Cправа № 127/13528/25
Провадження № 3/127/2867/25
21 серпня 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Березовська О. А., за участі представника Вінницької митниці головного державного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил управління боротьби з контробандою та порушеннями митних правил Вінницької митниці Самсонюка Д. М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Вінницької митниці Державної митної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки Республіка Молдова, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України (надалі - МК України),
01.05.2025 до Вінницького міського суду Вінницької області надійшла вище зазначена справа.
В протоколі про порушення митних правил №0099/UA401000/2025 зазначено, що 16.03.2025 року о 14:00 год. в зону митного контролю пункту пропуску «Бронниця - Унгурь» відділу митного оформлення № 4 митного поста «Дністер» Вінницької митниці з метою перетину митного кордону, в пішохідному напрямку «вихід з України» в Республіку Молдова, зайшла громадянка Республіки Молдови ОСОБА_3 для проходження митного контролю обрала смугу руху «зелений коридор», чим заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо вивезення з митної території України.
В ході подальшого митного контролю та митного огляду, о 14:08 було виявлено у громадянки Республіки Молдови ОСОБА_4 незаявлений та непред'явлений до митного оформлення, прихований від митного контролю товар, а саме: 92 флакона з рідиною для електронних сигарет із сольовим нікотином (змістом по 30 ml у кожному флаконі), з різними смаками в асортименті з написом на упаковці «ELF LIQ» (Tai Yau Street San Po Kong, Kowloon, Hong Kong) які були приховані нею та заклеєні у 2 картонних коробках з написом «START» під виглядом (кукурудзяні пластівці медові) та в 1 картонній коробці з написом «START» під виглядом (кільця зі смаком полуниці та банану). Маркування на упаковках - будь-які записи українською мовою на маркуванні відсутні та без марки акцизного збору України. Товар класифіковано у товарній позиції 2404 згідно УКТ ЗЕД.
Згідно з інформацією АСМО «Інспектор», модуля «Провадження в справах про ПМП» громадянин Республіки Молдови ОСОБА_5 протягом року не притягувалась до адміністративної відповідальності за порушення митних правил по статтям 482, 483 МК України.
Отже, громадянка Республіки Молдова ОСОБА_5 вчинила дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Громадянці Республіка Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) протокол зачитано та перекладено, претензій до складання вона не має, її права та обов'язки, а також ст. 63 Конституції України роз'ясненні та зрозумілі, від дачі пояснень відмовилася, вину визнає, про що в протоколі є підпис.
В судові засідання, призначені на 12.06.2025 о 09-00, 23.07.2025 о 09-00, 21.08.2025 о 09-00, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не з'явилась; про час, дату та місце слухання справи судом була повідомлена відповідно до законодавства. Судові повістки надсилались ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення.
Відповідно до ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил органом доходів і зборів цей орган інформує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, поштовим відправленням з повідомленням про вручення, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі копії протоколу про порушення митних правил. У разі розгляду справи про порушення митних правил у суді про час та місце розгляду справи суд (суддя) повідомляє особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, а також відповідний орган доходів і зборів. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Від ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) жодних клопотань до суду про перенесення судових засідань та про причини неявки в судові засідання не надходило.
В матеріалах справи є заява ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) від 16.03.2025 (а. с. 12), в якій остання зазначила, що їй відомо, що ч. 1 ст. 483 МК України передбачено адміністративну відповідальність за вчинені нею дії. Із санкцією статті ознайомлена. Просить справу розглядати без її участі.
Крім того, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) при складанні протоколу про порушення митних правил під розпис було повідомлено, що справа буде розглядатися Вінницьким міським судом Вінницької області.
Представник Вінницької митниці Державної митної служби України Самсонюк Д. М. в судовому засіданні не заперечував щодо розгляду справи у відсутність ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), будучи обізнаною про складання відносно неї протоколу про порушення митних правил, розглядом справи не цікавилась, а тому з урахуванням викладеного, суд вважає за можливе розглянути справу у її відсутність, оскільки присутність особи при розгляді цієї категорії справ відповідно до зазначеної статті МК України не є обов'язковою за наявності даних про своєчасне сповіщення про місце і час розгляду справи і відсутності клопотання про перенесення розгляду справи.
Представник Вінницької митниці Державної митної служби України - Самсонюк Д. М. протокол про порушення митних правил №0099/UA401000/2025 від 16.03.2025 відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підтримав, просив визнати винною ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 483 МК України - 100% вартості товару з конфіскацією 92 флакона з рідиною для електронних сигарет із сольовим нікотином (змістом по 30 ml у кожному флаконі), з різними смаками в асортименті з написом на упаковці «ELF LIQ» (Tai Yau Street San Po Kong, Kowloon, Hong Kong), а також стягнути витрати митного органу на зберігання майна і судовий збір.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до положень МК України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Ч. 1 ст. 483 МК України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Частиною 5, 6 ст. 366 МК України визначено, що початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор"), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України та/або випущені відповідно до заявленої мети товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск та/або випуск яких відповідно до закону потрібні документи та/або відомості, передбачені частиною першою статті 197 цього Кодексу, державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів та/або відомостей.
Відповідно до ст. 370 МК України рідина, що використовується в електронних сигаретх не входять до переліку товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян.
Згідно з ч. 5 ст. 24 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», операції з вивезення за межі митної території України тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюють суб'єкти господарювання за наявності ліцензії на право виробництва тютюнових виробів, на право виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відповідно, а в разі повернення раніше ввезених на митну територію України товарів (продукції) або поміщення тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у митний режим реекспорту - за наявності ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право оптової торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, відповідно.
Згідно зі ст. 16 КУпАП іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.
Дослідивши письмові докази, вислухавши представника Вінницької митниці Державної митної служби України Самсонюка Д. М., суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, що підтверджується письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, а саме: протоколом про порушення митних правил №0099/UA401000/2025 від 16.03.2025 (а. с. 2-6), копією акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 16.03.2025 (а. с. 8), фототаблицями, на яких зафіксовано, що в у 2 картонних коробках з написом «START» під виглядом кукурудзяні пластівці медові та в 1 картонній коробці з написом «START» під виглядом кільця зі смаком полуниці та банану знаходить рідина, що використовується в електронних сигаретах в кількості 92 флакона (а. с. 9-11), описом предметів тимчасово вилучених у громадянки Республіка Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) по справі про порушення митних правил №0099/UA401000/2025 від 16.03.2025 за ч.1 ст. 483 МК України ( а. с. 13), доповідною запискою головного державного інспектора відділу митного оформлення №4 митного поста «Дністер» Вінницької митниці Г. Волошиної (а. с. 14-15), висновком експерта №1420003301-0201 від 17.04.2025 (а. с. 19- 24), відповідно до якого загальна ринкова вартість вилученого товару, зазначеного у постанові про призначення експертизи від 09.04.2025 в справі про порушення митних правил №0099/UA401000/2025, станом на дату оцінки, становить 28 952, 40 грн.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил №0099/UA401000/2025 громадянкою Республіка Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), не було надано будь-яких документів на підтвердження того, що вона є суб'єктом господарювання, що має право здійснювати операції з вивезення за межі митної території України рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, враховуючи особу порушника, щодо якої відсутня інформація про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил та ступінь її вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне визнати ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) винною, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, застосувавши до неї адміністративне стягнення в межах санкції цієї статті у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів - рідина для електронних сигарет із сольовим нікотином (змістом по 30 ml у кожному флаконі), з різними смаками в асортименті з написом на упаковці «ELF LIQ», що складає 14 476, 20 грн, з конфіскацією вказаного товару.
Відповідно до ч. 1 ст. 519 МК України витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, а також з інших понесених митними органами витрат на провадження або розгляд справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до довідки про витрати митного органу в справі про порушення митних правил №0099/UA401000/2025 (а. с. 25), витрати на зберігання становлять 21, 80 грн. Отже, ця сума має бути стягнута з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь митного органу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи, на яку накладено стягнення, стягується судовий збір в розмірі 0, 2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 198, 257, 265, 266, 335, 336, 465, 483, 487 МК України, статтями 16, 40-1, 283, 284 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у в розмірі 50 відсотків вартості товарів, що складає 14 476 (чотирнадцять тисяч чотириста сімдесят шість) грн 20 коп. в дохід держави з конфіскацією товару - 92 (дев'яносто два) флакона з рідиною для електронних сигарет із сольовим нікотином (змістом по 30 ml у кожному флаконі), з різними смаками в асортименті з написом на упаковці «ELF LIQ» (Tai Yau Street San Po Kong, Kowloon, Hong Kong), які знаходяться на складі Вінницької митниці, за адресою: м. Вінниця, вул. Лебединського, б. 17 відповідно до опису предметів тимчасово вилучених у громадянки Республіка Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) по справі про порушення митних правил №0099/UA401000/2025 від 16.03.2025 за ч.1 ст. 483 МК України .
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави 605, 60 грн судового збору.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Вінницької митниці Державної митної служби України 21,80 грн витрат на зберігання вилученого товару.
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олена БЕРЕЗОВСЬКА