Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 серпня 2025 р. Справа № 520/9149/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо нерозгляду документів ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути документи ОСОБА_1 (заяву від 28.03.2025р.) про надання відстрочки та надати рішення за наслідком розгляду таких документів.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що ним подано заяву про надання відстрочки від мобілізації, однак відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо ненадання відповіді на зазначену заяву.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду позов залишено без руху. Надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
На виконання ухвали суду позивачем надано до суду клопотання разом з доданими до нього документами, яким усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу засобами поштового зв'язку та ним отримана, що підтверджується повідомленням про вручення.
Представником відповідача надіслано до суду відзив на позов, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки позивач не перебуває на військову обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до чого заяву про надання відстрочки від мобілізації відповідачем не розглянуто.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 є громадянином України, військовозобов'язаним.
28.03.2025 позивач за допомогою засобів поштового зв'язку та електронного зв'язку направив до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання відстрочки від мобілізації, на підставі п. 5 ч. 1. ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а саме: "жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років". Однак, відповідач розгляд вказаної заяви не здійснив.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо ненадання відповіді на заяву про надання відстрочки від мобілізації, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII).
Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені ст. 23 Закону №3543-XII.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону №3543-XII, в редакції чинній на момент звернення до відповідача із заявою, передбачає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Відповідно до довідки від 14.02.2023 №6330-5002813652 ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою. (а.с. 11)
Суд зазначає, що відповідно до п.п. 7, 10-1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів" №1487 від 30.12.2022 військовозобов'язані повинні:
особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів).
Однак матеріали справи не містять доказів звернення позивача щодо взяття на військовий облік за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до облікової картки військовозобов'язаного ОСОБА_1 з ЄДРПВ "Оберіг", наданої відповідачем разом із відзивом, позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ).
Суд враховує, що з 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі Порядок №560), який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.
Відповідно до п.п. 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з п. 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Згідно з вищевказаними нормами, позивач повинен був особисто подати заяву про надання відстрочки від мобілізації до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку, що не було ним зроблено. Доказів звернення із зазначеною заявою до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку матеріали справи не містять.
Крім того, суд вважає за доцільне звернути увагу позивача, що відповідно до пункту 7 Порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України 04.12.2001 №482, визнання дитини віком до 18 років інвалідом та оформлення медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років (форма 080/о) здійснюється лікарсько-консультативною комісією дитячого лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання дитини на підставі особистого огляду та відповідних медичних документів. Висновок підписується головним лікарем, його заступником та лікуючим лікарем, засвідчується печаткою і протягом трьох днів надсилається до органу соціального захисту населення за місцем проживання законного представника дитини.
Копію форми 080/о, виданої відносно дитини позивача матеріали справи не містять.
З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат відповідно до положень статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.