надання витягу з Державного земельного кадастру - у день надходження заяви) надає заявнику документ, передбачений частиною першою цієї статті, або мотивовану відмову в наданні такого документа.
Надання відомостей з Державного земельного кадастру або мотивованої відмови в наданні таких відомостей за бажанням заявника здійснюється Державним кадастровим реєстратором, адміністратором центру надання адміністративних послуг, уповноваженою посадовою особою виконавчого органу місцевого самоврядування особисто заявнику або шляхом направлення зазначеними особами поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення чи у формі електронного документа засобами телекомунікаційного зв'язку.
Системний аналіз зазначених положень законодавства дає підстави вважати, що в органу, який здійснює ведення Державного земельного кадастру, існує обов'язок щодо видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель за відповідною заявою на підставі даних Державного земельного кадастру щодо сформованої земельної ділянки, зареєстрованій у Державному земельному кадастрі.
Тобто, для формування витягу та його видачі, відповідач користується наявною інформацією у Державному земельному кадастрі.
При цьому, Постанова Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року № 1147 передбачає, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Зі змісту позовних вимог не встановлено про наявність визначених позивачем у позові порушень, а саме порушення процедури при прийнятті нормативного акта. Водночас посилання позивача на неправомірне застосування відповідачем максимальних розмірів локальних коефіцієнтів не підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, а є оціночним судженням позивача.
Колегія суддів вважає, що позивачем не правильно обрано спосіб захисту порушеного права.
За такого правового регулювання суд доходить висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким що не підлягає до задоволення.
Колегія суддів також вважає за доцільне зауважити, що у пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Згідно з п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з приписами пункту другого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:
1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладене, оскільки рішення суду першої інстанції ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку про скасування оскаржуваного рішення суду першої інстанції з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ч. 3 ст. 243, ст. ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області - задовольнити.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року у справі № 460/15105/24 - скасувати та прийняти постанову, якою у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Р.В. Метал Сервіс» до Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк
судді І. В. Глушко
В. С. Затолочний
Повне судове рішення складено 25.08.25