Справа № 674/555/25
Провадження № 2/674/473/25
іменем України
18 серпня 2025 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Сосни О.М., за участю секретаря судового засідання Філіпової У.О., позивачки ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: виконавчий комітет Смотрицької селищної ради в особі відділу «Центр надання адміністративних послуг» про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх дітей та на реєстрацію місця проживання малолітніх дітей разом з матір'ю без згоди батька,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх дітей та на реєстрацію місця проживання малолітніх дітей разом з матір'ю без згоди батька мотивуючи тим, що 12.08.2024 рішенням Дунаєвецького районного суду Хмельницької області шлюб між нею та відповідачем розірвано. Під час перебування у шлюбі у них народилось двоє дітей: донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які після розірвання шлюбу проживають з позивачкою.
Після розірвання шлюбу позивачка з дітьми повернулася на постійне місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , даний будинок належить батькові позивачки - ОСОБА_5 . Відповідач не надає письмової згоди на зняття з реєстрації малолітніх дітей, зареєстрований в АДРЕСА_2 , також з цією адресою зареєстровані діти. Позивачка звернулася до відділу «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Смотрицької селищної ради з питанням зняття з реєстрації місця проживання малолітніх дітей, на що отримала письмову відповідь, що відповідно до порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 р. №265, керуючись пунктом 51 подання заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дітей віком до 14 років або особи, визначеної судом обмежено дієздатною або недієздатною, здійснюється одним із батьків або інших законних представників такої особи за згодою іншого з батьків чи законних представників, тому зняття з реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей не можливе. Змінити реєстрацію дітей позивачка не має можливості, через те, що місце проживання дітей реєструється разом з одним з батьків із письмовою згодою другого з батьків та оскільки відповідач дозвіл на зміну адреси реєстрації не надає, а в інший спосіб провести реєстрацію місця проживання дітей не є можливим, звертається із даним позовом до суду.
Ухвалою від 17.04.2025 відкрито провадження по справі, призначено підготовче судове засідання за загальними правилами позовного провадження. 13.05.2025 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивачка ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, повідомлявся про час та місце розгляду справи. Представник відповідача адвокат Серкін К.Ю. надіслав до суду заяву, в якій просить справу розглядати у його та відповідача відсутності, проти задоволення позову не заперечують.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: виконавчого комітету Смотрицької селищної ради в особі відділу «Центр надання адміністративних послуг»в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву, в якій просить проводити розгляд справи у його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12.08.2024 рішенням Дунаєвецького районного суду Хмельницької області шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірвано.
ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_3 , її батьками записані: батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_1 , що підтверджується копією Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_4 , її батьками записані: батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_1 , що підтверджується копією Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 .
Згідно з витягом з реєстру територіальної громади №2025/002970721 від 03.03.2025 ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з довідкою Смотрицької селищної ради №105 від 07.04.2025 ОСОБА_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , вибула 03.03.2025 в с. Тернова. Склад її сім'ї був наступний: ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 (донька), ОСОБА_4 (донька).
Згідно з довідкою Новодунаєвецької селищної ради №5-40 від 07.03.2025 ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 з дітьми, які проживають з нею без реєстрації.
Як вбачається з довідки Новодунаєвецької селищної ради №5-39 від 07.03.2025 до складу сім'ї зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_1 входить ОСОБА_5 - власник, ОСОБА_7 - дружина, ОСОБА_8 - син, ОСОБА_9 - син, ОСОБА_1 - дочка.
Власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_5 , що підтверджується Договором купівлі-продажу житлового будинку від 25.07.2017 зареєстрованого в реєстрі за №716 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №92802635 від 25.07.2017.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 навчаються в Тиннянській гімназії Новодунаєвецької селищної ради Хмельницької області, що підтверджується довідкою Тинянської гімназії Новодунаєвецької селищної ради, Хмельницької області №9 від 27.02.2025.
Згідно з довідками сімейного лікаря КНП «Смотрицького центру первинної медико- санітарної допомоги» Смотрицької селищної ради від 26.02.2025, ОСОБА_4 , 2014 р.н. та ОСОБА_3 , 2017 р.н. знаходяться на обліку в КНП «Смотрицький центр ПМСД» з 25.09.2019 по даний час.
ОСОБА_1 звернулася до відділу «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Смотрицької селищної ради з питанням зняття з реєстрації місця проживання малолітніх дітей, на що отримала письмову відповідь №02.02.-19/331 від 24.02.2025 про те, що відповідно до порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022р. №265, керуючись пунктом 51 подання заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дітей віком до 14 років або особи, визначеної судом обмежено дієздатною або недієздатною, здійснюється одним із батьків або інших законних представників такої особи за згодою іншого з батьків чи законних представників, тому зняття з реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей не можливе.
Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно зі ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно ч.4 ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.
Місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків (ч.1 ст.160 СК України).
Згідно з ч.1 ст.161 СК України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення.
Звертаючись до суду із позовом, позивачка просила надати дозвіл на зняття з реєстрації місця проживання її малолітніх дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та на реєстрацію їх місця проживання разом з матір'ю без згоди батька.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 разом з малолітніми дітьми ОСОБА_3 , ОСОБА_4 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Новодунаєвецької селищної ради №5-40 від 07.03.2025.
При цьому, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою Смотрицької селищної ради №105 від 07.04.2025.
У статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.
Згідно з ч.2 ст.13 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», вільний вибір місця проживання обмежується щодо осіб, які не досягли 14-річного віку.
Відповідно до ч.3 ст.5 Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні", задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) дитини віком до 10 років є задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) її батьків або інших законних представників чи одного з них, з яким проживає дитина, за згодою іншого з батьків або законних представників.
Пунктом 16 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» від 07.02.2022 №265 (далі - Постанова №265) передбачено, що місце проживання дитини віком до 14 років може бути задекларовано за адресою місця проживання одного з батьків або інших законних представників, зокрема одночасно із зняттям з попереднього задекларованого/зареєстрованого місця проживання, за декларацією, поданою одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників дитини.
Згода іншого з батьків або законних представників дитини підтверджується електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. У разі ненадання одним із батьків згоди відповідно до вимог цього пункту реєстрація місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, здійснюється відповідно до пункту 33 цього Порядку (п.17 Постанови №265).
Відповідно до п.33 Постанови №265 подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи віком до 14 років здійснюється одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). Згода батьків або інших законних представників може бути надана у присутності особи, яка приймає заяву про реєстрацію місця проживання, або засвідчена нотаріально в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п.35 Постанови №265 для реєстрації місця проживання (перебування) особа або її законний представник (представник), уповноважена особа житла або уповноважена особа спеціалізованої соціальної установи, закладу для бездомних осіб, іншого надавача соціальних послуг з проживанням подає в тому числі, документи, що підтверджують: право на проживання (перебування) в житлі, зокрема свідоцтво про право власності, ордер, договір оренди (найму, піднайму), договір найму житла у гуртожитку (для студентів), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші підтверджуючі документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється за згодою власника (співвласників) житла, наймача та членів його сім'ї, уповноваженої особи житла (зазначені документи та згода не вимагаються під час реєстрації місця проживання (перебування) малолітніх та неповнолітніх дітей за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або законних представників (представників), або одного з них.
Таким чином, обов'язковою умовою реєстрації місця проживання особи віком до 14 років, є наявність волевиявлення обох батьків (законних представників) на проведення такої реєстрації.
Єдине виключення з цього правила, законодавство передбачає у разі, коли місце проживання дитини визначено рішенням суду. Отже, рішення суду про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини без згоди батька є самостійною підставою для реєстрації дитини.
У ст.3 Конвенції «Про права дитини» зазначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про охорону дитинства» забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров'я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити.
Верховний Суд у постанові від 30.11.2022 у справі № 464/5348/21 зазначив, що дитина є найбільш вразливою стороною в ході будь-яких сімейних конфліктів. Судовий розгляд сімейних спорів, у яких зачіпаються інтереси дитини, є особливо складним, оскільки в його процесі вирішуються не просто спірні питання між батьками та іншими особами, а визначається доля дитини, а тому результат судового розгляду повинен бути спрямований на захист найкращих інтересів дитини.
Рішенням у справі «М. С. проти України» (заява № 2091/13) ЄСПЛ, установивши порушення статті 8 Конвенції, консолідував ті підходи і принципи, що вже публікувались у попередніх його рішеннях, які зводяться до визначення насамперед найкращих інтересів дитини, а не батьків, що потребує детального вивчення ситуації, урахування різноманітних чинників, які можуть вплинути на інтереси дитини, дотримання справедливої процедури у вирішенні спірного питання для всіх сторін.
Тобто, забезпечення інтересів дитини повинні мати першочергове значення при врегулюванні спірних правовідносин щодо дитини. Надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх дітей та на реєстрацію їх місця проживання разом з матір'ю здатне надати можливість здійснювати права дітей належним чином.
З огляду на викладене, оскільки шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірваний, вони зареєстровані за різними адресами, їх малолітні діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зареєстровані разом з батьком ОСОБА_2 у АДРЕСА_2 , однак постійно проживають разом з матір'ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , у поданій заяві представник відповідача не заперечує проти задоволення позову, тому суд виходячи із пріоритету якнайкращих інтересів дитини, оцінка яких включає в себе знаходження балансу між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню та слід надати дозвіл на реєстрацію малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом з матір'ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання дітей.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 89, 263-265, 354 ЦПК України, -
Позов задовольнити.
Надати дозвіл на реєстрацію малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Дунаївці Дунаєвецького району Хмельницької області, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Стара Гута Дунаєвецького району Хмельницької області, разом з матір'ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 , без письмової згоди батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивачка: ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ),
Відповідач: ОСОБА_2 (місце проживання - АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ),
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Виконавчий комітет Смотрицької селищної ради в особі відділу «Центр надання адміністративних послуг» (місцезнаходження - Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, смт. Смотрич, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 8, код ЄДРПОУ 04406584).
Повне судове рішення складено 26 серпня 2025 року.
Суддя О.М.Сосна