Справа № 204/8818/25
Провадження № 1-кс/204/2454/25
Іменем України
25 серпня 2025 року слідчий суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області майора поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 42023040000000562 від 01.11.2023 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, -
встановив:
До суду надійшло клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області майора поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 42023040000000562 від 01.11.2023 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Групою слідчих СВ ВП № 3 Дніпровського районного управління поліції №1 ГУНП в Дніпропетровській області та Слідчим управлінням ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023040000000562 від 01.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Дніпропетровської обласної прокуратури.
В ході досудового розслідування встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), діючи за попередньою змовою групою осіб, зловживаючи своїм службовим становищем, залучивши підконтрольних суб'єктів господарювання, під час виконання договору про надання послуг №18/06-1 від 18.06.2024 з поточного ремонту зливного колектору по вул. Князя Володимира Великого, на ділянці від буд.7 до буд. 2-Б, та по вул. Європейській, на ділянці від буд. 15 до буд. 13-А у м. Дніпрі), шляхом складання та видачі завідомо неправдивих документів, а саме Акта №1 від 19.11.2024 приймання виконаних будівельних робіт за 2024 року, заволоділи бюджетними коштами на загальну суму 1 543 238,07 грн., чим спричинили майнову шкоду територіальній громаді міста Дніпра в особливо великих розмірах.Так, 18.06.2024 між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » укладений договір № 18/06-1 на послуги з поточного ремонту зливного колектору по вул. Князя Володимира Великого, на ділянці від буд. 7 до буд. 2-Б, та по
вул. Європейській, на ділянці від буд. 15 до буд. 13-А у м. Дніпрі, початкова вартість якого складає 45 641 555,90 грн., відповідно додаткових угод до вказаного договору від 07.11.2024, зменшено розмір витрат на реконструкцію до 12 259 279,31 грн. та обсяги виконаних робіт та інших витрат по договору, проте включені витрати на утилізацію та перевезення сміття та прямі витрати на насос водовідливний.Згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи встановлено, що різниця між фактичною вартістю виконаних будівельних робіт по об'єкту, зазначеному в Договорі про надання послуг № 18/06-1 від 18.06.2024 та вартістю будівельних робіт, зазначених в Акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за 2024 рік та відомості ресурсів до нього, складає 1 543 238,07 грн. разом з ПДВ, шляхом включення до кошторису виконаних будівельних робіт завідомо неправдиві відомості щодо обсягів виконаних будівельних робіт, та отримання, у зв'язку з цим, необґрунтованого завищення вартості фактично виконаних будівельних робіт (наданих послуг) по вищезазначеному об'єкту дослідження, а саме: необґрунтовано завищено обсяги робіт (послуг) з перевезення сміття, включення робіт (послуг) з утилізації будівельного сміття, які фактично не виконувалися, включення вартості експлуатації насосу водовідливного, без обов'язкового зазначення в кошторисі відповідної роботи, яка виконується за допомогою цього механізму, що являється недотриманням положень абзацу першого пункту 4.6. та абзацу першого пункту 6.2. чинних кошторисних норм України - Настанови з визначення вартості будівництва. В ході досудового розслідування та документування злочинної діяльності встановлено, що будівельне сміття фактично вивозилось транспортними засобами КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ПП « ОСОБА_5 ». Відомості про надання вказаними підприємствами послуг з перевезення сміття ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відсутні в первинних документах (ТТН) та реєстрах транспортних засобів до договорів підряду, договори з підприємствами не укладались, розрахунки не здійснювалися. Проте, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », роботи з перевезення сміття не виконував, але вказано, як виконавець цих робіт в первинних документах у взаємодії з
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », яким повинно здійснюватися утилізація сміття, надання послуг якими включені до витрат з перевезення та утилізації при розрахунку між замовником робіт ІНФОРМАЦІЯ_6 та виконавцем робіт ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Таким чином, до вчинення кримінальних правопорушень причетні посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), та перевіряється можлива причетність до вчинення злочинів посадових осіб субпідрядних суб'єктів господарювання: КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).Враховуючи вищевикладене, у сторони обвинувачення з метою повного та неупередженого здійснення досудового розслідування, встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення та отримання належних та допустимих доказів у кримінальному провадженні, а саме для підтвердження чи спростування факту протиправних дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), отримання додаткових відомостей щодо осіб, причетних до його вчинення, проведення економічних експертиз, виникла необхідність у здійснені тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю їх вилучення, та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 , яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , та які мають суттєве значення для встановлення істини по справі, відносно зазначених суб'єктів господарювання, а саме: - облікових справ з усіма додатками; повних реєстраційних карток (розгорнутих карток платника податку) із зазначенням рахунків підприємства в банківських установах щодо наявних (відкритих та закритих) розрахункових рахунків, які рахуються або рахувались за вказаними суб'єктами господарювання з відображенням номерів рахунків, МФО та найменування банку, код валюти, дати відкриття/закриття рахунків; податкових накладних складених вказаними суб'єктами господарювання та включені до ЄДРН; податкових декларацій з податку на додану вартість з додатками; витягів з ЄРПН щодо виданих та отриманих податкових накладних; реєстрів податкових накладних з податку на додану вартість, із зазначенням наступних відомостей: податковий номер, ІПН, найменування/ПІБ контрагента, стан, регіон, номенклатури товарів/послуг, ціни товару, загальна сума коштів що підлягає сплаті, суми ПДВ, коду УКТЗЕД, дати виписки/реєстрації ПН, обсяг операцій за ставкою 20%, одиниця виміру товару/послуги, кількість, ціна постачання одиниці товару/послуги без ПДВ, тощо, в розрізі податкового кредиту та окремо в розрізі податкових зобов'язань в форматі Microsoft Excel; інформації про експортні/імпортні операції із зазначенням наступних відомостей: рік, місяць, дата дозволу, код митниці, назва митниці, номер вантажно-митних декларацій, дата анулювання, номер товару, код товару, назва товару, назва відправника, адреса відправника, код валюти, валюта, код країни, країна, кількість товару, вага (нетто), фактурна/статична вартість товару, код митного режиму, митний режим, код преференції з мита, код преференції(акцизний збір), код преференції(ПДВ),тощо, в форматі Microsoft Excel; податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку за формою № 1 ДФ; реєстрів звітності, отриманої по E-Mail по вказаним суб'єктам господарювання; реєстрів податкових декларації екологічного податку з усіма додатками і розрахунками за 2023-2025 роки; податкових звітностей (податкових декларацій з додатками, у тому числі з податку на прибуток, відомості за формою 20 ОПП); інформації про IP адреси, з яких до податкових органів відправлялись податкові звітності; оригіналів всіх матеріалів перевірок вказаних суб'єктів господарювання, а саме: актів та додатків до них, довідок, висновків, схем, отриманих оригіналів та копій матеріалів зустрічних перевірок з додатками, пояснень службових осіб та розписок, проведених працівниками та службами ІНФОРМАЦІЯ_8 та її структурних підрозділів за період 2023-2025 роки, які знаходяться у володінні.Враховуючи те, що вказані документи мають суттєве значення і містять фактичні дані, на підставі яких буде встановлена наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального правопорушення та підлягають доказуванню, з метою їх збереження та унеможливлення їх знищення чи пошкодження, забезпечення у подальшому можливості проведення судових експертиз, саме проведення такого заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до оригіналів зазначених документів з можливістю їх вилучення, може забезпечити повне виконання, передбачених ст. 2 КПК України, завдань кримінального провадження.Вказані документи самі по собі і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, необхідні слідству для доведення винуватості осіб та встановлення всіх співучасників у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень.Окрім того, в інший спосіб, окрім як вилучення зазначених документів в ІНФОРМАЦІЯ_7 , не можливо отримати інформацію, яка буде використана для встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.Метою проведення вказаного тимчасового доступу до речей та документів є встановлення обставин кримінального правопорушення, що підтверджують злочину діяльність або їх остаточно спростувати.Обставини кримінального провадження, а також установлені у ході досудового розслідування дані, що підтверджуються матеріалами кримінального провадження, дають обґрунтовані підстави вважати, що у результаті тимчасового доступу до речей та документів будуть виявлені та зафіксовані відомості про обставини вчинюваного злочину, відомості, що мають суттєве значення для кримінального провадження.Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і без їх відкриття сторона обвинувачення іншим чином не зможе довести обставини вчинення кримінального правопорушення, необхідно отримати тимчасовий доступ до зазначених документів.Враховуючи, що у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , знаходяться документи, які по даному кримінальному провадженню мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, та вказані докази неможливо отримати іншим шляхом, крім як проведенням тимчасового доступу. Просять розглянути справу відповідно до ч.2 ст.163 КПК України, без виклику представника ІНФОРМАЦІЯ_7 . У зв'язку з чим слідчий звертається до суду з даним клопотанням.
Слідчий надав суду заяву, про розгляд справи без його участі, клопотання підтримав, просив задовольнити.
На підставі ч.2 ст.163 КПК України, вважаю за можливе провести розгляд клопотання без виклику представника ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
Згідно наданих матеріалів клопотання встановлено, що Групою слідчих СВ ВП № 3 Дніпровського районного управління поліції №1 ГУНП в Дніпропетровській області та Слідчим управлінням ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023040000000562 від 01.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України. Згідно матеріалів клопотання, доведено обставини, передбачені ч.5, ч.6 ст. 163 КПК України, а саме те, що інформація, щодо якої слідчий клопоче про надання тимчасового доступу, перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Слідчим також доведено, що вказана інформація може бути використана в якості доказів у кримінальному провадженні. В зв'язку із викладеним, клопотання про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 107, 110, 131-132, 159-160, 162, 163, 309 КПК України, слідчий суддя, -
постановив:
Клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області майора поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 42023040000000562 від 01.11.2023 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України- задовольнити.
Надати дозвіл слідчим групи слідчих у даному кримінальному провадженні, а саме: слідчому ВП №3 Дніпровського РУП №1 ГУНП в Дніпропетровський області ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , слідчим відділу СУ ГУНП в Дніпропетровській області: ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та іншим прокурорам групи прокурорі, на тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , із можливістю вилучення завірених належним чином копій документів та інформації (в паперовому та електронному вигляді) за період з 01.01.2023 по день винесення ухвали відносно ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), а саме:
- облікових справ з усіма додатками;
- повних реєстраційних карток (розгорнутих карток платника податку) із зазначенням рахунків підприємства в банківських установах щодо наявних (відкритих та закритих) розрахункових рахунків, які рахуються або рахувались за вказаними суб'єктами господарювання з відображенням номерів рахунків, МФО та найменування банку, код валюти, дати відкриття/закриття рахунків;
- податкових накладних складених вказаними суб'єктами господарювання та включені до ЄДРН;
- податкових декларацій з податку на додану вартість з додатками в паперовому та електронному вигляді;
- витягів з ЄРПН щодо виданих та отриманих податкових накладних;
- реєстрів податкових накладних з податку на додану вартість, із зазначенням наступних відомостей: податковий номер, ІПН, найменування/ПІБ контрагента, стан, регіон, номенклатури товарів/послуг, ціни товару, загальна сума коштів що підлягає сплаті, суми ПДВ, коду УКТЗЕД, дати виписки/реєстрації ПН, обсяг операцій за ставкою 20%, одиниця виміру товару/послуги, кількість, ціна постачання одиниці товару/послуги без ПДВ, тощо, в розрізі податкового кредиту та окремо в розрізі податкових зобов'язань в форматі Microsoft Excel;
- інформації про експортні/імпортні операції із зазначенням наступних відомостей: рік, місяць, дата дозволу, код митниці, назва митниці, номер вантажно-митних декларацій, дата анулювання, номер товару, код товару, назва товару, назва відправника, адреса відправника, код валюти, валюта, код країни, країна, кількість товару, вага (нетто), фактурна/статична вартість товару, код митного режиму, митний режим, код преференції з мита, код преференції(акцизний збір), код преференції(ПДВ),тощо, в форматі Microsoft Excel;
- податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку за формою № 1 ДФ;
- реєстрів звітності, отриманої по E-Mail по вказаним суб'єктам господарювання;
- реєстрів податкових декларацій екологічного податку з усіма додатками і розрахунками за 2023-2025 роки;
- податкових звітностей (податкові декларації з додатками, у тому числі з податку на прибуток, відомості за формою 20 ОПП);
- інформацію про IP адреси, з яких до податкових органів відправлялись податкові звітності;
- оригінали всіх матеріалів перевірок вказаних суб'єктів господарювання, а саме: актів та додатків до них, довідок, висновків, схем, отриманих оригіналів та копій матеріалів зустрічних перевірок з додатками, пояснень службових осіб та розписок, проведених працівниками та службами ІНФОРМАЦІЯ_8 та її структурних підрозділів за період 2023-2025 роки, які знаходяться у володінні.
Строк виконання ухвали 60 днів, з дня її постановлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1