Рішення від 27.08.2025 по справі 320/42493/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2025 року м. Київ Справа № 320/42493/25

Київський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Марича Є.В., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, третя особа: ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов вказаний позов 24.08.2025 (зареєстровано канцелярією суду 25.08.2025), в якому позивач просить:

Визнати протиправним та скасувати рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) про визнання переможцем спрощеної закупівлі товару: Зернові культури та картопля за кодом ДК 021:2015 " 03210000-6: Зернові культури та картопля", UA-2025-08-02-000517-a, - Фізичної особи - підприємця " ОСОБА_3 , оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 18.08.2025 № 119.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) розглянути пропозицію учасника Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (Ідентифікаційний код учасника: НОМЕР_3 ) щодо спрощеної закупівлі товару: Зернові культури та картопля за кодом ДК 021:2015 " 03210000-6: Зернові культури та картопля", UA-2025-08-02- 000517-a.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що останній не може погодитися із позицією Замовника та вважає, що позивачем було подано пропозицію, яка містить всі необхідні документи та інформацію, передбачену вимогами Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, у зв'язку з чим пропозиція Позивача була безпідставно не розглянута. При цьому, пропозиція ФОП ОСОБА_4 не відповідає вимогам оголошення та вимогам ДСТУ, а тому, на думку останнього, підлягала відхиленню.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 відкрито провадження в адміністративній справі. Судом ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін з урахуванням особливостей розгляду даної категорії справ, передбачених статтею 282 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), призначено судове засідання на 26.08.2025.

Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву, не зважаючи на те, що був належним чином повідомлений про розгляд справи.

Відтак, суд, з урахуванням приписів ст. 162 КАС України, здійснюватиме розгляд справи за наявними у ній матеріалами.

У судове засідання, призначене на 26.08.2025 сторони не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

За приписами частини 1 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України (надалі - Замовник, Відповідач) 02 серпня 2025 року оголошено спрощену закупівлю за кодом ДК 021:2015:03210000-6: Зернові культури та картопля (https://prozorro.gov.ua/uk/tender/UA-2025-08-02-000517-a).

Оголошення розроблено відповідно до вимог Закону України "Про публічні закупівлі" (далі Закон), Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 р. №1275 (із змінами й доповненнями) (далі - Особливості № 1275).

Очікувана вартість предмета закупівлі: 2 550 000,00 грн.

Відповідно до Оголошення кінцевий строк подання пропозицій: 26.03.2025 до 00:00.

За наслідками електронного аукціону учасниками процедури закупівлі подано остаточну пропозицію у розмірі:

1) ФОП " ОСОБА_3 " на суму 1 725 000,00 грн.;

2) ФОП " ОСОБА_1 " на суму 2 098 500,00 грн.;

3) ТОВ "Хом Груп" на суму 2 169 000,00 грн.

У подальшому, Протоколом № 119 від 18 серпня 2025 року засідання робочої групи з питань закупівель товарів, робіт і послуг Військової частини НОМЕР_1 визнано переможцем спрощеної закупівлі товару: Зернові культури та картопля за кодом ДК 021:2015 « 03210000-6: Зернові культури та картопля», ID: UA-2025-08-02-000517-a, - ФОП " ОСОБА_3 ".

Позивачем було подано Вимогу, щодо дискваліфікації пропозиції ФОП ОСОБА_2 , оскільки вона не відповідає нормам чинного законодавства.

Позивач, як учасник процедури закупівлі, ознайомившись з результатами розгляду тендерної пропозиції та документами тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_4 , вважає, що відповідачем безпідставно визнано переможцем процедури закупівлі ФОП ОСОБА_4 , тендерна пропозиція якого не відповідає вимогам тендерної документації, у зв'язку із чим позивач вважає спірне рішення протиправним.

Позивач стверджує, що зазначене рішення прийнято з порушенням законодавства України в сфері публічних закупівель, у т. ч. Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2022р. №1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану», яким затверджені особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану.

Порушення законодавства мотивовані у позові посиланням на наступні обставини.

По-перше: у складі пропозиції учасника ФОП ОСОБА_3 (ІПН: НОМЕР_4 ) надано протоколи випробувань, видані Державною установою «Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» (Обухівська районна філія), а саме:

- протокол № 683 від 07.08.2025 р. - дослідження лише за показником «нітрати»;

- протокол № 685 від 07.08.2025 р. - дослідження лише за показником «нітрати»;

- протокол № 684 від 06.07.2025 р. - дослідження лише за показником «цезій»;

- протокол № 686 від 06.07.2025 р. - дослідження лише за показником «цезій».

Зазначені протоколи охоплюють лише окремі показники, тоді як згідно з вимогами тендерної документації Учасник повинен був надати копії експертних висновків або протоколів випробувань, виданих акредитованою та уповноваженою для цілей державного контролю лабораторією, на відповідність продукції показникам згідно з ДСТУ 9221:2023 та іншим чинним нормативним документам.

Відповідно до п.1 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі товару Зернові культури та картопля за кодом ДК 021:2015 « 03210000-6: Зернові культури та картопля» в частині вимог повинні містити: Копії експертних висновків або протоколів випробувань, виданих не раніше липня 2025 року акредитованою та уповноваженою для цілей державного контролю лабораторією на відповідність показникам згідно ДСТУ та іншим чинним нормативним документам.

У свою чергу пропозиція третьої особи містить не відповідність п. 5.1.1 ДСТУ 9221:2023 Таблиця 1 та 2 місить більше ніж тринадцять показників, які відсутні крім зазначених тільки двох.

Таким чином:1. Надані протоколи містять лише два показники з переліку показників, передбачених ДСТУ 9221:2023 для картоплі.

По-друге: у складі пропозиції учасника ФОП ОСОБА_3 (ІПН: НОМЕР_4 ) надано протоколи випробувань, видані Державною установою «Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» (Обухівська районна філія), а саме:

- протокол № 683 від 07.08.2025 р. - дослідження лише за показником «нітрати»;

- протокол № 685 від 07.08.2025 р. - дослідження лише за показником «нітрати»;

- протокол № 684 від 06.07.2025 р. - дослідження лише за показником «цезій»;

- протокол № 686 від 06.07.2025 р. - дослідження лише за показником «цезій» та Декларацію виробника №5 від 05.08.2025 року.

Відповідно до Листа-роз'яснення Державної ветеринарної та фітосанітарної служби №15-9-3-13/16594 від 29 травня 2014 року: «Декларація виробника повинна містити таку інформацію: 1) назва та адреса виробника; 2) назва харчового продукту, харчової добавки, ароматизатора, допоміжного матеріалу для переробки та інша інформація, необхідна для ідентифікації продукту; 3) посилання на санітарні заходи, технічні регламенти або стандарти, відповідність з якими засвідчується, та умови, за яких така відповідність буде підтримуватися (умови транспортування, зберігання та інші умови обігу); 4) дата видачі, ім'я, підпис та посада особи, яка видала декларацію виробника; 5) для продуктів, вироблених в Україні, контрольний (реєстраційний) номер, наданий виробнику після отримання експлуатаційного дозволу відповідно до положень статті 22 Закону України.» .

Оскільки, Декларація виробника не містить конкретної інформації про виробника товару, то вона не відповідає нормам чинного Законодавства.

Протоколи досліджень теж не містять інформації про виробника товару, а отже не можливо відстежити чи надано дані документи на той самий товар, чи просто надано те що було.

Отже, дані документи не відповідають вимогам чинного законодавства та оголошення, та не могли бути прийняті до розгляду Замовником.

По-третє: лабораторія, яка видала протоколи, має лише свідоцтво відповідності системи вимірювань ISO 10012:2005, але не має акредитації за стандартом ISO/IEC 17025 та не є уповноваженою для проведення державного контролю харчових продуктів відповідно до законодавства зв'язку з цим надані Учасником документи не відповідають вимогам тендерної документації та не можуть бути прийняті як належне підтвердження якості та безпечності продукції.

Вимогами Оголошення визначено, що лабораторія повинна бути акредитованою на проведення лабораторних досліджень (випробувань) для цілей державного контролю. Державна установа «Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» (Обухівська районна філія), не є лабораторією, уповноваженою на проведення лабораторних досліджень (випробувань) для цілей державного контролю.

З огляду на вищенаведене, на думку позивача, ФОП " ОСОБА_3 " не підтвердив документами у складі тендерної пропозиції вимог Оголошення відповідача, а відтак тендерна пропозиція ФОП " ОСОБА_3 " підлягала відхиленню, як така, що не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, відповідно до статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» та п. 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 р. №1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану».

Враховуючи викладене, позивач стверджує, що прийняте відповідачем рішення порушує його права на чесну та прозору участь у цій процедурі закупівлі, що здійснюється з дотримання законодавства України у сфері публічних закупівель.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначено Законом України "Про оборонні закупівлі" від 17.07.2020 № 808-ІХ.

Закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Приписами статті 3 Закону України "Про оборонні закупівлі" обумовлено, що оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.

Відповідно до приписів частин першої-третьої статті 30 Закону України "Про оборонні закупівлі" особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.

Оборонні закупівлі (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) під час дії правового режиму воєнного стану здійснюються з дотриманням, таких вимог:

1) державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в електронній системі закупівель.

Перелік інформації, яка включається до оголошення, визначається Кабінетом Міністрів України;

2) порядок встановлення граничної ціни на продукти харчування, що закуповуються державними замовниками (службами державних замовників, військовими частинами), а також підстави внесення змін до істотних умов договору про закупівлю продуктів харчування, укладеного без використання електронної системи закупівель, визначаються Кабінетом Міністрів України;

3) у разі здійснення державним замовником (службою державного замовника, військовою частиною) закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та/або послуг з організації харчування військових частин договір про закупівлю повинен містити інформацію щодо: назви предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів), ціни за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), калькуляції ціни послуг із зазначенням вартості всіх складових вказаних послуг, включаючи калькуляцію ціни вартості та кількості окремих послуг.

За результатами здійснення закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в разі здійснення закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, державний замовник (служба державного замовника, військова частина) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), протягом 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

У звіті про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), зазначається інформація про: найменування державного замовника (службу державного замовника, військову частину); назву предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів); ціну за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), ціну робіт, послуг. У звіті про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, щодо закупівлі послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування військових частин також зазначається інформація (у формі окремого додатка (файлу) щодо вартості усіх складових вказаних послуг (крім відомостей, що становлять державну таємницю), включаючи інформацію про: окремі найменування харчових продуктів (товарів) із зазначенням ціни за одиницю харчового продукту (товару) (із зазначенням одиниці виміру щодо продуктів (товарів) та вартості окремих послуг, загальної вартості та строків оплати за такі харчові продукти (товари).

У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, укладеного без використання електронної системи закупівель, щодо інформації, визначеної абзацом першим цієї частини, державний замовник (служба державного замовника, військова частина) оприлюднює повідомлення про внесення змін до істотних умов такого договору (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) та інформацію, визначену абзацом першим цієї частини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (надалі за текстом - Особливості).

Пунктами 1-8 Особливостей визначено, що ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.

У цих особливостях терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про оборонні закупівлі", "Про публічні закупівлі" та інших нормативно-правових актах, розроблених на їх виконання.

Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.

Зведений трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями не складається та не подається на затвердження Кабінетові Міністрів України. Пропозиції до проекту зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями подаються державними замовниками Мінстратегпрому протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення не складається та не затверджується.

Подання та оприлюднення інформації, передбаченої частинами другою та третьою статті 15 Закону України Про оборонні закупівлі, здійснюється протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування правового режиму воєнного стану в Україні.

Для планування оборонних закупівель та звітування про їх здійснення відповідно до цих особливостей рішеннями державних замовників, що здійснюють такі закупівлі, визначаються переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.

Відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.

Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів:

1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176; 2023 р., N 51, ст. 2834);

2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", з урахуванням положень, визначених цими особливостями;

3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 (Офіційний вісник України, 2020 р., №75, ст. 2407);

4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.

У разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в пункті 43 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178.

Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.

Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Істотні умови державного контракту (договору), укладеного відповідно до абзацу першого цього пункту, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178, або якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання пункту 2 частини третьої статті 30 Закону України "Про оборонні закупівлі".

Під час здійснення оборонних закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708, з урахуванням цих особливостей.

Закупівлі, визначені пунктами 8 і 9 цих особливостей, не включаються до річного плану закупівель (п. 10 Особливостей).

Отже, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі" та Особливостей № 1275,відповідно до яких придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України "Про публічні закупівлі", в електронній системі закупівель.

Тому враховуючи приписи статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі" та абзацу 3 пункту 8 Особливостей № 1275, процедура закупівлі, яка є предметом даного позову проводиться відповідно до статті 14 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015р. №922-VIII (далі Закон №922-VIII), яка врегульовує процедуру проведення спрощеної закупівлі.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №922-VIII, закупівля здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/ спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Згідно зі ст. 3 Закону України "Про оборонні закупівлі" оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів:

- своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони;

- послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання;

- конкурентність;

- ефективність використання коштів, результативність;

- відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці);

- запобігання корупції, зловживанням та дискримінації;

- цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.

Статтею 12 Закону №922-VIII передбачено, що електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам, обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням непорушності даних про учасників і їхніх пропозицій під час проведення процедури закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій.

Статтею 14 Закону №922-VIII визначено, що спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.

Спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів:

-оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;

-уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;

-подання пропозицій учасниками;

-проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону;

-розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника;

-визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;

-розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.

В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов'язково зазначаються:

- найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;

- назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);

- інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;

- кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;

- строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

- умови оплати;

- очікувана вартість предмета закупівлі;

- період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель);

- кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю);

- перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв;

- розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати);

- розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);

- розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.

В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.

Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.

У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників.

Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 27 цього Закону.

У період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз'ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.

Усі звернення за роз'ясненнями, звернення з вимогою щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника.

Замовник протягом одного робочого дня з дня їх оприлюднення зобов'язаний надати роз'яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та/або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимог до предмета закупівлі.

У разі внесення змін до оголошення про проведення спрощеної закупівлі строк для подання пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель не менше ніж на два робочі дні.

Замовник має право з власної ініціативи внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі, але до початку строку подання пропозицій. Зміни, що вносяться замовником, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції документів.

Для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.

У разі якщо була подана одна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.

Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.

Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).

Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, електронною системою закупівель не приймаються.

Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції.

Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.

Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.

Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.

За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.

У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:

- пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;

- учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

- учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;

- якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.

Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов'язаний надати йому відповідь.

Замовник може укласти договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, на наступний день після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 20 днів.

Договір про закупівлю укладається згідно з вимогами статті 41 цього Закону.

Звіт про результати проведення закупівлі оприлюднюється у порядку, передбаченому статтями 10 і 19 цього Закону.

Замовник відміняє спрощену закупівлю в разі:

1) відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг;

2) неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель;

3) скорочення видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг (ч. 17 ст. 14 Закону №922-VIII).

Спрощена закупівля автоматично відміняється електронною системою закупівель у разі:

1) відхилення всіх пропозицій згідно з частиною 13 цієї статті;

2) відсутності пропозицій учасників для участі в ній.

Спрощена закупівля може бути відмінена частково (за лотом) (ч. 18 ст. 14 Закону №922-VIII).

Повідомлення про відміну закупівлі оприлюднюється в електронній системі закупівель:

- замовником протягом одного робочого дня з дня прийняття замовником відповідного рішення;

- електронною системою закупівель протягом одного робочого дня з дня автоматичної відміни спрощеної закупівлі внаслідок відхилення всіх пропозицій згідно з частиною тринадцятою цієї статті або відсутності пропозицій учасників для участі у ній.

Повідомлення про відміну закупівлі автоматично надсилається всім учасникам електронною системою закупівель в день його оприлюднення.

З метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду (ч. ч. 19, 20 ст. 14 Закону №922-VIII).

Як встановлено судом з наявних у справі доказів, Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України 02.08.2025 на сайті на Prozorro було розміщено оголошення проведення спрощеної/допорогової закупівлі UA-2025-08-02-000517-a на зернові культури та картопля Код за Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015:03210000-6: Зернові культури та картопля (https://prozorro.gov.ua/uk/tender/UA-2025-08-02-000517-a).

В Електронній системі публічних закупівель Prozorro опубліковано Оголошення про проведення Закупівлі.

Відповідно до п. 15 Оголошення встановлені такі Вимоги до Учасника:

1. Документи пропозиції повинні бути підписані керівником, завірені печаткою (у разі її використання). Всі документи повинні бути скановані (у форматі PDF) таким чином, щоб вони не мали ніяких розмитих або нечітких місць. Документи повинні бути належного рівня зображення та доступні до перегляду та не повинні містити різних накладень, малюнків (наприклад, накладених підписів, печаток). Усі документи, що готуються Учасником, викладаються українською мовою. Уся інформація розміщується в електронній системі закупівель українською мовою, крім тих випадків коли використання букв та символів української мови призводить до їх спотворення (зокрема, але не виключно адреси мережі "інтернет", адреси електронної пошти, торгівельної марки (знаку для товарів та послуг), загальноприйняті міжнародні терміни).

2. Створення та подання Учасником документів пропозиції повинно бути здійснено з урахуванням вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», шляхом накладення на неї кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або удосконаленого електронного підпису на кваліфікованому сертифікаті (УЕП) (окрім Учасників-нерезидентів).

3. Кожен Учасник має право подати тільки одну пропозицію. Строк дії пропозиції, протягом якого пропозиції Учасників вважаються дійсними, становить 90 днів із дати кінцевого строку подання пропозицій.

4. Учасник повинен надати документи згідно Форми 1.

Додаткові вимоги: Поставка товару здійснюється транспортом Учасника, завантажувальні та розвантажувальні роботи - за рахунок Учасника.

При цьому, відповідно до Додатку №3, а саме п. 3 визначено контроль за якістю товару, відбір зразків (проб).

Так п.п. 3.3.2. визначено, якщо під час проведення контрольних заходів за оцінкою ПОКУПЦЯ існує обґрунтована підозра (тобто існують факти або інформація, які можуть переконати ПОКУПЦЯ, що товар може не відповідати вимогам якості та безпечності за зовнішнім виглядом, іншими органолептичними показниками, невідповідністю маркування або пакування) або встановлено факт, що товар є небезпечним чи непридатним до споживання, зразок такого Товару шляхом комісійного відбору зразків (проб), відбирається у відповідності до умов цього Договору (п. 3.9 - п. 3.14), та направляється до уповноваженої лабораторії, яка може проводити лабораторні дослідження (випробовування) для цілей державного контролю (далі уповноважена лабораторія), яку визначає ПОКУПЕЦЬ, для проведення лабораторних досліджень. Такими уповноваженими лабораторіями можуть бути лише ті, у яких місцезнаходження зареєстроване в м. Київ.

При невідповідності результатів дослідження, навіть за одним показником, ПРОДАВЕЦЬ протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту отримання результатів досліджень, має право звернутись до ПОКУПЦЯ щодо проведення повторного відбору зразків (проб) з тієї самої партії у подвійній кількості, яка перебуває у ПОКУПЦЯ на відповідальному зберіганні, та направлення до уповноваженої лабораторії, яку визначає ПОКУПЕЦЬ. Результати повторних досліджень є остаточними, але виключно якщо вони проводились за зверненням ПРОДАВЦЯ. У разі відсутності у визначений термін звернення ПРОДАВЦЯ про проведення повторного відбору зразків (проб) або повернення за його клопотанням партії товару з відповідального зберігання після отримання результатів первинних лабораторних досліджень, остаточними є результати первинних лабораторних досліджень.

Послуги уповноваженої лабораторії щодо проведення лабораторних досліджень оплачуються ПРОДАВЦЕМ. Відмова ПРОДАВЦЯ від підписання договору про проведення випробувань або оплатити послуги з перевірки якості товару вважатиметься згодою ПРОДАВЦЯ з тим, що поставлена ним партія товару, з якої відібрані зразки (проби), є неналежної якості, що тягне за собою застосування штрафу передбаченого п. 8.4 Договору.

Так у закупівлі взяло участь три учасники: ФОП " ОСОБА_3 ", ФОП " ОСОБА_1 ", ТОВ "Хом Груп", Реєстр отриманих тендерних пропозицій/пропозицій, сформований системою Prozorro.

При цьому, згідно частини 15 статті 29 вказаного Закону за результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції/пропозиції замовник визначає переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю згідно з цим Законом.

Відповідно до частини одинадцятої статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України розглянула на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію Учасника, яка за результатами електронного аукціону визначена найбільш економічно вигідною, а саме ФОП " ОСОБА_3 ".

Тобто, за результатами розгляду пропозицій, відповідачем визначено переможця, пропозиція якого найбільш економічно вигідна (1 725 000,00 грн).

Щодо посилань позивача щодо надання протоколів випробувань, які видані Державною установою «Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» (Обухівська районна філія), слід зазначити.

Відповідно до п.1 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі товару Зернові культури та картопля за кодом ДК 021:2015 « 03210000-6: Зернові культури та картопля» в частині вимог повинні містити: Копії експертних висновків або протоколів випробувань, виданих не раніше липня 2025 року акредитованою та уповноваженою для цілей державного контролю лабораторією на відповідність показникам згідно ДСТУ та іншим чинним нормативним документам.

Так, уповноваженою для цілей державного контролю є акредитована лабораторія, яка була уповноважена відповідним компетентним органом (центральним органом виконавчої влади, що формує політику у сфері продовольчої безпеки) на проведення лабораторних досліджень (випробувань) за певним напрямом, наприклад, у сфері безпечності харчових продуктів, кормів, ветеринарної медицини.

Водночас, у вимогах Оголошення щодо уповноважених лабораторій міститься лише зауваження щодо місцезнаходження таких лабораторій, а саме які зареєстровані у м. Києві, у зв'язку із чим відповідні доводи позивача сприймаються судом критично, тому не можуть бути враховані судом при вирішенні даного спору.

Щодо посилання позивача про те, що Декларація виробника не містить конкретної інформації про виробника товару, то вона не відповідає нормам чинного Законодавства, а також, що протоколи досліджень теж не містять інформації про виробника товару, а отже неможливо відстежити чи надано дані документи на той самий товар, чи просто надано те що було, суд зазначає таке.

Так відповідно до п. 6.5.2. Оголошення на Товар, що постачається, Постачальник обов'язково надає ПОКУПЦЮ наступні документи, а саме: оригінал або засвідчена, відповідно до ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» (далі - ДСТУ 4163:2020) Декларація виробника та/або Сертифікат якості на поставлений харчовий продукт;

На виконання вимог ч. 2 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» при підписанні договору про закупівлю Учасником-переможцем надаються такі документи, зокрема оригінал або засвідчена, відповідно до ДСТУ 4163:2020 Декларація виробника та/або Сертифікат якості на харчовий продукт.

Крім того, у Додатку №2 до Оголошення містяться Вимоги до предмету закупівлі.

Так, запропонований товар повинен відповідати вимогам Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів», державних стандартів (технічних умов).

Картопля (урожаю 2025 року) згідно ДСТУ 9221:2023. Картопля має бути свіжа, зріла, пізніх сортів, непроросла, суха, без поверхневої вологи, чиста від ґрунту, не в'яла, з щільною шкіркою, без пошкоджень сільськогосподарськими шкідниками, без ознак гнилі, сонячних опіків, ціла, без надривів кожури, глибоких порізів, тріщин, без стороннього запаху та присмаку, не менше d=8-10 см.

Коренеплоди мають бути вирощенні в природних умовах, без перевищеного вмісту хімічних речовин, не повинні містити генетично-модифікованих організмів (ГМО).

Товар повинен бути фасований у тару: мішки, сітки або контейнери, виготовлені з матеріалів, дозволених для контакту з харчовими продуктами. Матеріал має бути міцним, чистим, сухим і не повинен мати сторонніх запахів. Маса однієї пакувальної одиниці - не більше 30 кг нетто. Маркування тари повинно бути згідно з чинними нормативно-правовими актами та нормативними документами, а також відповідати Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» № 2639-VIII від 06.12.2018. Маркування повинно бути виконане державною мовою, кожна упаковка повинна містити чіткі, розбірливі, незмивні позначки та містити інформацію визначену стандартом (назва товару, сорт, маса нетто, дата збирання, назва та адреса виробника/пакувальника, умови зберігання, позначення стандарту).

Строк придатності товару повинен відповідати вимогам ДСТУ 9221:2023 і становити не менше 90% від гарантованого терміну зберігання з моменту поставки товару на склади Замовника. Товар повинен витримувати транспортування, навантаження та розвантаження без втрати товарного вигляду та якості.

Товар має бути придатним для закладки на довгострокове зберігання.

Країна походження товару: Україна.

При цьому вказано, що для документального підтвердження відповідності технічним, якісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим Замовником, Учасник повинен завантажити в електронну систему закупівель в складі пропозиції Протокол досліджень харчових проб, а також за наявністю інші документи, що підтверджують якість товару.

Водночас, жодних застережень чи вимог щодо зазначення в Декларації виробника та протоколах досліджень інформації про виробника товару Оголошення не містить, тому суд критично оцінює доводи позивача щодо невідповідності вказаних документів, наданих Фізичною особою - підприємцем " ОСОБА_3 , а пропозицію учасника такою, яка мала би бути відхиленою.

Протилежного позивачем не доведено та не спростовано.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним і скасування рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання переможцем спрощеної закупівлі товару: Зернові культури та картопля за кодом ДК 021:2015 " 03210000-6: Зернові культури та картопля", UA-2025-08-02-000517-a, - Фізичної особи - підприємця " ОСОБА_3 , оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 18.08.2025 № 119, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 11 статті 14 Закону України "Про публічні закупівлі" Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.

За пунктом 12 Закону України "Про публічні закупівлі" у разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Відповідно до вказаної ст. 13 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Суд звертає увагу на те, що чинне законодавство не передбачає інших підстав для відхилення пропозиції учасника спрощеної закупівлі, ніж ті, що визначені Законом.

Разом з тим, розгляд пропозиції, яка є найбільш економічно вигідною виходячи з отриманих та прийнятих Замовником пропозицій від учасників, є повноваженням Замовника, визначена вказаним вище законодавством, та є безпосередньо його дискреційними повноваженнями.

При цьому суд вважає за потрібне зазначити, що здійснюючи передбачене статтею 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Натомість, вирішуючи спір, суд зобов'язаний надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

У розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призведе до потрібних результатів, наслідків, що дає найбільший ефект.

При цьому оскаржувані правові акти (рішення, дії або бездіяльність) повинні бути юридично значимими, тобто мати безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки шляхом або позбавлення можливості повністю чи в частині реалізувати належне вказаній особі право.

Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених суб'єктами владних повноважень прийнятими рішеннями, вчиненими діями чи бездіяльністю, прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Отже, задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлять порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин. При зверненні до суду позивачеві необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення.

Відтак для задоволення позову в адміністративній справі суд повинен установити передусім, що у зв'язку з прийнятим рішенням чи вчиненням дій (допущенням бездіяльності) суб'єктом владних повноважень безпосередньо порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача й що прийняте судом рішення може призвести до ефективного поновлення таких прав, свобод чи інтересів позивача (тобто, повинна бути встановлена існуюча матеріально-правова заінтересованість позивача). У той же час, відсутність порушеного права (свободи, охоронюваного законом інтересу) оспорюваними рішеннями, діями чи бездіяльністю, або невідповідність обраного способу його захисту способам, визначеним чинним законодавством, чи неможливість ефективного поновлення порушеного права, є підставою для відмови в задоволенні позову.

Окрім того, враховуючи правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 20.02.2019 у справі № 522/3665/17, суд зазначає, що встановлена відсутність матеріально-правової заінтересованості позивача і відсутність порушеного права чи інтересу є самостійною і достатньою підставою для відмови у задоволенні позову незалежно від правомірності чи неправомірності оскарженого рішення (дії, бездіяльності).

У взаємозв'язку з вищенаведеним, оскільки у даній справі правомірність рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання переможцем спрощеної закупівлі товару: Зернові культури та картопля за кодом ДК 021:2015 " 03210000-6: Зернові культури та картопля", UA-2025-08-02-000517-a, - Фізичної особи - підприємця " ОСОБА_3 , оформлене протокольним рішенням (протоколом) уповноваженої особи Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 18.08.2025 № 119 не стосується безпосередньо прав, свобод та інтересів позивача та не порушує права та інтереси позивача, позов в частині позовних вимог про визнання протиправним і скасування рішення, яке оформлене протоколом від 18.08.2025 № 119 задоволенню не підлягає.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої і другої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

За статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування та питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (абзац 2 частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судом не встановлено обставин для задоволення позовних вимог позивача, підстав для визнання протиправним і скасування рішення Військової частини НОМЕР_1 від 18.08.2025 № 119 про визначення переможцем Фізичної особи - підприємця " ОСОБА_3 .

Відповідно до частин першої - четвертої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Суд зазначає, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Інші доводи не впливають на висновки суду.

Отже, системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Ураховуючи наслідки вирішення справи судом, у суду відсутні процесуальні підстави для вирішення питання щодо понесених сторонами витрат по справі згідно з статтями 139, 143 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 271, 282, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, третя особа: ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

2. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Марич Є.В.