Справа № 991/8187/25
Провадження № 1-кс/991/8263/25
13 серпня 2025 року місто Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 ,
за участі:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - ОСОБА_4 ,
підозрюваної - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (далі - прокурор, САП) ОСОБА_3 про продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрювану ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 52024000000000088 від 22.02.2024(далі - кп № 52024000000000088) за підозрою:
ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Біла Церква Київської обл., зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (далі - КК),
Суть питання, що вирішується
1.На розгляд слідчого судді Вищого антикорупційного суду (далі - слідчий суддя, ВАКС) надійшло зазначене вище клопотання.
2.Клопотання обґрунтоване тим, що детективами Національного антикорупційного бюро України (далі - НАБУ) здійснюється досудове розслідування у кп № 52024000000000088, зокрема за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК.
3.Під час досудового розслідування установлено, що постановою Верховної ради України від 04.03.2020 № 516-IХ «Про формування складу Кабінету Міністрів України» ОСОБА_6 призначено на посаду Міністра розвитку громад та територій України та 12.03.2020 відповідно до наказу № 75К/ОС ОСОБА_6 приступив до виконання повноважень Міністра розвитку громад та територій України.
4.Відповідно до п. 3 Примітки до ст. 368 КК члени Кабінету Міністрів України належать до службових осіб, які займають особливо відповідальне становище, а тому ОСОБА_6 обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а отже був службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище відповідно до ч. 3 ст. 18, п. 1 Примітки до ст. 364 та п. 3 Примітки до ст. 368 КК.
5.Окрім цього, наказом Мінрегіону від 23.05.2022 оголошено розпорядження Кабінету Міністрів України № 396-р від 20.05.2022 «Про призначення ОСОБА_7 державним секретарем Міністерства розвитку громад та територій України» та визначено вважати ОСОБА_7 таким, що приступив до виконання обов'язків за посадою державного секретаря Мінрегіону з 24.05.2022. На цій посаді ОСОБА_7 перебував до 21.11.2022.
6.Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу» посади державних секретарів Міністерств віднесені до категорії «А» державної служби.
7.Окрім того, відповідно до п. 3 примітки до ст. 368 КК службовими особами, які займають особливо відповідальне становище, у статтях 368, 368-5, 369 та 382 цього Кодексу є особи, посади яких згідно зі ст. 6 Закону України «Про державну службу» належать до категорії «А», а тому ОСОБА_7 обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а отже був службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище відповідно до ч. 3 ст. 18, п. 1 примітки до ст. 364 КК та п. 3 примітки до ст. 368 КК.
8.Також прокурор покликалася на те, що наказом № 670 К/ОС від 16.12.2020 за підписом Міністра розвитку громад та територій України ОСОБА_6 звільнено з посади виконувача обов'язків директора ДП «Укркомунобслуговування» ОСОБА_5 у зв'язку із закінченням строку трудового договору та з 17.12.2020 призначено на посаду директора цього державного підприємства.
9.Відповідно до п. 1 розділу 1 контракту № 1 від 17.12.2020, укладеного між Мінрегіоном, в особі Міністра ОСОБА_6 , та ОСОБА_5 , директор ДП «Укркомунобслуговування» зобов'язаний безпосередньо і через адміністрацію державного підприємства здійснювати поточне управління державним підприємством, забезпечувати його прибуткову діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством державного майна.
10.Отже, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора ДП «Укркомунобслуговування», постійно виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому відповідно до примітки до ст. 364 КК була службовою особою.
11.Також під час досудового розслідування установлено, що ОСОБА_8 здійснює фактичний контроль та управління господарською діяльністю ТОВ «Сітігазсервіс» в ТОВ «ФК Сістемінвест». Окрім того, станом на грудень 2022 року посаду заступника директора ТОВ «ФК Сістемінвест» обіймав ОСОБА_9 , який також був представником ТОВ «Сітігазсервіс». Ці товариства входять до складу групи компаній «КСМ ГРУП».
12.Прокурор зазначала, що відповідно до ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України (далі - ЗК) земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах).
13.Відповідно до ч. 2 ст. 135 ЗК земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної (суборендної) плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів.
14.Водночас ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , усвідомлюючи ці положення ЗК, з метою мінімізації витрат на придбання, чи отримання у користування земельних ділянок, не бажаючи придбавати чи отримувати земельні ділянки у встановленому законодавством порядку, підшуковували земельні ділянки для забудови з подальшою метою передання їх для товариств, які входять до групи компаній «КСМ ГРУП», всупереч встановленому законодавством порядку.
15.Прокурор стверджувала, що у неустановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше листопада 2021 року, у фактичного контролера ТОВ «Сітігазсервіс» ОСОБА_8 та заступника директора ТОВ «Сітігазсервіс» ОСОБА_9 виник умисел на отримання для забудови всупереч установленому законодавством порядку земельної ділянки із кадастровим номером 8000000000:91:179:0013, площею 11,1502 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_13 (далі - земельна ділянка) з метою подальшого будівництва на її території житлового комплексу, продажу нерухомості у збудованому житловому комплексі та отримання прибутку для зазначеного товариства.
16.Для цього у неустановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше грудня 2021 року, ОСОБА_8 було залучено Міністра розвитку громад та територій України ОСОБА_6 , державного секретаря Мінрегіону ОСОБА_7 , директора ДП «Укркомунобслуговування» ОСОБА_5 та радника Міністра розвитку громад та територій України на громадських засадах ОСОБА_10 для реалізації плану на отримання для забудови всупереч установленому законодавством порядку земельної ділянки з метою подальшого будівництва на її території житлового комплексу.
17.Не пізніше грудня 2021 року ОСОБА_8 розроблено початковий злочинний план отримання ТОВ «Сітігазсервіс» для забудови всупереч установленому законодавством порядку земельної ділянки із метою подальшого будівництва на її території житлового комплексу, який передбачав реєстрацію права власності на земельну ділянку за Мінрегіоном та подальше укладення між Мінргегіоном та ТОВ «Сітігазсервіс» інвестиційних договорів. Такі договори від імені Мінрегіону повинна була підписати ОСОБА_5 .
18.З метою конспірації та приховування своєї участі у розробленому ОСОБА_8 злочинному плані ОСОБА_6 доручив вести комунікацію між ОСОБА_8 та ОСОБА_9 своїй довіреній особі - ОСОБА_10 .
19.Досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_10 , будучи довіреною особою ОСОБА_6 та не будучи офіційно працівником Мінрегіону, мав доступ до інформації і документів, котрі стосувалися земельної ділянки, та інформував ОСОБА_9 щодо розгляду у господарських судах справ що стосуються земельної ділянки.
20.18.01.2022 ОСОБА_9 з метою реалізації розробленого ОСОБА_8 злочинного плану надіслав ОСОБА_5 проєкт довіреності від Мінрегіону на директора ДП «Укркомунобслуговування» ОСОБА_5 щодо представництва інтересів Мінрегіону з питань, що стосуються належних Мінрегіону об'єктів рухомого та нерухомого майна, зокрема земельних ділянок.
21.26.01.2022 ОСОБА_9 через месенджер WhatsApp надіслав ОСОБА_10 та ОСОБА_8 проєкти договорів про встановлення прав користування земельною ділянкою для забудови, договору про передачу функцій замовника будівництва та договору про будівництво об'єкта реконструкції. Відповідно до цих договорів Мінрегіон, від імені та за дорученням якого діє ОСОБА_5 , на підставі довіреності надає, а ТОВ «Сітігазсервіс» приймає у строкове користування земельну ділянку, Мінрегіон передає ТОВ «Сітігазсервіс» права замовника будівництва на земельній ділянці, ТОВ «Сітігазсервіс» набуває права на здійснення реконструкції та будівництва на земельній ділянці. Також ОСОБА_9 попросив ОСОБА_10 надіслати документи щодо розгляду у Господарському суді міста Києва справи № 910/11827/21 за позовом ПрАТ «Агрофірма «Квіти України» до Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву, де третьою особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача виступав Мінргегіон, про визнання переукладеним договору оренди цілісного (єдиного) майнового комплексу Державної агрофірми «Квіти України, який знаходився на земельній ділянці. У свою чергу ОСОБА_10 з метою конспірації та приховування злочинної діяльності запропонував використовувати месенджер Signal.
22.Прокурор покликалася на те, що виконуючи свою частину злочинного плану, ОСОБА_10 інформував ОСОБА_9 про розгляд у суді справи № 910/11827/21 де третьою особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, був Мінрегіон.
23.26.01.2022 ОСОБА_10 надіслав ОСОБА_9 копії матеріалів судової справи за позовом ПрАТ «Агрофірма «Квіти України» до Регіонального відділення Фонду державного майна по м. Києву, третя особа Міністерство розвитку громад і територій, яка розглядалася у Господарському суді м. Києва, про визнання договору оренди договору оренди цілісного (єдиного) майнового комплексу Державної агрофірми «Квіти України», який знаходився на земельній ділянці, переукладеним.
24.27.01.2022 ОСОБА_9 повідомив ОСОБА_10 , про необхідність видати довіреність від Мінрегіону на директора ДП «Укркомунобслуговування» ОСОБА_5 щодо представництва інтересів Мінрегіону з питань, що стосуються належних Мінрегіону об'єктів рухомого та нерухомого майна, зокрема земельних ділянок, та надіслав ОСОБА_10 текст довіреності. У свою чергу ОСОБА_10 повідомив про вказаний факт ОСОБА_6 , який 01.02.2022 видав довіреність ідентичного змісту від Мінрегіону на ім'я ОСОБА_5 .
25.01.02.2022 ОСОБА_9 повідомив ОСОБА_5 про факт наявності підписаної ОСОБА_6 довіреності.
26.Окрім цього, 04.02.2022 ОСОБА_9 надіслав ОСОБА_10 зразок заяви суб'єктам державної реєстрації щодо проведення державної реєстрації земельної ділянки.
27.Надалі, 08.02.2022 на підставі заяви в.о. державного секретаря Мінрегіону ОСОБА_11 , текст якої відправлено 04.02.2022 ОСОБА_9 ОСОБА_10 , приватним нотаріусом ОСОБА_12 зареєстровано право власності на земельну ділянку за Мінрегіоном.
28.На переконання прокурора, цими діями виконано першу частину злочинного плану - реєстрацію права власності на земельну ділянку за Мінрегіоном.
29.25.04.2022 ОСОБА_10 було призначено радником Міністра ОСОБА_6 на громадських засадах. На цій посаді ОСОБА_10 перебував до 02.11.2022, коли ОСОБА_6 видав наказ про припинення повноважень радників Міністра у зв'язку зі своєю відставкою.
30.06.07.2022 після виконання першої частини злочинного плану, яка полягала у реєстрації права власності на земельну ділянку за Мінрегіоном, ОСОБА_10 повідомив ОСОБА_9 про необхідність підготовки подальшого покрокового плану дій, спрямованих на отримання права на забудову земельної ділянки всупереч встановленому законодавством порядку для ТОВ «Сітігазсервіс». ОСОБА_10 повідомив, що вказаний план дій потрібен для того, щоб передати земельну ділянку на баланс одному із підприємств, які входять до сфери управління Мінрегіону.
31.З метою визначення конкретного переліку дій, вчинення яких необхідне з боку Міністра розвитку громад та територій України ОСОБА_6 для отримання права на забудову земельної ділянки всупереч встановленому законодавством порядку, ОСОБА_9 на прохання ОСОБА_10 у період часу з 06.07.2022 по 08.07.2022, залучивши юрисконсульта ТОВ «Сітігазсервіс» ОСОБА_13 , розробив план, який передбачав такі етапи: (1) оформлення наказу про передачу державному підприємству, яке найменш наражається на ризики, на баланс майна, що належало на праві господарського відання Державній агрофірмі «Квіти України»; (2) проведення інвентаризації усього нерухомого майна (будинків, будівель, споруд, мощень, елементів благоустрою) та випуск технічних паспортів; (3) отримання довідки з ФДМУ про майно за результатами інвентаризації; (4) прийняття на баланс та реєстрацію в Державному реєстрі речових прав права власності на об'єкти Державного майна, що складали цілісний (єдиний) майновий комплекс за Державним підприємством Міністерства; (5) ухвалення рішення про подальше використання (орган управління); (6) після реєстрації речових прав на майно у Державному реєстрі речових прав, державне підприємство, як розпорядник цього державного майна, звертається до Міністерства, як законодавчо визначеного органу управління, про надання згоди на реалізацію інвестиційного проекту та укладення відповідних договорів; (7) після надання Міністерством згоди державне підприємство укладає з інвестором відповідні договори для реалізації інвестиційного проекту.
32.Прокурор покликалася на те, що 08.07.2022 після схвалення цього плану ОСОБА_8 він був доведений ОСОБА_9 через ОСОБА_10 ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_14 .
33.15.07.2022 на виконання заздалегідь обумовленої частини плану Міністром розвитку громад та територій України ОСОБА_6 видано наказ № 126, відповідно до якого ДП «Укркомунобслуговування» визначено балансоутримувачем на праві господарського відання, за яким закріплено державне майно, що належить до сфери управління Мінрегіону - ЦМК відповідно до переліку майна, що додано до акту приймання-передачі орендованого майна від 24.09.2008 від АТ «Квіти України» до Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву.
34.21.07.2022 ОСОБА_10 надіслав ОСОБА_9 фото цього наказу, а останній переслав його ОСОБА_8 .
35.Відповідно до статуту ДП «Укркомунобслуговування» (Підприємство), затвердженого наказом Мінрегіону від 31.01.2022 № 21, визначено що Підприємство перебуває в управлінні Мінрегіону. Підприємство є юридичною особою публічного права.
36.Майно Підприємства та доходи від використання цього майна є державною власністю та закріплюються за ним на праві господарського відання. Уповноважений орган управління є представником власника і виконує його функції у межах, визначених законом та статутом.
37.Прокурор вважала, що за своїм правовим статусом ДП «Укркомунбслуговування» є державним унітарним підприємством і відповідає ознакам, закріпленим у ст. 73 Господарського кодексу України (далі - ГК).
38.Відповідно частин 1, 3, 4, 6 ст. 73 ГК державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління. Найменування державного унітарного підприємства повинно містити слова «державне підприємство». Особливості управління державним унітарним підприємством визначаються Законом України «Про управління об'єктами державної власності».
39.Згідно із п. 4-2 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань приймають рішення у випадках, визначених законами України, про надання згоди на вчинення державним унітарним підприємством господарського зобов'язання, щодо якого є заінтересованість, та значного господарського зобов'язання або про відмову в наданні такої згоди та несуть встановлену законами України відповідальність за прийняття таких рішень.
40.Відповідно до частин 1, 3 ст. 73-2 ГК значним господарським зобов'язанням державного унітарного підприємства визнається господарське зобов'язання, що вчиняється державним унітарним підприємством, якщо ринкова вартість майна, робіт, послуг, що є його предметом, становить 10 і більше відсотків вартості активів державного унітарного підприємства за даними останньої річної фінансової звітності. Значне господарське зобов'язання підлягає погодженню наглядовою радою державного унітарного підприємства або у випадках, передбачених законом, органом, до сфери управління якого відноситься державне унітарне підприємство, в порядку, передбаченому цією статтею. Рішення про надання згоди на вчинення значного господарського зобов'язання, якщо ринкова вартість майна, робіт або послуг, що є його предметом, становить більше 25 відсотків вартості активів державного унітарного підприємства за даними останньої річної фінансової звітності, приймається органом, до сфери управління якого належить державне унітарне підприємство.
41.15.07.2022 директор ДП «Укркомунобслуговування» ОСОБА_5 , виконуючи свою частину злочинного плану, видала наказ № 18-од про зарахування на баланс підприємства цілісного майнового комплексу, розташованого за адресою АДРЕСА_13, та надіслала текст наказу ОСОБА_7 .
42.16.08.2022 Міністром ОСОБА_6 спільно з Регіональним відділення Фонду державного майна по м. Києву було видано наказ про передачу державного майна - ЦМК з орендного користування. Відповідно до цього наказу Мінргегіон приймав ЦМК та мав вжити заходів щодо передачі майна та цілісного майнового комплексу на баланс ДП «Укркомунобслуговування».
43.19.08.2022 ОСОБА_10 надіслав ОСОБА_9 фото цих наказів.
44.Також 20.09.2022 ОСОБА_8 та ОСОБА_9 зустрілися з ОСОБА_7 у приміщенні Мінрегіону за адресою: місто Києв, вул. Велика Житомирська, 9, та обговорили подальші кроки реалізації злочинної схеми отримання для забудови земельної ділянки всупереч установленому законодавством порядку з метою подальшого будівництва на її території житлового комплексу.
45.Прокурор зазначала, що 29.09.2022 ОСОБА_9 узгодив із державним секретарем Мінрегіону ОСОБА_7 текст звернення ДП «Укркомунослуговування» щодо погодження укладення інвестиційних договорів між ДП «Укркомунобслуговування» та ТОВ «Сітігазсервіс», предметом яких є земельна ділянка, надіславши йому текст цього звернення. Окрім того, ОСОБА_9 надіслав ОСОБА_7 проєкт відповіді Мінрегіону, яким надається дозвіл на укладення інвестиційних договорів між ДП «Укркомунобслуговування» та ТОВ «Сітігазсервіс», предметом яких є земельна ділянка, та проєкти інвестиційних договорів. Відповідно до надісланих ОСОБА_7 проєктів інвестиційних договорів, вони мали бути укладені між Мінрегоіном, від імені та за дорученням якого діє ОСОБА_5 , та ТОВ «Сітігазсервіс».
46.Водночас ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_9 про те, що стороною інвестиційних договорів буде не Мінрегіон, а ДП «Укркомунобслуговування».
47.На початку жовтня 2022 року, з метою створення видимості конкуренції, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 надіслали до ДП «Укркомунобслуговування» пропозиції суб'єктів господарської діяльності, а саме ТОВ «Інтербуд ТМ», ТОВ «Еконінвест проект», ТОВ «Буд-Інжиніринг Холдінг» та ТОВ «Сітігазсервіс» про укладення інвестиційних договорів.
48.06.10.2022 пропозиції від зазначених товариств були зареєстровані в ДП «Укркомунобслуговування». Усі зазначені товариства пов'язані із ОСОБА_8 , а подання електронної звітності та подання електронних документів до ДПС України від саме ТОВ «Інтербуд ТМ», ТОВ «Еконінвест проект», ТОВ «Буд-Інжиніринг Холдінг» та ТОВ «Сітігазсервіс» здійснювалось зі спільних IP-адрес.
49.Окрім цього, з метою заниження частки ДП «Укркомунобслуговування», яку підприємство мало отримати за наслідком укладення договорів, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 вирішили занизити вартість оцінки земельної ділянки та ЦМК, розташованого на ній, що, у свою чергу, зменшувало кількість квадратних метрів нерухомого майна, яке могло отримати ДП «Укркомунобслуговування» за результатами виконання інвестиційних договорів.
50.Для реалізації цього плану ОСОБА_9 разом із юрисконсультом ТОВ «Сітігазсервіс» ОСОБА_13 на початку жовтня 2022 року залучили оцінювача ОСОБА_15 , який не був обізнаний зі справжніми підставами такого залучення. ОСОБА_9 та ОСОБА_13 повідомили оцінювачу ОСОБА_15 про необхідність провести оцінку земельної ділянки та ЦМК, розташованого на ній, за ціною, яка б була значно нижче ринкової. Крім того, ОСОБА_9 заздалегідь визначив занижену вартість земельної ділянки, повідомивши ОСОБА_15 , що вона має скласти 3500 доларів США за 100 кв.м.
51.Надалі протягом жовтня-грудня 2022 року ОСОБА_13 надала ОСОБА_15 необхідні документи для проведення оцінки (витяги з реєстрів, технічний паспорт на цілісний майновий комплекс, тощо).
52.Також прокурор покликалася на те, що 09.11.2022 ОСОБА_15 уточнив у ОСОБА_9 чи вартість оцінки земельної ділянки повинна складати 3500 доларів США за 100 кв.м, та дату, якою повинні бути виконані оцінки, на що ОСОБА_9 підтвердив зазначену вартість та повідомив, що дата оцінки повинна бути 01.10.2022.
53.Тому прокурор вважала, що виконуючи замовлення ОСОБА_9 та ОСОБА_13 , оцінювач ОСОБА_15 без виїзду на об'єкт оцінки оцінив земельну ділянку за заздалегідь визначеною ними вартістю у розмірі 142 712 000 грн (що складало на момент оцінки 3500 доларів США), підписавши оцінку самостійно, та надав її на підпис іншим суб'єктам оцінювання, а саме ОСОБА_16 від ТОВ «Інвесткон» та оцінювачу ОСОБА_17 , які оцінку не проводили, але підписали її на прохання ОСОБА_15 . Також оцінювач ОСОБА_15 без виїзду на об'єкт оцінки провів оцінку комплексу будівель і споруд, що розташований на земельній ділянці, за вартістю 115 124 000 грн.
54.За підготовку висновків про оцінку земельної ділянки та розташованого на ній комплексу будівель і споруд по наперед визначеній ОСОБА_9 заниженій вартості ОСОБА_15 отримав від ОСОБА_9 та ОСОБА_13 кошти на загальну суму 100 000 грн, з яких 38 000 грн ОСОБА_9 надіслав 10.11.2022 зі своєї банківської картки на банківську картку ОСОБА_15 .
55.Окрім цього, з метою приховування своєї злочинної діяльності та участі у проведенні оцінок ОСОБА_9 та ОСОБА_13 наказали ОСОБА_15 зазначити у висновках про оцінку, що замовником оцінок є ДП «Укркомунообслуговування», хоча підприємство вказані оцінки не замовляло та жодних розрахунків з оцінювачем ОСОБА_15 не здійснювало.
56.На початку листопада 2022 року ОСОБА_15 надав ОСОБА_9 та ОСОБА_13 висновки про оцінку земельної ділянки та комплексу будівель і споруд, розташованого на ній.
57.08.12.2022 ОСОБА_13 уточнила у ОСОБА_5 якою датою необхідно підготувати висновки оцінки (30.11 чи 01.12), після цього дати висновків про оцінку за вказівкою ОСОБА_13 змінені оцінювачем ОСОБА_15 з 01.10.2022 на 01.12.2022 та передані для ОСОБА_13 .
58.У подальшому вартість, визначена в оцінках, виконаних оцінювачем ОСОБА_15 , була зазначена у договорах, укладених між ДП «Укркомунобслуговування» та ТОВ «Сітігазсервіс».
59.21.10.2022 ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_6 у приміщенні Мінрегіону за адресою: місто Київ, вул. Велика Житомирська, 9, обговорили подальшу реалізацію злочинного плану отримання ТОВ «Сітігазсервіс» для забудови всупереч установленому законодавством порядку земельної ділянки.
60.01.11.2022 директор ДП «Укркомунобслуговування» ОСОБА_5 відповідно до розробленого раніше ОСОБА_9 плану, надіслала до Мінрегіону звернення від № 408, текст якого попередньо був узгоджений між ОСОБА_9 та ОСОБА_7 , яким винесла на розгляд Мінрегіону питання про погодження значного господарського зобов'язання із ТОВ «Сітігазсервіс», а саме: інвестиційного договору з реконструкції та будівництва на території земельної ділянки. Серед іншого у листі зазначено, що найбільш економічно обґрунтованою та вигідною для держави України в особі ДП «Укркомунобслуговування» та Мінрегіону є пропозиція ТОВ «Сітігазсервіс» та додані проєкти інвестиційних договорів з товариством.
61.02.11.2022 Міністр розвитку громад та територій України ОСОБА_6 подав до Верховної ради України заяву про відставку.
62.Постановою Верховної ради України № 270-IX від 03.11.2022 прийнято відставку Міністра розвитку громад та територій України ОСОБА_6 .
63.Прокурор зазначала, що виконуючи свою частину заздалегідь визначеного злочинного плану, ОСОБА_6 , незважаючи на відсутність у зверненні ДП «Укркомунобслуговування» № 408 від 01.11.2022 інформації про істотні умови майбутнього правочину із ТОВ «Сітігазсервіс», без дотримання вимог чинного на той час ГК, усвідомлюючи, що 03.11.2022 є останнім днем його повноважень на посаді, у зв'язку із чим він не зможе надати згоду на укладення значного господарського зобов'язання між ТОВ «Сітігазсервіс» та ДП «Укркомунобслуговування», для розгляду звернення ОСОБА_5 від 01.11.2022 та забезпечення вирішення питання про надання такої згоди видав наказ Мінрегіону № 203 від 03.11.2022 «Про деякі питання розгляду звернення ДП «Укркомунобслуговування» № 408 від 01.11.2022», відповідно до якого утворив робочу групу з розгляду звернення, якій доручив прийняти за результатами розгляду звернення рішення про надання згоди на вчинення ДП «Укркомунобслуговування» господарського зобов'язання або відмови у наданні такої згоди і всупереч Положенню про Мінрегіон та ГК уповноважив державного секретаря Мінрегіону ОСОБА_7 оформити в установленому законодавством порядку від імені Мінрегіону рішення, прийняте робочою групою.
64.10.11.2022 ОСОБА_13 надіслала ОСОБА_5 нові проєкти інвестиційних договорів щодо земельної ділянки. Після цього ОСОБА_5 надіслала до Мінрегіону звернення № 420 з новими проєктами інвестиційних договорів та бізнес планом інвестиційного проєкту.
65.За результатами розгляду цього звернення 11.11.2022 робочою групою (протокол № 3 засідання робочої групи) ухвалено рішення надати згоду ДП «Укркомунобслуговування» на укладення значного господарського зобов'язання (інвестиційного договору з реконструкції та будівництва на території земельної ділянки) за таких умов: (1) приведення у відповідність до земельного та містобудівного законодавства проєктів наданих договорів, а також правового статусу земельної ділянки по АДРЕСА_13 у Подільському районі міста Києва; (2) отримання підприємством у результаті реалізації цього інвестиційного проєкту нерухомого майна вартістю не нижче вартості земельної ділянки та нерухомості відповідно до незалежних експертних оцінок; (3) отримання нерухомого майна пропорційно черговості введення в експлуатацію черг будівництва та інших умов; (4) відсутності будь-якого конфлікту інтересів між сторонами угоди та недопустимості наявності пов'язаних посадових осіб з боку суб'єктів господарювання, які мають відношення до інвестиційного проєкту.
66.Водночас відповідно до Положення про Мінрегіон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 197 від 30.04.2014 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 850 від 25.09.2019) не передбачено повноважень робочої групи на ухвалення таких рішень, натомість здійснення функції з управління об'єктами державної власності належить до виключних повноважень Міністра.
67.Окрім того, оскільки укладення договорів передбачало отримання сторонами часток реконструйованого та/або побудованого майна, надання дозволу повинно було відбуватись відповідно до Порядку укладення державними підприємствами, установами, організаціями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50 відсотків, договорів про спільну діяльність, договорів комісії, доручення та управління майном, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 296 від 11.04.2012 (далі - Порядок).
68.Згідно із п. 2 Порядку суб'єкт господарювання, що виявив намір укласти договір, подає центральному органу виконавчої влади, до сфери управління якого він належить, іншому суб'єкту управління об'єктами державної власності, зокрема Національній або галузевій академії наук (далі - орган управління), звернення щодо погодження укладення договору разом з такими документами: (1) попередньо погоджений сторонами проєкт договору; (2) засвідчені копії статутів (положень) суб'єкта господарювання та сторони (сторін), з якою (якими) передбачається укласти договір; (3) інформацію про суб'єкта господарювання, зокрема про: виробничі потужності, обсяг і основну номенклатуру продукції, зокрема експортної; кількість робочих місць; рівень прибутковості за останні три роки, розмір дебіторської та кредиторської заборгованості, зокрема простроченої; державну реєстрацію прав власності або користування будинками (спорудами) та земельними ділянками, які передбачається використовувати за договором; перебування майна, яке передбачається використовувати за договором, в заставі, податковій заставі, оренді, лізингу. Суб'єкт господарювання подає також бізнес-план із визначенням етапів, строків, шляхів і засобів виконання договору, джерел його фінансування, впливу результатів укладення договору на фінансовий план суб'єкта господарювання; (4) інформацією про сторону (сторони), з якою (якими) передбачається укласти договір, а саме: повне найменування сторони; дані про її державну реєстрацію; відомості, що підтверджують здатність сторони забезпечити належне виконання своїх договірних зобов'язань, зокрема фінансову та професійну спроможність; (5) звіт про оцінку майна, що передбачається використовувати за договором, з висновком про його вартість, визначену на підставі незалежної експертної оцінки із застосуванням бази оцінки, що відповідає ринковій вартості. Зазначений звіт подається разом з рецензією, що містить позитивний висновок щодо його відповідності вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна або за наявності незначних недоліків, що не вплинули на достовірність оцінки, про відповідність в цілому таким нормативно-правовим актам; (6) обґрунтування способу використання державного майна з відповідними розрахунками.
69.Пунктом 3 Порядку визначено, що орган управління готує протягом місяця з дня надходження від суб'єкта господарювання звернення щодо погодження укладення договору за погодженням із Мінекономіки, Мінфіном, Фондом державного майна та Мін'юстом відповідний проект рішення Кабінету Міністрів України.
70.Тому прокурор вважала, що Мінрегіон за результатами опрацювання листа ДП «Укркомунобслуговування» за умов погодження укладення договору із Мінекономіки, Мінфіном, Фондом державного майна та Мін'юстом, мав би підготувати відповідний проєкт рішення Кабінету Міністрів України, а Кабінет Міністрів України ухвалити відповідне рішення.
71.Водночас 16.11.2022 державний секретар ОСОБА_18 , виконуючи свою частину злочинного плану, усвідомлюючи відсутність у себе відповідних повноважень, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи всупереч інтересам держави та в інтересах ТОВ «Сітігазсервіс», листом № 7/21/12297-22 надав від імені Мінрегіону дозвіл ДП «Укркомунобслуговування» на укладення значного господарського зобов'язання із ТОВ «Сітігазсервіс», за умов, визначених робочою групою Мінрегіону.
72.17.11.2022 ОСОБА_9 надіслав фото зазначеного листа ОСОБА_8 , проте останній висловив невдоволення наявністю у дозволі на укладення значного господарського зобов'язання фрази «за умови приведення у відповідність до містобудівного та земельного законодавства» та запропонував виключити або замінити це формулювання на «врахування поточного стану містобудівного та земельного законодавства».
73.Окрім цього, фото зазначеного листа ОСОБА_8 також надіслала ОСОБА_5 .
74.Після цього, ОСОБА_9 повідомив ОСОБА_5 прохання ОСОБА_8 виключити або замінити формулювання в листі «за умови приведення у відповідність до містобудівного та земельного законодавства» на «врахування поточного стану містобудівного та земельного законодавства».
75.17.11.2022 ОСОБА_5 повідомила ОСОБА_7 про вказане прохання ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , а ОСОБА_9 особисто зателефонував з цього питання ОСОБА_7 .
76.18.11.2022 ОСОБА_9 надіслав ОСОБА_5 проєкт листа Мінрегіону, в якому ДП «Укркомунобслуговування» просить уточнити необхідність приведення проєктів договорів до поточного та діючого на цей час цільового призначення та виду використання земельної ділянки та проєкт відповіді Мінрегіону за підписом державного секретаря, у якому Мінрегіон повідомляє ДП «Укркомунобслуговування», що вимога щодо «приведення у відповідність до земельного та містобудівного законодавства проєктів наданих договорів» не містить просторового, часового стадійного чи етапного обмеження та може бути реалізована після отримання усієї необхідної дозвільної та тому подібної документації на реалізацію інвестиційно-будівельного проєкту.
77.Оскільки ОСОБА_7 18.11.2022 розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1031-р звільнений з Мінрегіону ОСОБА_19 та ОСОБА_9 не вдалося домогтися зміни формулювання у листі № 7/21/12297-22 Мінрегіону про надання дозволу ДП «Укркомунобслуговування» на укладення значного господарського зобов'язання із ТОВ «Сітігазсервіс».
78.21.11.2022 ОСОБА_9 повідомив ОСОБА_5 про намір ТОВ «Сітігазсервіс» якнайшвидше розпочати будівництво на земельній ділянці, на шо ОСОБА_5 24.11.2022 листом № 355 повідомила Мінрегіон про начебто приведення проєктів договорів, які планувалося укласти із ТОВ «Сітігазсервіс», у відповідність до земельного та містобудівного законодавства із зміною статусу земельної ділянки, що не відповідало дійсності.
79.Водночас Мінрегіон листом № 7/21/12963-22 від 01.12.2022 повідомив ДП «Укркомунобслуговування» про те, що Мінрегіоном взято до уваги приведення проєктів договорів, які планується укласти із ТОВ «Сітігазсервіс», у відповідність до вимого земельного та містобудівного законодавства, із зміною статусу земельної ділянки.
80.01.12.2022 ОСОБА_5 з метою інформування про виконання нею своєї частини злочинного плану та створення умов для його реалізації надіслала фото цього листа ОСОБА_9 , а той - ОСОБА_8 .
81.09.12.2022 директор ДП «Укркомунообслуговування» ОСОБА_5 , усвідомлюючи те, що істотні умови інвестиційних договорів є очевидно невигідними, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в інтересах ТОВ «Сітігазсервіс», без виконання визначених Мінрегіоном умов уклала з ТОВ «Сітігазсервіс» такі договори: (1) договір № 09/12/2022-1 від 09.12.2022, предметом якого є передача ДП «Укркомунобслуговування» та виконання ТОВ «Сітігазсервіс» прав та функцій замовника (забудовника) будівництва на земельній ділянці загальною площею 11,15002 га, розташованій по АДРЕСА_13; (2) договір № 09/12/2022-2 від 09.12.2022, предметом якого є зобов'язання та права сторін по проєктуванню, реконструкції та будівництва об'єкта реконструкції на земельній ділянці, з метою отримання кожною зі сторін своєї частини у реконструйованому та побудованому об'єкті в порядку та на умовах зазначених в договорі; (3) договір від 09.12.2022 про встановлення права користування земельною ділянкою для забудови (суперфіцію), відповідно до якого ДП «Укркомунобслуговування» надає, а ТОВ «Сітігазсервіс» приймає в строкове користування земельну ділянку для реалізації ТОВ «Сітігазсервіс» права на забудову.
82.Також ОСОБА_5 підписала акт приймання-передачі земельної ділянки від ДП «Укркомунобслуговування» до ТОВ «Сітігазсервіс», відповідно до якого земельна ділянка передана у станi, придатному для початку організації та здійснення підготовчих робіт з будівництва багатофункціонального житлового комплексу, передання земельної ділянки вчинене на період та з метою здійснення будівництва багатофункціонального житлового комплексу.
83.Відповідно до умов п. 5.1.3. Договору № 09/12/2022-2 ринкова вартість нерухомого майна, яке має отримати ДП «Укркомунобслуговування», не може бути меншою від ринкової вартості земельної ділянки та об'єкта реконструкції. Водночас ринкова вартість визначена відповідно до висновків про вартість майна, виконаних ОСОБА_15 , а саме вартість земельної ділянки визначена у розмірі 142 712 000 грн без ПДВ, а об'єкту реконструкції - комплексу будівель і споруд у розмірі 115 124 000 грн у т.ч. ПДВ.
84.Відповідно до висновку експертів за результатами проведення комплексної судової оціночно-земельної та оціночно-будівельної експертизи від 22.05.2025 № 7612/24-41/7613/24-42, установлено, що: (1) ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 8000000000:91:179:0013, площею 11,1502 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_13, станом на 01.12.2022 складала 570 589 541 грн. Визначена вартість не містить ПДВ; (2) ринкова вартість об'єкту - комплексу нежитлових будівель та споруд, загальною площею 50 857,60 кв.м, огородження 1666,7 м.п., що розташований за адресою: АДРЕСА_13, станом на 01.12.2022 складав 644 728 158 грн. Визначена вартість не містить ПДВ; (3) вартість права користування земельною ділянкою визначена у розмірі 553 945 953 грн.
85.Ураховуючи викладене, вартість земельної ділянки на 1 086 427 330,60 грн менша сукупної вартості зазначеної у п. 5.1.3 Договору.
86.Отже, за умови виконання сторонами умов Договору, зокрема пунктів 5.1.1, 5.1.3 Договору № 09/12/2022-2 від 09.12.2022, ДП «Укркомунобслуговування» недоотримало б нерухомого майна на суму 1 086 427 330,60 грн, що могло спричинити тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам держави на зазначену суму.
87.З огляду на це, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні за попередньою змовою групою осіб закінченого замаху на зловживання службовим становищем, тобто умисного, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що могло спричинити тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам держави, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК.
88.12.06.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК.
89.18.06.2025 ухвалою слідчого судді до підозрюваної ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 1 000 000 грн та покладено на неї обов'язки, передбачені ст. 194 КК строком на два місяці.
90.У період з 20.06.2025 по 23.06.2025 за підозрювану ОСОБА_5 внесено заставу у сумі 1 000 000 грн.
91.Ухвалою Апеляційної палати ВАКС (далі - АП ВАКС) від 02.07.2025 ухвалу слідчого судді ВАКС від 18.06.2025 залишено без змін.
92.Ухвалою слідчого судді ВАКС від 08.08.2025 у справі № 991/7951/25 строк досудового розслідування у кп № 52024000000000088 продовжено до 5 місяців, тобто 12.11.2025.
93.Покликаючись на існування ризиків, передбачених ст. 177 КПК, таких як: (1) переховування від органу досудового розслідування та суду; (2) знищення, ховання або спотворення будь-якої із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; (3) незаконний вплив на свідків , прокурор просила продовжити на два місяці строк дії обов'язків, покладених на підозрювану відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК, а саме: (а) прибувати за кожною вимогою до детектива НАБУ, прокурора, слідчого судді, суду; (б) повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи; (в) не відлучатися із населеного пункту, в якому вона зареєстрована, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду, а саме за межі міста Києва та Київської області; (г) утримуватися від спілкування із будь-якою особою, визначеною слідчим суддею, судом, з приводу обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру, а саме: підозрюваними ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 та свідками ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_13 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_15 ; (ґ) здати на зберігання до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київської області усі свої паспорти для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну, якщо такі не здано, або ж у разі припинення дії попередньо обраних обов'язків у інших кримінальних провадженнях; (д) носити електронний засіб контролю.
Позиція учасників у судовому засіданні
94.У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 підтримала клопотання про продовження дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК, покладених на підозрювану ОСОБА_5 , здебільшого покликаючись на обставин, викладені у клопотанні.
95.У судовому засіданні захисник ОСОБА_4 проти задоволення клопотання заперечував частково та просив не продовжувати дію обов'язків не відлучатися з м. Києва та Київської області без дозволу слідчого (детектива), прокурора або суду (залежно від стадії кримінального провадження) та носити електронний засіб контролю. Окрім цього, захисник зазначив, що до підозрюваної наразі застосовано три запобіжні заходи у вигляді застави у розмірі 1 400 000 грн, 5 000 000 грн та 1 000 000 грн, що є доволі значною сумою для неї, здатною забезпечити її належну процесуальну поведінку. Окрім цього, навіть прокурор стверджувала про зразкову процесуальну поведінку підозрюваної, що спростовує існування ризиків.
96.Підозрювана ОСОБА_5 у судовому засіданні підтримала позицію свого захисника.
Положення закону, якими керувався слідчий суддя
97.Згідно із ч. 1 ст. 131 КПК заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
98.Одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження є запобіжні заходи (п. 9 ч. 2 ст. 131 КПК).
99.Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: (1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; (2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; (3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
100.Слідчий суддя відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. (ч. 3 ст. 176 КПК).
101.Статтею 177 КПК встановлено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам, зокрема: (1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; (2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; (3) незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні; (4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; (5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
102.Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
103.Згідно із ч. 5 ст. 194 КПК якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором.
104.Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.
105.Частиною 3 ст. 199 КПК установлено, що клопотання про продовження строку тримання під вартою, крім відомостей, зазначених у статті 184 цього Кодексу, повинно містити: (1) виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з'явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою; (2) виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді застави.
106.Ураховуючи зазначені положення закону, слідчий суддя вирішуючи питання про продовження строку дії покладених на підозрювану ОСОБА_5 обов'язків, мав установити: (1) обставини які свідчать про те, що заявлені ризики не зменшилися або з'явилися нові ризики, які виправдовують продовження строку дії покладених на підозрюваного обов'язків; (2) обставини, які зумовили продовження покладених процесуальних обов'язків до закінчення дії попередньої ухвали, якою на підозрюваного покладено ряд обов'язків, визначених п. 5 ст. 194 КПК.
Установлені слідчим суддею обставини, мотиви, якими керувався слідчий суддя, постановляючи цю ухвалу
107.12.06.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК.
108.18.06.2025 ухвалою слідчого судді до підозрюваної ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 1 000 000 грн та покладено на неї обов'язки, передбачені ст. 194 КК строком на два місяці.
109.У період з 20.06.2025 по 23.06.2025 за підозрювану ОСОБА_5 внесено заставу у сумі 1 000 000 грн.
110.Ухвалою АП ВАКС від 02.07.2025 ухвалу слідчого судді ВАКС від 18.06.2025 залишено без змін.
111.Ухвалою слідчого судді ВАКС від 08.08.2025 у справі № 991/7951/25 строк досудового розслідування у кп № 52024000000000088 продовжено до 5 місяців, тобто 12.11.2025.
1. Щодо обґрунтованості підозри
112.Частина 2 ст. 364 КК встановлює відповідальність за зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.
113.Службовими особами у ст. 364 КК є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом. Тяжкими наслідками у ст. 364 КК вважаються такі наслідки, які у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
114.Згідно із усталеною судовою практикою, яка обґрунтовується рішеннями Європейського суду з прав людини (у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011, у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994 та у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990), термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином, і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
115.Саме з огляду на таке розуміння обґрунтованості підозри слідчий суддя вирішував це клопотання, та дійшов висновку про те, що описана у клопотанні фабула, в сукупності з наданими прокурором поясненнями та матеріалами кримінального провадження, свідчать про наявність ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК.
116.Слід однак зауважити, що на цьому етапі провадження слідчий суддя не вирішував тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема винуватість чи невинуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення. Слідчий суддя на підставі оцінки сукупності отриманих відомостей лише визначив, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою (за стандартом «обґрунтованої підозри») для застосування щодо неї запобіжного заходу.
117.Для визначення причетності ОСОБА_5 до подій кримінальних правопорушень слідчим суддею досліджені та оцінені фактичні дані, які містяться:
(1)у постанові Верховної Ради України від 04.03.2020 № 516-IХ «Про формування складу Кабінету Міністрів України», якою ОСОБА_6 призначено на посаду Міністра розвитку громад та територій України (система іКейс т. 2 а.п. 6);
(2)у наказі Мінрегіону № 75К/ОС від 12.03.2020 відповідно до якого ОСОБА_6 приступив до виконання повноважень Міністра розвитку громад та територій України (т. 2 а.п 7);
(3)у листі апарату Верховної Ради України від 02.06.2025 № 07/8-2025/128263, відповідно до якого заяву ОСОБА_6 про відставку з посади Міністра зареєстровано 02.11.2022 о 17 год 49 хв (т. 2 а.п. 10, 11);
(4)у постанові Верховної Ради України від 03.11.2022 № 2702-IX «Про відставку Міністра розвитку громад та територій України ОСОБА_6 » (т. 2 а.п. 12);
(5)у положенні про Міністерство розвитку громад та територій України у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 № 850 (т. 2 а.п. 14-42);
(6)у наказі від 23.05.2022 Мінрегіону, яким оголошено розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.05.2022 № 396-р «Про призначення ОСОБА_7 державним секретарем Міністерства розвитку громад та територій України» та визначено вважати ОСОБА_7 таким, що приступив до виконання обов'язків за посадою державного секретаря Міністерства розвитку громад і територій України з 24.05.2022 (т. 2 а.п. 45);
(7)у розпорядженні Кабінету Міністрів України від 18.11.2022 № 1031-р, яким ОСОБА_7 звільнено із посади державного секретаря Міністерства розвитку громад та територій України у зв'язку з переходом на іншу роботу (т. 2 а.п. 46);
(8)у наказі від 16.12.2020 № 670 К/ОС за підписом Міністра розвитку громад та територій України ОСОБА_6 , яким ОСОБА_5 звільнено із посади виконувача обов'язки директора ДП «Укркомунобслуговування» у зв'язку із закінченням строку трудового договору та з 17.12.2020 призначено на посаду директора цього ж державного підприємства (т. 2 а.п. 48);
(9)у контракті № 1 від 17.12.2020, укладеному між Мінрегіоном в особі Міністра ОСОБА_6 та ОСОБА_5 (т. 2 а.п. 49-61);
(10)у повному витязі з Єдиного реєстру довіреностей, відповідно до якого Мінргегіон в особі ОСОБА_6 . 01.02.2022 видав довіреність та уповноважив ОСОБА_5 представляти інтереси Мінрегіону (т. 2 а.п. 62-63);
(11)у наказі Мінрегіону від 16.12.2020 № 686 к/ос про призначення ОСОБА_36 на посаду радника патронатної служби Міністра (т. 2 а.п. 64);
(12)у наказі Мінрегіону від 16.06.2020 № 168к/ос про призначення ОСОБА_26 на посаду радника патронатної служби Міністра (т. 2 а.п. 66);
(13)у наказі Мінрегіону від 25.04.2022 № 117/1к/ос про призначення ОСОБА_10 радником Міністра на громадських засадах (т. 2 а.п. 67);
(14)у заяві суб'єктам державної реєстрації від 08.02.2022, підписаній в.о. державного секретаря Мінрегіону про здійснення державної реєстрації земельної ділянки (т. 2 а.п. 74, 75);
(15)у заяві Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України про вчинення кримінального правопорушення від 20.02.2024 (т. 2 а.п. 81-87);
(16)у наказі Мінрегіону від 15.07.2022 № 126, яким ДП «Укркомунобслуговування» визначено балансоутримувачем цілісного майнового комплексу за адресою АДРЕСА_13 (т. 2 а.п. 94, 95);
(17)у наказі від 15.08.2022 № 18-од директора ДП «Укркомунобслуговування» про зарахування на баланс підприємства цілісного майнового комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_13 (т. 2 а.п. 96);
(18)у спільному наказі від 16.08.2022 № 152/864 Мінрегіону та Регіонального відділення Фонду державного майна по м. Києву про передачу державного майна - ЦМК з орендного користування. Відповідно до цього наказу Мінрегіон приймав ЦМК та мав вжити заходів щодо передачі майна та цілісного майнового комплексу на баланс ДП «Укркомунобслуговування» (т. 2 а.п. 97, 98);
(19)у заявах ТОВ «Інтербуд» ТМ», ТОВ «Еко-Інвест проект», ТОВ «Сітігазсервіс», ТОВ «Буд-Інжиніринг Холдінг» до ДП «Укркомунобслуговування» із пропозиціями укласти інвестиційні договори щодо земельної ділянки, зареєстрованих 06.10.2022 (т. 2 а.п. 99-104);
(20)у протоколі огляду від 12.12.2024, яким установлено ймовірну пов'язаність вищезазначених товариств між собою та із ОСОБА_8 (т. 2 а.п. 105-110);
(21)у зверненні № 408 від 01.11.2022, підписаному директором ДП «Укркомунобслуговування» ОСОБА_5 до Мінрегіону щодо надання згоди на укладення значного господарського зобов'язання (т. 2 а.п. 111, 112),
(22)у наказі Мінрегіону від 03.11.2022 № 203 «Про деякі питання розгляду звернення ДП «Укркомунобслуговування» від 01.11.2022 № 408», за підписом Міністра ОСОБА_6 , відповідно до якого утворено робочу групу із розгляду звернення ДП «Укркомунобслуговування» від 01.11.2022 № 408 (т. 2 а.п. 113);
(23)у протоколі № 3 засідання робочої групи Мінрегіону щодо розгляду звернення державного підприємства «Укркомунобслуговування» від 01.11.2022 № 408, яким рекомендовано надати дозвіл ДП «Укркомунобслуговування» на укладення значного господарського зобов'язання з ТОВ «Сітігазсервіс» та листі державного секретаря Мінрегіону ОСОБА_7 про надання згоди ДП «Укркомунобслуговування» на укладання значного господарського зобов'язання з ТОВ «Сітігазсервіс» (т. 2 а.п. 115-118);
(24)у зверненні № 420 від 10.11.2022 директора ДП «Укркомунобслуговування» ОСОБА_5 , яким до Мінрегіону надіслано проєкти інвестиційних договорів із ТОВ «Сітігазсервіс» (т. 2 а.п. 121-127);
(25)у листі № 355 від 24.11.2022 директора ДП «Укркомунобслуговування» ОСОБА_5 до Мінрегіону про приведення проєктів договорів у відповідність до земельного та містобудівного законодавства (т. 2 а.п. 144);
(26)у листі Мінрегіону від 01.12.2022 № 7/21/12963-22 про врахування листа ДП «Укркомунобслуговування» № 355 від 24.11.2022 (т. 2 а.п. 145);
(27)у договорі від 09.12.2022 № 09/12/2022-1, предметом якого є передача ДП «Укркомунобслуговування» та виконання ТОВ «Сітігазсервіс» прав та функцій замовника (забудовника) будівництва на земельній ділянці загальною площею 11,15002 га, розташованій по АДРЕСА_13 (т. 2 а.п. 149-153);
(28)у договорі № 09/12/2022-2 від 09.12.2022, предметом якого є зобов'язання та права сторін по проєктуванню, реконструкції та будівництву об'єкта реконструкції на земельній ділянці, з метою отримання кожною із сторін своєї частини в реконструйованому та побудованому об'єкті у порядку та на умовах, зазначених у договорі (т. 2 а.п. 154-164);
(29)у договорі від 09.12.2022 про встановлення права користування земельною ділянкою для забудови (суперфіцію), відповідно до якого ДП «Укркомунобслуговування» надає, а ТОВ «Сітігазсервіс» приймає у строкове користування земельну ділянку для реалізації ТОВ «Сітігазсервіс» права на забудову (т. 2 а.п. 165-169);
(30)в акті приймання-передачі земельної ділянки від 09.12.2022 від ДП «Укркомунобслуговування» до ТОВ «Сітігазсервіс» відповідно до якого земельна ділянка передана у стані придатному для початку організації та здійснення підготовчих робіт із будівництва багатофункціонального житлового комплексу, передання земельної ділянки вчинене на період та з метою здійснення будівництва багатофункціонального житлового комплексу (т. 2 а.п. 170);
(31)у висновку про вартість земельної ділянки, виконаному оцінювачем ФОП ОСОБА_15 , у якому ринкова вартість визначена у розмірі 142 712 000 грн, без ПДВ (т. 2 а.п. 171);
(32)у висновку про вартість комплексу будівель та споруд, розташованого на земельній ділянці, який виконаний оцінювачем ФОП ОСОБА_15 та у якому ринкова вартість визначена у розмірі 115 124 000 грн із ПДВ (т. 2 а.п. 172);
(33)у протоколі огляду мобільного телефона ОСОБА_8 від 20.06.2024, в якому зафіксовано листування: (1) ОСОБА_8 із ОСОБА_9 , під час якого останні обговорюють плани щодо ймовірного заволодіння земельною ділянкою та які заходи необхідно вжити з метою реалізації цього плану; (2) ОСОБА_8 із радником Патронатної служби Мінрегіону ОСОБА_24 щодо ймовірного надання ОСОБА_6 неправомірної вигоди у вигляді книги « Собрание сочинений Г.С. Сковороды том 1»; (3) ОСОБА_8 із керівником ДП «Укркомунобслуговування» ОСОБА_5 , під час якого здійснюється обговорення плану ймовірного заволодіння земельною ділянкою та вжиття заходів з реалізації цього плану; (4) ОСОБА_8 з радником патронатної служби Мінрегіону ОСОБА_26 , під час якого вони обговорюють ймовірне надання ОСОБА_6 та пов'язаним із ним особам знижки на придбання об'єктів інвестування; (5) ОСОБА_8 із директором ТОВ «Сітігазсервіс» та ТОВ «ФК «Системінвест» ОСОБА_23 , яким підтверджується ймовірна належність цих товариств ОСОБА_8 ; (6) ОСОБА_8 із радником Міністра розвитку громад та територій України на громадських засадах ОСОБА_10 ; (7) ОСОБА_8 із ОСОБА_6 (т. 3 а.п. 1-172);
(34)у протоколі огляду мобільного телефона ОСОБА_9 від 06.02.2024, в якому зафіксовано листування: (1) ОСОБА_9 із юрисконсультом ТОВ «Сітігазсервіс» ОСОБА_13 щодо земельної ділянки та ймовірної розробки злочинного плану дій, спрямованого на заволодіння нею; (2) ОСОБА_9 із ОСОБА_8 , під час якого вони обговорюють плани ймовірного заволодіння земельною ділянкою та вжиття заходів із реалізації цього плану; (3) ОСОБА_9 із радником Міністра розвитку громад та територій України на громадських засадах ОСОБА_10 , під час якого вони обговорюють плани ймовірного заволодіння земельною ділянкою та вжиття заходів із реалізації цього плану, зокрема: щодо господарського спору про визнання переукладеним договору оренди земельної ділянки, підготовки проєктів документів від імені Мінрегіону, підготовки покрокового плану дій щодо передачі земельної ділянки; (4) ОСОБА_9 із секретарем Мінрегіону ОСОБА_7 щодо узгодження тексту звернення ДП «Укркомунобслуговування» про погодження укладення інвестиційних договорів між ДП «Укркомунобслуговування» та ТОВ «Сітігазсервіс», предметом, яких є земельна ділянка (т. 4 а.п. 5-270);
(35)у протоколі огляду від 15.05.2024 мобільного телефона ОСОБА_26 , в якому виявлено: (1) у групі «Патронат» листування про зустрічі між ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_6 у приміщенні Мінрегіону в лютому та жовтні 2022 року; (2) листування ОСОБА_26 із ОСОБА_35 щодо продажу квартири АДРЕСА_3 , від ОСОБА_25 до ОСОБА_20 (т. 5 а.п. 1-30);
(36)у протоколах огляду від 02-13.12.2024 та від 19-23.12.2024 образу ноутбука ОСОБА_35 , під час якого установлено, що ОСОБА_35 виконує функцію довіреної особи ОСОБА_6 та забезпечує організацію його особистих справ (т. 5 а.п. 31-76);
(37)у протоколі огляду від 28.10.2024 образу мобільного телефона ОСОБА_35 , під час якого було виявлено листування ОСОБА_35 щодо проведення оцінки квартири АДРЕСА_3 , та квитанцію про оплату цієї оцінки, яку здійснила ОСОБА_26 , висновок про оцінку, нотаріально посвідчену згоду дружини ОСОБА_25 на продаж квартири (т. 5 а.п. 77-109);
(38)у протоколі огляду від 26-27.11.2024 мобільного телефона ОСОБА_20 , у якому виявлено листування із ОСОБА_26 щодо придбання квартири по АДРЕСА_4 , під час якого ОСОБА_26 обіцяла оплатити борг за комунальні послуги (т. 5 а.п. 110-128);
(39)у протоколі огляду мобільного телефона ОСОБА_7 від 01-09.01.2025, під час якого виявлено: листування ОСОБА_7 із ОСОБА_24 щодо зустрічі по «Квітам України» на 20.09.2022, листування за 21.03.2023, під час якого ОСОБА_7 надіслав ОСОБА_10 резюме ОСОБА_38 , листування ОСОБА_7 із ОСОБА_6 , під час якого 23.11.2023 (після затримання ОСОБА_8 ) ОСОБА_6 увімкнув у месенджері зникаючі повідомлення через 24 години; листування ОСОБА_7 із ОСОБА_9 (т. 5 а.п. 129-143);
(40)у протоколі огляду мобільного телефона директора ДП «Укркомунобслуговування» ОСОБА_5 від 27.03.2025, у якому міститься її листування із ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , під час якого відбувалося обговорення планів ймовірного заволодіння земельною ділянкою та вжиття заходів з його реалізації, а також листування ОСОБА_5 із ОСОБА_13 , під час якого вони визначили дату оцінки земельної ділянки, обмінялися проєктами договорів (т. 5 а.п. 144-185);
(41)у протоколі огляду ноутбука ОСОБА_15 від 07-10.03.2025, у якому виявлено листування із ОСОБА_13 щодо оцінки земельної ділянки за наперед визначеною ОСОБА_9 вартістю (т. 5 а.п. 186-204);
(42)у протоколі огляду мобільного телефона ОСОБА_15 від 06.03.2025, у якому виявлено листування із ОСОБА_9 , під час якого останній зазначив вартість ділянки за якою повинна бути проведена оцінка, надав дані для оцінки та переказав ОСОБА_15 кошти за оцінку (т. 5 а.п. 205-225);
(43)у протоколі огляду документів, вилучених під час проведення обшуку у ОСОБА_26 від 04.06.2024, під час якого виявлено таблицю щодо квартир, які ймовірно були предметом неправомірної вигоди, договір купівлі-продажу, квитанції про оплату у Фонді фінансування будівництва, звіт про оцінку, акт приймання-передачі об'єкта інвестування (квартири) щодо цих квартир (т. 5 а.п. 226-235);
(44)у протоколі за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 26.07.2024 щодо ОСОБА_20 , в якому зафіксовано розмову ОСОБА_20 , де вона обговорює, що придбала цю квартиру, яка ймовірно була предметом неправомірної вигоди, через ОСОБА_39 (т. 5 а.п. 236-239);
(45)у протоколі за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 11.04.2025 щодо ОСОБА_26 , в якому вона повідомила, що була особистим помічником сім'ї ОСОБА_40 (т. 5 а.п. 240-244);
(46)у протоколі допиту свідка ОСОБА_15 , який повідомив про те, що виготовив оцінку за наперед визначеною ОСОБА_9 ціною, документи для оцінки йому надала ОСОБА_13 , на об'єкт оцінки він не виїжджав, передав звіти про оцінку ОСОБА_13 та ОСОБА_9 , а ОСОБА_9 оплатив йому послуги з оцінки (т. 5 а.п. 245-252);
(47)у протоколі допиту свідка ОСОБА_24 , який підтвердив, що ОСОБА_8 консультувався із ним щодо вибору подарунку для ОСОБА_6 (т. 6 а.п. 1-5);
(48)у протоколі допиту свідка ОСОБА_41 під час його вона зазначила, що ДП «Укркомунобслуговування» зазвичай здійснювало обслуговування будівель, однак ОСОБА_5 повідомила про те, що стосовно передачі ЦМК, який розташований на земельній ділянці, є вказівка, а тому її треба виконувати (т. 6 а.п 8-15);
(49)у протоколі огляду від 06.06.2024-03.07.2024, під час якого установлено певну пов'язаність осіб, котрі придбали квартири із ОСОБА_6 (т. 6 а.п. 16-22);
(50)у протоколі огляду від 16-20.05.2025, під час якого установлено різницю між мінімально можливою вартістю предмета неправомірної вигоди (квартир) та фактичною сумою внесків (т. 6 а.п. 23-101);
(51)у протоколі огляду від 29.05.2025 книги « Собрание сочинений Г.С . Сковороды том 1», під час якого установлено ідентичність цієї книги із книгою, про яку листувалися ОСОБА_24 та ОСОБА_8 (т. 6 а.п. 148-156);
(52)у протоколі огляду інформації від операторів зв'язку від 30.05.2025, яким підтверджено: перебування 18.02.2022 ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , перебування 20.09.2022 ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_7 , перебування 21.10.2022 ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_6 за місцем розташування Мінрегіону (т. 6 а.п. 157-164);
(53)у протоколі огляду банківських виписок від 21.04.2025, яким установлено, що 10.11.2022 ОСОБА_9 надіслав на картку ОСОБА_15 кошти в сумі 38 000 грн (т. 6 а.п. 165-167);
(54)у протоколі огляду банківських виписок від 10-19.03.2025, яким установлено, що 09.11.2023 ОСОБА_26 оплатила ТОВ «Несіна і компанія» послуги із оцінки майна (т. 6 а.п. 168-183);
(55)у висновку експертів за результатами проведення комплексної судової оціночно-земельної та оціночно-будівельної експертизи від 22.05.2025 № 7612/24-41/7613/24-42, яким установлено, що: ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером 8000000000:91:179:0013, площею 11,1502 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_13, станом на 01.12.2022 складала 570 589 541 грн. Визначена вартість не містить ПДВ; ринкова вартість об'єкта - комплексу нежитлових будівель та споруд, загальною площею 50 857,60 кв.м, огородження 1666,7 м п., що розташований за адресою: АДРЕСА_13, станом на 01.12.2022 складав 644 728 158 грн. Визначена вартість не містить ПДВ; вартість права користування земельною ділянкою визначена у розмірі 553 945 953 грн (т. 6 а.п. 184-201);
(56)у протоколі огляду від 27.05.2025, яким установлено, що за умови виконання сторонами умов договору, зокрема пунктів 5.1.1, 5.1.3 Договору від 09.12.2022 № 09/12/2022-2, ДП «Укркомунобслуговування» недоотримало б нерухоме майно на суму 1 086 427 330,60 грн (т. 6 а.п. 202-205);
(57)в інших матеріалах кримінального провадження.
118.Отже, оцінивши наведені вище докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку, що досліджених матеріалів достатньо для того, щоб у межах судового контролю, який наразі здійснюється, дійти висновку про наявність обґрунтованої підозри.
119.На підставі встановлених вище обставин, слідчий суддя погоджується з твердженнями про те, що ОСОБА_5 може бути причетною до інкримінованого їй кримінального правопорушення.
Щодо існування ризиків
120.Ухвалою слідчого судді від 18.06.2025 у справі № 991/5917/25, під час застосування запобіжного заходу установлено існування ризиків, передбачених ст. 177 КПК, а саме: (1) можливе переховування від органів досудового розслідування та/або суду, (2) можливе знищення, сховання або спотворення будь-якої із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; (3) можливий незаконний вплив на свідків; (4) можливе перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином; (5) можливе вчинення іншого кримінального правопорушення чи продовження кримінального правопорушення, у якому підозрюється.
121.Прокурор, наполягаючи на необхідності продовження підозрюваній ОСОБА_5 строку дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК, зазначала, що наразі продовжують існувати три встановлені ризики раніше ризики, а саме: (1) переховування від органу досудового розслідування та суду; (2) знищення, ховання або спотворення будь-якої із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; (3) незаконний вплив на свідків.
122.Вирішуючи питання можливості продовження строку дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК, слідчому судді належало перевірити існування ризиків, на які покликалася прокурор. З огляду на це, слідчий суддя зазначає таке.
(1) Ризик переховування від органів досудового розслідування та/або суду.
123.Слідчий суддя переконаний, що ймовірна можливість переховування підозрюваної ОСОБА_5 від органів досудового розслідування та/або суду підтверджується перш за все тим, що кримінальне правопорушення, у вчиненні якого вона підозрюється, передбачає покарання, зокрема у виді позбавлення волі на строк до шести років, що згідно із класифікацією кримінальних правопорушень, передбачених ст. 12 КК, є тяжкими злочином. Тому, на переконання слідчого судді, тяжкість покарання, сама по собі може бути підставою та мотивом для підозрюваної переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду.
124.Водночас звільнення від відбування покарання з випробуванням чи призначення покарання більш м'якого, ніж передбачено законом, за вчинення корупційного злочину КК не передбачено, за виключення затвердження угоди про визнання винуватості.
125.Окрім цього, слідчим суддею установлено, що ОСОБА_5 має паспорт для виїзду за кордон НОМЕР_1 , дійсний до 02.04.2028, та протягом 2018 - 2021 років ОСОБА_5 7 разів виїжджала з України, середня тривалість від 2 до 14 днів.
126.Також під час воєнного стану, який введено на території України 24.02.2022, син ОСОБА_5 - ОСОБА_43 4 рази виїжджав за межі території України на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а 23.02.2024 ОСОБА_43 виїхав за межі території України та станом на день подання клопотання до суду в Україну не повертався.
127.Тобто ОСОБА_43 відсутній на території України вже більше одного року, а тому ймовірно має постійне місце проживання за кордоном, що створює реальну можливість для безпечного та тривалого переховування за кордоном підозрюваної ОСОБА_5 від органів досудового розслідування та суду.
128.Окрім того, на підставі інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми доходів, отриманих фізичними особами, установлено, що: (1) ОСОБА_5 в період з 1998 року по 2 квартал 2025 року отримала доходи, нараховані податковими агентами у загальний сумі 6 997 443 грн., а також доходи, задекларовані від підприємницької діяльності, в сумі 159 000 грн; (2) чоловік ОСОБА_5 - ОСОБА_44 за той же період отримав доходи від податкових агентів на суму 5 441 719 грн, а також доходи, задекларованих від підприємницької діяльності - 5 312 801 грн.
129.Згідно із відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у власності ОСОБА_5 перебуває таке майно: (1) земельна ділянка з кадастровим номером 3222488202:02:005:0107, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , яка на праві спільної сумісної власності належить ОСОБА_5 та її чоловіку ОСОБА_45 ; (2) об'єкт незавершеного будівництва - будинок за адресою: АДРЕСА_2 , який розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 3222488202:02:005:0107, та який на праві спільної сумісної власності належить ОСОБА_5 та її чоловіку ОСОБА_45 ; (3) 21/100 комплексу за адресою АДРЕСА_5 , що на праві спільної часткової власності належить ОСОБА_5 .
130.Також відповідно до Національної автоматизованої інформаційної системи Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_5 володіє транспортним засобом «TOYOTA C-HR», реєстраційний номер НОМЕР_2 , який належить їй на праві власності.
131.Окрім цього, чоловіку ОСОБА_5 - ОСОБА_45 на праві власності також належить 1/2 частина земельної ділянки із кадастровим номером 1822587000:05:000:0219, площею 2,9928 га, на території Стрижівської сільської ради Коростишівського р-ну Житомирської обл., яку він здає в оренду.
132.Органом досудового розслідування також установлено, що сину ОСОБА_5 - ОСОБА_46 на праві власності належить таке нерухоме майно: (1) квартира АДРЕСА_6 ; (2) земельна ділянка 8000000000:90:932:0029, площею 0,03 га; (3) садовий будинок АДРЕСА_7 , площею 138,8 кв.м; (4) квартира АДРЕСА_8 , площею 44,2 кв.м; (5) квартира АДРЕСА_9 , площею 59,8 кв.м, яка подарована ОСОБА_46 ОСОБА_5 ; (6) 1/6 квартири АДРЕСА_10 , загальною площею 63,1 кв.м.
133.Водночас ОСОБА_43 за період з 2010 року по 2 квартал 2025 року отримав доходи нараховані податковим агентам у сумі 4 189 327 грн, зокрема 1 998 422 грн у 2016 році як дохід, отриманий у спадщину (подарований) від члена сім'ї першого ступеня споріднення), а також доход у розмірі 772 232 грн від підприємницької діяльності (період з 2019 по 2022 роки).
134.Такі факти, на переконання слідчого судді, свідчать про наявність у ОСОБА_5 можливостей для залишення території України з метою уникнення кримінальної відповідальності.
135.Слідчий суддя не виключає можливості перетину кордону підозрюваною ОСОБА_5 , з огляду на тяжкість кримінальних правопорушень, у вчиненні яких вона підозрюється. Очевидно, що в умовах, які існують в Україні, викликаних військовою агресією РФ проти України, у підозрюваного ОСОБА_5 збільшуються можливості для ухилення від органів досудового розслідування та суду.
136.З огляду на це, слідчий суддя погоджується з тим, що ОСОБА_5 зможе переховуватися від органу досудового розслідування, зокрема за кордоном.
137.Зіставлення можливих для підозрюваної наслідків переховування у вигляді її ув'язнення у невизначеному майбутньому, тобто після її затримання, із засудженням до покарання у виді позбавлення волі у найближчій перспективі, переконують слідчого суддю у тому, що ризик переховування ОСОБА_5 від органів досудового розслідування та/або суду є достатньо вірогідним.
(2) Ризик знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
138.В обґрунтування цього ризику прокурор зазначала, що після повідомлення ОСОБА_5 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК, остання набула статусу підозрюваної у кримінальному провадження, а тому і права, передбачені ч. 3 ст. 42 КПК, зокрема й право на ознайомлення із матеріалами кримінального провадження. Отже, підозрювана ОСОБА_47 отримала можливість оцінити обсяг наявних у сторони обвинувачення доказів, роль речей і документів, які можуть бути використані як докази стороною обвинувачення.
139.Також слідчий суддя в ухвалі від 18.06.2025 покликався та не, що: (1) ОСОБА_5 має зв'язки зі колишнім Міністром розвитку громад та територій України ОСОБА_6 , колишнім державним секретарем Мінрегіону ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , який здійснює фактичний контроль та управління господарською діяльністю ТОВ «Сітігазсервіс» і ТОВ «ФК Сістемінвест», а також ОСОБА_9 , який на грудень 2022 року обіймав посаду заступника директора ТОВ «ФК Сістемінвест», а також був представником ТОВ «Сітігазсервіс»; (2) підозрюваний ОСОБА_9 на виконання ухвали ВАКС від 09.05.2025 у справі № 991/4095/25 вніс на рахунок ВАКС кошти у розмірі 3 978 699,90 грн як заставу за ОСОБА_5 , тоді як він є довіреною особою ОСОБА_8 , консультує його та має довіреності на вчинення юридично значимих дій від імені ОСОБА_8 та членів його сім'ї; (3) 19.05.2025 між ТОВ «Еконінвест проект», яке пов'язано з ОСОБА_8 , в особі його директора ОСОБА_48 , та ОСОБА_49 , який є чоловіком ОСОБА_5 , укладено договір безпроцентної позики (позички) на суму 4 000 000 грн, строком дії до 31.12.2025.
140.Тому слідчий суддя під час застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу вважав, що зважаючи на стадію кримінального провадження, необхідність проведення слідчих (розшукових) дій щодо встановлення та отримання додаткових доказів, а також наявність між підозрюваною ОСОБА_5 тісних соціальних і професійних зв'язків з іншим підозрюваними - ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , підозрювана самостійно або за допомогою інших підозрюваний може забезпечити знищення, приховування або спотворення речей та(або) документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень, зокрема тих, що перебувають у володінні Міністерства розвитку громад та територій, ДП «Укркомунобслуговування», Державної агрофірми «Квіти України», а також чинити інші перешкоди в отриманні (вилученні) таких речей і документів стороною обвинувачення.
141.Слідчий суддя погоджується із такими доводами і мотивами та вважає, що ризик знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, продовжує існувати.
(3) Ризик незаконного впливу на свідків.
142.Перевіряючи наявність ризику впливу підозрюваного, зокрема, на свідків, слідчий суддя ураховує встановлену КПК процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акта до суду на стадії судового розгляду - усно, шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК). Водночас суд зможе обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманими у порядку, передбаченому ст. 225 КПК, тобто, якщо свідки допитувалися на стадії досудового розслідування слідчим суддею.
143.Цей незаконний виплив може стосуватись як свідків, які безпосередньо вказують на підозрюваного як на особу, причетну до вчинення кримінального правопорушення, так і свідків, які можуть надати показання щодо інших важливих обставин кримінального провадження, які не інкримінуються підозрюваному та не мають безпосереднього зв'язку із його особою.
144.Наразі кримінальне провадження на завершеній стадії досудового розслідування, а тому жоден зі свідків не допитаний судом, і, відповідно, його показання не сприйняті безпосередньо, задля можливості використання їх як доказів.
145.За таких умов, слідчий суддя дійшов висновку про достатню ймовірність ризику впливу ОСОБА_5 на свідків у цьому кримінальному провадженні.
146.Оскільки раніше було встановлено обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК, та наявність декількох ризиків, то з метою забезпечення дієвості кримінального провадження продовження строку дії обов'язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК єоб'єктивно необхідним. З огляду на це, слідчий суддя встановив таке.
147.Прокурор у судовому засіданні покликалася на те, що завершенню досудового розслідування перешкоджає виняткова складність кримінального провадження, а також потреба у проведені таких слідчих та процесуальних дій: (1) завершенні проведення комплексної судової комп'ютерно-технічної експертизи та експертизи електронних комунікацій, предметом дослідження якої є мобільний телефон iPhone (С12X1P09YT), IMEI: НОМЕР_3 , IMEI2: НОМЕР_4 , вилучений 03.07.2025 під час обшуку за адресою: АДРЕСА_11 , яку призначено 14.07.2025; (2) завершенні проведення судової будівельно-оціночної експертизи з метою встановлення ринкової вартості об'єкта неправомірної вигоди, яку призначено 20.06.2025; (3) завершенні проведення комплексної судової комп'ютерно-технічної експертизи та експертизи електронних комунікацій, предметом дослідження якої є мобільний телефон iPhone 16 Pro, серійний номер НОМЕР_5 , вилучений 12.06.2025 під час обшуку за адресою: АДРЕСА_12 , яку призначено 13.06.2025; (4) завершенні проведення комплексної судової комп'ютерно-технічної експертизи та експертизи електронних комунікацій, предметом дослідження якої є мобільний телефон iPhone 15 Pro, серійний номер НОМЕР_6 , вилучений 12.06.2025 під час обшуку за адресою: АДРЕСА_12 , яку призначено 13.06.2025; (5) завершенні проведення судової мистецтвознавчої експертизи, предметом дослідження якої є книга «Собрание сочинений Г.С. Сковороды », яку вилучено 14.05.2025 під час обшуку адресою: АДРЕСА_11 , яка є об'єктом неправомірної вигоди, що надавалась ОСОБА_6 , з метою встановлення її вартості, яку призначено 30.05.2025; (6) забезпеченні виконання клопотання експерта про надання додаткових матеріалів для подальшого проведення та після завершення проведення судової оціночно-будівельної експертизи з метою установлення ринкової вартості об'єкта неправомірної вигоди, призначеної 15.04.2025; (7) забезпеченні виконання клопотання експерта про надання додаткових матеріалів для подальшого проведення експертизи та після завершення її виконання долучити висновок експерта за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи, призначеної 27.05.2024, з метою установлення автора виконання рукописних написів на документах, що становлять інтерес для органу досудового розслідування; (8) отриманні відповіді на запит про міжнародну правову допомогу від компетентних органів Республіки Австрія (службова записка № 52/19867-29 від 16.07.2025); (9) проведенні огляду відеозаписів з камер відеоспостережень у домоволодінні АДРЕСА_11 , з метою відбору таких відеозаписів для проведення судової портретознавчої експертизи; (10) у порядку глави 15 Кримінального процесуального кодексу (далі - КПК) отримати інформацію щодо з'єднань осіб, які причетні до вчинення цих кримінальних правопорушень, та у подальшому із залученням спеціаліста дослідити їх в розрізі подій, що розслідуються у кримінальному провадженні; (11) проведенні допитів свідків, за результатами закінчення експертиз та оглядів інформації; (12) після отримання інформації за запитом про міжнародну правову допомогу та проведення експертиз додатково допитати підозрюваних з приводу обставин повідомленої підозри; (13) у разі встановлення істотних розбіжностей між показаннями свідків та підозрюваних провести одночасні допити свідків та підозрюваних у кримінальному провадженні; (14) завершенні збору документів, що характеризують підозрюваних у кримінальному провадженні, а також збір додаткових доказів взаємопов'язаності підозрюваних з особами, які сприяли їм у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень, але які не були обізнані із злочинними намірами останніх; (15) з урахуванням зібраних нових доказів визначити остаточну правову кваліфікацію дій ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та вирішити питання щодо повідомлення про зміну їм раніше повідомленої підозри та/або нової підозри; (16) з урахуванням зібраних нових доказів вирішити питання наявності або відсутності підстав для повідомлення про підозру іншим особам у цьому кримінальному провадженні.
148.Слідчий суддя погоджується із такими твердженнями прокурора, оскільки докази, які планується отримати в майбутньому (до прикладу, отримати висновки судових експертиз, відповіді на запит про міжнародну правову допомогу, тощо), можуть бути використані як докази під час судового розгляду.
149.Слідчий суддя також враховує, що метою продовження запобіжного заходу є забезпечення дієвості кримінального провадження, тобто досягнення його завдань, чого можливо досягнути лише за умови нівелювання ризиків кримінального провадження.
150.Аналізуючи доводи сторони обвинувачення, беручи до уваги наявність трьох ризиків, передбачених ст. 177 КПК, необхідність проведення слідчих та процесуальних дій, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для продовження дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК. Продовжуючи строк дії покладених на підозрювану обов'язків, слідчий суддя також виходив із того, що таке продовження має найменший вплив на реалізацію прав і свобод людини, не становить порушення прав людини, а отже, таке втручання є розумним і співмірним для цілей цього кримінального провадження.
151.Водночас прокурором не доведено необхідність продовження обов'язку носити електронний засіб контролю, а тому клопотання у цій частині задоволенню не підлягає.
Мотиви слідчого судді щодо доводів захисту
152.Під час розгляду клопотання про продовження строку дії обов'язків сторона захисту покликалася, зокрема на відсутність заявлених прокурором ризиків, проте слідчий суддя відхиляє такі доводи захисника, позаяк в результаті розгляду цього клопотання установлено наявність таких.
153.Окрім цього, захисник просив не продовжувати обов'язки не відлучатися з м. Києва та Київської області без дозволу слідчого (детектива), прокурора або суду (залежно від стадії кримінального провадження) та носити електронний засіб контролю, з чим слідчий суддя частково погодився.
154.Однак стороною захисту не доведено наявності підстав для відмови у продовженні дії обов'язку не відлучатися з м. Києва та Київської області без дозволу слідчого (детектива), прокурора або суду (залежно від стадії кримінального провадження), позаяк стороною захисту не надано доказів необхідності підозрюваної здійснювати виїзди за межі Київської області або не надання дозволу на такі виїзди стороною обвинувачення.
155.З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання прокурора належить задовольнити частково.
З огляду на це, керуючись статтями 371, 372, 375, 376 КПК, слідчий суддя
1.Клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрювану ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 52024000000000088 від 22.02.2024 задовольнити частково.
2.Продовжити підозрюваній ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , на два місяці, але в межах строку досудового розслідування, строк дії обов'язків, покладених ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 18.06.2025 у справі № 991/5917/25, а саме:
(1) прибувати за вимогою до слідчого (детектива), прокурора та суду (залежно від стадії кримінального провадження);
(2) не відлучатися з м. Києва та Київської області без дозволу слідчого (детектива), прокурора або суду (залежно від стадії кримінального провадження);
(3) повідомляти слідчого (детектива), прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи (залежно від стадії кримінального провадження);
(4) здати на зберігання до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київської області усі свої паспорти громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що надають право на виїзд із України та в'їзд в Україну, якщо такі не здано, або ж у разі припинення дії попередньо обраних обов'язків у інших кримінальних провадженнях;
(5) утримуватися від спілкування із ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_13 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_15 щодо обставин, викладених у повідомленні про підозру.
3.У задоволені іншої частини клопотання відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти цієї ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1