Справа №295/10969/25
1-кс/295/4330/25
13.08.2025 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_3 , слідчого СВ Житомирського РУП № 1 ГУНП в Житомирській області ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Богунського районного суду м. Житомира клопотання начальника відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Житомирського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Житомирській області полковника поліції ОСОБА_6 , клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання в межах кримінального провадження № 12024060400003697 від 28.11.2024 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України стосовно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Житомир, українця, громадянина України, одруженого, має неповнолітніх дітей: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ФОП з 2019 р, Депутат Житомирської міської ради, голова бюджетної комісії, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України, -
До Богунського районного суду м. Житомира звернувся начальник відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Житомирського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Житомирській області полковника поліції ОСОБА_6 з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання в межах кримінального провадження № 12024060400003697 від 28.11.2024 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України стосовно ОСОБА_7 . В обгрунтування клопотання вказав, що ОСОБА_7 за результатами виборів 25.10.2020 р. обраний депутатом Житомирської міської ради VIII скликання та набув повноваження 03.12.2020 р. з дати проведення І сесії міської ради VIII скликання. Повноваження ОСОБА_7 , як депутата, підтверджуються витягом із протоколу І сесії Житомирської міської ради VIII скликання.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктами, на яких поширюється дія Закону, є депутати місцевих рад, тобто ОСОБА_7 , як депутат міської ради, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у п. 1, а також пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону (в редакції, чинній станом на 24.05.2023, тобто на момент подання декларації), зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Таким чином, ОСОБА_7 є особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», та є суб'єктом декларування.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23 липня 2021 року № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (чинним станом на 24.05.2023) затверджено форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку, декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім цього, згідно із пунктом 4 розділу ІІ Порядку, після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації. Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.
Також, пунктом 5 розділу ІІ Порядку визначено, що суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», кваліфікований електронний підпис - удосконалений електронний підпис, що створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Згідно з ч. 6 ст. 18 Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Розслідуванням встановлено, що третя особа - ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на підставі декларації про готовність до експлуатації об'єкта № ЖТ101210126340, виданої Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Житомирської міської ради, набула право власності на будинок тривалого відпочинку АДРЕСА_3 .
01.06.2021 між ОСОБА_10 і ОСОБА_7 укладено договір оренди (тимчасового користування) будинку тривалого відпочинку загальною площею 168, 2 кв. м, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 (далі - Договір).
Відповідно до п. 8.2. Договору, його укладено строком до 31.12.2023 з правом пролонгації.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», у декларації зазначаються об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право.
Згідно із ч. 2 ст. 46 вказаного Закону, дані про об'єкт декларування, що перебував у володінні або користуванні суб'єкта декларування або членів його сім'ї, зазначаються в декларації, якщо такий об'єкт перебував у володінні або користуванні станом на останній день звітного періоду або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду.
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.
Таким чином, станом на 31.12.2022 у ОСОБА_7 було наявне документально підтверджене право користування будинком тривалого відпочинку за адресою: АДРЕСА_2 , відомості про який підлягали відображенню в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування.
Крім того, згідно з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору ОСОБА_7 нарахована сума доходу як самозайнятій особі (ознака 157) за звітній період, тобто за січень - грудень 2022 року, складає 282 700 грн.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», у декларації зазначаються отримані доходи суб'єкта декларування або членів його сім'ї, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), отримані як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, аліменти, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки, а також соціальні виплати та субсидії у разі виплати їх у грошовій формі та інші доходи.
У свою чергу, ОСОБА_7 , будучи депутатом міської ради, тобто особою, уповноваженою на виконання функцій органів місцевого самоврядування, а тому і суб'єктом декларування, достовірно знаючи про суми свого доходу як самозайнятої особи та те, що у нього в користуванні перебуває будинок тривалого відпочинку за адресою: АДРЕСА_2 , в порушення вимог п.п. 2, 3 та 7 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», 24.05.2023 о 16 годині 53 хвилин, знаходячись на території Богунського району м. Житомира (точне місце в ході досудового розслідування не встановлено), шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за URL-адресою: «https://nazk.gov.ua», затвердженої Національним агентством з питань запобігання корупції форми декларації, із застосуванням особистого кваліфікованого електронного підпису, виданого в КНЕДП АЦСК АТ КБ "ПРИВАТБАНК", з використанням ІР-адреси НОМЕР_1 , подав щорічну електронну декларацію за 2022 рік, якій присвоєно ідентифікаційний номер «8938329с-bbf0-4fb8-a065-bace056e7cf9», до якої умисно вніс завідомо недостовірні відомості, а саме:
- у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» не зазначив відомостей про будинок тривалого відпочинку загальною площею 168,2 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , що перебуває у нього на праві оренди. Відповідно до листа Київського науково-дослідного інституту судових експертиз встановлено, що ринкова вартість будинку становить 4 800 000 грн.
- у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» зазначив відомості, які не відповідають дійсності, про розмір отриманого доходу, виплаченого як самозайнятій особі, вказавши 158 130 грн, тоді як згідно даних Державного реєстру фізичних осіб - платників податків такий дохід склав 282 700 грн., тобто зазначив відомості, які відрізняються від достовірних на суму 124 570 грн.
Таким чином, ОСОБА_7 , будучи депутатом міської ради, тобто особою, уповноваженою на виконання функцій органів місцевого самоврядування, а тому і суб'єктом декларування, в порушення вимогу Закону України «Про запобігання корупції», подав щорічну електронну декларацію за 2022 рік, якій присвоєно ідентифікаційний номер «8938329с-bbf0-4fb8-a065-bace056e7cf9», до якої умисно вніс завідомо недостовірні відомості, які відрізняються від достовірних на загальну суму 4 924 570 грн., що становить 1 834,79 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_7 у вчиненні інкримінованого йому злочину повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема:
-обґрунтований висновок щодо виявлення ознак корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, за яке передбачено кримінальну відповідальність від 14.11.2024;
-декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави та органів місцевого самоврядування, поданої ОСОБА_7 24.05.2023 року (щорічна за 2022 рік);
-показаннями свідка ОСОБА_10 яка пояснила, що 01.06.2024 року по 31.12.2023 року будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , був зданий в оренду відповідно до договору про оренду ОСОБА_7 3 березня вказаного року ОСОБА_10 звернулася до ОСОБА_7 з приводу з'їзду з будинку, для особистого користування даним будинком, де проживала до кінця 2022 року. З січня 2023 року в даному будинку почав проживати ОСОБА_7 ;
-копією договору оренди будинку тривалого відпочинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , укладений між ОСОБА_7 та ОСОБА_10 ;
-листом Київського науково-дослідного інституту судових експертиз відповідно до якого, ринкова вартість будинку становить 4 800 000 грн.;
-протоколом тимчасового доступу до матеріалів повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2022 рік, поданої ОСОБА_7 (депутатом Житомирської міської ради), проведеної Національним агентством з питань запобігання корупції;
-протоколом тимчасового доступу до інформації, що міститься в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків щодо отриманої суми доходу ОСОБА_7 за 2022 рік;
-протоколом тимчасового доступу до інформації щодо адрес розташування та номери базових станцій з'єднань абонентського номеру, що перебуває у користуванні ОСОБА_7 ;
- протоколом тимчасового доступу до інформації щодо адрес розташування та номери базових станцій з'єднань абонентського номеру, що перебуває у користуванні ОСОБА_10 ;
- аналітичною довідкою складеною за результатами аналізу щодо адрес розташування базових станцій та з'єднань абонентських номерів, що перебувають у користуванні ОСОБА_7 та ОСОБА_10 , в результаті чого встановлено, що починаючи з 08.01.2022 основною нічною базовою станцією абонентського номеру, який перебував у користуванні у ОСОБА_7 була базова станція сектор дії якої спрямований на буд. АДРЕСА_2 ;
-протоколом тимчасового доступу до відомостей щодо руху коштів по банківському рахунку, відкритому на ім'я ОСОБА_7 ;
-протоколом огляду руху коштів по банківському рахунку, відкритому на ім'я ОСОБА_7 , за результатами чого становлено, що останній з зазначеного банківського рахунку здійснював оплату комунальних послуг, які надавались за адресою: АДРЕСА_2 ;
-деклараціями особи, уповноваженої на виконання функцій держави та органів місцевого самоврядування, поданих ОСОБА_7 31.03.2025 р. та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
12 серпня 2025 р. ОСОБА_7 у встановленому законом порядку повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України.
Отже, сукупність встановлених обставин, в тому числі вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винуватою у правопорушеннях, свідчать про наявність ризиків, передбачених п.1 та п. 5 ч.1 ст.177 КПК України, та обґрунтованість доводів щодо обрання підозрюваному запобіжного заходу ОСОБА_7 .
Застосування до ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, який є найбільш м'яким з передбачених кримінальним процесуальним законом, з покладенням на підозрюваного таких обов'язків: прибувати за першим викликом до слідчого, прокурора, суду; не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідком ОСОБА_10 , з приводу обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_7 .
Керуючись ст. ст. 40, 131, 132, 176-179, 184, 194, 205, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання начальника відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Житомирського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Житомирській області полковника поліції ОСОБА_6 , клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання в межах кримінального провадження № 12024060400003697 від 28.11.2024 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України стосовно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовольнити частково.
Обрати стосовно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання в межах кримінального провадження 12024060400003697 від 28.11.2024 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України
Покласти на підозрюваного ОСОБА_7 наступні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України: прибувати до слідчого, прокурора, суду на кожну законну вимогу; повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідком ОСОБА_10 , з приводу обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_7 .
В решті заявлених у клопотанні обмежень - відмовити.
Попередити підозрюваного, що в разі невиконання покладених на нього обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення.
Контроль за виконанням підозрюваним ОСОБА_7 особистого зобов'язання покласти на відповідних посадових осіб СВ Житомирського РУП № 1 ГУНП в Житомирській області.
Ухвала щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді та включені до апеляційної скарги на судове рішення.
Повний текст ухвали виготовлено 14.08.2025 р.
Слідчий суддя Богунського районного
суду м. Житомира ОСОБА_1