ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/7461/24
провадження № 1-кс/753/2229/25
"08" серпня 2025 р. слідчий суддя Дарницького районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві клопотання слідчого СВ Дарницького УП ГУ НП в м. Києві ОСОБА_3 , погодженого прокурором Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до речей та документів у кримінальному провадженні № 12024100020001325, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08 березня 2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою статті 332, частиною третьою статті 28, частиною першою статті 114-1, частиною третьою статті 28, частиною третьою статті 358, частиною третьою статті 28, частиною четвертою статті 358, частиною четвертою статті 190 КК України,
до Дарницького районного суду міста Києва надійшло вищезазначене клопотання.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого визначення слідчого судді від 04 серпня 2025 року матеріали клопотання передано судді ОСОБА_1 .
У клопотанні слідчий просить надати дозвіл на тимчасовий доступ, до документів, що перебувають у володінні: ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ); ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ); ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ); ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ); ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ); ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ); ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ); ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ); ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ); ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ); ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ); ІНФОРМАЦІЯ_8 (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ); ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ); ІНФОРМАЦІЯ_10 (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ); ІНФОРМАЦІЯ_11 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ); ІНФОРМАЦІЯ_11 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ); ІНФОРМАЦІЯ_12 (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ); ІНФОРМАЦІЯ_13 (код ЄДРПОУ НОМЕР_17 ); ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_18 ); ІНФОРМАЦІЯ_14 (код ЄДРПОУ НОМЕР_19 ); ІНФОРМАЦІЯ_15 (код ЄДРПОУ НОМЕР_20 )
Як вбачається з клопотання досудовим розслідуванням встановлено, що не пізніше лютого 2024 року у ОСОБА_5 , з корисливих мотивів, виник злочинний умисел, пов'язаний із організацією, керівництвом та сприянням незаконному переправленню осіб через державний кордон України, зокрема шляхом усунення перешкод, а також перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України в особливий період.
Усвідомлюючи, що вчинення зазначених кримінальних правопорушень потребує зусиль декількох осіб, ОСОБА_5 вирішив створити та очолити організовану групу, до складу якої, у різний час залучив осіб, які поділяли його злочинні наміри та корисливий мотив, а саме: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб.
Так, ОСОБА_5 , будучи адвокатом (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 003042, видане 26.04.2023 Радою адвокатів Запорізької області), маючи знання в галузі права та навички правозастосування, орієнтуючись у аспектах чинного законодавства, достовірно розуміючи, що відповідно до положень ст. 1 Указу Президента України №64/2022 в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, не пізніше лютого 2024 року, усвідомлюючи, що вказані дії вчиняються на шкоду обороноздатності України, розробив злочинний план протиправної діяльності організованої групи, з метою отримання прибутку.
Відповідно до злочинного задуму, зазначена протиправна діяльність мала провадитись шляхом підроблення та збуту офіційних документів, що надають право:
1) військовозобов'язаним особам отримувати в органах соціального захисту населення або підрозділах ІНФОРМАЦІЯ_16 посвідчення, що встановлюють наявність у особи інвалідності, з метою незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом усуненням перешкод;
2) діючим військовослужбовцям звільнитися з військової служби, у зв'язку із доглядом за близьким родичем, що має інвалідність та мати можливість незаконно перетинати державний кордон України, шляхом усунення перешкод;
3) військовозобов'язаним особам мати можливість незаконно перетинати Державний кордон України та ухилятися від призову на військову службу за мобілізацією під час воєнного стану, зокрема, шляхом пред'явлення підроблених офіційних документів стосовно наявності інвалідності, про виключення з військового обліку за станом здоров'я, про потребу у постійному сторонньому догляді за близькими родичам.
У подальшому, ОСОБА_5 , проявивши якості лідера, відповідно до загального задуму, взяв на себе керівну роль не тільки у створенні, а й у керівництві і координації діяльності організованої групи та вчинюваних її учасниками злочинів, шляхом надання відповідних засобів, вказівок, заздалегідь забезпечив існування організованої групи, визначив та у подальшому удосконалив її структуру та ієрархію, розподіливши між учасниками функціональні обов'язки, визначив чіткі правила поведінки та дисципліни, спланував конкретні злочини та протиправну діяльність організованої групи в цілому.
З метою конспірації, унеможливлення викриття протиправної діяльності, учасниками організованої групи при спілкуванні використовувалися месседжери «Telegram», «What'sApp», відправки підроблених документів здійснювалися за допомогою послуг оператора поштового зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », з використанням аккаунтів на вигадані анкетні дані, для отримання грошових коштів учасниками організованої групи використовувалися невстановлені криптовалютні гаманці, на які «клієнти» здійснювали оплату за підроблені документи та здійснення «супроводження».
За загальним задумом, з метою постійного залучення великої кількості «клієнтів», обов'язки щодо їх пошуку покладалися на рядових учасників організованої групи. Так, «рекламування» можливості придбання підроблених документів, з метою незаконного перетину Державного кордону України та ухилення від проходження військової служби за мобілізацією під час військового стану, здійснювалося як особисто, так і у групах месседжеру «Telegram», що пов'язані з висвітленням інформації про діяльність ТЦК та СП, мобілізацію, військові дії на території України.
У разі звернення особи за «послугами» до учасника організованої групи, останній, з метою створення видимості взаємодії з органами державної влади, висував вимогу щодо надання фотокопій власних документів, з використанням яких виготовлялися:
- довідки та виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії (далі «МСЕК») з інформацією про встановлення діагнозу та відповідної групи інвалідності;
- тимчасового посвідчення військовозобов'язаного з відміткою про виключення з військового обліку за станом здоров'я;
- медичних висновків лікарсько-консультативних комісій про потребу у постійному сторонньому догляді, інші документи, що видаються органами державної влади та місцевого самоврядування, які використовувалися у протиправній діяльності.
У разі надання особою згоди та перерахування грошових коштів в сумі 7000 доларів США на невстановлений криптогаманець, учасниками злочинної групи підроблювалися офіційні документи та пересилалися «клієнту» за допомогою послуг оператора поштового зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », з використанням аккаунтів на вигадані анкетні дані, або надавалися при особистій зустрічі.
Крім того, за домовленістю з «клієнтом», учасниками організованої групи здійснювалося повне «супроводження» оформлення відповідних пільг особам «під ключ». В цьому разі «клієнт» надавав учаснику організованої групи власний електронний підпис та пароль від нього, за допомогою якого учасник організованої групи через особистий кабінет порталу електронних послуг ІНФОРМАЦІЯ_16 в електронному вигляді подавав заяву про призначення пенсії за інвалідністю, долучаючи, у тому числі, фотокопії підроблених документів.
Подана заява передавалася до ІНФОРМАЦІЯ_18 , який звертався із запитом до ІНФОРМАЦІЯ_19 щодо надання оригіналу виписки. В цей час учасники організованої групи підроблювали супровідні листи від імені ІНФОРМАЦІЯ_19 та разом з підробленими виписками скеровували їх до відповідного територіального підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_16 .
За наявності достатнього страхового стажу особі призначалася пенсія по інвалідності та видавалося відповідне посвідчення пенсіонера. У разі відсутності достатнього страхового стажу вказані документи та рішення про відмову у призначенні пенсії скеровувалося до відповідного органу соціального захисту населення, який здійснював постановку особи на облік як особи з інвалідністю та видавав посвідчення особи з інвалідністю, особам які не мають право на пенсію.
Особи, що скористалися вказаними «послугами», розпочали отримувати пенсії/соціальні виплати, користуватися правом на безперешкодний перетин державного кордону України, а також унеможливили свій призов на військову службу за мобілізацією під час військового стану, зокрема шляхом долучення вказаних підроблених документів до заяв про надання відстрочки від призову на військову службу, які подавалися до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Крім того, «послугами» учасників організованої групи користувалися військовослужбовці, що проходять військову службу за мобілізацією під час військового стану, з метою звільнення з військової служби.
Так, учасниками організованої групи виготовлялися підроблені довідки/виписки з акту огляду МСЕК та інші документи з інформацією про встановлення діагнозу та відповідної групи інвалідності родичу військовослужбовця. Вказані підроблені документи військовослужбовець долучав до рапорту про звільнення з військової служби у запас на підставі п.п. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (через сімейні обставини або з інших поважних причин), абзацу 11 п. 3 ч. 12 ст. 26 цього ж Закону (необхідність здійснювати постійний догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи) та подавав командуванню військової частини.
З метою досягнення єдиного злочинного результату ОСОБА_5 як організатори організованої групи здійснив розподіл функцій між учасниками та визначив роль кожного наступним чином: організатор: ОСОБА_5 ,; учасники: ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_20 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_24 ,
Інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, на яких покладалась обов'язки з виготовлення підроблених офіційних документів, передачу підроблених документів між учасниками організованої групи, їх подальший збут замовникам, використання завідомо підроблених офіційних документів.
Стійкість організованої групи формувалась за рахунок стабільного складу організованої групи, тісних стосунків між її учасниками та внутрішньої дисципліни.
Тісні зв'язки між учасниками організованої групи підтримувались за рахунок бажання кожного із них отримувати стабільні прибутки від вчинення злочинів. З цією метою всі вони беззаперечно виконували єдиний злочинний план та дотримувались встановлених правил поведінки.
Тривалість функціонування організованої групи була забезпечена наявністю єдиного спільного плану, стабільним складом учасників, розподілом функцій між ними та визначенням ролі кожного, наявністю знарядь вчинення злочинів, дружніми зв'язками членів злочинного угруповання, їх спільним планом на систематичне вчинення кримінальних правопорушень, отриманням доходів від зайняття злочинною діяльністю.
Так, не пізніше березня 2024 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), у невстановленому місці, ОСОБА_10 , діючи в складі організованої групи, спільно з іншими її учасниками відповідно до попередньо розробленого єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, виконував свою функцію, відповідно до якої домовився з ОСОБА_14 щодо підроблення офіційних документів, а саме довідки і виписки до акту огляду МСЕК (із зазначенням інформації про наявність інвалідності) на ім'я останнього з метою подальшого використання для безперешкодного перетину Державного кордону України, а також використання вказаних документів для уникнення призову на військову службу за мобілізацією під час воєнного стану за грошову винагороду в сумі 7000 доларів США.
З метою реалізації спільного протиправного задуму, ОСОБА_10 , використовуючи мессенджер «Telegram», передав вказану інформацію ОСОБА_6 , який виконуючи відведену йому роль, доповів про вказану домовленість керівнику організованої групи ОСОБА_5 .
Після цього, у невстановлений досудовим розслідуванням день, час та місці, але не пізніше квітня 2024 року, у невстановлений спосіб ОСОБА_5 надав вказівку невстановленому учаснику організованої групи щодо підробки офіційних документів, порядок складення та видачі яких передбачено Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 577 від 30.07.2012 (який був чинним, на момент підробки), згідно якого затверджено форми первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях, а саме довідки та виписки з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №293814 на ім'я ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , видані 25.03.2024 КУ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » за підписом Голови ІНФОРМАЦІЯ_19 , на виконання якої був виготовлений відповідний документ, із зазначенням наступної інформації:
- дата огляду: 25.03.2024;
- огляд інваліда: первинний;
- група інвалідності: друга з 25.03.2024;
- причина інвалідності: загальне захворювання;
- інвалідність встановлена на строк до: 25.03.2025;
- дата чергового переогляду: 19.03.2025;
- діагноз МСЕК: ревматоїдний артрит, сколіоз;
- висновок про умови та характер праці: праця не пов'язана з фізичними навантаженнями;
- рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності: перебування на обліку у сімейного лікаря;
- підстава: акт огляду МСЕК № 1071.
Тобто, довідка та виписка з акту огляду МСЕК є офіційними документами, які видаються та посвідчуються установою і які надають права або звільняють від обов'язків, форма, зміст, порядок виготовлення та видачі яких передбачені вищезазначеним нормативно-правовим актом.
Надалі, на виконання єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, невстановлений учасник організованої групи 04.05.2024 подав підроблену виписку з акту огляду МСЕК разом з електронною заявою про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_14 через ІНФОРМАЦІЯ_28 , тобто умисно використав завідомо підроблений офіційний документ.
В подальшому, підроблену довідку з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №293814 на ім'я ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , видану ІНФОРМАЦІЯ_19 , невстановлений учасник організованої групи передав ОСОБА_6 з метою її подальшого збуту.
Після отримання вищевказаного підробленого офіційного документу, на виконання єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, ОСОБА_6 передав його ОСОБА_9 , яка, виконуючи відведену їй роль, 29.04.2024 надіслала його ОСОБА_10 , який, в свою чергу, передав його ОСОБА_14 у невстановлені досудовим розслідуванням день, час та місці, особисто.
Таким чином, учасники організованої групи здійснили повну підробку офіційних документів, з метою використання їх підроблювачем, замовником або іншою особою для незаконного перетину державного кордону України та перешкоджанню законній діяльності Збройних Сил України, достовірно знаючи, що КУ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » ці документи не виготовлялися, не обліковувалися та не видавалися.
Внаслідок вказаних дій, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_29 . ОСОБА_14 було призначено та нараховано пенсію за інвалідністю, видано пенсійне посвідчення, використовуючи яке у останнього з'явилося незаконне право на безперешкодний перетин Державного кордону України, відповідно учасниками організованої групи, на виконання спільного злочинного плану, забезпечено усунення наявних перешкод з метою здійснення незаконного переправлення осіб через державний кордон України.
За аналогічних та подібних обставин учасниками організованої групи було виготовлено підроблені документи на ім'я ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_31 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_38 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_39 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , з метою отримання ними/їх близькими родичами незаконного права на безперешкодний перетин державного кордону України.
Крім того, не пізніше березня 2024 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), у невстановленому місці, ОСОБА_10 , діючи в складі організованої групи спільно з іншими її учасниками відповідно до попередньо розробленого єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, виконував свою функцію, відповідно до якої домовився з ОСОБА_14 щодо підроблення офіційних документів, а саме довідки і виписки до акту огляду МСЕК (із зазначенням інформації про наявність інвалідності) на ім'я останнього, з метою подальшого використання для безперешкодного перетину Державного кордону України, а також використання вказаних документів для уникнення призову на військову службу за мобілізацією під час воєнного стану, за грошову винагороду в сумі 7000 доларів США.
З метою реалізації спільного протиправного задуму, ОСОБА_10 , використовуючи мессенджер «Telegram», передав вказану інформацію ОСОБА_6 , який виконуючи відведену йому роль, доповів про вказану домовленість керівнику організованої групи ОСОБА_5 .
Після цього, у невстановлений досудовим розслідуванням день, час та місці, але не пізніше квітня 2024 року, у невстановлений спосіб ОСОБА_5 надав вказівку невстановленому учаснику організованої групи щодо підробки офіційних документів, порядок складення та видачі яких передбачено Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 577 від 30.07.2012 (який був чинним, на момент підробки), згідно якого затверджено форми первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях, а саме довідки та виписки з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №293814 на ім'я ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , видані 25.03.2024 КУ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » за підписом Голови ІНФОРМАЦІЯ_19 , на виконання якої був виготовлений відповідний документ, із зазначенням наступної інформації:
- дата огляду: 25.03.2024;
- огляд інваліда: первинний;
- група інвалідності: друга з 25.03.2024;
- причина інвалідності: загальне захворювання;
- інвалідність встановлена на строк до: 25.03.2025;
- дата чергового переогляду: 19.03.2025;
- діагноз МСЕК: ревматоїдний артрит, сколіоз;
- висновок про умови та характер праці: праця не пов'язана з фізичними навантаженнями;
- рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності: перебування на обліку у сімейного лікаря;
- підстава: акт огляду МСЕК № 1071.
Тобто, довідка та виписка з акту огляду МСЕК є офіційними документами, які видаються та посвідчуються установою і які надають права або звільняють від обов'язків, форма, зміст, порядок виготовлення та видачі яких передбачені вищезазначеним нормативно-правовим актом.
Надалі, на виконання єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, невстановлений учасник організованої групи 04.05.2024 подав підроблену довідку з акту огляду МСЕК разом з електронною заявою про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_14 через ІНФОРМАЦІЯ_28 , тобто умисно використав завідомо підроблений офіційний документ.
В подальшому, підроблену довідку з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №293814 на ім'я ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , видану ІНФОРМАЦІЯ_19 невстановлений учасник організованої групи передав ОСОБА_6 з метою її подальшого збуту.
Після отримання вищевказаного підробленого офіційного документу, на виконання єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, ОСОБА_6 передав його ОСОБА_9 , яка, виконуючи відведену їй роль, 29.04.2024 надіслала його ОСОБА_10 , який, в свою чергу, передав його ОСОБА_14 у невстановлені досудовим розслідуванням день, час та місці, особисто.
Таким чином, учасники організованої групи здійснили повну підробку офіційних документів, з метою використання їх підроблювачем, замовником або іншою особою для незаконного перетину державного кордону України та перешкоджанню законній діяльності Збройних Сил України, достовірно знаючи, що КУ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » ці документи не виготовлялися, не обліковувалися та не видавалися.
Внаслідок вказаних дій, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_41 ОСОБА_14 було призначено та нараховано пенсію за інвалідністю, видано пенсійне посвідчення, використовуючи яке у останнього з'явилося незаконне право на безперешкодний перетин Державного кордону України, відповідно учасниками організованої групи, на виконання спільного злочинного плану, забезпечено усунення наявних перешкоди з метою здійснення незаконного переправлення осіб через державний кордон України.
Внаслідок вказаних дій, 15.11.2024 на підставі підроблених офіційних документів, ІНФОРМАЦІЯ_42 розглянуто заяву ОСОБА_14 (вх. № 20601 від 13.11.2024) та за відсутності законних на те підстав, надано відстрочку від мобілізації на підставі п. 2 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку з наявністю ІІ групи інвалідності.
Таким чином, умисні та узгоджені дії учасників організованої групи, спрямовані на сприяння ухиленню громадянами України від виконання визначеного Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" обов'язку, спричинили зниження обороноздатності України в умовах воєнного стану і збройної агресії російської федерації проти України, загрози її національній безпеці, та свідчать про цілеспрямоване перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період.
За аналогічних обставин учасниками організованої групи було виготовлено підроблені документи на ім'я ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_43 з метою отримання їх родичами чоловічої статі права на безперешкодний перетин державного кордону України та звільнення з військової служби за мобілізацією в особливий період.
Крім того, не пізніше березня 2024 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), у невстановленому місці, ОСОБА_10 , діючи в складі організованої групи спільно з іншими її учасниками відповідно до попередньо розробленого єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, виконував свою функцію, відповідно до якої домовився з ОСОБА_14 щодо підроблення офіційних документів, а саме довідки і виписки до акту огляду МСЕК (із зазначенням інформації про наявність інвалідності) на ім'я останнього, з метою подальшого використання для безперешкодного перетину Державного кордону України, а також використання вказаних документів для уникнення призову на військову службу за мобілізацією під час воєнного стану, за грошову винагороду в сумі 7000 доларів США.
З метою реалізації спільного протиправного задуму, ОСОБА_10 , використовуючи мессенджер «Telegram», передав вказану інформацію ОСОБА_6 , який виконуючи відведену йому роль, доповів про вказану домовленість керівнику організованої групи ОСОБА_5 .
Після цього, у невстановлений досудовим розслідуванням день, час та місці, але не пізніше квітня 2024 року, у невстановлений спосіб ОСОБА_5 надав вказівку невстановленому учаснику організованої групи щодо підробки офіційних документів, порядок складення та видачі яких передбачено Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 577 від 30.07.2012 (який був чинним, на момент підробки), згідно якого затверджено форми первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях, а саме довідки та виписки з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №293814 на ім'я ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , видані 25.03.2024 КУ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » за підписом Голови ІНФОРМАЦІЯ_19 , на виконання якої був виготовлений відповідний документ, із зазначенням наступної інформації:
- дата огляду: 25.03.2024;
- огляд інваліда: первинний;
- група інвалідності: друга з 25.03.2024;
- причина інвалідності: загальне захворювання;
- інвалідність встановлена на строк до: 25.03.2025;
- дата чергового переогляду: 19.03.2025;
- діагноз МСЕК: ревматоїдний артрит, сколіоз;
- висновок про умови та характер праці: праця не пов'язана з фізичними навантаженнями;
- рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності: перебування на обліку у сімейного лікаря;
- підстава: акт огляду ІНФОРМАЦІЯ_19 .
Тобто, довідка та виписка з акту огляду МСЕК є офіційними документами, які видаються та посвідчуються установою і які надають права або звільняють від обов'язків, форма, зміст, порядок виготовлення та видачі яких передбачені вищезазначеним нормативно-правовим актом.
В подальшому, підроблену довідку з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №293814 на ім'я ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , видану ІНФОРМАЦІЯ_19 невстановлений учасник організованої групи передав ОСОБА_6 з метою її подальшого збуту.
Після отримання вищевказаного підробленого офіційного документу, на виконання єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, ОСОБА_6 передав його ОСОБА_9 , яка, виконуючи відведену їй роль, 29.04.2024 надіслала його ОСОБА_10 , який, в свою чергу, передав його ОСОБА_14 у невстановлені досудовим розслідуванням день, час та місці, особисто.
Таким чином, учасники організованої групи здійснили повну підробку офіційних документів, з метою використання їх підроблювачем, замовником або іншою особою для незаконного перетину державного кордону України та перешкоджанню законній діяльності Збройних Сил України, достовірно знаючи, що КУ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » ці документи не виготовлялися, не обліковувалися та не видавалися
Надалі, на виконання єдиного плану вчинення кримінальних правопорушень, відомого всім учасникам організованої групи, невстановлений учасник організованої групи 04.05.2024 подав підроблену довідку з акту огляду МСЕК разом з електронною заявою про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_14 через ІНФОРМАЦІЯ_28 , тобто умисно використав завідомо підроблений офіційний документ.
За аналогічних та подібних обставин учасниками організованої групи було виготовлено підроблені документи на ім'я ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_30 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_31 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_32 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_33 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_38 , ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_39 , ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , використано завідомо підроблені документи на ім'я ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_31 , з метою отримання ними/їх близькими родичами незаконного права на безперешкодний перетин державного кордону України.
Під час досудового розслідування встановлено, що учасниками організованої групи до територіальних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_16 скеровувалися підроблені довідки/виписки з акту МСЕК, з метою отримання «клієнтами» пенсій, у зв'язку з наявністю інвалідності.
З метою забезпечення кримінального провадження та встановлення обставин, що відповідно до ст. 91 КПК України підлягають доказуванню, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей та документів, що знаходяться у володінні названих вище юридичних осіб та/або їх структурних підрозділів.
Клопотання слідчим обґрунтовано тим, що наявність в розпорядженні органу досудового розслідування вказаних у клопотанні документів, надасть можливість призначити технічні експертизи документів та в подальшому притягнути до кримінальної відповідальності як осіб, що організували виготовлення вказаних документів, так і осіб, що скористалися такими «послугами».
У судове засідання слідчий не з'явився, подав клопотання, у якому просив проводити судове засідання за його відсутності. Представники осіб, у володінні яких знаходяться документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, про дату час, та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Слідчий суддя вважає за можливе відповідно до частини четвертої статті 163 КПК України розглянути клопотання за відсутності осіб, у володінні яких знаходяться такі документи, оскільки вони повідомлені про дату, час та місце слухання клопотання належним чином, в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суду не повідомили, а їх неприбуття в судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до частин першої статті 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Частиною третьою статті 132 КПК України визначено, що застосування заходів кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що є підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, потреби досудового слідства виправдовують такий ступень втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні та може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Описана у клопотанні фабула у сукупності з матеріалами кримінального провадження, доданими до клопотання, на даному етапі провадження дає слідчому судді можливість дійти висновку про наявність ознак злочину, передбаченого частиною четвертою статті 190, частиною четвертою статті 197-1, частиною четвертою статті 358, частиною першою статі 366 КК України, за обставин, внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини п'ятої статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Згідно із частиною шостою статті 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Як вбачається з клопотання, відомості, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, не підпадають під категорію речей і документів, до яких заборонено доступ (стаття 161 КПК України), однак містять охоронювану законом таємницю (стаття 162 КПК України).
Враховуючи, що стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, перебувають у володінні зазначених у клопотанні юридичних осіб та/або їх структурних підрозділів,що вказані документи самі по собі, а також в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; що вказана інформація може бути використана як доказ в кримінальному провадженні, зважаючи на те, що для проведення судових експертиз, необхідні оригінали документів, з огляду на те, що обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо довести іншим шляхом, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обгрунтованим.
Керуючись вимогами ст. 7, 110, 131,132, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,
клопотання слідчого - задовольнити.
Надати слідчим, що входять до складу групи слідчих у кримінальному провадженні № 12024100020001325 від 08.03.2024 та/або за їх письмовим дорученням начальнику відділу активних заходів ГОРВ ОКПП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » майору ОСОБА_26 , заступнику начальника відділу активних заходів ГОРВ ОКПП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_27 , старшому офіцеру відділу активних заходів ГОРВ ОКПП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_28 , старшому офіцеру (старшому оперуповноваженому) відділу активних заходів ГОРВ ОКПП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_29 , начальнику оперуповноваженому Дарницького УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_30 , старшому офіцеру (старшому оперуповноваженому) відділення боротьби з нелегальною міграцією відділу боротьби з транскордонною злочинністю головного оперативно - розшукового відділу 6 прикордонного Волинського загону ОСОБА_31 , начальнику прикордонного оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Вінниця) Головного оперативно-розшукового відділу НОМЕР_21 прикордонного загону ОСОБА_32 , начальнику відділу організації оперативно - розшукової діяльності Головного оперативно - розшукового відділу НОМЕР_22 прикордонного загону ОСОБА_33 , старшому офіцеру (старшому оперуповноваженому) відділення боротьби з нелегальною міграцією відділу боротьби з транскордонною злочинністю головного оперативно-розшукового відділу 26 прикордонного загону ОСОБА_34 , оперуповноваженому УКР ГУНП в Харківській області ОСОБА_35 , заступнику начальника відділу активних заходів Головного оперативно-розшукового відділу 9 прикордонного загону ОСОБА_36 , офіцеру (оперуповноваженому) відділення боротьби з нелегальною міграцією відділу боротьби з транскордонною злочинністю головного оперативно-розшукового відділу ІНФОРМАЦІЯ_44 ОСОБА_37 , оперуповноваженому УБН ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_38 , заступнику начальника відділу боротьби з транскордонною злочинністю Головного оперативно-розшукового відділу 31 прикордонного загону ОСОБА_39 , оперуповноваженому Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_40 , оперуповноваженому Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_41 , старшому оперуповноваженому Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_42 , начальнику сектору ВКП Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_43 , начальнику відділу активних заходів Головного оперативно-розшукового відділу НОМЕР_23 прикордонного загону майор ОСОБА_44 дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, що знаходяться у володінні наступних територіальних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_16 та/або їх структурних підрозділів, а саме оригіналів документів, що містяться у пенсійних справах та/або медичної документації з супровідними документами до неї (з можливістю їх вилучення), що надходили до відповідних територіальних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_16 :
1. ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУНОМЕР_1 ):
- ОСОБА_45 ІНФОРМАЦІЯ_45 , НОМЕР_24
- ОСОБА_46 ІНФОРМАЦІЯ_46 , НОМЕР_25
- ОСОБА_47 ІНФОРМАЦІЯ_47 , НОМЕР_26
- ОСОБА_48 ІНФОРМАЦІЯ_48 , НОМЕР_27
- ОСОБА_49 , ІНФОРМАЦІЯ_49 , НОМЕР_28
- ОСОБА_50 , ІНФОРМАЦІЯ_50 , НОМЕР_29
- ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_51 , НОМЕР_30
- ОСОБА_52 , ІНФОРМАЦІЯ_52 , НОМЕР_31
- ОСОБА_53 , ІНФОРМАЦІЯ_53 , НОМЕР_32
- ОСОБА_54 , ІНФОРМАЦІЯ_54 , НОМЕР_33
- ОСОБА_55 , ІНФОРМАЦІЯ_55 , НОМЕР_34
- ОСОБА_56 , ІНФОРМАЦІЯ_56 , НОМЕР_35
- ОСОБА_57 , 15.07.1993, НОМЕР_36
2. ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ):
- ОСОБА_58 ІНФОРМАЦІЯ_57 , НОМЕР_37
- ОСОБА_59 ІНФОРМАЦІЯ_58 , НОМЕР_38
- ОСОБА_60 ІНФОРМАЦІЯ_59 , НОМЕР_39
- ОСОБА_61 ІНФОРМАЦІЯ_60 , НОМЕР_40
- ОСОБА_62 , ІНФОРМАЦІЯ_61 , НОМЕР_41
- ОСОБА_63 , ІНФОРМАЦІЯ_62 , НОМЕР_42
3. ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ):
- ОСОБА_64 05.05.1989, НОМЕР_43
4. ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ):
- ОСОБА_65 ІНФОРМАЦІЯ_63 , НОМЕР_44
- ОСОБА_66 , ІНФОРМАЦІЯ_64 , НОМЕР_45
5. ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ):
- ОСОБА_67 12.03.1989, НОМЕР_46
6. ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ):
- ОСОБА_68 , 10.04.1990, НОМЕР_47
- ОСОБА_69 , ІНФОРМАЦІЯ_65 , НОМЕР_48
7. ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ):
- ОСОБА_70 , ІНФОРМАЦІЯ_66 , НОМЕР_49
- ОСОБА_71 , ІНФОРМАЦІЯ_67 , НОМЕР_50
- ОСОБА_72 , ІНФОРМАЦІЯ_68 , НОМЕР_51
- ОСОБА_73 , ІНФОРМАЦІЯ_69 , НОМЕР_52
- ОСОБА_74 , ІНФОРМАЦІЯ_70 , НОМЕР_53
- ОСОБА_75 , ІНФОРМАЦІЯ_71 , НОМЕР_54
- ОСОБА_76 , ІНФОРМАЦІЯ_72 , НОМЕР_55
- ОСОБА_77 ІНФОРМАЦІЯ_73 , НОМЕР_56
- ОСОБА_78 ІНФОРМАЦІЯ_74 , НОМЕР_57
- ОСОБА_79 ІНФОРМАЦІЯ_75 , НОМЕР_58
- ОСОБА_80 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , НОМЕР_59
- ОСОБА_81 , ІНФОРМАЦІЯ_76 , НОМЕР_60
- ОСОБА_82 , ІНФОРМАЦІЯ_77 , НОМЕР_61
- ОСОБА_83 , ІНФОРМАЦІЯ_78 , НОМЕР_62
- КРИВОБОК - ОСОБА_84 , ІНФОРМАЦІЯ_79 , НОМЕР_63
- ОСОБА_85 , ІНФОРМАЦІЯ_80 , НОМЕР_64
- ОСОБА_86 , ІНФОРМАЦІЯ_81 , НОМЕР_65
- ОСОБА_87 , ІНФОРМАЦІЯ_82 , НОМЕР_66
- ОСОБА_88 , 04.07.1995, НОМЕР_67
8. ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ):
- ОСОБА_89 ІНФОРМАЦІЯ_83 , НОМЕР_68
- ОСОБА_90 , ІНФОРМАЦІЯ_84 , НОМЕР_69
- ОСОБА_91 , ІНФОРМАЦІЯ_85 , 3100622150
- ОСОБА_92 , ІНФОРМАЦІЯ_86 , НОМЕР_70
- ОСОБА_93 , ІНФОРМАЦІЯ_87 , НОМЕР_71
- ОСОБА_94 , ІНФОРМАЦІЯ_88 , НОМЕР_72
9. ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ):
- ОСОБА_95 , ІНФОРМАЦІЯ_89 , НОМЕР_73
- ОСОБА_96 , ІНФОРМАЦІЯ_90 , НОМЕР_74
- ОСОБА_97 ІНФОРМАЦІЯ_91 , НОМЕР_75
- ОСОБА_98 , ІНФОРМАЦІЯ_92 ІПН НОМЕР_76
10. ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ):
- ОСОБА_99 , ІНФОРМАЦІЯ_93 , НОМЕР_77
- ОСОБА_100 , ІНФОРМАЦІЯ_94 , НОМЕР_78
- ОСОБА_101 , ІНФОРМАЦІЯ_95 , НОМЕР_79
- ОСОБА_102 , ІНФОРМАЦІЯ_96 , НОМЕР_80
- ОСОБА_103 , 12.07.1939, НОМЕР_81
- особи, документи щодо якої надійшли за ТТН № 6501500943980 (а саме- ОСОБА_104 , ІНФОРМАЦІЯ_97 , НОМЕР_82 ).
11. ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ):
- ОСОБА_105 , 01.02.1989, НОМЕР_83
- ОСОБА_106 , ІНФОРМАЦІЯ_98 , НОМЕР_84
12. ІНФОРМАЦІЯ_8 (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ):
- ОСОБА_107 , ІНФОРМАЦІЯ_99 , НОМЕР_85
- ОСОБА_108 , ІНФОРМАЦІЯ_97 , НОМЕР_82
- ОСОБА_109 , ІНФОРМАЦІЯ_100 , НОМЕР_86
- ОСОБА_110 , 18.06.1959, НОМЕР_87
- ОСОБА_111 , ІНФОРМАЦІЯ_101 , НОМЕР_88
- ОСОБА_112 , ІНФОРМАЦІЯ_102 , НОМЕР_89
13. ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ):
- ОСОБА_113 , 31.05.1977, НОМЕР_90
- ОСОБА_114 , ІНФОРМАЦІЯ_103 , НОМЕР_91
- ОСОБА_115 , ІНФОРМАЦІЯ_104 , НОМЕР_92
- ОСОБА_116 , ІНФОРМАЦІЯ_105 , НОМЕР_93
- ОСОБА_117 , ІНФОРМАЦІЯ_106 , НОМЕР_94
14. ІНФОРМАЦІЯ_10 (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ):
- ОСОБА_118 , ІНФОРМАЦІЯ_107 , НОМЕР_95
- ОСОБА_119 , 16.03.1995, НОМЕР_96
- особи, документи щодо якої надійшли за ТТН № 6501500943930
- особи, документи щодо якої надійшли за ТТН № 6501500944065
15. ІНФОРМАЦІЯ_11 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ):
- ОСОБА_120 , ІНФОРМАЦІЯ_108 , НОМЕР_97
- ОСОБА_121 , ІНФОРМАЦІЯ_109 , НОМЕР_98
- ОСОБА_122 , ІНФОРМАЦІЯ_110 , ІПН НОМЕР_99
16. ІНФОРМАЦІЯ_11 (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ):
- ОСОБА_123 , ІНФОРМАЦІЯ_111 , НОМЕР_100
- ОСОБА_124 , ІНФОРМАЦІЯ_112 , НОМЕР_101
- ОСОБА_125 , ІНФОРМАЦІЯ_113 , НОМЕР_102
- ОСОБА_126 , ІНФОРМАЦІЯ_114 , НОМЕР_103
- ОСОБА_127 , ІНФОРМАЦІЯ_115 , ІПН НОМЕР_104
17. ІНФОРМАЦІЯ_12 (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ):
- ОСОБА_128 , ІНФОРМАЦІЯ_116 , НОМЕР_105
- ОСОБА_129 , ІНФОРМАЦІЯ_117 , НОМЕР_106
18. ІНФОРМАЦІЯ_13 (код ЄДРПОУ НОМЕР_17 ):
- ОСОБА_130 , ІНФОРМАЦІЯ_118 , НОМЕР_107
19. ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_18 ):
- ОСОБА_131 (надійшло за ТТН №6501500943999)
- ОСОБА_132 (надійшло за ТТН №6501500944022)
- ОСОБА_133 (надійшло за ТТН №6501500944057)
20. ІНФОРМАЦІЯ_14 (код ЄДРПОУ НОМЕР_19 ):
- ОСОБА_134 , ІНФОРМАЦІЯ_119 , НОМЕР_108
- ОСОБА_135 , ІНФОРМАЦІЯ_120 , ІПН НОМЕР_109
- ОСОБА_136 , 13.10.1972, НОМЕР_110
- ОСОБА_137 , ІНФОРМАЦІЯ_121 , ІПН НОМЕР_111
21. ІНФОРМАЦІЯ_15 (код ЄДРПОУ НОМЕР_20 ):
- ОСОБА_138 , 17.07.1996, 3526212231.
Строк дії ухвали - два місяці з дня її постановлення.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення і оскарженню не підлягає.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали. Має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно із положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Суддя ОСОБА_1