Постанова від 27.08.2025 по справі 458/824/25

Справа № 458/824/25

3/458/410/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.08.2025 м. Турка

Суддя Турківського районного суду Львівської області Кшик О.І., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника - адвоката Миньо М.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від ВП № 2 Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , неодруженого, головного спеціаліста відділу екплуатації житлового фонду та інженерних мереж Департаменту міської інфраструктури Ужгородської міської ради Закарпатської області,

- за ч. 1 ст. 130 КУпАП, якому роз'яснені права за ст. 268 КУпАП,

встановив:

04.08.2025 о 00:56 год в с. Нижній Турів, вул. Чорновола, 20, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував автомобілем марки "Volkswagen Golf" номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння відповідно до встановленого порядку ОСОБА_1 відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.

Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні не визнав, пояснив, що 04.08.2025 о 00:56 год в АДРЕСА_2 ОСОБА_1 не керував автомобілем в стані алкогольного сп'яніння. Був зупинений працівниками поліції за порушення вимог комендантської години. Погодився на місці пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, виявилось що він перебуває в стані алкогольного сп'яніння. З результатом огляду не погодився, у зв'язку з чим поліцейський запропонував йому пройти огляд в медичному закладі, на що він погодився. Прибувши до КНП "Турківська центральна міська лікарня" він відмовився від проходження огляду. Відмову пояснив тим, що розгубився, перебував у стресовому стані. Зазначив, що проходить лікування, що пов'язано з підвищеною тривожністю про що подав медичну довідку. Пояснив, що йому були відомі наслідки відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі, поліцейські роз'яснили йому процедуру проходження такого огляду. Просив закрити провадження в справі.

Позиція захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Миньо М.М. підтримав подане у судовому засіданні письмове клопотання від 27.08.2025. Зазначив, що суть правопорушення, викладеного у протоколі про адміністративне правопорушення від 04.08.2025 серії ЕПР1 № 411717, не відповідає дійсним фактичним обставинам справи, оскільки в протоколі зазначено, що ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння, результат огляду 0,31 проміле, але разом з тим його дії кваліфіковано як порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядкуогляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Окрім цього вважає, що в протоколі не вказано точного часу керування транспортним засобом. У зв'язку з цим просив закрити провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.

Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував.

Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього рухута інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху;

Відповідно до п. 1.1 Розділу І «Загальні положення» Правил дорожнього руху України ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.

Згідно з п. 1.9 Розділу І Правил особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього рух водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

У відповідності до положень ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Процедура проведення, проходження та направлення водіїв транспортних засобів на огляд, зокрема щодо стану алкогольного сп'яніння визначена:

- Інструкцією "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі по тексту Інструкція);

- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103 зі змінами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 № 57 (далі по тексту Порядок).

Так, відповідно до п. 3 Розділу І Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Згідно з п. 2 Розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Відповідно до п. 6 Розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 26 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров'я) (п. 7 Розділу І Інструкції).

Також, згідно з п. 6 Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Відповідно до п. 8 Порядку, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Докази подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення:

- протокол про адміністративне правопорушення від 04.08.2025 серії ЕПР1 № 411717 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, з якого суд встановив, що 04.08.2025 о 00:56 год в с. Нижній Турів, вул. Чорновола, 20, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував автомобілем марки "Volkswagen Golf" номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння відповідно до встановленого порядку ОСОБА_1 відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху. Протокол складено правомірно, уповноваженою особою, ОСОБА_1 підписав протокол, від надання пояснень відмовився;

- Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використання спеціальних технічних засобів, з якого видно, що у водія ОСОБА_1 поліцейським було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота. Водій ОСОБА_1 пройшов огляд на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціального технічного засобу "Drager Alcotest 6820", результат тесту 0,31 проміле. З вказаним результатом огляду ОСОБА_1 не погодився.

- роздруківка тесту № 574 від 04.08.2025, з якого видно, що результат тесту ОСОБА_1 становить 0,31 проміле;

- Направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'янінння в медичному закладі КНП "Турківська центральна міська лікарня", складене 04.08.2025 поліцейським СРПП ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області молодшим лейтенантом поліції Ільницьким Ю. Від проходження огляду в закладі охорони здоров'я водій ОСОБА_1 відмовився;

- інформація з ІІПС "АРМОР", з якої видно, що ОСОБА_1 отримав посвідчення водія серії НОМЕР_2 ;

- відомості з ІІПС "Армор" щодо реєстраційних даних транспортного засобу, з яких видно, що автомобіль "Volkswagen Golf" номерний знак НОМЕР_1 належить ОСОБА_1 ;

- інформація з ІІПС "АРМОР" про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності;

- відеозапис, який міститься на диску, з якого видно, що 04.08.2025 о 00:56 год в с. Нижній Турів, вул. Чорновола, 20, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував автомобілем марки "Volkswagen Golf" номерний знак НОМЕР_1 під час дії комендантської години. Під час перевірки документів у водія ОСОБА_1 поліцейський запропонував йому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу. Водій пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу із використанням спеціального технічного засобу "Drager Alcotest 6820", повідомивши перед цим, що вдень вживав "Бермікс", однак думає, що не повинно показати стан сп'яніння. За результатами огляду було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння - 0,31 проміле. З вказаним результатом оглядом водій ОСОБА_1 не погодився, виявив бажання пройти огляд в закладі охорони здоров'я та був направлений та доставлений поліцейськими для проходження такого огляду до КНП "Турківська центральна міська лікарня". Проте, прибувши в приміщення вказаного закладу охорони здоров'я водій ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. Після цього працівник поліції склав щодо ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Щодо заперечень захисника.

Доводи захисника про те, що викладена в протоколі про адміністративне правопорушення від 04.08.2025 серії ЕПР1 № 411717 суть правопорушення не відповідає дійсним фактичним обставинам справи, суд відхиляє як безпідставні, оскільки уповноваженою особою, яка склала адміністративний протокол викладено обставини щодо місця, часу керування транспортним засобом ОСОБА_1 , проходження ним огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціального технічного засобу "Drager Alcotest 6820", результат тесту 0,31 проміле та подальшої відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відповідно до встановленого порядку, тобто в медичному закладі, що є порушенням вимог п. 2.5 ПДР

При цьому, викладена суть адміністративного правопорушення повністю підтверджена зібраними письмовими доказами, відеозаписом та поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Таким чином, поліцейський, який склав відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП вірно кваліфіковано дії ОСОБА_1 як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, тобто порушення водієм ОСОБА_1 вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху.

Пояснення ОСОБА_1 про те, що він відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у закладі охорони здоров'я через стрес, тривожний стан, суд, в сукупності з його поясненням про вживання "Берміксу", розцінює як спосіб уникнення відповідальності за вчинене правопорушення. Поліцейські спілкувалися з ОСОБА_1 у спокійній манері, без жодного тиску чи примусу, неодноразово роз'яснили йому процедуру проходження огляду водіями на стан алкогольного сп'яніння, а також наслідки відмови від проходження такого протоколу у вигляді складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Відтак, на підставі фактичних даних, які встановлені дослідженими та перевіреними в ході розгляду справи доказами, суд встановив наявність адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та винуватість ОСОБА_1 в його вчиненні.

ОСОБА_1 та його захисник не подали до суду жодних доказів, які б спростовували чи доводили б його непричетність до скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Відтак, повно, всебічно та об'єктивно розглянувши справу, оцінивши всі докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

Вирішуючи питання про застосування адміністративного стягнення суд враховує характер та обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, та вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, 251, 283, 284 КУпАП,

постановив:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Штраф необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК Львiв/Боринська тг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Код банку отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA108999980314060542000013917, Код платежу 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок), який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Призначення платежу - Судовий збір.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та відповідно до вимог ст. 308 цього Кодексу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.

Суддя О.І. Кшик