Постанова від 02.06.2025 по справі 556/996/25

Справа 556/996/25

Номер провадження 3/556/617/2025

П ОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.06.2025 року сел.Володимирець

Суддя Володимирецького районного суду Рівненської області Іванків О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , українку, громадянку України, працюючу продавцем магазину, проживаючу в АДРЕСА_1 ,

- за ч.1 ст.155-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

24 березня 2025 року, внаслідок перевірки Головним управлінням ДПС у Рівненській області магазину, який належить ФОП ОСОБА_2 , та розташований в АДРЕСА_1 було встановлено, що продавець ОСОБА_1 , допустила порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Дії ОСОБА_1 , особою, яка склала протокол кваліфіковано за ч.1 ст.155-1 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 , не з'явилася. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлена судом належним чином. Про причини неявки суду не повідомила.

Відповідно до ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 155-1 КУпАП, не є обов'язковою, а тому суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність ОСОБА_1 , на підставі наявних у справі доказів.

Вирішуючи питання про наявність у діях ОСОБА_1 , складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.155-1 КУпАП, суд зазначає наступне.

Згідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

У відповідності до ст.14 КУпАП, посадові особи несуть відповідальність лише за порушення тих правил, забезпечення виконання яких входить до їх посадових обов'язків.

Дії ОСОБА_1 , ГУ ДПС у Рівненській області кваліфіковані за ч.1 ст. 155-1 КУпАП, яка передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Частинами 1 та 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Однак, ні в Акті перевірки від 24.03.2025 року, так і до матеріалів адміністративної справи Головним управлінням ДПС у Рівненській області не долучено належних і допустимих доказів в розумінні ст.251 КУпАП, які б підтверджували, як це вказано у протоколі про адміністративне правопорушення від 24.03.2025 року, що магазин в якому проводилася перевірка, який розташований в АДРЕСА_1 , є торговим об'єктом.

Не долучено доказів в підтвердження факту, що даний магазин в розумінні ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» здійснює розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, а відтак і не доведено того, чи даний магазин здійснює господарську діяльність у сфері торгівлі із реалізації продуктів чи інших товарів.

В Акті перевірки від 24.03.2025 р. не зазначено і не встановлено, чи в магазині, як це вказують посадові особи ГУ ДПС у Рівненській області, місце проведення розрахунків, яке в розумінні ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо, оскільки наявність місця розрахунків є основою ознакою того, що здійснюються розрахункові операції і проводиться господарська діяльність підприємцем.

При обставинах, які вказані посадовими особами ДПС в Акті перевірки від 24.03.2025 року щодо порушення ОСОБА_1 , п.п.1,2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не відзначено того факту, чи зобов'язана була в даному випадку ОСОБА_1 , застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування. Якщо ж зобов'язана то зазначене не відображене в Акті перевірки, а також і невідзначено, чи був в наявності реєстратор розрахункових операцій на місці ніби-то проведення розрахунків, оскільки відсутність реєстратора розрахункових операцій при його обов'язковій наявності є порушенням ст.3 ЗаконуУкраїни «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Також з тексту протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього документів не вбачається усіх необхідних ознак об'єктивної сторони складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП.

Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано жодних доказів, які б підтверджували викладені в ньому обставини, зокрема, копій чеків, в яких відсутні назви товару.

Разом із тим, в матеріалах справи відсутні докази вчинення ОСОБА_1 , правопорушення, зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення №2507/1А12/17-00-070-24 від 24.03.2025 року, а викладені у протоколі обставини є припущеннями і не підтверджені належними та допустимими доказами.

Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Обвинувачення відносно ОСОБА_1 , не відповідає диспозиції ч.1 ст. 155-1 КУпАП, тобто зазначене діяння не містить складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно із ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.

Таким чином, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 , наданими ГУ ДПС у Рівненській області матеріалами не доведено складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі щодо ОСОБА_1 , необхідно закрити.

Керуючись ч. 1 ст.155-1, п.1 ч.1 ст.247, ст.ст.251-252, 283-284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: О.В.Іванків