Ухвала від 26.08.2025 по справі 480/6932/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про виправлення помилки у виконавчому листі

26 серпня 2025 року Справа № 480/6932/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву представника позивача про виправлення помилки у виконавчому листі у справі за позовом Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16.02.2023 за позовом Служби автомобільних доріг у Сумській області до Північного офісу Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області про визнання протиправним та скасування висновку у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Поставновою Другого апеляційного адміністративного суду від 20.03.2024 апеляційну скаргу Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області задоволено. Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.02.2023 по справі № 480/6932/22 скасовано. Прийнято постанову, якою задоволено позов Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області. Визнано протиправним та скасувано висновок Державної аудиторської служби України про результати моніторингу процедури закупівлі від 07.10.2022 UA-2021-10-29-001597-с. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної аудиторської служби України (код ЄДРПОУ 40165856) на користь Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області (код ЄДРПОУ 24014538) витрати на оплату судового збору в розмірі 6 687 (шість тисяч шістсот вісімдесят сім) гривень 00 (нуль) копійок.

08.07.2025 Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про стягнення з Державної аудиторської служби України (код ЄДРПОУ 40165856) на користь Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області (код ЄДРПОУ 24014538) витрати на оплату судового збору в розмірі 6 687 (шість тисяч шістсот вісімдесят сім) гривень 00 (нуль) копійок.

У подальшому, представник Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області подав заяву, в якій просив виправити помилки у виконавчому листі про стягнення судового збору зазначивши строк пред'явлення виконавчого документа до виконання до 20.03.2027.

Заяву мотивував тим, що у виданому листі у цій справі зазначено строк пред'явлення виконавчого документа до виконання до 21.06.2024 (тобто протягом трьох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили). Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України “Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Таким чином, при видачі виконавчого документу Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області (Службу автомобільних доріг у Сумській області) прирівняно до державного органу.

Разом з тим, відповідно до п. 3.1. положення про Службу автомобільних доріг у Сумській області, що затверджена наказом Державного агентства автомобільних доріг України № 254 від 29.07.2019 Служба є державною неприбутковою організацією - юридичною особою публічного права, утвореною у встановленому законом порядку.

Аналогічні норми містяться і в положенні Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області (пункт 3.1. положення про Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області).

Таким чином, Служба автомобільних доріг у Сумській області не є державним органом в розумінні Закону України “Про виконавче провадження» та не має управлінських функцій і не наділена ними на відміну від органів державної влади.

З огляду на викладене, вважає, що судом при видачі виконавчого листа було допущено помилку у строках пред'явлення виконавчого документу до виконання.

У відповідності до ч.3 ст.374 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.

Так, вказана заява представника позивача призначена до розгляду в судовому засіданні на 26.08.2025.

Представники учасників справи та заявника в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином заяв про розгляд заяви без їх участі чи про відкладення розгляду заяви до суду не надсилали.

Таким чином, відповідно до вимог ч.13 ст.10 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.

Суд, перевіривши матеріали справи та заяву представника Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.372 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Згідно ч.1 ст.373 Кодексу адміністративного судочинства України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Відповідно до пунктів 3,5,6,7 ч.1 ст.4 Закону України “Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII у виконавчому документі зазначається, крім іншого, повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи (п.3); резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень (п.5); дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню) (п.6); строк пред'явлення рішення до виконання (п.7).

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України “Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Як вбачається з виконавчого листа про стягнення з Державної аудиторської служби України на користь Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області витрат на оплату судового збору в розмірі 6 687 (шість тисяч шістсот вісімдесят сім) гривень 00 (нуль) копійок., виданого 08.07.2025 Сумським окружним адміністративним судом у цій справі, у графі "Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання" вказано "до 21.06.2024".

Заявник вважає, що судом помилково вказано строк пред'явлення в 3 місяці, оскільки Служба автомобільних доріг у Сумській області не є державним органом в розумінні Закону України “Про виконавче провадження» та не має управлінських функцій і не наділена ними на відміну від органів державної влади. Тому вважає, що у цій графі має бути вказано строк до 20.03.2027.

Розглянувши заяву представника заявника, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до п. 1.1 Положення про Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області - державна неприбуткова організація, яка заснована на державній власності і належить до сфери управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2023 №29 "Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади" перейменовано з Державного агентства автомобільних доріг України на Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України, та яке відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 №456 "Про Положення про Державне агентство автомобільних доріг України" є правонаступником Державної служби автомобільних доріг України.

Пунктом 3.1 Положення визначено, що служба є державною неприбутковою організацією юридичною особою публічного права, утвореною в установленому законодавством порядку.

Відповідно до п.3.5 Положення служба відновлення є одержувачем бюджетних коштів, яка уповноважена Агентством відновлення як розпорядником коштів, на здійснення заходів, що є метою діяльності Служби відновлення та передбачені бюджетними програмами.

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області є державною організацією.

Таким чином, суд погоджується, що Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області не є державним органом, а є державною неприбутковою організацією юридичною особою публічного права, а тому, з огляду на приписи вказаної вище норми, викладеної у статті 12 Закону України “Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII, строк пред'явлення до примусового виконання виконавчого листа по справі № 480/6932/22 повинен становити три роки.

За таких обставин, враховуючи, що виконавчий лист є документом, що спрямований на виконання рішення суду, а помилка у ньому унеможливлює його виконання, суд дійшов висновку про задоволення заяви представника заявника та необхідність виправлення помилки, допущеної у виконавчому листі про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної аудиторської служби України на користь Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області витрати на оплату судового збору в розмірі 6 687 (шість тисяч шістсот вісімдесят сім) гривень 00 (нуль) копійок., виданого Сумським окружним адміністративним судом 08.07.2025 у справі № 480/6932/22, зазначивши строк пред'явлення виконавчого документа до виконання три роки, тобто до 20.03.2027.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву представника Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області про виправлення помилки у виконавчому листі у справі № 480/6932/22 - задовольнити.

Виправити помилку, допущену у виконавчому листі про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної аудиторської служби України на користь Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Сумській області витрат на оплату судового збору в розмірі 6 687 (шість тисяч шістсот вісімдесят сім) гривень 00 (нуль) копійок., виданого Сумським окружним адміністративним судом 08.07.2025 у справі № 480/6932/22, зазначивши строк пред'явлення виконавчого документа до виконання "20.03.2027".

Ця ухвала є невід'ємною частиною виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом 08.07.2025 у справі №480/6932/22.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Є.Д. Кравченко