про залишення позовної заяви без руху
22 серпня 2025 року ЛуцькСправа № 161/12778/25
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Волдінер Ф.А., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про стягнення шкоди та призначення соціальної послуги,
До Луцького міськрайонного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, відповідно до якого просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму в розмірі 8 000 грн за завдану матеріальну та моральну шкоду та призначити позивачу соціальні послуги натуральної допомоги згідно статті 48 Конституції України.
Ухвалою від 04.07.2025 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про стягнення шкоди та призначення соціальної послуги передано на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду.
Справа надійшла до Волинського окружного адміністративного суду 19.08.2025 та була розподілена на суддю Волдінера Ф.А.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, та містить такі недоліки.
Приписами статті 160 КАС України визначено, що у позовній заяві, зокрема, зазначаються:
· зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
· зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
· виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Позивач вказує, що підставою надання йому послуги натуральної соціальної допомоги є його статус безробітного, однак не надає жодних доказів на підтвердження цієї фактичної обставини.
Позивач просить суд стягнути на його користь 8 000 грн на відшкодування завданої матеріальної та моральної допомоги, однак не надає жодного розрахунку цієї суми.
Також, суд звертає увагу на таке.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій та/або визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
В силу положень частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання рішення, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та, відповідно, скасування рішення; зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Таким чином, визначальною підставою звернення до суду із позовною заявою є ймовірне на думку позивача порушення його прав, свобод чи інтересів рішенням, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
При цьому суд звертає увагу, що вимога про визнання протиправними рішення, дій або бездіяльності відповідача (основна вимога) є передумовою для застосування іншого способу захисту порушеного права - зобов'язання вчинити дії (похідна вимога), як способу усунення наслідків протиправної поведінки відповідача.
З тексту позовної заяви вбачається, що позивач просить суд стягнути завдану матеріальну та моральну шкоду, при цьому не ставлячи під сумнів правомірність рішення, дій чи бездіяльності відповідача.
Також позивач просить суд призначити йому соціальні послуги натуральної допомоги.
Однак, суд наголошує, що призначення будь яких послуг (виплат) не входить до повноважень суду, оскільки такі дії належать до виключної компетенції відповідних органів.
Отже, в силу наведених вище приписів статтей 5, 245 КАС України, суд встановивши протиправність відмови, що виразилась в конкретних діях, рішеннях чи бездіяльності відповідного органу, в призначені відповідних послуг (виплат) може прийняти рішення про зобов'язання такого органу вчинити певні дії, в даному випадку - призначити соціальну послугу.
Таким чином, прохальна частина позову не відповідає змісту спірних правовідносин та вимогам процесуального закону, що в свою чергу унеможливлює належний розгляд даної справи судом.
Крім того, відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судовий збір - це грошова сума, що сплачується особою, яка звертається до суду. Розмір судового збору визначається законом і залежить від об'єктивних ознак позову (заяви), з яких правовідносин він виник і який предмет позову. Умови сплати судового збору однакові і рівні для всіх позивачів, а пільги щодо його сплати передбачені безпосередньо законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».
Частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
· за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
· за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено у 2025 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2025 року - 3 028 грн.
При цьому, відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Виходячи з наявного обсягу позовних вимог, позивачем заявлено позовні вимоги як майнового характеру (стягнення шкоди) так і немайнового (зобов'язання вчинити дії).
Таким чином, розмір судового збору складає:
· за майнову вимогу 1 211,20 грн (8000*1%=80
· за немайнову вимогу 1 211,20 грн (3028*0,4).
Відтак, позовна заява має бути сплачена судовим збором у розмірі 2 422,40 грн (1211,20+1211,20).
Оскільки, позовну заяву подано через систему «Електронний суд», то сума судового збору складає 1 937,92 грн (2422,40*0,8).
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви позивачем не долучено документ про сплату судового збору.
Водночас, позивач вказує, що «відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір не сплачується, зокрема, у справах, що виникають з адміністративно-правових відносин, якщо позивачами с:
· Фізичні особи, які звертаються до суду з мстою захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
· Громадяни, які звертаються до суду з метою оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, що порушують їхні права, свободи та інтереси у сфері соціального захисту, охорони здоров'я, освіти, житлово-комунального господарства».
Однак, суд констатує, що чинна редакція статті 132 КАС України не містить наведених позивачем приписів, більше того, ця процесуальна норма взагалі не містить підстав звільнення від сплати судового збору.
Натомість, підстави звільнення зі сплати судового збору встановлено приписами статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Позивачем не вказано жодних обставин, що є підставою для звільнення його від сплати судового збору відповідно до вказаної норми Закону України «Про судовий збір».
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити.
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду:
1) нової редакції позовної заяви, що містить розрахунок суми матеріальної та моральної шкоди із уточненими позовними вимогами відповідно до вимог КАС України та змісту спірних правовідносин;
2) доказів, що підтверджують статус позивача як безробітного;
3) документу про сплату судового збору в розмірі 1 937,92 грн або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Перерахування судового збору необхідно здійснювати за платіжними реквізитами Волинського окружного адміністративного суду, зазначеними на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про стягнення шкоди та призначення соціальної послуги - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ф.А. Волдінер