Рішення від 26.08.2025 по справі 924/563/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"26" серпня 2025 р. Справа № 924/563/25

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., з участю секретаря судового засідання Тлустої У.О., розглянувши справу у залі судового засідання № 305

за позовом Хмельницької міської ради, м. Хмельницький

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса», м. Хмельницький

про стягнення 661255,21 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку,

Представники сторін:

позивача: Крамар А.В. - присутня в підготовчому засіданні 05.08.2025 р.

відповідача: Мартинкова О.Л. - представники згідно витягу

У судовому засіданні 26.08.2025 року відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 09.06.2025 відкрито провадження у справі № 924/563/25 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

05.08.2025 суд постановив ухвалу (із занесенням у протокол судового засідання), якою закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Хмельницька міська рада звернулася з позовом до суду, у якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» 661255,21 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку, площею 1627 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, що розташована у м. Хмельницькому по Львівському шосе, 2. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач є власником об'єкту нерухомого майна - комплексу будівель по Львівському шосе, 2. Рішенням Хмельницької міської ради від 16.10.2023 № 7 відповідачу було передано в оренду земельну ділянку площею 1627 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 для обслуговування комплексу будівель. Крім того, як зазначає позивач, рішенням Господарського суду Хмельницької області від 21.01.2025 у справі № 924/799/24, залишеним в силі постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.03.2025, позов задоволено. Визнано укладеним договір оренди земельної ділянки загальною площею 1627 м.кв. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 земельної ділянки загальною площею 1627 м.кв. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, яка розташована в м. Хмельницькому, по Львівському шосе, 2 для обслуговування комплексу будівель, між Хмельницькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса», який набуває чинності з дня набрання чинності рішення суду. З огляду на зазначене позивачем нараховано 661255,21 грн безпідставно збережених коштів, що відповідає орендній платі за користування земельною ділянкою у період з 01.06.2022 по 25.03.2025.

У відповіді на відзив від 25.06.2025 Хмельницька міська рада звертає увагу на чинність договору оренди спірної земельної ділянки, істотним умовам якого була надана оцінка судами, в тому числі і розміру відсотку орендної плати за земельну ділянку - 6 (шість) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, на якій розташовано комплекс будівель відповідача, а не ринок, як зазначає відповідач. Щодо непогодження відповідачем з періодом нарахування та твердженням останнього, що станом на листопад 2023 року землекористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 було МКП-ринок «Ранковий», то вони не відповідають дійсності, оскільки право постійного користування зазначеною земельною ділянкою МКП-ринок «Ранковий» було припинено рішенням Хмельницької міської ради від 08.12.2020 № 25, при цьому відомості про припинення речового права внесено в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Щодо відсилань відповідача на рішення Хмельницької міської ради від 10.11.2023 № 96, то, як стверджується міською радою, вказаним рішенням впорядковувались межі земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0153, яка перебувала і перебуває в користуванні МКП - ринок «Ранковий» із земельною ділянкою з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150.

Представник позивача у запереченнях від 02.07.2025 звернув увагу суду, що позивачем надано суду чинне та актуальне рішення міської ради від 29.08.2012 № 64 із врахуванням внесених змін рішенням від 04.03.2015 № 28. Крім того, ставки, встановлені в рішенні від 04.03.2015 № 28 (п. 2 рішення), діяли лише впродовж періоду з 01.04.2015 по 31.12.2015 і не можуть застосовуватись в період, заявлений у позові у цій справі.

Відповідач у відзиві на позов від 20.06.2025 проти позову заперечує, вказуючи, що період користування земельною ділянкою, який зазначений у позовній заяві, не підтверджений жодними доказами та у цей період спірна земельна ділянка перебувала у користуванні іншої юридичної особи. Крім того, як стверджує відповідач, станом на листопад 2023 року землекористувачем спірної земельної ділянки було МКП - ринок «Ранковий», що підтверджується рішенням Хмельницької міської ради від 10.11.2023 № 96, яким останньому затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1627 м.кв. з метою внесення змін до відомостей про земельні ділянки у Державному земельному кадастрі. Також відповідач у відзиві не погоджується із застосуванням міською радою процентної ставки у розмірі 6 % та вважає, що з огляду на цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 - 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі розмір річної орендної плати за землю для розміщення, будівництва та обслуговування ринків становить 3,6 % від нормативної грошової оцінки землі.

У запереченнях на відповідь на відзив від 30.06.2025 відповідачем наголошено, що на спірній земельній ділянці розташований комплекс будівель: Адміністративна будівля А-ІІ, склад № 1, склад № 2, склад № 3, склад № 4, прибудова А, прибудова А1. Відповідно до п. 6 рішення Хмельницької міської ради від 29.08.2012 № 64 розмір річної орендної плати за землю для розміщення, будівництва та обслуговування складів становить 4,5 % від нормативної грошової оцінки землі, а не 6 %. Також відповідач стверджує, що станом на листопад 2023 року землекористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0050 було МКП - ринок «Ранковий», відтак відсутні підстави для покладення грошових зобов'язань на ТОВ «Торговий дім «Тісса».

Представником відповідача подано до суду додаткові пояснення від 01.07.2025, у яких зазначає, що відповідно до п. 6 Додатку до Рішення № 28 було встановлено відсотки від нормативно грошової оцінки, що враховується для розрахунку річної орендної плати за земельну ділянку для розміщення, будівництва та обслуговування складів, на рівні 3 (трьох) відсотків. З цього слідує, що розмір орендної плати, які міська рада могла отримати за звичайна умов, становить 3 %, а не 6 %, як заявляє позивач. Натомість розмір орендної плати на рівні 6 % взагалі не передбачено Рішенням № 28.

Представником Хмельницької міської ради подано до суду клопотання від 26.08.2025 про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв'язку з неможливістю з'явитися в судове засідання та зайнятість інших працівників управління правового забезпечення та представництва позивача.

Щодо поданого клопотання представника позивача суд зазначає, що за змістом ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є, зокрема, розумні строки розгляду справи судом.

Наведені конституційні засади означають серед іншого неприпустимість таких дій суду щодо строку розгляду справи, що не мають об'єктивного та розумного обґрунтування.

Згідно зі ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави; суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі; розумність строків розгляду справи судом є одним з основних засад (принципів) господарського судочинства.

Відповідно до ст. 114 ГПК України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій; строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи “Федіна проти України» від 02 вересня 2010 року, “Смірнова проти України» від 08 листопада 2005 року, “Матіка проти Румунії» від 02 листопада 2006 року, “Літоселітіс проти Греції» від 05 лютого 2004 року та інші).

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів. При цьому, Європейський Суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (див. рішення Європейського Суду з прав людини у справах Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, no. 32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07, від 15.03.2012).

Судом ураховується, що згідно з ч. 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно зі ст. 194 Господарського процесуального кодексу України завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат.

Частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні (стаття 202 ГПК України). Аналогічну правову позицію викладено, зокрема в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 26.05.2020 р. у справі № 922/1200/18 та від 04.06.2020р. у справі № 914/6968/16.

Таким чином, ураховуючи розумність строків розгляду судового спору, відсутність доказів на підтвердження доводів, викладених у клопотанні про відкладення розгляду справи, а також доказів неможливості направити в судове засідання у цій справі іншого представника, зважаючи на те, що суд заздалегідь погоджував із представником позивача розгляд справи, суд з метою недопущення затягування строків вирішення спору дійшов висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення, а неявка представника позивача не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами. Отже, у клопотанні позивача про відкладення розгляду справи суд відмовляє.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи викладені в заявах по суті справи.

Перелік обставин, які є предметом доказування; та доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність даних обставин.

Відповідно до витягу з рішення Хмельницької міської ради від 08.09.2010 № 41 вирішено затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передати земельні ділянки в короткострокову оренду юридичним особам, а саме: Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» - земельну ділянку, що знаходиться за адресою: вул. Львівське шосе, 2, цільове використання - під речовий ринок та складські приміщення, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, площа - 6280 кв.м, термін оренди - 5 років.

31.05.2012 між Хмельницькою міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» (Орендар) укладено договір оренди землі № 681010004000571, відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення міської ради від 08.09.2010 № 41 із земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться в м. Хмельницькому, по вул. Львівське шосе, 2.

Відповідно до п. 2. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею - 6280 кв.м в т.ч. діл. № 1-6229 кв.м, діл. № 2-51 кв.м.

Згідно з п. 3 договору на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна - будівлі та споруди, інші об'єкти інфраструктури - площадка (асфальт) площею 3674 кв.м.

Як передбачено п. 4 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6240801,00 грн.

Пунктом 8 договору передбачено, що договір укладено на 5 (п'ять) років до 08.09.2015.

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до ст. 22 ЗУ «Про оренду землі» та розмірі 251499,92 грн в рік, що становить 3,6 відсотка під речовий ринок та 4,5 відсотка під складське приміщення від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а на 2012 рік з урахуванням понижуючого коефіцієнту 0,8 орендної плати за землю становить 224668,84 грн (п. 9 договору).

Відповідно до п. 15 договору земельна ділянка передається в оренду під речовий ринок та складські приміщення.

Згідно з п. 16 договору цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.

Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 20.01.2012 (під речовий ринок та складські приміщення) розмір орендної плати на 2012 рік із врахуванням коеф. 0,8 за оренду земельної ділянки площею 6280 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Мирного 28/2, становить 224668,84 грн.

Додатком до рішення Хмельницької міської ради від 29.08.2012 № 64 «Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень сесії міської ради» (із змінами і доповненнями, внесеними рішеннями Хмельницької міської ради, в т.ч. від 04.03.20215 № 28) встановлено розміри річної орендної плати за землю у м. Хмельницькому, зокрема для розміщення, будівництва та обслуговування ринків (за виключення продовольчих), торгових майданчиків торгівлі продовольчими товарами) - 3,6 % від НГО; для розміщення, будівництва та обслуговування складів - 4,5 % від НГО; для розміщення, будівництва та обслуговування об'єктів іншого призначення - 6 % від НГО.

Хмельницькою міською радою прийнято рішення від 04.03.2015 № 28 «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради № 64 від 29.08.2012 «Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень міської ради». Відповідно до п. 2 вказаного рішення затверджено на 2015 рік відсотки від нормативної грошової оцінки землі, що враховуються для розрахунку річної орендної плати за землю з 01.04.2015 і діють до 31.12.2015 згідно з додатком.

Рішеннями Хмельницької міської ради від 21.12.2022 № 54, від 21.12.2023 № 114, від 11.12.2024 № 69 продовжено на 2022, 2023, 2024, 2025 роки дію відсотка від НГО, що враховується для розрахунку річної орендної плати за землю, встановленого п. 4 додатку до рішення міської ради від 04.03.2015 № 28.

09.06.2016 між Хмельницькою міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» (Орендар) укладено додаткову угоду № 1206/02, якою, зокрема, погоджено поновити договір оренди землі від 31.05.2012 № 681010004000571 на новий термін на 5 років до 08.09.2020.

Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 29.01.2016 (під речовий ринок та складські приміщення) розмір орендної плати на 2016 рік за оренду земельної ділянки площею 6280 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе 2, становить 334880,04 грн.

Згідно з витягом з рішення Хмельницької міської ради від 25.09.2020 № 8 вирішено надати міському комунальному підприємству - ринок «Ранковий» дозвіл на поділ земельної ділянки по вул. Львівське шосе, 2 площею 6229 м.кв., кадастровий номер 6810100000:09:001:0021 на земельну ділянку № 1 площею 1627 м.кв. та земельну ділянку № 2 площею 4602 м.кв.

Відповідно до додатка до рішення міської ради від 08.12.2020 № 25 затверджено список юридичних осіб, яким погоджується технічна документація із землеустрою щодо поділу земельних ділянок: Міське комунальне підприємство - ринок «Ранковий»; місце розташування та кадастровий номер земельної ділянки до поділу - вул. Львівське шосе, 2, 6810100000:09:001:0021; площа - 6229 м.кв.; місце розташування та кадастровий номер земельної ділянки після поділу - вул. Львівське шосе, 2, 6810100000:09:001:0150 (1627 м.кв.), вул. Львівське шосе, 2, 6810100000:09:001:0049 (4602 м.кв.); код класифікації видів цільового призначення земель - 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Рішенням Хмельницької міської ради від 20.12.2020 № 25 вирішено, зокрема припинити Міському комунальному підприємству - ринок «Ранковий» право користування земельною ділянкою по вул. Львівське шосе, 2, площею 1627 м.кв, кадастровий номер 6810100000:09:001:0050 та передати її в запас міста.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» звернулося до Хмельницької міської ради із клопотанням від 11.04.2023, у якому просило передати товариству в користування земельні ділянки необхідні для обслуговування належного товариству майна, а саме: земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 площею 0,4602 га; земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 площею 0,1627 га; земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:09:001:0022 площею 0,0051 га.

На вказаний лист Хмельницькою міською радою листом від 04.05.2023 повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» про відмову у наданні в оренду зазначених земельних ділянок.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» звернулось до Хмельницького міського голови з листом від 23.10.2023 № 39, у якому просило підписати новий договір оренди, землі по Львівському шосе, 2 у м. Хмельницькому, який було сформовано Товариством на основі Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМУ від 03.03.2004 № 220, із врахуванням усіх погоджених сторонами пунктів з договору оренди землі № 681010004000571 від 31.05.2012.

Рішенням Хмельницької міської ради від 10.11.2023 № 74 вирішено, зокрема відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» в підписанні договору оренду землі щодо земельної ділянки площею 6229 кв.м, в тому числі земельна ділянка № 1 площею 4602 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0149 та земельна ділянка № 2 площею 1627 кв.м з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 під речовий ринок та складські приміщення по львівському шосе, 2; надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» в оренду земельну ділянку площею 137 кв.м по Львівському шосе, 2 з кадастровим номером 6810100000:09:001:0154 для обслуговування комплексу будівель, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, код 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, терміном 1 рік.

Рішенням Хмельницької міської ради від 10.11.2023 № 96 вирішено, зокрема затвердити Міському комунальному підприємству - ринок «Ранковий» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) площею 1627 м.кв., кадастровий номер 6810100000:09:001:0150, та площею 4465 м.кв., кадастровий номер 6810100000:09:001:0153, що розташовані за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2, з метою внесення змін у відомості про земельні ділянки до Державного земельного кадастру.

Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру листом від 12.01.2024 повідомлено Державну податкову службу України, обласні та Київську міські військові (державні) адміністрації, територіальні органи Держгеокадастру, що за інформацією Державної служби статистики України індекс споживчих цін за 2023 рік становить 105,1 %. Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2022 рік становить 1,15.

Листом від 13.12.2024 № Л-29.03-78-24 фінансове управління Хмельницької міської ради повідомило начальника управління земельних ресурсів, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» в 2022-2024 роках жодних перерахувань орендної плати до бюджету громади не здійснено.

Відповідно до витягу № НВ-6800914032024 від 17.12.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 становить 4075624,00 грн.

Листом від 19.12.2024 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області повідомлено Управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» на 2022 рік та 2024 рік не подано податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).

Відповідно до витягу № НВ-6800273082025 від 22.01.2025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 становить 4564698,00 грн.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.03.2025 у справі № 924/799/24 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» на рішення Господарського суду Хмельницької області від 21 січня 2025 року у справі № 924/799/24, яким визнано укладеним договір оренди земельної ділянки загальною площею 1627 м.кв. з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, яка розташована в м. Хмельницькому, по Львівському шосе, 2 для обслуговування комплексу будівель, між Хмельницькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дом "Тісса", який набуває чинності з дня набрання чинності рішення суду, залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Хмельницької області від 21 січня 2025 року у справі № 924/799/24 залишено без змін.

Управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради звернулося до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» з листом від 03.04.2025 № 308/01-16, у якому пропонувало товариству відшкодувати збитки у розмірі 712633,75 грн, завдані Хмельницькій міській раді, за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів в період з 01.02.2022 по 01.02.2025.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.05.2025 № НВ-0000935262025 земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, площею 0,1627 га розташована за адресою: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2; категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид цільового призначення земельної ділянки - 03.07. Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Листом від 12.05.2025 № 355/29.03-25 фінансове управління Хмельницької міської ради повідомило начальника управління земельних ресурсів, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» в 2025 році станом на 09.05.2025 до бюджету Хмельницької міської територіальної громади кошти за оренду землі/земельний податок не сплачувало.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 21.05.2025 № 427934025 земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, площею 0,1627 га розташована за адресою: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2 та перебуває в оренді Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» на підставі договору від 26.03.2025 (номер запису про інше речове право 59732681, дата державної реєстрації 01.05.2025).

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 24.06.2025 № 432715499 16.12.2020 внесено запис про припинення права постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 для Міського комунального підприємства - ринок «Ранковий» згідно з рішенням від 08.12.2020 № 25.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 30.06.2025 № 433460718 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» зареєстровано 07.04.2020 право власності на нерухоме майно загальною площею 993,5 кв.м, а саме: А-ІІ - адміністративна будівля, Б - склад № 1, В - склад № 2, Г - склад № 3, Д - склад № 4, а - прибудова, а1 - прибудова, що розташоване за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2, земельне ділянка з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0021.

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 30.06.2025 № 433461499 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» зареєстровано 01.05.2025 право оренди земельної ділянки з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0150 (поділ земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0021), площею 0,1627 га.

Крім того, в матеріалах справи наявні копії: кадастрового плану земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, площею 0,1627 га (додаток до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.05.2025); витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «Торговий дом «Тісса» від 16.04.2021, від 17.06.2025, від 20.06.2025, трудового договору від 21.08.2020 № 8; акта визначення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акта приймання-передачі земельної ділянки площею 6280 кв.м (м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2), підписаний Хмельницькою міською радою та Товариством обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса».

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Статтею 80 Земельного кодексу України (тут та далі в редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Приписами чч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають, зокрема, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Згідно зі статями 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Податковим кодексом України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

За змістом статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Предметом позову у справі, яка розглядається, є вимога позивача про стягнення з відповідача, як власника нерухомого майна (нежитлової будівлі, магазин продовольчих товарів), безпідставно збережених коштів орендної плати на підставі статей 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій вказаний об'єкт розміщений, за період з 01.07.2020р. до 30.06.2023р.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 30.06.2025 № 433460718, Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» є власником комплексу будівель загальною площею 993,5 кв.м, а саме: А-ІІ - адміністративна будівля, Б - склад № 1, В - склад № 2, Г - склад № 3, Д - склад № 4, а - прибудова, а1 - прибудова, що розташовані за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2, земельне ділянка з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0021.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 21.05.2025 № 427934025 та від 30.06.2025 № 433461499 на праві оренди з 01.05.2025 у Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» перебуває земельна ділянка з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0150, площею 0,1627 га (поділ земельної ділянки з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0021).

Судом встановлено та слідує з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.05.2025 № НВ-0000935262025, що земельна ділянка з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0150, площею 0,1627, була створена в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0021. Цільове призначення земельна ділянка з кадастровим номером № 6810100000:09:001:0150 - землі житлової та громадської забудови; вид цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; місце розташування - м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2.

Відповідно до приписів статті 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Однак, з огляду на приписи частини другої статті 120 Земельного кодексу України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно. До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України. Зазначені правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц та від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17.

Для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів орендної плати згідно із статтями 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований необхідно, насамперед, з'ясувати: а) чи наявні правові підстави для використання земельної ділянки; б) яка площа земельної ділянки та чи є вона сформованою відповідно до вимог земельного законодавства; в) в якому розмірі підлягають відшкодуванню доходи, пов'язані із безпідставним збереженням майна, розраховані відповідно до вимог земельного законодавства, а саме на підставі нормативної грошової оцінки землі.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 10.02.2020 у справі № 922/981/18, від 09.02.2021 у справі № 922/3617/19.

Згідно статті 377 Цивільного кодексу України (в редакції, чинній на час набуття відповідачем права власності на нерухоме майно) до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Приписами частин 1, 2 статті 120 Земельного кодексу України також визначено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Зазначені норми закріплюють загальний принцип цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. За цими нормами визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку в разі набуття права власності на нерухомість.

Набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є підставою припинення права користування земельною ділянкою у попереднього землекористувача (пункт "е" частини 1 статті 141 ЗК України).

При цьому, істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти, крім об'єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації (ч. 6 ст. 120 ЗК України).

Таким чином, нормами статті 120 ЗК України закріплено загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований, а у випадку переходу права власності на жилий будинок, будівлю або споруду право на земельну ділянку виникає у набувача одночасно із виникненням права на зведені на ній об'єкти.

Отже, за змістом вказаних положень право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

При цьому, з огляду на приписи частини 2 статті 120 ЗК України, не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.

Однак, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.

Враховуючи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» є власником комплексу будівель загальною площею 993,5 кв.м, розташованих за адресою: м. Хмельницький, вул. Львівське шосе, 2, відповідач має право на використання вказаної земельної ділянки.

Згідно з частинами 1, 2 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Відповідно до частин 3-9 вищезазначеної статті сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах 6-7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Таким чином, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.

Аналогічний висновок містяться у постанові Верховного Суду від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 1 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Згідно з ч. 8 ст. 24 цього Закону на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

Як вбачається з витягу із Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.05.2025 № НВ-0000935262025, спірній земельній ділянці площею 0,1627 га присвоєно кадастровий номер 6810100000:09:001:0150, цільове призначення цієї земельної ділянки - 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Таким чином, земельна ділянка площею 0,1627 га, кадастровий номер 6810100000:09:001:0150, є сформована як об'єкт цивільних прав.

У випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України.

Зазначений правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20.

З огляду на викладене, Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса», як фактичний користувач земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, а тому зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 09.02.2021 у справі № 922/3617/19.

Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Зі змісту положень частини 4 статті 5, абзацу 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель", пункту 289.1 статті 289 ПК України слідує, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України. Аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, постанові Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19.

Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").

Згідно з частинами 1, 2 статті 20, частини 1 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно з положеннями частини третьої статті 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Велика Палата Верховного Суду, аналізуючи положення ПК України та законодавства про оцінку земель (Закон України "Про оцінку земель", Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016р. № 489, Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року № 213, Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051) у постанові від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20 зробила висновок, що належними доказами на обґрунтування оцінки землі є довідка, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, та технічна документація на земельну ділянку, виготовлена компетентним органом.

Позивачем на підтвердження розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 у 2024 та 2025 роках надано витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 17.12.2024 № НВ 6800914032024 та від 22.01.2025 № НВ 6800273082025, відповідно до яких НГО становить 4075624,00 грн та 4564698,00 грн відповідно.

Крім того, ураховуючи лист Держгеокадастру від 12.01.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 у 2023 році становила 3877853,00 грн (із врахуванням коефіцієнта індексації 1,051), а у 2022 році - 3372046,00 грн (із врахуванням коефіцієнта індексації 1,051), що також не заперечується відповідачем.

Приписи статті 288 Податкового кодексу України вказують на те, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку, для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 288.5.2. статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.

Як встановлено судом, у спірний розрахунковий період (заявлений позивачем) рішенням Хмельницької міської ради від 29.08.2012 № 64 (із врахуванням змін і доповнень, внесеними рішеннями міської ради, зокрема від 04.03.2015 № 28) було впорядковано орендну плату за землю, передбачивши застосування під час розрахунку орендної плати за землю відсотки від нормативної грошової оцінки згідно додатків.

Так, згідно додатку до рішення від 29.08.2012 № 64 розмір річної орендної плати за землю в м. Хмельницькому становлять: земельні ділянки для розміщення, будівництва та обслуговування ринків (за виключенням продовольчих), торгових майданчиків торгівлі продовольчими товарами) - 3,6 % від НГО; земельні ділянки для розміщення, будівництва та обслуговування складів - 4,5 % від НГО; земельні ділянки для розміщення, будівництва та обслуговування об'єктів іншого призначення - 6 % від НГО.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, зазначено, що: “обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок», про що також зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17 (п. 71 постанови).

Стосовно визначення конкретного відсотка від нормативної грошової оцінки, за яким має розраховуватися розмір річної орендної плати за землю, суд вважає, що позивачем правомірно визначено розмір річної орендної ставки за землю у м. Хмельницькому саме в розмірі 6 %, виходячи з цільового призначення спірної земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (землі житлової та громадської забудови) та зважаючи на те, що у рішенні Хмельницької міської ради від 29.08.2012 № 64 відсутня будь-яка інша конкретизація визначення відсотка від нормативної грошової оцінки щодо земель з означеним вище видом цільового призначення, натомість передбачено відсоток від НГО для розрахунку річної орендної плати за землю для земельних ділянок щодо розміщення, будівництва та обслуговування іншого призначення, тобто 6 %. Разом з тим, 3,6 % від НГО належить до земельних ділянок для розміщення, будівництва та обслуговування ринків, а 4,5 % від НГО - до земельних ділянок для розміщення, будівництва та обслуговування складів (а не для будівництва та обслуговування будівель торгівлі), що не відповідає цільовому призначенню земельної ділянки 6810100000:09:001:0150 відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Також судом звертається увага, що функціональним призначенням земельної ділянки, щодо якої виник спір у цій справі, є обслуговування саме будівель торгівлі, а не ринків чи складів, для обслуговування яких рішенням міської ради від 29.08.2012 № 64 передбачено окремі відсотки від нормативної грошової оцінки, що враховуються для розрахунку річної орендної плати та які не можуть застосовуватися у спірних правовідносинах.

Щодо заперечень відповідача про доцільність застосування у цьому спорі при обрахунку розміру орендної плати саме рішення Хмельницької міської ради від 04.03.2015 № 28 «Про внесення змін та доповнень до рішення 19 сесії Хмельницької міської ради від 29.08.2012 № 64», а не рішення ради від 29.08.2012 № 64, то суд такі заперечення вважає необґрунтованими, оскільки рішення Хмельницької міської ради від 29.08.2012 № 64, яким встановлено відсотки від нормативної грошової оцінки, є чинним, яким врегульовано розмір орендної плати за землю із врахуванням змін і доповнень, внесеними рішеннями Хмельницької міської ради, в тому числі і рішенням від 04.03.2015 № 28, та таке рішення (від 29.08.2012 № 64) надано уповноваженим органом - Хмельницькою міською радою. Окрім того, зі змісту рішення від 04.03.2015 № 28 (п. 2 рішення) слідує, що міською радою затверджено відсотки від нормативної грошової оцінки землі, що враховуються для розрахунку річної орендної плати за землю саме за період з 01.04.2015 по 31.12.2015, а не за спірний період. Доказів продовження дії відсотків, встановлених рішенням від 04.03.2015 № 28, починаючи з 31.12.2015, відповідачем не надано та матеріали справи не містять. Разом з тим, відсотки, встановлені у пункті 6 додатку до рішення від 04.03.2015 № 28, та на який посилається відповідач у своїх запереченнях (додаткових поясненнях), як уже було зазначено вище, не регулюють розрахунок річної орендної плати за земельну ділянку із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Отже, суд, провівши перерахунок, дійшов висновку, що обґрунтованою до стягнення є сума безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, що становить 659283,25 грн:

1) за період з 01.06.2022 по 31.12.2022 = 118021,61 грн (3372046,00 грн НГО * 6 % від НГО / 12 місяців * 7 місяців);

2) за 2023 рік = 232671,18 грн (3877853,00 грн НГО * 6 % від НГО);

3) за 2024 рік = 244537,44 грн (4075624,00 грн НГО * 6 % від НГО);

4) за період з 01.01.2025 по 25.03.2025 = 64053,02 грн:

4.1.) 4564698,00 грн НГО * 6 % / 12 місяців * 2 місяці (січень-лютий 2025 року) = 45646,98 грн;

4.2.) 22823,49 грн орендна плата в місяць / 31 день (березень 2025 року) * 25 днів (березень 2025 року) = 18406,04 грн.

У стягненні 1971,96 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку суд відмовляє з підстав необґрунтованості.

Твердження відповідача про те, що станом на листопад 2023 року землекористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150 було МКП - ринок «Ранковий» суд оцінює критично, оскільки такі доводи не підтверджені жодними належними доказами. Натомість, з інформаційних довідок від 24.06.2025 № 432715499, від 15.08.2025 № 439696829 (сформована за об'єктом - земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150) убачається, що 16.12.2020 внесено запис про припинення Міському комунальному підприємству - Ринок «Ранковий» іншого речового права (право постійного користування земельною ділянкою) щодо спірної земельної ділянки на підставі рішення Хмельницької міської ради від 08.12.2020 № 25 (наявне в матеріалах справи). Крім того, наявність рішення Хмельницької міської ради від 10.11.2023 № 96, яким затверджено Міському комунальному підприємству - Ринок «Ранковий» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) площею 1627 кв.м, кадастровий номер 6810100000:09:001:0150 та площею 4465 кв.м, кадастровий номер 6810100000:09:001:0153, з метою внесення змін у відомості про земельні ділянки до Державного земельного кадастру, жодним чином не підтверджує юридичне користування спірною земельною ділянкою комунальним підприємством у спірний період.

Стосовно заперечень відповідача про те, що період використання земельної ділянки без належної правової підстави не підтверджений жодними доказами суд зауважує, що положення глави 15, статей 120, 125 ЗК України, статті 1212 ЦК України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташовано. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20.

Із зазначеного вище слідує, що набувши 07.04.2020 право власності на комплекс будівель, відповідач, як фактичний землекористувач, із вказаної дати до дати укладення договору оренди (01.05.2025), тобто до оформлення прав на земельну ділянку, користувався спірною земельною ділянкою без належної правової підстави, тому міською радою в межах означеного періоду (за період з 01.06.202 по 25.03.2025) правомірно було нараховано відповідачу безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за земельну ділянку.

Судом враховується, що з огляду на положення частини 1 статті 9 Конституції України, ратифікацію Законом України N 475/97-ВР від 17.07.97 року Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7, 11 до Конвенції, прийняття Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права. Зокрема, у рішенні Суду у справі Трофимчук проти України N 4241/03 від 28.10.2010 року Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

Згідно з ч. 1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 74, ч. 1 ст. 77 ГПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Таким чином, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за фактичне використання земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:09:001:0150, площею 1627 кв.м обґрунтованими, підтвердженими доданими до матеріалів справи доказами, не спростованими відповідачем та такими, що підлягають частковому задоволенню в сумі 659283,25 грн. У задоволенні позову про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку в сумі 1971,96 грн суд відмовляє.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Хмельницької міської ради, м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса», м. Хмельницький про стягнення 661255,21 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 5, ідентифікаційний код 21320691) на користь Хмельницької міської ради (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 3, ідентифікаційний код 33332218) 659283,25 грн (шістсот п'ятдесят дев'ять тисяч двісті вісімдесят три гривні 25 копійок) безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по Львівському шосе, 2 у м. Хмельницькому (р/р UA968999980314030611000022775, ЄДРПОУ 37971775, одержувач коштів: ГУК у Хмел.обл./Хмельниц.мтг/24062200, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), призначення платежу - Кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу).

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дом «Тісса» (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 5, ідентифікаційний код 21320691) на користь Хмельницької міської ради (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, 3, ідентифікаційний код 33332218) 9889,25 грн (дев'ять тисяч вісімсот вісімдесят дев'ять гривень 25 копійок) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

У задоволенні позову в частині стягнення 1971,96 грн відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 26.08.2025.

Суддя С.В. Заверуха

Відрук.: 1 примір.

1 - до справи.

Направити рішення позивачу та відповідачу до електронного кабінету Електронного суду.