Рішення від 25.08.2025 по справі 500/3172/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3172/25

25 серпня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якій просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо непроведення позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01.05.2025 відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, яка видана Тернопільською обласною державною адміністрацією на підставі Протоколу №4 засідання Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986- 1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації від 28.02.2013, та з урахуванням раніше виплачених сум;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.05.2025 відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, яка видана Тернопільською обласною державною адміністрацією на підставі Протоколу №4 засідання Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації від 28.02.2013, та з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII). Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 у справі №500/2781/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області здійснити з 21.03.2024 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження розміру пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум. На виконання вищезазначеного рішення суду листом від 29.04.2025 відповідач повідомив позивача, що в ході повторного розгляду його пенсійної справи виявлено, що з 01.12.2022 йому проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданою Тернопільською обласною державною адміністрацією (протокол рішення комісії з визначення даних про заробітну плату №4 від 28.02.2013), однак на думку відповідача вказана довідка не підтверджена первинними документами, інформація у вищезазначеній довідці про заробітну плату не відповідає первинним/архівним документам, а саме виявлено розбіжність в кількості днів перебування у зоні відчуження (довідки з військової частини НОМЕР_1 №603/44 від 03.08.1987 та 604/05 від 06.08.1987), також відсутні первинні документи, які підтверджують 8-ми годинний робочий день у зоні відчуження, тому у відповідача немає підстав для її врахування при обчислені пенсії. У зв'язку з цим відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.05.2025 без врахування вищезазначеної довідки, а її розмір значно зменшився. Однак жодних документально підтверджених перевірок правильності видачі даної довідки відповідачем не проводилось ні після її видачі у лютому 2013 року, ні в ході повторного розгляду пенсійної справи позивача у 2025 році. Позивач зазначає, що під час видачі позивачу довідки Комісія з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації (далі - Комісія) взяла до уваги не довідки з військової частини НОМЕР_1 №603/44 від 03.08.1987 та 604/05 від 06.08.1987, а архівну довідку Галузевого архіву Міністерства оборони України від 06.04.2012 №68083, в якій зазначено, що позивач у червні 1987 року 15 днів (7, 8, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 27, 28, 29) та у липні 1987 року 5 днів (1, 8, 12, 13, 18) приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження. Також Комісія під час видачі позивачу довідки взяла до уваги довідку військової частини НОМЕР_1 від 28.07.1987 №485, відповідно до якої під час участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС йому було встановлено 8-ми годинний робочий день.

За вказаних обставин, позивач вважає вказані дії протиправними, що слугувало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 02.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На виконання вимог вказаної ухвали, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області подано до суду відзив. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що На даний час позивачу виплачується пенсія по інвалідності, ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі відшкодування фактичних збитків. При повторному розгляду пенсійної справи виявлено, що з 01.12.2022 проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках виданої Тернопільською обласною державною адміністрацією (протокол засідання Комісії №4 від 28.02.2013), яка не підтверджена первинними документами, а тому немає підстав для її врахування при обчисленні пенсії. Інформація у вищезазначеній довідці про заробітну плату не відповідає первинним/ архівним документам, а саме виявлено розбіжність в кількості днів перебування у зоні відчуження (довідки з військової частини НОМЕР_1 №603/44 від 03.08.1987 та №604/05 від 06.08.1987), також відсутні первинні документи які підтверджують 8-ми годинний робочий день у зоні відчуження. Пенсійну справу з 01.12.2022 було приведено у відповідність до законодавства без врахування довідки про заробітну плату із зони відчуження. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, суд розглядає справу за межами строків, передбачених ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в перший робочий день - 25.08.2025.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з аварією на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до Закону №796-ХІІ.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 у справі №500/2781/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області здійснити з 21.03.2024 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження розміру пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області від 29.04.2025 №1900-0307-8/20318 повідомлено позивачу, що при повторному розгляду пенсійної справи виявлено, що з 01.12.2022 проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках виданої Тернопільською обласною державною адміністрацією (протокол засідання Комісії №4 від 28.02.2013), яка не підтверджена первинними документами, а тому немає підстав для її врахування при обчисленні пенсії. Інформація у вищезазначеній довідці про заробітну плату не відповідає первинним/ архівним документам, а саме виявлено розбіжність в кількості днів перебування у зоні відчуження (довідки з військової частини НОМЕР_1 №603/44 від 03.08.1987 та №604/05 від 06.08.1987), також відсутні первинні документи які підтверджують 8-ми годинний робочий день у зоні відчуження. Пенсійну справу з 01.12.2022 було приведено у відповідність до законодавства без врахування довідки про заробітну плату із зони відчуження. За таких обставин, виконувати рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 у справі №500/2781/24 немає підстав, оскільки розмір пенсії становитиме менше як десять прожиткових мінімумів.

Не погоджуючись такими діями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій, рішення відповідачів на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Закон України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Як передбачено ст.15 Закону № 796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1 ст.54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України (ч.4 ст.54 Закону № 796-ХІІ).

Приписами ст.57 Закону № 796-ХІІ обумовлено, що визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначений Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (далі - Порядок №1210).

Згідно з п.1 Порядку №1210, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до п.3 Порядку №1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;

2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;

3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;

4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

Як видно з матеріалів справи, відповідно до витягу із протоколу №4 засідання Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації від 28.02.2013, ОСОБА_1 видано довідку про його заробітну плату , одержану за виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження під час виконання службових обов'язків у період з 03.06.1987 по 03.08.1987.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Тернопільській області з 01.12.2022 проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках виданої Тернопільською обласною державною адміністрацією (протокол Комісії з №4 від 28.02.2013).

Однак за результатом повторного розгляду пенсійної справи відповідачем виявлено, інформація у вищезазначеній довідці про заробітну плату не відповідає первинним/ архівним документам, а саме виявлено розбіжність в кількості днів перебування у зоні відчуження (довідки з військової частини НОМЕР_1 №603/44 від 03.08.1987 та №604/05 від 06.08.1987), також відсутні первинні документи які підтверджують 8-ми годинний робочий день у зоні відчуження, а тому немає підстав для її врахування при обчисленні пенсії.

Розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій регламентовано Типовим положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2012 № 886 (в подальшому - Положення № 886).

Пунктом 8 Положення № 886 визначено, що регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.

До заяви додаються копії: перереєстрованого посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), та вкладки до посвідчення (з пред'явленням оригіналів); архівної довідки про відсутність документів щодо оплати праці за ліквідованим підприємством, установою, організацією; особового рахунка, розрахунково-платіжної відомості, табуляграми з планом рахунків (розшифрованими кодами) або довідки підприємства про фактично виплачену у 1986-1990 роках заробітну плату в зоні відчуження, у тому числі за її складовими, із зазначенням суми та дати виплати (за наявності); довідки про періоди несення служби (виконання робіт), виданої військовою частиною (підприємством) або Галузевим державним архівом Міноборони, довідки Галузевого державного архіву CБУ, довідки інших архівних установ та архівів територіальних органів центральних органів виконавчої влади, Міністерства оборони Російської Федерації, витягу із журналу обліку виїздів у зону відчуження, в яких зазначаються дні виїзду на об'єкти (в населені пункти) зони відчуження; документа, що підтверджує факт виконання робіт у зонах небезпеки зони відчуження, на об'єктах, місцевостях (населених пунктах) у 1986-1990 роках, визначених рішеннями Урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (за наявності); колективного договору або положення про оплату праці, що були чинними на підприємстві, в установі чи організації у відповідний період, інших документів про умови та режим роботи підприємства та заявника (із зазначенням змін, підсумованого обліку робочого часу та облікового періоду - місяць, квартал тощо), наказів по підприємству, інших документів заявника; табеля обліку робочого часу заявника в зоні відчуження або шляхового листа (за наявності), що засвідчені печаткою (у разі наявності) підприємства, у складі якого виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якому зазначено час, фактично відпрацьований у зоні відчуження заявником.

Відповідно до п. 9 Положення № 886, за результатами опрацювання поданих заявником документів регіональна комісія у місячний строк з дати реєстрації заяви приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату. За бажанням заявника його може бути запрошено на засідання регіональної комісії. Рішення регіональної комісії оформляється протоколом, який підписується її головою та присутніми на засіданні членами.

Згідно з п. 10 Положення № 886, довідка про заробітну плату видається протягом п'яти робочих днів після підписання протоколу засідання регіональної комісії органом, яким вона утворена, завіряється печаткою цього органу і є підставою для розгляду органами Пенсійного фонду України питання проведення перерахунку пенсії.

У разі відсутності підстав для видачі довідки про заробітну плату копія рішення регіональної комісії у тижневий строк надсилається заявникові із зазначенням причин відмови (п.11 Положення № 886).

Отже, Положення № 886, чітко регламентовано процедуру розгляду заяв про видачу відповідних довідок, визначено вичерпний перелік документів, які необхідно надати заявникам для отримання такої довідки, на підставі яких комісія уповноважена приймати рішення про видачу довідки про заробітну плату або про відмову у її видачі. При цьому, видача комісією довідки є підставою для розгляду органами Пенсійного фонду України питання проведення перерахунку пенсії.

У спірних правовідносинах довідка про заробітну плату позивача, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, видана Тернопільською обласною державною адміністрацією на підстав протокол засідання Комісії №4 від 28.02.2013, не втратила чинність і не є відкликаною.

Із урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що у відповідача відсутні підстави для відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, оскільки саме на Комісію, у даному випадку, покладено повноваження з визначення наявності підстав для видачі довідок про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, та позивачу відповідна довідка видана.

Водночас відповідачем не надано належних доказів в підтвердження недостовірності та неправдивості даних, що міститься у вказаній довідці.

Під час видачі позивачу довідки Комісія взяла до уваги архівну довідку Галузевого архіву Міністерства оборони України від 06.04.2012 №68083, в якій зазначено, що позивач у червні 1987 року 15 днів (7, 8, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 27, 28, 29) та у липні 1987 року 5 днів (1, 8, 12, 13, 18) приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження.

З приводу розбіжність в кількості днів перебування у зоні відчуження, слід відзначити, що в довідках військової частини НОМЕР_1 №603/44 від 03.08.1987 та №604/05 від 06.08.1987, на які посилається відповідач, вказано про участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження у червні 1987 року 16 днів та у липні 1987 року 6 днів, тобто на 2 дні більше, ніж у довідці про заробітну плату позивача, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданій Тернопільською обласною державною адміністрацією (протокол засідання Комісії №4 від 28.02.2013).

Також Комісія під час видачі позивачу довідки взяла до уваги довідку військової частини НОМЕР_1 від 28.07.1987 №485, відповідно до якої під час участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС йому було встановлено 8-ми годинний робочий день, а тому доводи відповідача з даного приводу також є безпідставними.

За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо неперерахунку позивачу пенсії на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданій Тернопільською обласною державною адміністрацією на підставі протоколу №4 засідання Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації від 28.02.2013, та необхідність відновлення порушених прав та інтересів позивача шляхом зобов'язання відповідача з 01.05.2025, як заявлено в позовних вимогах, здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням вказаної довідки та проведених виплат.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій.

Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ч.1 ст.5 Закону України від "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відповідно до ч.1 ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо неперерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданій Тернопільською обласною державною адміністрацією на підставі протоколу №4 засідання Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації від 28.02.2013.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2025 на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданій Тернопільською обласною державною адміністрацією на підставі протоколу №4 засідання Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках у Тернопільській області при Тернопільській обласній державній адміністрації від 28.02.2013, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 25 серпня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - ОСОБА_1 (місце проживання: с.Городниця, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47854, РНОКПП: НОМЕР_2 );

відповідач: - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м.Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001, код ЄДРПОУ: 14035769).

Головуючий суддя Мандзій О.П.