Рішення від 25.08.2025 по справі 200/4849/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2025 року Справа№200/4849/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 01 липня 2025 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправним дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягають в неправильному проведені розрахунку пенсії;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок пенсії з 01 січня 2025 року, застосувавши показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії у розмірі 12 525,51 грн (за 2017-2019 роки), з урахуванням коефіцієнтів індексації: 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

11 липня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації проти України, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 14 липня 2025 року № 478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 січня 2025 року № 4524-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

Для обчислення розміру пенсії при її призначенні врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, (за 2016-2018 роки), в розмірі 6 188,89 грн.

Позивач доводив, що має право на індексацію пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2016-2018 роки), на коефіцієнти збільшення: 1,11 з 01 березня 2020 року, 1,11 з 01 березня 2021 року, 1,14 з 01 березня 2022 року, 1,197 з 01 березня 2023 року, 1,0796 з 01 березня 2024 року, 1,115 з 01 березня 2025 року.

Вважаючи протиправними дії пенсійного органу, які полягали у неправильному перерахунку пенсії для цілей індексації, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.

Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.

При призначенні позивачеві пенсії застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки, тобто за 2016-2018 роки, в розмірі 6 188,89 грн.

Відповідач покликався на норми ст. 40, ч. 2 ст. 42, п. п. 4-5, 4-6 розділу XV «Прикінцеві положення» і доводив, що Закон № 1058 передбачає такі показники середньої заробітної плати для обчислення пенсії:

абз. 4 ч. 2 ст. 40 - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

абз. 12 ч. 2 ст. 40 - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

п. п. 4.3 - 4.5 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник.

Вказані показники не є тотожними, а передбачений ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 показник є спеціально визначеним.

Відповідач вказував на те, що положення Закону № 1058 зазнали змін внаслідок прийняття Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі - Закон № 2148), які були спрямовані на вирішення і запобігання проблемі значної різниці (диспропорцій) у розмірах пенсій, призначених у різні роки.

Так, на підставі Закону № 2148 розділ XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 доповнено новим п. 4-3, згідно з яким пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом № 2148 з 01 жовтня 2017 року, перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Таке осучаснення показника середньої заробітної плати зроблено вперше з 2012 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Порядок № 124, Постанова КМУ № 124 відповідно).

Передбачивши в Постанові КМУ № 124 механізм збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, Кабінет Міністрів України діяв в порядку, в межах та у спосіб, передбачений Конституцією і Законом, а передбачене п. 5 Порядку № 124 послідовне підвищення показника середньої заробітної плати (станом на 01 жовтня 2017 року) на відповідні коефіцієнти в кожному наступному році дозволяє досягти мети, передбаченої вищезазначеним законодавчим регулюванням, та принципом рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат, закріпленим ст. 7 Закону № 1058.

Відповідач наголошував, що Постанова КМУ № 124, а також постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова КМУ № 251), від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127), від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118), від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168), від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185), від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова КМУ № 209) є чинними і підлягають обов'язковому застосуванню.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.

У 2019 році індексація здійснювалась шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (3 764,40 грн) на коефіцієнт 1,17, тобто 3 764,40 грн х 1,17 = 4 404,35 грн.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (з 01 травня 2020 року було збільшено на 1,11, тобто 4 404,35 грн х 1,11 = 4 888,83 грн; з 01 березня 2021 року було збільшено на 1,11, тобто 4 888,83 грн х 1,11 = 5 426,60 грн; з 01 березня 2022 року було збільшено на 1,14, тобто 5 426,60 грн х 1,14 = 6 186,32 грн; з 01 березня 2023 року було збільшено на 1,197, тобто 6 186,32 грн х 1,197 = 7 405,03 грн; з 01 березня 2024 року було збільшено на 1,0796, тобто 7 405,03 грн х 1,0796 = 7 994,47 грн, з 01 березня 2025 року було збільшено на 1,115, тобто 7 994,47 грн х 1,115 = 8 913,83 грн).

Відповідач доводив, що оскільки пенсія ОСОБА_1 призначена в 2019 році із застосуванням середнього показника заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн, відповідно до Порядку № 124 та Постанов КМУ № 251, № 127 пенсія не підлягала перерахунку з 01 березня 2019 року, з 01 травня 2020 року, з 01 березня 2021 року. Разом з цим позивачеві проведений перерахунок пенсії з 01 липня 2021 року «Встановлення доплати 100 грн (код виплати 5007) з 01 липня 2021 року (масовий)» та встановлено доплату «Доплата 100 грн з 01 липня 2021 року» в розмірі 100,00 грн відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 127.

З 01 березня 2022 року не підлягають індексації пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2021 року, оскільки для їх обчислення застосований показник середньої заробітної плати в Україні, який перевищує 6 186,32 грн (показник середньої заробітної плати при призначенні пенсій у 2019 році становив 6 188,89 грн, у 2020 році - 7 763,17 грн, у 2021 році - 9 118,81 грн).

З 01 березня 2022 року ОСОБА_1 проведений перерахунок пенсії «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку встановлено доплату «Надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року» в сумі 135,00 грн та збережено доплату «Доплата 100 грн з 01 липня 2021 року» в розмірі 100,00 грн, оскільки середній показник заробітної плати (доходу) в Україні заявника при призначенні пенсії за віком (6 188,89 грн) перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні - 6 186,32 грн.

На виконання Постанови КМУ № 168 з 01 березня 2022 року позивачу проведений перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) в Україні (6 186,32 грн), збільшений на коефіцієнт 1,197, склав 7 405,03 грн. Оскільки збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні (7 405,03 грн) більший ніж середній показник заробітної плати (доходу) в Україні заявника, який застосовувався при призначенні пенсії (6 188,89 грн), то йому проведено перерахунок з урахуванням збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні (7 405,03 грн).

На виконання Постанови КМУ № 185 з 01 березня 2024 року позивачу проведено перерахунки «Індексація заробітку» та «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму», за результатами опрацювання перерахунку «Індексація заробітку» підвищено середній показник заробітної плати (доходу) в Україні з 7 405,03 грн до 7 994,47 грн.

На виконання Постанови КМУ № 209 з 01 березня 2025 року позивачеві проведений перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) в Україні підвищено з 7 994,47 грн до 8 913,83 грн.

Крім того, з 01 квітня 2021 року та з 01 квітня 2023 року позивачеві проведений автоматичний перерахунок пенсії з додаванням стажу відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.

З огляду на викладене відповідач доводив, що пенсія позивача обчислена з дотримання вимог законодавства, а підстави для її перерахунку відсутні.

Також відповідач зазначив, що ОСОБА_1 не звертався до органів Пенсійного фонду України з заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії у зв'язку з індексацією, як наслідок, пенсійний орган не приймав будь-якого рішення.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

Постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно Закону № 1058, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № 057350001177.

Як свідчить рішення про призначення пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 24 січня 2019 року 17:26), при призначенні пенсії ОСОБА_1 пенсійний орган виходив з такого:

шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058, Прикінцеві положення п. 2 ч. 1; Закон № 1788 ст. 14 (Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25));

середньомісячний заробіток - 18 304,11000;

дата звернення, вік, ознака роботи - 23 січня 2019 року, […];

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 42 роки 02 місяці 17 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 06 років 03 місяці 17 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 14 років 11 місяців 00 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 21 рік 00 місяців 00 днів;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 25 років 03 місяці 04 дні;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,42167;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((506/100*12)*1) - 0,42167;

23 січня 2019 року - 30 червня 2019 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (18 304,11*0,42167) - 7 718,29 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 7 років) - 104,79 грн;

загальний розмір пенсії - 7 823,08 грн;

доплата до пенсії по Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345) - 6 820,21 грн;

сума пенсії по Закону № 345 (80% від 18 304,11 грн) - 14 643,29 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 грудня 2018 року;

розмір пенсії з надбавками - 14 643,29 грн;

[…].

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 21 рік 02 місяці 17 днів, 254 місяці;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 18 років 05 місяців 01 день, 221 місяць;

дата вводу заробітку - 23 січня 2019 року;

середній заробіток за 2 попередні роки (а 2017, 2018 роки) - 5 377,90 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 30 листопада 2018 року;

максимальна дата оптимізації - 30 листопада 2018 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 718,33424;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 867,10254;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 221;

кількість місяців, виключених оптимізацією - 25;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 196;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 3,25038;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 196,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 3,40358;

середньомісячний заробіток для обчислення - 18 304,11000.

Згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 16 березня 2019 року 10:04) пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 21 064,38000;

дата перерахунку, вік та ознака роботи - 16 березня 2019 року, […];

вид перерахунку - уточнення показника середньої ЗП по НГ (річна) (масовий);

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 42 роки 02 місяці 17 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 06 років 03 місяці 17 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 14 років 11 місяців 00 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 21 рік 00 місяців 00 днів;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 25 років 03 місяці 04 дні;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,42167;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((506/100*12)*1) - 0,42167;

23 січня 2019 року - 30 червня 2019 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (21 064,38*0,42167) - 8 882,22 грн;

загальний розмір пенсії - 8 882,22 грн;

доплата до пенсії по Закону № 345 - 7 969,28 грн;

сума пенсії по Закону № 345 (80% від 21 064,38 грн) - 16 851,50 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 грудня 2018 року;

розмір пенсії з надбавками - 16 851,50 грн;

максимальний розмір пенсії - 14 970,00 грн;

[…].

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 21 рік 02 місяці 17 днів, 254 місяці;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 18 років 05 місяців 01 день, 221 місяць;

дата вводу заробітку - 23 січня 2019 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2018 роки) - 6 188,86 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 30 листопада 2018 року;

максимальна дата оптимізації - 30 листопада 2018 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 718,33424;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 667,10254;

кількість місяців врахованої заробітної плати (до оптимізації) - 221;

кількість місяців, виключених оптимізацією, (в межах 10%) - 25;

кількість місяців, виключених додатково, (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 196;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 3,25038;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 196,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 3,40358;

середньомісячний заробіток для обчислення - 21 064,38000.

Отже, при призначенні ОСОБА_1 пенсії врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2018 роки, який становить 6 188,86 грн.

В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунки призначеної позивачеві пенсії, зокрема згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 від 17 травня 2019 року (дата-час розрахунку: 15 травня 2019 року 09:32) - вид перерахунку - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, перерахунок - з 01 червня 2019 року; згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 25 червня 2019 року 10:59) - вид перерахунку у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий), перерахунок - з 01 липня 2019 року; згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 22 листопада 2019 року 20:14), перерахунок - з 01 грудня 2019 року; згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 13 червня 2020 року 09:18), вид перерахунку - у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий), перерахунок - з 01 липня 2020 року; згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 25 травня 2021 року 19:21), вид перерахунку - МП по стажу, абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 (масовий), перерахунок - з 01 квітня 2021 року.

Під час цих перерахунків враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що врахований при призначенні (попередніх перерахунках) пенсії, тобто за 2016-2018 роки.

Відповідно до рішення про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 23 червня 2021 року 23:23) пенсія ОСОБА_1 перерахована таким чином:

шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 21 008,19000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 липня 2021 року, […];

вид перерахунку - встановлення доплати 100 грн (код виплати 5007) з 01 липня 2021 року (масовий);

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 44 роки 04 місяці 17 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 06 років 03 місяці 17 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 01 місяць 00 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 21 рік 00 місяців 00 днів;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 25 років 03 місяці 04 дні;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,44333;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((532/100*12)*1) - 0,44333;

01 липня 2021 року - 30 листопада 2021 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (21 008,19*0,44333) - 9 313,56 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 9 років) - 134,73 грн;

загальний розмір пенсії - 9 448,29 грн;

доплата до пенсії по Закону № 345 - 7 358,26 грн;

сума пенсії по Закону № 345 (80% від 21 008,19 грн) - 16 806,55 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 липня 2020 року;

доплата 100 грн з 01 липня 2021 року - 100,00 грн;

розмір пенсії з надбавками - 16 906,55 грн;

[…].

В подальшому пенсія позивача перерахована згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 15 листопада 2021 року № 057350001177 (дата-час розрахунку: 12 листопада 2021 року 15:04), вид перерахунку - макетна обробка, перерахунок - з 10 вересня 2021 року.

Під час перерахунку врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що врахований при призначенні (попередніх перерахунках) пенсії ОСОБА_1 , тобто за 2016-2018 роки.

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 22 лютого 2022 року 18:42), пенсія ОСОБА_1 перерахована таким чином:

шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 21 008,19000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2022 року, […];

вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 44 роки 04 місяці 17 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 06 років 03 місяці 17 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 01 місяць 00 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 21 рік 00 місяців 00 днів;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 25 років 03 місяці 04 дні;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,44333;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((532/100*12)*1) - 0,44333;

01 березня 2022 року - довічно

розмір пенсії за віком (ст. 27) (21 008,19*0,44333) - 9 313,56 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 9 років) - 174,06 грн;

загальний розмір пенсії - 9 487,62 грн;

надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року - 135,00 грн;

доплата до пенсії по Закону № 345 - 7 218,93 грн;

сума пенсії по Закону № 345 (80% від 21 008,19 грн) - 16 806,55 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2022 року;

доплата до 100 грн з 01 липня 2021 року - 100,00 грн;

розмір пенсії з надбавками - 16 941,55 грн;

[…].

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 23 роки 04 місяці 17 днів, 280 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 20 років 07 місяців 01 день, 247 місяців;

дата вводу заробітку - 23 січня 2019 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2018 роки) - 6 188,89 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 грудня 2018 року;

максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2018 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 719,94916;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 668,71746;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 222;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 25;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців врахованої заробітної плати (після оптимізації) - 197;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 3,24301;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 197,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 3,39450;

середньомісячний заробіток для обчислення - 21 008,19000.

В подальшому пенсійний орган проводив перерахунок пенсії позивача згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 19 червня 2022 року 10:04), вид перерахунку - у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий), перерахунок з 01 липня 2022 року; згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 11 листопада 2022 року 16:04), вид перерахунку - у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий), перерахунок - з 01 грудня 2022 року; згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 від 31 січня 2023 року (дата-час розрахунку: 31 січня 2023 року 09:25), вид перерахунку - встановлення, зміна групи інвалідності, перерахунок - з 26 січня 2023 року.

Під час цих перерахунків враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що врахований при призначенні (попередніх перерахунках) пенсії, тобто за 2016-2018 роки.

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 27 лютого 2023 року 01:02), пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 25 136,37000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2023 року, […];

вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 44 роки 04 місяці 17 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 06 років 03 місяці 17 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 01 місяць 00 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 21 рік 00 місяців 00 днів;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 25 років 03 місяці 04 дні;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,44333;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((532/100*12)*1) - 0,44333;

01 березня 2023 року - довічно

розмір пенсії за віком (ст. 27) (25 136,37*,044333) - 11 143,71 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 9 років) - 188,37 грн;

загальний розмір пенсії - 11 332,08 грн;

доплата до пенсії по Закону № 345 - 8 777,02 грн;

сума пенсії по Закону № 345 (80% від 25 136,37 грн) - 20 109,10 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2023 року;

обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -1 667,55 грн;

розмір пенсії з надбавками - 18 441,55 грн.

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 23 роки 04 місяці 17 днів, 280 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 20 років 07 місяців 01 день, 247 місяців;

дата вводу заробітку - 23 січня 2019 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2019 роки) - 3 764,40 грн;

коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197) - 1,9671198511;

збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 7 405,03 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 грудня 2018 року;

максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2018 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 719,94916;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 668,71746;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 222;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 25;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 197;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 3,24301;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 197,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 3,39450;

середньомісячний заробіток - 25 136,37000.

В подальшому пенсія позивача перерахована згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 17 березня 2023 року № 057350001177 (дата-час розрахунку: 15 березня 2023 року 15:45), вид перерахунку - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, перерахунок - з 01 березня 2023 року; згідно з рішенням про перерахунок пенсії від 26 травня 2023 року № 057350001177 (дата-час розрахунку: 26 травня 2023 року 08:43), вид перерахунку - індивідуально (масовий) по стажу, абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, перерахунок - з 01 квітня 2023 року.

Під час цих перерахунків враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що врахований при призначенні (попередніх перерахунках) пенсії, тобто за 2016-2018 роки.

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2024 року 00:26), пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058;

середньомісячний заробіток - 27 137,23000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2024 року, […];

вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 47 років 00 місяців 17 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 06 років 03 місяці 17 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 09 місяців 00 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 23 роки 00 місяців 00 днів;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 27 років 06 місяців 18 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,47000;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((564/100*12)*1) - 0,47000;

01 березня 2024 року - довічно

розмір пенсії за віком (ст. 27) (27 137,23*0,47000) - 12 754,50 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 12 років) - 251,16 грн;

загальний розмір пенсії - 13 005,66 грн;

доплата до пенсії по Закону № 345 - 8 704,12 грн;

сума пенсії по Закону № 345 (80% від 27 137,23 грн) - 21 709,78 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;

обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -1 667,55 грн;

обмеження в індексації з 01 березня 2024 року - -100,68 грн;

розмір пенсії з надбавками - 19 941,55 грн.

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 24 роки 00 місяців 17 днів, 288 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 21 рік 03 місяці 01 день, 255 місяців;

дата вводу заробітку - 23 січня 2019 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2018 роки) - 3 764,40 грн;

коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796) - 2,1237025912;

збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 7 994,47 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 грудня 2018 року;

максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2018 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 719,94916;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 668,71746;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 222;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 25;

кількість місяців, виключених оптимізацією (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 197;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 3,24301;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 197,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 3,39450;

середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 27 137,23000.

Згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 28 лютого 2024 року 03:02) проведений перерахунок пенсії позивача, вид перерахунку - у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий), перерахунок з 01 березня 2024 року.

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2025 року 05:44), пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;

умови призначення - Закону № 1058;

середньомісячний заробіток - 30 258,00000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2025 року, […];

вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 47 років 00 місяців 17 днів;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 06 років 03 місяці 17 днів;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 09 місяців 00 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 23 роки 00 місяців 00 днів;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 27 років 06 місяців 18 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,47000;

коефіцієнт стажу з урахування кратності ((564/100*12)*1) - 0,47000;

01 березня 2025 року - довічно

розмір пенсії за віком (ст. 27) (30 258,00*0,47000) - 14 221,26;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 12 років) - 283,32 грн;

загальний розмір пенсії - 14 504,58 грн;

доплата до пенсії по Закону № 345 - 9 701,82 грн;

сума пенсії по Закону № 345 (80% від 30 258,00 грн) - 24 206,40 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2025 року;

обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -1 667,55 грн;

обмеження в індексації з 01 березня 2024 року - -100,68 грн;

обмеження індексації з 01 березня 2025 року - -996,62 грн;

розмір пенсії з надбавками - 21 441,55 грн.

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 24 роки 00 місяців 17 днів, 288 місяців;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 року - 21 рік 03 місяці 01 день, 255 місяців;

дата вводу заробітку - 23 січня 2019 року;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016-2018 роки) - 3 764,40 грн;

коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796*1,115) - 2,367928;

збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 8 913,83 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 31 грудня 2018 року;

максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2018 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 719,94916;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 668,71746;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 222;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 25;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 0;

кількість місяців заробітної плати (після оптимізації) - 197;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 3,24301;

страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 197,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 3,39450;

середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 30 258,00000.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування сторони не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282).

За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058).

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. […];

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

[…]

20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова КМУ № 124).

П. 1 Постанови КМУ № 124 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Як було вказано вище, ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

П. 2 Постанови КМУ № 124 установлено, що

у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Згідно з п. 1 Порядку № 124 цим Порядком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до п. 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, з-поміж іншого, відповідно до Закону № 1058.

П. 3 Порядку № 124 установлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:

по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);

[…].

Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за формулою, наведеною в п. 4 Порядку № 124.

Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:

ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де

Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.

Абз. 2 п. 5 Порядку № 124 визначено, що кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 3 п. 5 Порядку № 124 пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 цього Порядку, абз. абз. 1, 2 цього пункту, з урахуванням абз. абз. 1, 3 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058, п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058 на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

01 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова КМУ № 251).

П. 2 Постанови КМУ № 251 було установлено, що:

1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;

2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.

22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127).

П. 1 Постанови КМУ № 127 установлено, що у 2021 році:

перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118).

П. 1 Постанови КМУ № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року:

перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;

у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

При цьому п. 4 Постанови КМУ № 118 установлена з 01 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови КМУ № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

П. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710) установлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова КМУ № 168).

П. 1 Постанови КМУ № 168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

При цьому п. 6 Постанови КМУ № 168 установлена з 01 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124 щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови КМУ № 127 та п. 4 Постанови КМУ № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

П. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460) установлено, що у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова КМУ № 185).

П. 1 Постанови КМУ № 185 установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

При цьому пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185 визначено, що до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 01 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови КМУ № 127, п. 4 Постанови КМУ № 118 та п. 6 Постанови КМУ № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

П. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі - Закон № 4059) установлено, що у 2025 році застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України: ч. 2 та баз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058; […].

25 лютого 2025 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 209 «Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова КМУ № 209).

П. 1 Постанови КМУ № 209 установлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 209 установлено, що з 01 березня 2025 року з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1,0575;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023.

Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 4 Постанови КМУ № 118, п. 6 Постанови КМУ № 168 і пп. 6 п. 2 Постанови КМУ № 185, в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом № 1058. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

16 квітня 2025 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову у справі № 200/5836/24, в якій навів такі висновки щодо застосування ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 під час індексації пенсій та визначення показника середньої заробітної плати для її проведення:

«[…]

63. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282).

64. Відповідно до ст. 1 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

65. Згідно приписів ст. 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

66. Обов'язковий характер індексації визначається ст. 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

67. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону № 2017).

68. Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі ст. 4 Закону № 1282, є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

69. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 9 Закону № 1282).

70. У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України № 2040-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (далі - Закон № 2040), яким ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 було викладено в новій редакції.

71. Так, ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 в редакції Закону № 2040 визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.

72. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом № 1058.

73. Преамбулою названого Закону закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.

74. Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини.

75. З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінетом Міністрів України 20 лютого 2019 року видано постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

76. Згідно з п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

77. П. 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%

К = ------------------------ + 1%,

100%

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

78. Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом № 1058, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

79. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова КМУ № 118) з 01 березня 2022 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

80. П. 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону № 1282. У свою чергу п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

81. З метою реалізації п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 (далі - Постанова КМУ № 168), п. 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

82. Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до Постанов КМУ № 118, № 168, проводиться згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.

83. Таким чином, положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).

84. Відповідно до ст. 7 Закону № 1058 загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

85. Так, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб'єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов'язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. Водночас, цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу. Крім того, зазначений принцип загальнообов'язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розмір внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов'язки. Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.

86. Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії. Отже, вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати. Отже, принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати спрямований на створення прозорої, справедливої та економічно обґрунтованої пенсійної системи. Він забезпечує зв'язок між внесками, зробленими до Пенсійного фонду, і рівнем соціального забезпечення у пенсійному віці.

87. Таким чином, законодавче визначення умов і порядку загальнообов'язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.

88. Отже, абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

89. В іншому випадку, відповідно до ч. 3 ст. 7 КАС у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

90. Повноваження суду не застосовувати нормативно-правовий акт у разі висновку про його суперечність Конституцій України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту кореспондує з принципом верховенства права.

91. При цьому, дотримання принципу верховенства права можливе лише за умови застосування судами під час розгляду та вирішення справ законодавчого акта, який відповідає критерію «якості закону».

92. Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

93. У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

94. Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168.

95. Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058.

96. З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 положень п. 5 Порядку № 124, є протиправним.

97. З врахуванням вищевикладеного, абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

98. За таких обставин, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований.

99. Тому, застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатує, що Управління, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.

[…]».

Аналогічні висновки наведені Верховним Судом, серед іншого, в постановах від 18 червня 2025 року у справах № 160/16943/24, № 440/11242/24, № 460/6413/24, від 16 червня 2025 року у справі № 520/24275/24, від 18 червня 2025 року у справі № 460/6413/24, від 18 червня 2025 року у справі № 440/11242/24, від 18 червня 2025 року у справі № 160/16943/24, від 20 червня 2025 року у справі № 120/8620/24, від 20 червня 2025 року у справі № 120/10693/24, від 25 червня 2025 року у справі № 500/2882/24, від 26 червня 2025 року у/ справі № 420/26712/24, від 30 червня 2025 року у справі № 340/3679/24, від 01 липня 2025 року у справі № 300/7408/24, від 01 липня 2025 року у справі № 520/25486/24, від 15 липня 2025 року у справі № 260/3981/24, від 23 липня 2025 року у справі № 240/12266/24, від 28 липня 2025 року у справі № 420/18490/24 та інших.

Суд встановив, що впродовж 2021-2025 років ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії ОСОБА_1 підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та відповідних Постанов КМУ у такий спосіб:

- згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 23 червня 2021 року 23:23) - перерахунок «встановлення доплати 100 грн (код виплати 5007) з 01 липня 2021 року (масовий)», в результаті якого позивачеві встановлена «доплата 100 грн з 01 липня 2021 року» - 100,00 грн;

- згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 22 лютого 2022 року 18:42) - перерахунок «індексація заробітку (масовий)», в результаті якого позивачеві встановлена «надбавка 135 грн на індексації 01 березня 2022 року» - 135,00 грн та збережена «доплата до 100 грн з 01 липня 2021 року» - 100,00 грн;

- згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 27 лютого 2023 року 01:02) - перерахунок «індексація заробітку (масовий)», в результаті якого середній показник заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 01 жовтня 2017 року (3 764,40 грн) був збільшений на коефіцієнти (1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197) і склав 7 405,03 грн; а також застосовано «обмеження в індексації з 01 березня 2023 року» - -1 667,55 грн;

- згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2024 року 00:26) - перерахунок «індексація заробітку (масовий)», в результаті якого середній показник заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 01 жовтня 2017 року (3 764,40 грн) був збільшений на коефіцієнти (1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796) і склав 7 994,47 грн; а також застосовано «обмеження в індексації з 01 березня 2024 року - -100,68 грн», із збереженням «обмеження в індексації з 01 березня 2023 року» - -1 667,55 грн;

- згідно з рішенням про перерахунок пенсії № 057350001177 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2025 року 05:44) - перерахунок «індексація заробітку (масовий)», в результаті якого середній показник заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 01 жовтня 2017 року (3 764,40 грн) був збільшений на коефіцієнти (1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115) і склав 8 913,83 грн; а також застосовано «обмеження в індексації з 01 березня 2025 року» - -996,62 грн, із збереженням «обмеження в індексації з 01 березня 2023 року» - -1 667,55 грн та «обмеження в індексації з 01 березня 2024 року» - -100,68 грн.

Тобто в порушення вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 під час проведення індексації призначеної позивачеві пенсії пенсійний орган не застосовував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення його пенсії при її призначенні, тобто показник за 2016-2018 роки, який становив 6 188,86 грн.

З огляду на встановлені фактичні правові обставини та правове регулювання спірних правовідносин з урахуванням висновків Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, викладених в постанові від 16 квітня 2025 року у справі № 200/5836/24, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у непроведенні індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 6 188,86 грн, на коефіцієнти збільшення 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та з 01 березня 2025 року - на коефіцієнт збільшення 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1, 11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796).

Разом з цим не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області, «які полягають в неправильному проведенні розрахунку пенсії», з огляду на те, що використане позивачем формулювання є занадто узагальненим, не дає уявлення про те, які саме дії пенсійного органу, (в чому саме вони полягають), визнаються протиправними.

Належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача на індексацію пенсії є покладання на ГУ ПФУ в Донецькій області обов'язку здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 6 188,86 грн, на коефіцієнти збільшення 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та з 01 березня 2025 року - на коефіцієнт збільшення 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1, 11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796) та у звязку з цим провести перерахунок і виплату пенсії.

Застосований судом спосіб захисту відповідає тому способу захисту, що застосований Верховним Судом у подібних правовідносинах (постанови від 28 липня 2025 року у справі № 420/18490/24, від 23 липня 2025 року у справі № 240/12266/24, від 15 липня 2025 року у справі № 260/3981/24).

Позовні вимоги в частині покладання на ГУ ПФУ в Донецькій області обов'язку провести перерахунок пенсії з 01 січня 2025 року, застосувавши показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії у розмірі 12 525,51 грн (за 2017-2019 роки), з урахуванням коефіцієнтів індексації: 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, не підлягають задоволенню, оскільки спосіб захисту, про застосування якого просить позивач, не відповідає фактичним обставинам справи та правовому регулюванню спірних правовідносин.

Такий висновок суду ґрунтується на тому, що показником середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1 є показник за 2016-2018 роки, (тобто за календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, що мало місце в 2019 році); цей показник становить 6 188,86 грн. Правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки у випадку позивача відсутні.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 209 коефіцієнт збільшення 1,115 застосовується для цілей індексації пенсій з 01 березня 2025 року, що виключає можливість застосування цього коефіцієнта з 01 січня 2025 року.

Суд відхиляє заперечення відповідача як такі, що не ґрунтуються на актуальних висновках Верховного Суду щодо застосування норм ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та Постанов КМУ № 251, № 127, № 118, № 168, № 185, № 209.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Щодо строку звернення до суду.

Позивач звернувся до суду з цим позовом 01 липня 2025 року, тобто його вимоги про перерахунок пенсії з 01 січня 2025 року заявлені з дотриманням шестимісячного строку звернення до суду, визначеного абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС.

Порушення права позивача на індексацію пенсії з дотриманням вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 носить триваючий характер, і це право може бути захищено судом в межах шестимісячного строку звернення до суду, тобто з 01 січня 2025 року.

Суд звертає увагу відповідача на відсутності визначених КАС підстав для залишення без розгляду позову ОСОБА_1 в частині позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнти збільшення 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Такий висновок суду ґрунтується на тому, що за чинного правового регулювання індексація пенсії передбачає послідовне збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнти збільшення, тобто коефіцієнти збільшення 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, які застосовуються з 01 березня 2020 року, з 01 березня 2021 року, з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року відповідно, підлягають врахуванню і при подальшій індексації пенсії позивача.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн (квитанція від 01 липня 2025 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає яка полягає у непроведенні індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 6 188,86 грн, на коефіцієнти збільшення 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та з 01 березня 2025 року - на коефіцієнт збільшення 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1, 11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796).

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 6 188,86 грн, на коефіцієнти збільшення 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та з 01 березня 2025 року - на коефіцієнт збільшення 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1, 11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796) та у зв'язку з цим провести перерахунок і виплату пенсії.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

8. Повне судове рішення складено 25 серпня 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко