Ухвала від 27.08.2025 по справі 640/37135/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

27 серпня 2025 року справа № 640/37135/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Юромаш" до Київської митниці Державної митної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2022 року до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Юромаш" із позовом до Київської митниці Державної митної служби України, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати винесені Київською митницею Державної митної служби України рішення про коригування митної вартості товарів №UA100230/2021/610438/2 від 03.12.2021 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA100230/2021/001202 від 03.12.2021.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.12.2021 (суддя Літвінова А.В.) прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №640/37135/21 без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

18.01.2022 до Окружного адміністративного суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позовну заяву разом з клопотанням про заміну сторони (відповідача), в якому зазначено, що Київська митниця Держмитслужби, яка була первинно визначена як відповідач у справі, перебуває у стані припинення у зв'язку з реорганізацією, що здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №895 "Деякі питання територіальних органів Державної митної служби".

Відповідач посилається на пункт 1 зазначеної постанови, яким передбачено реорганізацію територіальних органів Держмитслужби шляхом приєднання до Державної митної служби України. Згідно з пунктом 2 цієї постанови територіальні органи, що реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до утворення нових територіальних органів як відокремлених підрозділів юридичної особи публічного права. Відповідно до наказу Державної митної служби України від 19.10.2020 №460 "Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів", було утворено Київську митницю як відокремлений підрозділ Держмитслужби.

На виконання зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, наказом Держмитслужби від 30.06.2021 №472 "Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень" визначено, що з 00 год. 00 хв. 01.07.2021 Київська митниця як відокремлений підрозділ Державної митної служби розпочала здійснення функцій і повноважень з реалізації державної митної політики та державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи.

У клопотання також зазначено, що Київська митниця як відокремлений підрозділ Державної митної служби зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ідентифікаційний код 43997555, місцезнаходження: 03124, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, будинок 8-А). Водночас Київська митниця Держмитслужби перебуває в стані припинення, що підтверджується відповідними записами в ЄДР.

Відповідач зазначає, що супроводження судових справ, в яких стороною виступала Київська митниця Держмитслужби, здійснюється Київською митницею як відокремленим підрозділом Державної митної служби України. Посадові особи юридичного управління Київської митниці внесені до ЄДР як уповноважені особи, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності.

Крім того, відповідач посилається на приписи Положення про Київську митницю, затвердженого наказом Державної митної служби України від 29.10.2020 №489, відповідно до якого митниця має право представляти свої інтереси та інтереси Держмитслужби в усіх судах, включаючи місцеві, апеляційні та Верховний Суд, з усіма процесуальними правами, передбаченими законодавством для учасників судового процесу.

У зв'язку з наведеним, відповідач просить суд здійснити заміну сторони відповідача у справі (Київської митниці Держмитслужби) на належного відповідача - Київську митницю як відокремлений підрозділ Державної митної служби України.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.

15.11.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 23.01.2023 №03-19/5394/23 "Про скерування за належністю справи" надійшли матеріали адміністративної справи №640/37135/21.

15.11.2023 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.12.2023 прийнято адміністративну справу №640/37135/21 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Кушнової А.О. Продовжено розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами зі стадії розгляду справи по суті.

Розглянувши клопотання відповідача, суд прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що 30.09.2020 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №895 "Деякі питання територіальних органів Державної митної служби", пунктом 1 якої передбачено спосіб реорганізації територіальних органів Державної митної служби, зокрема, Київської митниці Держмитслужби, шляхом приєднання до Державної митної служби (створення єдиної юридичної особи).

Наказом Держмитслужби від 19.10.2020 №460 "Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів" утворено Київську митницю як відокремлений підрозділ Державної митної служби України".

Згідно з наказом Державної митної служби України від 30.06.2021 №472 "Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи" митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України з 00 год. 00 хв. 01.07.2021 розпочато здійснення функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи.

Таким чином, Київська митниця, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України розпочала свою діяльність з 01.07.2021. Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до реєстру внесено запис про реєстрацію Київської митниці, як відокремленого підрозділу Державної митної служби України (ідентифікаційний код ВП 43997555).

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, зокрема з оскаржуваного рішення Київської митниці №UA100230/2021/610438/2 та картки відмови Київської митниці №UA100230/2021/001202, спірні правовідносини виникли 03.12.2021, тобто після дати початку здійснення повноважень Київською митницею як відокремленим підрозділом Держмитслужби, яка відповідно до наказу Державної митної служби України від 30.06.2021 №472 розпочала виконання функцій з 01.07.2021.

Суд зауважує, що позивачем у позовній заяві відповідачем вказано: Київська митниця Державної митної служби України, код ЄДРПОУ 43997555.

При цьому суд вказує, що Київська митниця Державної митної служби України (ідентифікаційний код 43337359), як юридична особа перебуває в стані припинення, про що свідчать відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Водночас, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, ідентифікаційний код 43997555 належить Київській митниці як відокремленому підрозділу Державної митної служби України, що, як встановлено судом, утворена наказом Держмитслужби від 19.10.2020 №460 та розпочала здійснення повноважень з 01.07.2021 відповідно до наказу №472 від 30.06.2021.

Натомість Київська митниця Держмитслужби, яка перебуває у стані припинення внаслідок реорганізації, зареєстрована під іншим ідентифікаційним кодом - 43337359. Зазначене підтверджується витягами з ЄДР та відповідними нормативними актами.

Таким чином, використання ідентифікаційного коду 43997555 у контексті Київської митниці Держмитслужби є фактичною помилкою, яка свідчить про помилкове ототожнення юридичної особи, що припиняється, з її правонаступником, що суперечить даним ЄДР та фактичним обставинам справи. Це підтверджує, що відповідачем у справі вже виступає належний суб'єкт - Київська митниця як відокремлений підрозділ Державної митної служби України, яка прийняла оскаржувані рішення та має відповідний код відокремленого підрозділу в ЄДР.

Зазначені неточності свідчать про порушення вимог до оформлення процесуальних документів, передбачених статтею 160 КАС України, яка встановлює обов'язкові реквізити позовної заяви, зокрема точне найменування сторін та їх ідентифікаційні дані, а також статтею 161 КАС України, яка визначає перелік документів, що мають бути додані до позовної заяви для підтвердження наведених відомостей.

У даному випадку зазначені помилки не перешкоджають розгляду справи по суті, оскільки сторони ідентифіковані належним чином за іншими реквізитами, а оскаржувані рішення прийняті саме Київською митницею як відокремленим підрозділом Державної митної служби України.

Вказане свідчить про необхідність уточнення найменування відповідача у справі, оскільки у позовній заяві вказано неправильне найменування відповідача у справі. Отож, правильним найменуванням відповідача у справі є Київська митниця як відокремлений підрозділ Державної митної служби України, ідентифікаційний код ВП 43997555.

На підставі викладеного, суд не вбачає підстав для заміни відповідача, оскільки Київська митниця як відокремлений підрозділ Державної митної служби України вже зазначена як відповідач у справі, а її процесуальний статус підтверджується матеріалами справи, реквізитами оскаржуваних рішень та даними ЄДР.

У зв'язку з наведеним, клопотання відповідача про заміну сторони слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 160, 161, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання представника Київської митниці про заміну відповідача правонаступником відмовити.

2. Вважати правильним найменуванням відповідача у справі Київську митницю як відокремлений підрозділ Державної митної служби України, ідентифікаційний код ВП 43997555.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Кушнова А.О.