25.08.2025 Справа №607/17393/25 Провадження №1-кс/607/4884/2025
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотаннястаршого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу тримання під вартою:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянці України, уродженці с. Олексіївка, Куйбишевського району, Запорізької області, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 111 - 1 КК України,
Старший слідчий в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , за погодженням із прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в рамках кримінального провадження № 22025210000000054 від 21.08.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, із клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без визначення розміру застави.
Клопотання обґрунтовано тим, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111 - 1 КК України, існують підстави для тримання її під вартою, наявні ризики, передбачені пунктами 1, 2, 3 частини першої статті 177 КПК України, а також на даний час вона переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території. З огляду на наведене, просив клопотання задовольнити.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримала з викладених у ньому підстав та просила задовольнити.
У судовому засіданні захисник підозрюваної ОСОБА_4 щодо задоволення клопотання заперечив.
Вказане клопотання у відповідності до частини шостої статті 193 КПК України розглядається за відсутності підозрюваної ОСОБА_6 .
Заслухавши пояснення прокурора, захисника, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Слідчим суддею встановлено, що з 03.03.2022, з початку окупації російською федерацією Запорізької області, у громадянки України ОСОБА_6 , як мешканки тимчасово окупованої території Запорізької області виник злочинний умисел, спрямований на колабораційну діяльність. При цьому ОСОБА_6 було відомо, що згідно з Конституцією, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
24.02.2022 військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій та Луганській областях і здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України, в тому числі сіл Смирнове, Олексіївка та Зелений Гай Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області.
З метою протидії збройній агресії російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб введено воєнний стан, який продовжено у визначеному законом порядку та діє станом на 07.08.2025.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відтак, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» територія сіл Смирнове, Олексіївка та Зелений Гай Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, внесені до вказаного переліку територіальних громад, які перебувають в тимчасовій окупації з 03.03.2022.
Після окупації зазначених територій Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності місцевих громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування, правоохоронців, активістів, волонтерів та їх членів сім'ї і близьких родичів.
Разом з тим, 12.03.2022, представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, було цілеспрямовано створено окупаційну адміністрацію російської федерації - «Военно-гражданская администрация Запорожской области», яку очолив колаборант ОСОБА_7 з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.
При цьому, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації, це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.
15.07.2022 Центральною виборчою комісією України прийнято Постанову № 82 від «Про неприпустимість організації підготовки та проведення на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендумів», відповідно до якої проведення будь-яких виборів та референдумів в умовах воєнного стану прямо заборонено ч. 1 ст. 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Аналогічні заборони встановлено також Виборчим кодексом України та Законом України «Про всеукраїнський референдум».
Згідно із ч. 1 ст. 20 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.
В той же час, 23.07.2022 указом так званого «голови військово-цивільної адміністрації Запорізької області» ОСОБА_7 створено незаконний орган влади «виборчу комісію Запорізької області». З метою організації вказаного незаконного референдуму, так званою «виборчою комісією Запорізької області», яка діє у складі окупаційної адміністрації російської федерації, на тимчасово окупованій території Запорізької області утворено «територіальні та дільничні виборчі комісії», зокрема, було створено дільничну виборчу комісію №390, яка розташовувалась у будівлі за адресою: Запорізька область, Пологівський район, с. Смирнове, вул. Смирнова, буд.7.
При цьому ОСОБА_6 , будучи громадянкою України, у вересні 2022 року, перебуваючи за місцем свого проживання, на тимчасово окупованій території с. Олексіївка, Смирновської сільської територіальної громади, Пологівського району Запорізької області, діючи з політичних, ідеологічних та корисливих мотивів, публічно підтримала необхідність проведення незаконного референдуму та розпочала вживати заходи, направлені на організацію та проведення у селах Смирнове, Олексіївка та Зелений Гай, Смирновської сільської територіальної громади, Пологівського району незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації.
Так, ОСОБА_6 діючи умисно, в порушення Конституції України, Закону України «Про всеукраїнський референдум», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», погодилась на пропозицію невстановлених осіб та стала членом вищезазначеної так званої дільничної виборчої комісії № 390 та взяла участь в організації виборчого процесу, здійсненні побудинкового обходу жителів на території села Смирнове Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, з метою залучення мешканців населеного пункту до голосування у незаконному референдумі, агітації мешканців вищевказаного населеного пункту з метою їх голосування за приєднання Запорізької області до складу російської федерації в ході проведення незаконного референдуму.
З метою організації проведення вищезазначеного незаконного референдуму та залучення більшої кількості місцевих жителів до голосування, у вересні 2022 року, ОСОБА_6 здійснювала агітацію місцевих мешканців села Смирнове Смирновської сільської територіальної громади, Пологівського району, Запорізької області. Так, остання разом з іншими членами виборчої комісії ходила по вулицях села Смирнове та закликала жителів прийняти участь у референдумі за приєднання Запорізької області до складу російської федерації.
В подальшому, 23.09.2022 на тимчасово окупованій території Запорізької області, з метою подальшої зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, фактично розпочалося проведення незаконного референдуму про вихід Запорізької області із складу України та її входження до складу російської федерації. При цьому, ОСОБА_6 , реалізовуючи свій злочинний умисел, у період з 23 по 27.09.2022, будучи членом дільничної виборчої комісії № 390, забезпечувала її функціонування в дні проведення референдуму, організовувала видачу бюлетенів для голосування, подальшого підрахунку голосів та оформлення відповідної документації, особисто здійснювала побудинковий обхід мешканців сіл Олексіївка та ОСОБА_8 сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, закликала, спонукала місцевих жителів підтримати приєднання тимчасово окупованої території Запорізької області до складу російської федерації під час голосування, залучала їх до голосування, переносила скриньку із заповненими бюлетенями, і тим самим забезпечувала проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території.
У подальшому, у тому числі за результатами дій ОСОБА_6 , 27.09.2022 так звана «ЦВК Запорізької області» за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів задекларовано 462 109 громадян, що становить 93.11% від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні та виявили бажання за входження Запорізької області у склад рф.
Отже, ОСОБА_6 у вересні 2022 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території сіл Смирнове, Олексіївка та Зелений Гай Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, діючи умисно, всупереч передбаченого Законом України «Про всеукраїнський референдум» порядку, а також для забезпечення підтримки окупаційної влади держави-агресора, реалізуючи рішення представників окупаційної адміністрації Запорізької області, добровільно прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Запорізької області, з метою незаконної зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_6 , підозрюється у колабораційній діяльності, а саме у добровільній участі в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
07.08.2025 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України.
21.08.2025 підозрювану ОСОБА_6 оголошено у розшук, здійснення якого доручено співробітникам ВКІБ Управління СБУ в Тернопільській області.
Відповідно до частини першої статті 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Згідно із частиною шостою статті 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
На думку слідчого судді, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111 - 1 КК України, що підтверджується доказами, а саме: показання свідків, а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , про те, що ОСОБА_6 у вересні 2022 року добровільно прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території сіл Смирнове, Олексіївка та Зелений Гай Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області;протоколи слідчих дій, а саме: пред'явлення особи до впізнання за фотознімками, відповідно до яких свідки ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , впізнали ОСОБА_6 як особу, котра у вересні 2022 року добровільно прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території сіл Смирнове, Олексіївка та Зелений Гай Смирновської сільської територіальної громади Пологівського району Запорізької області;огляду від 19.08.2025 копії документу «Расстановка личного состава ВУМВД России в Запорожской области, ГУВД по Запорожской области и заинтересованных силовых структур (УФС ВНГ России и Военной полиции ВС России) задействованного на охрану общественного порядка в период проведения Референдума на территории Запорожской области», відповідно до якого дільнична виборча комісія №390, членом якої була ОСОБА_6 , знаходилась за адресою: Запорізька область, с. Смирнове, вул. Смирнова, буд.7; огляду від 05.08.2025 мережі Інтернет, а саме наявних публікацій у «Telegram»-каналі так званого «главы военно-гражданской администрации Запорожской области» під назвою «Балицкий Евгений», про призначення та проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Запорізької області; огляду від 03.08.2025 мережі Інтернет, а саме відомостей про співпрацю ОСОБА_6 з адміністрацією на тимчасово окупованій території Запорізької області.
Ризик переховування від органу досудового розслідування та суду підозрюваною ОСОБА_6 є те, що вона знаходиться на тимчасово окупованій території Запорізької області. Призначення навіть мінімального покарання, за умови доведеності її вини у вчиненні інкримінованого діяння, може стати підставою та мотивом для її переховування від органів досудового розслідування та суду.
Зважаючи на те, що ОСОБА_6 добровільно приймала участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Запорізької області, у останньої можуть зберігатися об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Зазначене свідчить про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, який виражається в тому, що підозрювана ОСОБА_6 , перебуваючи на волі має можливість знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Окрім того, зважаючи на той факт, що підозрювана ОСОБА_6 на даний час переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території Запорізької області, у її діях наявний ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України - а саме можливість незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні.
Враховуючи тяжкість злочину, вчинення якого інкримінується ОСОБА_6 , який є тяжким злочином, та за яке передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та конфіскацією майна або без такої, а також наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини першої статті 177 КПК України, а також те, що підозрювана на даний час переховується від органу досудового розслідування та перебуває на тимчасово окупованій території, слідчий суддя вважає доведеною та обґрунтованою необхідність обрання до підозрюваної запобіжного заходу тримання під вартою.
Відповідно до частини четвертої статті 197 КПК України у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного на підставі частини шостої статті 193 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.
Також слідчий суддя при постановленні ухвали враховує положення абзацу 7 частини четвертої статті 183 КПК України, де зазначено, що при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави не визначається.
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_6 підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 131-132, 177, 193, 196, 281, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартоюзадовольнити.
Обрати стосовно підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Ухвала слідчого судді щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід розглядається слідчим суддею після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_5 .
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1