Рішення від 18.07.2025 по справі 160/13254/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2025 рокуСправа №160/13254/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

08.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 25.04.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.04.2025 року про призначення пенсії за віком відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), до пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи ОСОБА_1 : трактористом в Радгоспі-комбінат імені 60 річчя Радянської України з 30.01.1991 року по 27.07.1994 року, трактористом в Радгоспі-комбінат «Ниватрудівський» з 28.07.1994 року по 31.01.1997 року, трактористом в Сільськогосподарський цех Нивотрудівський» КДГМК «Криворіжсталь» з 01.02.1997 року по 31.12.1998 року, трактористом-машиністом в Агропромисловому комплексі КДГМК «Криворіжсталь» з 01.01.1999 року по 01.04.2011 року, трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва на Підприємстві об'єднання громадян «Добробут» Дніпропетровської обласної Громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» в періоди: з 22.03.2014 року по 17.11.2014 року, з 01.03.2016 року по 16.12.2016 року, з 01.03.2017 року по 26.04.2021 року, з 01.06.2021 року по 16.04.2025 року (дата звернення із заявою про призначення пенсії).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.3 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, позивачу рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 25.04.2025 № 047150025552 відмовлено в призначені пенсії за віком з підстави відсутності необхідного пільгового стажу. Крім того, пенсійним органом протиправно не зараховано до пільгового стажу періоди трудової діяльності згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 18.08.1988 на посаді тракторист-машиніст, оскільки відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах. Не погоджуючись з прийнятим пенсійним органом рішенням, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

13.05.2025 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

23.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву (вх. №27192/25), в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що до страхового стажу зараховано всі періоди згідно наданих документам.

До пільгового стажу не зараховано періоди роботи:

- з 30.01.1991 по 27.07.1994 згідно довідки від 24.10.2023 №1451-1785, оскільки довідка не відповідає додатку №5, затвердженому Порядком №637, а саме: відсутнє підтвердження характеру виконування робіт повний польовий період у сільському господарстві. Довідка потребує заміни.

- з 22.03.2014 по теперішній час згідно довідки від 31.03.2025 №1, яка видана Підприємством об'єднання громадян “Добробут» Дніпропетровської обласної громадської організації “Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС Укравїни», оскільки відсутній статут або документи, щодо зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції.

Інші документи на підтвердження спірного періоду не надано.

Враховуючи вищенаведені факти, вказує, що в діях Головного управління в Одеській області не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, останнім вчинено дії згідно вимог законодавства України діючого на час виникнення спірних правовідносин.

Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та відзив на позовну заяву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

16.04.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.3 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

25.04.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області за принципом екстериторіальності розглянуто заяву ОСОБА_1 від 16.04.2025 та прийнято рішення №047150025552, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

В даному рішенні зазначено наступне:

Вік заявниика 58 років 8 місяців.

Пенсійний вік, визначений п.3 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 55 років.

Необхідний страховий стаж, визначений п.3 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 30 років.

Необхідний пільговий стаж за період роботи трактористом-машиністом, безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, визначений п.3 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 20 років.

Страховий стаж заявника становить 40 років 24 дні, пільговий стаж відсутній.

До пільгового стажу не зараховано періоди роботи:

- з 30.01.1991 по 27.07.1994 згідно довідки від 24.10.2023 №1451-1785, оскільки довідка не відповідає додатку №5, затвердженому Порядком №637, а саме: відсутнє підтвердження характеру виконування робіт повний польовий період у сільському господарстві. Довідка потребує заміни.

- з 22.03.2014 по теперішній час згідно довідки від 31.03.2025 №1, яка видана Підприємством об'єднання громадян “Добробут» Дніпропетровської обласної громадської організації “Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС Укравїни», оскільки відсутній статут або документи, щодо зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції.

Заявик працює.

Не погоджуючись із не зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 від 18.08.1988 з 30.01.1991 року по 27.07.1994 року, з 28.07.1994 року по 31.01.1997 року, з 01.02.1997 року по 31.12.1998 року, з 01.01.1999 року по 01.04.2011 року, з 22.03.2014 року по 17.11.2014 року, з 01.03.2016 року по 16.12.2016 року, з 01.03.2017 року по 26.04.2021 року, з 01.06.2021 року по 16.04.2025 року (дата звернення із заявою про призначення пенсії), позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Зазначене у вказаній статті право деталізоване у Законах України від 05.11.1991 №1788 «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788) та від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах мають чоловіки, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Відповідно до пункту «в» ч.1 статті 13 Закону №1788, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності загального стажу роботи 30 років у період до 01 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах трактористам-машиністам призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Позивач досяг віку, необхідного для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону № 1058.

Згідно з п. п. 1, 2 роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України №7 від 20.01.1992 «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства» до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракториста інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причетних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо).

Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. Трактористи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених пунктом 1 цього роз'яснення.

Єдина назва професії «тракторист - машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.

З додатку до цього роз'яснення, яким встановлено форму такої довідки, вбачається, що в ній повинно бути зазначено періоди роботи трактористом-машиністом та те, що він був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві, і вказано, що зазначені періоди роботи зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, згідно з пунктом «в» статті 13 Закону №1788, та на підставі яких документів видана довідка.

Положенням статті 62 Закону №1788 відповідають п. п. 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993, з послідуючими змінами.

Крім того, пункт 20 вказаного Порядку передбачає, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.

Отже, визначальними обставинами для встановлення пільгового характеру спірного стажу є: встановлення факту роботи позивача на посаді тракториста та встановлення безпосередньої зайнятості позивача у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах.

Здійснення записів у трудовій книжці роботодавцем покладено на роботодавця, а не на працівника, отже, відповідальність за можливе невчинення такого запису не може бути перекладена на працівника та призводити до позбавлення його права на врахування фактично відпрацьованого часу у складі трудового стажу, який враховується для призначення пенсії.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 у справі №677/277/17, згідно із якою відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення.

Крім того, працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці.

В свою чергу, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17.

Суд також зазначає, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню приписи такого нормативного акту як «Основные положения о порядке выдачи и ведения трудовых книжек колхозников» (мовою оригіналу), затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 №310, які чинні на час розгляду справи (далі - Положення) та підлягають застосуванню на підставі постанови Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» від 12.09.1991 №1545, як такі, що не суперечать Конституції та законом України.

Відповідно до пунктів 1, 2 Положень трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів. Трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспу з моменту їх вступу в члени колгоспу.

До трудової книжки колгоспника, зокрема, заносяться: відомості про колгоспника: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про роботу: призначення на роботу, переведення на іншу роботу, закінчення роботи; відомості про трудову участь: прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, його виконання (пункт 5 Положень).

Згідно з пунктом 6 Положень всі записи в трудовій книжці засвідчуються у всіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженої правлінням колгоспу особи та печаткою.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до вимог пункту 13 Положень відповідальність за організацію робіт по веденню, обліку, зберіганню та видачі трудових книжок покладається на голову колгоспу. Відповідальність за своєчасне та правильне заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання і видачу несе спеціально уповноважена правлінням колгоспу особа. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання та видачі трудових книжок посадові особи несуть відповідальність у відповідності до статуту та правилами трудового розпорядку колгоспу, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.

З огляду на зазначене, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для працівника, а отже, й не може впливати на її особисті права.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 по справі №677/277/17.

Отже, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для працівника, а отже, й не може впливати на його особисті права.

Відповідно до п.3 абз. 2 ст.114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Як вбачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеськійй області від 25.04.2025 №047150025552, ні один період роботи позивача на посаді тракториста-машиніста до пільгового страхового стажу зарахований не був.

Копією трудової книжки серії НОМЕР_2 від 18.08.1988 підтверджено роботу позивача на посаді тракториста-машиніста за такі періоди:

- 30.01.1991 прийнятий трактористом III розряду на роботу в Радгосп-комбінат імені 60 річчя Радянської України на підставі наказу 8 від 229.01.1991;

- 01.02.1997 сільськогосподарський цех Новотрудовской реформований шляхом приэднання до КГГМК “Криворіжсталь» на правах сільськогосподарського цеху Новотрудовской (наказ КМУ №218 від 09.12.1996);

- 01.01.1999 сільськогосподарський цех Новотрудовской перейменовано в промисловий комплекс(наказ №796 від 15.12.1997);

- 01.01.1999 переведений трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва III розряду в агропромисловому комплексі на підставі наказу №796 від 15.12.1997;

- 06.05.2006 переведений в агропромисловому комплексі трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва (Дон-1500) 6 розряду на підставі розпорядження №14 від 06.05.2006);

- 01.11.2006 переведений в агропромисловому комплексі трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва (ЮМЗ-6) 3 розряду на підставі розпорядження №46 від 02.11.2006;

- 12.02.2007 переведений в агропромисловому комплексі трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва (МТЗ-82) 4 розряду на підставі розпорядження №16 від 12.02.2007;

- 20.03.2008 переведений в агропромисловому комплексі трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва (Т-150) 5 розряду на підставі розпорядження №18 від 19.03.2008;

- 01.04.2011 звільнений по п.5 ст. 36 КЗпП України у звязку з переведенням на роботу в ТОВ “Фактор-Д» на підставі наказу №8 від 01.04.2011;

- 22.03.2014 прийнятий в порядку переведення з ТОВ “Фактор-Д» до Підприємства об'єднання громадян «Добробут» Дніпропетровської обласної Громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва машинно-тракторного парку на підставі наказу №8 від 21.03.2014;

- 17.11.2014 звільнений за згодою сторін згідно п.1 ст. 36 КЗпП України на підставі наказу №66 від 17.11.2014;

- 01.03.2016 прийнятий до до Підприємства об'єднання громадян «Добробут» Дніпропетровської обласної Громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва машинно-тракторного парку за строковим тррудовим договором на підставі наказу №1 від 25.02.2016;

- 16.12.2016 звільнений за згодою сторін згідно п.1 ст. 36 КЗпП України на підставі наказу №81 від 16.12.2016;

- 01.03.2017 прийнятий до Підприємства об'єднання громадян «Добробут» Дніпропетровської обласної Громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва Нивотрудівського відділення за строковим тррудовим договором на підставі наказу №40 від 28.02.2017;

- 26.04.2021 звільнений у звязку зі скороченням чисельності та штату працівників згідно п.1 ст. 40 КЗпП України на підставі наказу №82 від 26.04.2021;

- 01.06.2021 прийнятий до Підприємства об'єднання громадян «Добробут» Дніпропетровської обласної Громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва на підставі наказу №109 від 31.05.2021.

Суд зазначає, що трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 від 18.08.1988, містить усі необхідні записи, що підтверджують період виконуваної роботи. Стаж роботи позивача на посаді тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва підтверджується: архівною довідкою ПАТ “АрселорМітал Кривий Ріг», довідкою від 24.10.2023 №1451-1785 ПАТ “АрселорМітал Кривий Ріг», довідкою від 31.03.2025 №1 Підприємства об'єднання громадян «Добробут» Дніпропетровської обласної Громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України».

Відповідно до класифікатора галузей народного господарства, згадане вище Підприємства об'єднання громадян «Добробут» Дніпропетровської обласної Громадської організації «Управління соціального захисту ветеранів та інвалідів МВС України» відноситься до підприємств, основним видом діяльності яких є вирощування зернових культур (тобто виробництво сільськогосподарської продукції), тому робота позивача на посаді тракториста-машиніста в такому підприємстві свідчить про те, що позивач був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції.

Суд зазначає, до сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.

Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу.

Суд зауважує, що відповідно до висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі №681/813/17 та від 20.02.020 у справі №182/6635/16-а, зазначено, що термін "механізатор" є загальновживаним й більш широким родовим поняттям професії тракториста, зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції. Також вказано, зокрема, що відповідно до "Загальносоюзного класифікатора професій робітників, посад службовців і тарифних розрядів 186016", затвердженого постановою Державного комітету СРСР по стандартах від 27.08.1986 №016, введеного в дію з 01.01.1987 року та класифікатора професій ДК 003:2010 на зміну ДК 003:2005, затвердженого та введеного в дію наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 №327, чинного на теперішній час, професія "механізатор" відсутня, а міститься професійна назва роботи тракторист - машиніст сільськогосподарського виробництва.

Крім того, суд зазначає, що за положенням частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846.

Згідно з пунктом 1.9 Порядку № 22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через веб-портал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача веб-порталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на веб-порталі.

За пунктом 3.3 Порядку, орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Згідно до пункту 4.3. Порядку, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Тобто, відповідач мав можливість витребувати у позивача додаткові докази що підтверджують стаж та витребувати необхідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб для оформлення пенсії, однак суду не надано інформації щодо витребування таких доказів, чим, на думку суду, відповідач порушив права позивача на належне підтвердження стажу для отримання пенсії.

Приймаючи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 25.04.2025 №047150025552 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є протиправним та порушую права позивача, а отже підлягає скасуванню.

Разом з цим, суд зазначає, що відповідно до статті 58 Закону № 1058-IV Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення та розрахунку пенсії.

Виходячи з наведених норм закону, слід зазначити, що суд не є тим органом, якому надані повноваження в сфері призначення пенсій. Суд не може підміняти компетентний орган, не може перебирати на себе функції призначення пенсії та самостійно призначити пенсію позивачу, оскільки такі повноваження не входять до компетенції суду.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Тому, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне, задовольнити позовні вимоги позивача, шляхом:

- визнання протиправним та скасуваня рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 25.04.2025 №047150025552 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), до пільгового страхового стажу періоди роботи трактористом-машиністом: з 30.01.1991 року по 27.07.1994 року, з 28.07.1994 року по 31.01.1997 року, з 01.02.1997 року по 31.12.1998 року, з 01.01.1999 року по 01.04.2011 року, з 22.03.2014 року по 17.11.2014 року, з 01.03.2016 року по 16.12.2016 року, з 01.03.2017 року по 26.04.2021 року, з 01.06.2021 року по 16.04.2025 року (дата звернення із заявою про призначення пенсії).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 16.04.2025, відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню судом.

Враховуючи викладене та задоволення адміністративного позову повністю, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1211,20 грн., підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Керуючись статями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю..

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 25.04.2025 №047150025552 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), до пільгового страхового стажу періоди роботи трактористом-машиністом: з 30.01.1991 року по 27.07.1994 року, з 28.07.1994 року по 31.01.1997 року, з 01.02.1997 року по 31.12.1998 року, з 01.01.1999 року по 01.04.2011 року, з 22.03.2014 року по 17.11.2014 року, з 01.03.2016 року по 16.12.2016 року, з 01.03.2017 року по 26.04.2021 року, з 01.06.2021 року по 16.04.2025 року (дата звернення із заявою про призначення пенсії).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 16.04.2025, відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням висновків суду у даній справі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 18.07.2025.

Суддя О.В. Царікова