27 серпня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3972/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач), через свого представника Когана Р.В., за допомогою підсистеми "Електронний суд" звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
- зобов'язати відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) правил військового обліку.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на військовому обліку у відповідача, що підтверджується його електронним військово-обліковим документом. Після оновлення інформації в додатку "Резерв +" позивачем, з'явився напис "Порушення правил військового обліку", який також зазначено і у електронному військово-обліковому документі. На підставі того, що позивачу стало незрозумілим, які саме правила військового обліку ним порушуються, то між позивачем та АО "Аукторітас", в особі партнера адвоката Когана Р.В. було укладено договір про надання правової (правничої) допомоги №29/05 від 29 травня 2025 року. 30 травня 2025 року, адвокатом Коганом Р.В., було направлено адвокатський запит на адресу відповідача з метою отримання відповідної інформації. Виходячи з наданої відповіді на адвокатський запит відповідачем, позивачу стало відомо, що позивач перебуває у розшуку з 28.11.2025 року та що жодних постанов або протоколів про адміністративне правопорушення відносно позивача за порушення правил військового обліку відповідачем складено не було. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки, згідно з Конституцією України, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Позивач не був притягнутий відповідачем до адміністративної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Оскільки факту притягнення до відповідальності позивача не було, то позивач вважає, що відомості до Реєстру щодо порушення ним правил військового обліку були внесені безпідставно. Внесення до Реєстру даних про позивача призвело до порушення його прав, оскільки, як встановлено з відповіді на адвокатський запит, до Національної поліції надіслано звернення №Е278746 від 28.11.2024 року, про оголошення позивача у розшук. В свою чергу, позивача не було належним чином повідомлено про наявність повістки, оскільки останній не отримував жодних смс- чи письмових сповіщень від пошти про надходження на адресу його місця реєстрації/проживання будь-яких відправлень від відповідача. Також, відповідач доказів сповіщення позивача за наявним номером телефону про надходження рекомендованого листа у відповідь на адвокатський запит не надав, що свідчить про те, що позивач дійсно міг не знати про направлення йому повістки з вимогою прибути у відповідну дату до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 19.06.2025 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.24).
Представник відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнав та зазначив, що позивачу засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення була направлена повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з вимогою про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Однак, в порушення вимог законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, нехтуючи своїми обов'язками, перебуваючи за межами правового полю позивач не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 . При цьому позивач, достеменно усвідомлюючи факт порушення, не вчинив жодних дій для його виправлення, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою врегулювання ситуації, не ініціював будь-яких пояснень чи спроб досудового вирішення питання (а.с.28-32).
Представник позивача подав відповідь на відзив, у якій навів аргументи на спростування тверджень відзиву відповідача (а.с.50-54).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач проживає в АДРЕСА_3 та перебуває на обліку як військовозобов'язаний в ІНФОРМАЦІЯ_5 .
06.10.2024 року відповідачем за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовано повістку №274752 про виклик позивача на 21.10.2024 о 11:00 год. для уточнення даних (а.с.46).
Ця повістка направлена рекомендованою кореспонденцією на адресу місця проживання позивача ( АДРЕСА_3 ), але не вручена та повернута у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою (а.с.44, 47).
26.05.2025 після оновлення застосунку "Резерв+" з'явилася інформація про порушення позивачем правил військового обліку (а.с.11).
30.05.2025 представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом щодо отримання з цього приводу відповідної інформації (а.с.12).
Листом від 07.06.2025 відповідач повідомив, що запис про порушення військового обліку "Порушник ВО з 28.11.2024" громадянину ОСОБА_2 внесено у зв'язку з тим, що засобами Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів згенерована повістка №274752 з вимогою прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 21.10.2024 о 11.00 для уточнення даних, але відповідна повістка повернута до ІНФОРМАЦІЯ_4 з відповідною поміткою "адресат відсутній за вказаною адресою". Також повідомлено, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів за зверненням до Національної поліції України від 28.11.2024 №Е278746 громадянин ОСОБА_2 перебуває в розшуку, як особа яка не прибула за викликом (повістка) ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.15-17).
Вказані обставини зумовили звернення позивача до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до частин 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Відповідно до вимог статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
За змістом статті 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Так, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
У подальшому, указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 року №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону №2232-XII).
За приписами частини 8 статті 2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.
Відповідно до частини 5 статті 33 Закону №2232-XII військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року №3543-XII (далі - Закон №3543-XII).
Положенням статті 22 Закон №3543-XII визначено, що громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:
1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;
3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
4) місце, день і час явки за викликом;
5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;
6) реєстраційний номер повістки;
7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.
Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов'язані назвати свої прізвища, ім'я та по батькові, посади, а також пред'явити службові посвідчення.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення).
Відповідно до пункту 1 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
За змістом пункту 9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 27 Порядку, під час мобілізації громадяни викликаються з метою:
1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:
взяття на військовий облік;
проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;
Відповідно до пункту 41 Порядку, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відповідно пункту 82 Правил надання поштового зв'язку, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009, рекомендовані листи з позначкою "Повістка ТЦК" під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою "Повістка ТЦК".
Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою "Повістка ТЦК", працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку "адресат відсутній за зазначеною адресою", яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.
У цій справі судом встановлено, що відповідач здійснив виклик військовозобов'язаного, відповідно до вимог Порядку, за допомогою повістки, яку військовозобов'язаний не отримав за відсутністю за місцем проживання. Зазначене відповідно до вимог Порядку, кваліфікується як належне вручення повістки та дає право відповідачу для внесення відомостей про цей факт до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Звернення до Національної поліції України відносно позивача відповідач також не надсилав, а органи поліції отримали таке повідомлення автоматично відповідно до електронної взаємодії відповідних баз даних, лише за самим фактом не з'явлення військовозобов'язаного за викликом ТЦК. Факт не з'явлення позивача до ТЦК для уточнення персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, в тому числі вже після отримання відповіді на адвокатський запит, позивач під час звернення до суду не заперечував.
При цьому будь-яких інших дій, а саме здійснення мобілізації, складання протоколів про адміністративне правопорушення, направлення інформації до правоохоронних органів, примусового доставлення до ТЦК, відповідач щодо позивача не вчиняв (доказів протилежного суду не надано). Отже права позивача відповідачем жодним чином не порушено, а внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників про факт не з'явлення за належним чином врученою повісткою, у цьому випадку було правомірною дією відповідача та прав позивача не порушувало.
Відносини між оператором відповідного поштового зв'язку, який має доставити лист з позначкою "Повістка ТЦК" і адресатом (позивачем), перебувають поза контролем відправника (відповідача).
Таким чином, в задоволенні позову слід відмовити повністю, а судові витрати покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 19, 139, 241, 244, 242-246 КАС України, суд,
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК