Постанова від 27.08.2025 по справі 160/29220/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 160/29220/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дібрівське» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року (суддя Рянська В.В.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дібрівське» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Дібрівське» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 0165630410 від 30.06.2023;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання ним законної сили.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не враховано обставини справи та те, що вини позивача у виниклій ситуації не має, так як відповідальною особою Товариства вчасно були прийняті неоднократні дії щодо направлення та реєстрації податкових накладних.

Факт правопорушення позивачем граничних термінів, саме реєстрації податкових накладних в ЄРПН є наслідком внесення приватним нотаріусом як державним реєстратором помилкових даних в частині зазначення юридичної адреси Товариства та протиправної бездіяльності податкової служби, пов'язаної з не реєстрацією податкових накладних, направлених в Єдиному реєстрі податкових накладних з 26 вересня 2022 року по 14 жовтня 2022 року.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, за результатами проведеної камеральної перевірки ТОВ «Дібрівське» щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за вересень та грудень 2022 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено акт № 19749/04-36-04-10/30997142 від 30.05.2023. Відповідно до вказаного акта перевіркою встановлено порушення ТОВ «Дібрівське» строків реєстрації податкових накладних:

№ 904 від 20.09.2022 (дата реєстрації 24.10.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022, кількість днів затримки 9);

№ 906 від 26.09.2022 (дата реєстрації 24.10.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022, кількість днів затримки 9);

№ 910 від 30.09.2022 (дата реєстрації 24.10.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022, кількість днів затримки 9);

№ 903 від 19.09.2022 (дата реєстрації 24.10.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022, кількість днів затримки 9);

№ 905 від 22.09.2022 (дата реєстрації 24.10.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022, кількість днів затримки 9);

№ 909 від 30.09.2022 (дата реєстрації 24.10.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022, кількість днів затримки 9);

№ 908 від 30.09.2022 (дата реєстрації 24.10.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022, кількість днів затримки 9);

№ 902 від 16.09.2022 (дата реєстрації 24.10.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022, кількість днів затримки 9);

№ 911 від 30.09.2022 (дата реєстрації 24.10.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022, кількість днів затримки 9);

№ 907 від 28.09.2022 (дата реєстрації 24.10.2022, граничний термін реєстрації 15.10.2022, кількість днів затримки 9);

№ 901 від 15.09.2022 (дата реєстрації 21.10.2022, граничний термін реєстрації 30.09.2022, кількість днів затримки 21);

№ 1211 від 15.12.2022 (дата реєстрації 02.01.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість днів затримки 2);

№ 1201 від 01.12.2022 (дата реєстрації 02.01.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість днів затримки 2);

№ 1208 від 12.12.2022 (дата реєстрації 02.01.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість днів затримки 2);

№ 1203 від 05.12.2022 (дата реєстрації 02.01.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість днів затримки 2);

№ 1209 від 13.12.2022 (дата реєстрації 02.01.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість днів затримки 2);

№ 1206 від 08.12.2022 (дата реєстрації 02.01.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість днів затримки 2);

№ 1202 від 02.12.2022 (дата реєстрації 02.01.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість днів затримки 2);

№ 1210 від 14.12.2022 (дата реєстрації 02.01.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість днів затримки 2);

№ 1207 від 09.12.2022 (дата реєстрації 02.01.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість днів затримки 2);

№ 1205 від 07.12.2022 (дата реєстрації 02.01.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість днів затримки 2);

№ 1204 від 06.12.2022 (дата реєстрації 02.01.2023, граничний термін реєстрації 31.12.2022, кількість днів затримки 2).

В акті зазначено, зокрема, що за порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України передбачена відповідальність платника згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, наведено зміст положень зазначеного пункту, у тому числі розміри штрафів та суми штрафів за порушення строків реєстрації податкових накладних.

ТОВ «Дібрівське» було подано заперечення № 10 від 09.06.2023 до вказаного акту перевірки з доданими до заперечення документами.

Листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 46342/6/04-36-04-10-29 від 28.06.2023 на заперечення повідомлено, що ТОВ «Дібрівське» не додано документів на підтвердження обставин, які виникли при внесенні державним реєстратором змін до реєстраційних даних підприємства. У зв'язку з цим неможливо встановити причини внесення недостовірних даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Порушення строку реєстрації вказаних в акті перевірки податкових накладних підтверджується квитанцією № 1. ТОВ «Дібрівське» не подавало до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області заяву з підтверджуючими документами про відсутність можливості виконання платником податків обов'язків відповідно до Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 225 від 29.07.2022. Викладені в акті перевірки висновки є правомірними, такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.

На підставі вказаного акту перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 30.06.2023 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0165630410, яким до ТОВ «Дібрівське» застосовано штраф у сумі 71498,62 грн за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних.

Розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН наведено у додатку до податкового повідомлення-рішення № 0165630410 від 30.06.2023, у якому зазначено, що за порушення ТОВ «Дібрівське» термінів реєстрації податкової накладної № 901 від 15.09.2022 на 21 день (дата реєстрації 21.10.2022) застосовано штраф у розмірі 20% від суми податку на додану вартість 101262 грн, що становить 20252,40 грн, та за порушення термінів реєстрації решти податкових накладних на 2 та 9 днів застосовано штраф у розмірі 10% від суми податку на додану вартість 512462,15 грн, що становить 51246,22 грн.

Позивачем було оскаржено податкове повідомлення-рішення № 0165630410 від 30.06.2023 в адміністративному порядку шляхом подання скарги № 28 від 24.07.2023 до Державної податкової служби України.

За результатами розгляду скарги ТОВ «Дібрівське» рішенням Державної податкової служби України № 28954/6/99-00-06-03-01-06 від 28.09.2023 податкове повідомлення-рішення № 0165630410 від 30.06.2023 залишено без змін, а скаргу без задоволення. У рішенні зазначено, зокрема, що штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складення починаючи з 16.01.2023. Порушення платником податків граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набуття чинності Законом № 2876-ІХ, тягне за собою накладення на такого платника податків штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України. У матеріалах скарги ТОВ «Дібрівське» відсутні матеріали щодо подання заяви та документів, передбачених Наказом № 225, що підтверджують неможливість виконання платником податкових обов'язків.

Відповідно до протоколу № 1 загальних зборів учасників ТОВ «Дібрівське» від 09.08.2022 було вирішено змінити місцезнаходження товариства на таке: 53621, Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Великомихайлівка.

У заяві керівника ТОВ «Дібрівське» Пучки А.Д. щодо державної реєстрації юридичної особи від 10.08.2022, а саме державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Дібрівське», у тому числі зміни місцезнаходження, вказано таку адресу місцезнаходження: 53621, Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Великомихайлівка.

У виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15.08.2022 № 167784444828, сформованій приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області Рябих В.М., зазначено місцезнаходження ТОВ «Дібрівське» (код ЄДРПОУ 30997142): 53621, Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Великомихайлівка, Раївська ТГ, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, Покровська ДПІ (Покровський район) як платник податків, та Синельниківська ДПІ (Синельниківський район) як платник єдиного внеску.

У витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16.08.2022 (реєстраційний номер справи 121100020808) зазначено місцезнаходження ТОВ «Дібрівське» (код ЄДРПОУ 30997142): 53621, Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Великомихайлівка, Великомихайлівська ТГ, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, Покровська ДПІ (Покровський район) як платник податків, та Синельниківська ДПІ (Синельниківський район) як платник єдиного внеску. Витяг містить відомості про державну реєстрацію приватним нотаріусом Рябих В.М. змін до відомостей про юридичну особу 11.08.2022, у тому числі місцезнаходження юридичної особи, та виправлення помилок 15.08.2022.

У виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 17.08.2022 № 485487391581, сформованій приватним нотаріусом Рябих В.М., зазначено місцезнаходження ТОВ «Дібрівське» (код ЄДРПОУ 30997142): 53621, Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Великомихайлівка, Великомихайлівська ТГ, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, Синельниківська ДПІ (Синельниківський район) як платник податків, та Покровська ДПІ (Покровський район) як платник єдиного внеску.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.07.2023 місцезнаходженням ТОВ «Дібрівське» (код ЄДРПОУ 30997142) є: 53621, Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Великомихайлівка, Великомихайлівська ТГ, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, Покровська ДПІ (Покровський район) як платник податків та платник єдиного внеску. Витяг містить відомості про державну реєстрацію приватним нотаріусом Рябих В.М. змін до відомостей про юридичну особу 11.08.2022, у тому числі місцезнаходження юридичної особи, виправлення помилок 15.08.2022 та 19.08.2022, скасування реєстраційної дії 25.08.2022, державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу 25.08.2022, у тому числі місцезнаходження юридичної особи, та виправлення помилок 26.08.2022.

Позивач звернувся до суду з даним позовом

До позовної заяви було додано роздруківки описів документів, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань:

від 19.08.2022 «Виправлення помилок» для проведення державної реєстрації виправлення помилки, допущеної з вини суб'єкта державної реєстрації;

від 25.08.2022 «Скасування реєстраційної дії» для постановки на облік в ДПІ - після корегування ДПІ не має можливості змінити район області після об'єднання громад.

До позовної заяви додано копії квитанцій № 1 про доставлення до центрального рівня Державної податкової служби України складених ТОВ «Дібрівське» податкових накладних: 26.09.2022 - податкової накладної № 901 від 15.09.2022, 14.10.2022 - податкових накладних: № 902 від 16.09.2022, № 903 від 19.09.2022, № 904 від 20.09.2022, № 905 від 22.09.2022, № 906 від 26.09.2022, № 907 від 28.09.2022, № 908 від 30.09.2022, № 909 від 30.09.2022, № 910 від 30.09.2022, № 911 від 30.09.2022. У квитанціях зазначено, що документ не прийнято, оскільки 1) зазначена ДПІ (429) не здійснює адміністрування податку на додану вартість/акцизного податку для даного платника податку, та 2) платником податку на додану вартість/акцизного податку змінено місцезнаходження, в даному випадку сплата визначених законодавством податків і зборів здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженого податкового повідомлення-рішення було доведено.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО. Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 200-1.1 статті 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Суд першої інстанції вірно встановив, що позивач не спростував порушення ним строків реєстрації зазначених в акті перевірки податкових накладних та кількість календарних днів такого порушення, визначених контролюючим органом.

Згідно акту № 19749/04-36-04-10/30997142 від 30.05.2023, граничними термінами реєстрації вказаних у ньому податкових накладних, складених у вересні 2022 року, були 30.09.2022 та 15.10.2022.

Суд вірно врахував відсутність доказів на підтвердження тієї обставини, що станом на вказані дати граничних термінів реєстрації у позивача не було можливості надати на реєстрацію податкові накладні. У позовній заяві вказано, що податкові накладні було зареєстровано одразу після надання доступу до реєстраційних дій в ЄРПН.

Останній запис про виправлення помилок щодо державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.07.2023 щодо ТОВ «Дібрівське» (код ЄДРПОУ 30997142) датовано 26.08.2022. Згідно з актом перевірки складені у вересні 2022 року податкові накладні було зареєстровано 21.10.2022 та 24.10.2022.

Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 06 червня 2017 № 557 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261), передбачено, що перша квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання. Друга квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами електронної ідентифікації, обробки, перевірки обов'язкових реквізитів електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа.

Пунктом 8 цього Порядку встановлено, що перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня. Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.

Згідно з пунктом 9 Порядку № 557 не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно-правовими актами та цим Порядком, формується друга квитанція. Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).

Відповідно до пункту 11 Порядку № 557 у разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції.

Порушення платником податку встановленого терміну реєстрації в ЄРПН податкових накладних та/або розрахунку коригування передбачає відповідальність у вигляді штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Вірними є висновки суду першої інстанції, що відповідач, встановивши факт правопорушення, яке полягало у порушенні позивачем граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, обґрунтовано застосував до позивача штраф на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Суд вірно врахував, що закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

Доводи апеляційної скарги зазначеного не спростовують.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дібрівське» залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дібрівське» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 27 серпня 2025 року.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш