Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 серпня 2025 р. Справа № 520/3145/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ "ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА" до Державної митної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ "ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА", з адміністративним позовом до Державної митної служби України, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Державної митної служби України "Про надання консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи" від 03.01.2025 року №17/17-03/3/3.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуване рішення Державної митної служби України "Про надання консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи" від 03.01.2025 року №17/17-03/13/3 є протиправним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі без виклику сторін в судове засідання та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копію ухвали про відкриття провадження було надіслано відповідачу до його Електронного кабінету в системі "Електронний суд" та ним отримано, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа.
Проте, представником відповідача відзиву на позов у встановлений судом строк до канцелярії суду не надходило, причин поважності його неподання відповідачем не повідомлено.
Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Як свідчать матеріали справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ "ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА" зареєстровано в якості юридичної особи 10.06.2004, основним видом економічної діяльності (45.31) є оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів.
04.12.2024 позивач звернувся до Державної митної служби України із зверненням на отримання консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи, в якій просив надати письмову консультацію з питань практичного застосування окремих норм законом України з питань митної справи, а саме: яку саме назву повну чи скорочену зобов'язане використовувати підприємство при оформленні митної декларації та зазначати в сертифікаті про походження товару (а.с. 47 - 48).
В зверненні зазначено, що оскільки назва підприємства дуже довга, ТОВ "ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ "ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА" часто викори стовує своє скорочене найменування, яка внесено до Статуту підприємства та до Єдиного державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у поєднанні з єдиним унікальним кодом підприємства - 33010822.
За результатами розгляду звернення позивача, Державною митною службою України прийнято рішення від 03.01.2025 №17/17-03/13/3, в якому зазначено:
1) при оформленні митної декларації указується найменування підприємства, зазначене в ЄДРПОУ, а саме ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТОРГОВО - ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ «ОМЕГА - АВТОПОСТАВКА» (допускається наведення скороченої інформації про організаційно - правову форму господарювання (ТОВ);
2) у сертифікаті про походження товару назва одержувача/імпортера мас співпадати з відомостями про вантажоодержувача, зазначеними у митній декларації (а.с. 50 - 52).
Не погоджуючись з таким рішенням Державної митної служби України, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо права на оскарження консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 21 МК України, за зверненнями підприємств та громадян, що переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або провадять діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу покладено на митні органи (заінтересованих осіб), митні органи безоплатно надають консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи.
Консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи надаються митницями за місцем розташування підприємств (за місцем проживання або тимчасового перебування громадян) або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, усно, письмово (у паперовій або, за бажанням заінтересованої особи, в електронній формі) у строк, що не перевищує 30 календарних днів, наступних за днем отримання відповідного звернення. Консультації в письмовій формі надаються у вигляді рішень митних органів.
Консультація з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи має індивідуальний характер і може використовуватися виключно особою, якій надано таку консультацію.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, періодично проводить узагальнення консультацій з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи, які стосуються значної кількості осіб або значних сум митних платежів, та затверджує своїми наказами узагальнені консультації, які підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.
Не може бути притягнуто до відповідальності особу, яка діяла відповідно до консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи, наданої письмово (у паперовій або електронній формі), а також до узагальненої консультації, зокрема, на підставі того, що у подальшому такі консультації були змінені або скасовані.
Консультація з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи може бути оскаржена до органу вищого рівня в порядку, визначеному главою 4 цього Кодексу, або до суду як правовий акт індивідуальної дії, якщо вона, на думку заінтересованої особи, суперечить нормам відповідного акта законодавства. Визнання судом такої консультації недійсною є підставою для надання нової консультації з урахуванням висновків суду.
Отже, консультація з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи може бути оскаржена до суду як правовий акт індивідуальної дії.
По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави.
Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - підприємців та відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, з Єдиного державного реєстру (частина 1 статті 7 Закону).
Частиною 1 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено, що якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Згідно пункту 2 розділу VI "Зміст виписки та витягу з Єдиного державного реєстру" Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 05 травня 2023 року № 1692/5, Витяг з Єдиного державного реєстру містить відомості про окрему юридичну особу, відокремлений підрозділ юридичної особи, у тому числі утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, фізичну особу - підприємця чи громадське формування, що не має статусу юридичної особи, передбачені статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», що містяться в Єдиному державному реєстрі (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних), станом на певну дату, обрану заявником/користувачем, а також відомості про хронологію реєстраційних дій щодо відповідного суб'єкта, що проводилися в Єдиному державному реєстрі (назва, дата та номер реєстраційної дії, дата прийняття, дата набрання законної сили та номер судового рішення (у разі проведення реєстраційної дії на підставі судового рішення), відомості про суб'єкта державної реєстрації та державного реєстратора (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності)), яким внесено до Єдиного державного реєстру запис про реєстраційну дію, місце проведення реєстраційної дії, тип змін, унесених реєстраційною дією). Невід'ємною частиною витягу з Єдиного державного реєстру щодо юридичної особи, який містить відомості з Єдиного державного реєстру станом на дату формування такого витягу (у разі обрання заявником/користувачем поточної дати та часу отримання відомостей з Єдиного державного реєстру, що відповідає даті формування витягу), є сканована копія установчого документа та структура власності такої юридичної особи у вигляді, в якому вони долучені до реєстраційної справи, актуальні на дату отримання такого витягу, за умови їх наявності в реєстраційній справі в електронній формі.
Згідно положень частин 6, 7 МК України, умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Виходячи з положень вищевказаних законодавчих норм, документи та відомості, що внесені та містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, вважаються достовірними. І саме цими відомостями юридична особа керуються та використовує, в тому числі, при заповненні документів при митному оформленні товарів.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ "ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА" зареєстровано в якості юридичної особи 10.06.2004, основним видом економічної діяльності (45.31) є оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів. Скорочене найменування юридичної особи: ТОВ "ОМЕГА" (а.с. 12 - 39).
В Статуті Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ "ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА" від 24.09.2024, в пункту 1 "Найменування" також міститься повне найменування позивача "Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ "ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА" та скорочене найменування товариства - "ТОВ "ОМЕГА" (а.с. 40 - 43).
В спірному рішенні ДМС України посилається на Порядок заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа, затверджений наказом Міністерства фінансів України 30 травня 2012 року №651, обґрунтовуючи свою позицію, що допускається наведення скороченої інформації про організаційно - правову форму господарювання (ТОВ).
Суд не погоджується з такими твердженнями ДМС України, оскільки в пункті 2 Порядку наведення відомостей про осіб (Додаток до Порядку заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа (абзац шостий правил заповнення графи 2 митної декларації глави 1 розділу II) зазначено, що для юридичних осіб-резидентів указується найменування, зазначене в ЄДРПОУ (допускається наведення скороченої інформації про організаційно-правову форму господарювання).
Оскільки у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань міститься скорочене найменування юридичної особи позивача як: ТОВ "ОМЕГА", при цьому документи та відомості, що внесені та містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, вважаються достовірними, при оформленні митних декларацій позивач має право вказувати скорочене найменування юридичної особи, зазначене в ЄДРПОУ.
За таких підстав, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ "ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА" (вул. Промислова, буд. 1, смт Васищеве, Харківська обл., Харківський р-н, 62495, код ЄДРПОУ 33010822) до Державної митної служби України (вул. Дегтярівська, буд. 11-Г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 43115923) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної митної служби України "Про надання консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи" від 03.01.2025 року №17/17-03/13/3.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ "ОМЕГА-АВТОПОСТАВКА" (код ЄДРПОУ 33010822) судові витрати в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної митної служби України (код ЄДРПОУ 43115923).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.