Рішення від 22.08.2025 по справі 160/505/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2025 рокуСправа №160/505/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної прокуратури, Самарівської окружної прокуратури про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: 13.01.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної прокуратури (надалі - відповідач 1), Самарівської окружної прокуратури (надалі - відповідач 2, попередня назва - Новомосковська окружна прокуратура), в якій позивач просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Новомосковської окружної прокуратури щодо ненадання відповіді на запит на доступ до публічної інформації від 16 жовтня 2024 року;

-зобов'язати Новомосковську окружну прокуратуру надати відповідь на запит позивача у повному обсязі.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що ним було подано запит на доступ до публічної інформації щодо підпорядкування відповідача, а також посади, прізвища, імені, по-батькові, телефону, email, адреси, назви вищого в порядку відомчої підлеглості органу та службової особи. Відповідь на свій запит позивач просив надіслати на адресу його електронної пошти. Позивач зазначає, що станом на день звернення з позовом до суду ним не отримано офіційної відповіді на свій запит на доступ до публічної інформації. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач 1 скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, зазначивши, що у передбачені Законом України «Про доступ до публічної інформації» строки листом від 22.10.2024 №62-573вих-24 62-76-23 ним була надана відповідь на запит, яку направлено запитувачу засобами поштового зв'язку, а також засобами електронного зв'язку на вказану позивачем у запиті електронну адресу. Про своєчасність направлення відповіді свідчать дані реєстру відправки кореспонденції Новомосковської окружної прокуратури від 22.10.2024 та відповідний скріншот з електронної скриньки відповідача. Відтак, на переконання відповідача, в його діях відсутні ознаки протиправності дій. Також, відповідач заперечує факт допущення протиправної бездіяльності. З цих підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

03 лютого 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він вказує, що на його електронну адресу жодних відповідей на запит не надходило, а тому просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.07.2025 залучено до участі у справі Самарівську окружну прокуратуру.

13.08.2025 Самарівською окружною прокуратурою надіслано відповідь на позовну заяву із запереченнями проти заявлених позовних вимог. Зокрема, відповідач зазначив, що ним була надана відповідь на запит позивача у строки, визначені Законом України «Про доступ до публічної інформації». Щодо своєчасності направлення відповіді свідчать дані реєстру відправки кореспонденції Новомосковської окружної прокуратури №191423 від 22.10.2025 та наданий до суду скріншот з електронної поштової скриньки відповідача. З цих підстав у задоволенні позову просить відмовити.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , громадянин України, 16 жовтня 2024 року звернувся до Новомосковської окружної прокуратури із запитом на доступ до публічної інформації щодо підпорядкування відповідача 2, а також посади, прізвища, імені, по-батькові, телефону, email, адреси, назви вищого в порядку відомчої підлеглості органу та службової особи. У своєму запиті позивач просив надати відповідь на електронну адресу «ІНФОРМАЦІЯ_2».

З матеріалів справи вбачається, що 22.10.2024 Новомосковською окружною прокуратурою листом №62-573вих-24 62-76-23 надано позивачу відповідь на запит, яку направлено запитувачу засобами поштового зв'язку та на електронну адресу «ІНФОРМАЦІЯ_1, на підтвердження чого відповідач надав дані реєстру відправки кореспонденції Новомосковської окружної прокуратури від 22.10.2024 та скріншот з електронної скриньки Новомосковської окружної прокуратури.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вказує таке.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 3 цього ж Закону, право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Згідно із ст. 4 цього Закону, доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах:

1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень;

2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом;

3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Статтею 5 цього ж Закону передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом:

1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом;

2) надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно із ст. 12 цього ж Закону, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до ст. 13 цього ж Закону, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:

1) інформацією про стан довкілля;

2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;

3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;

4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.

Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Розпорядники інформації зобов'язані: оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; вести облік запитів на інформацію; визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію (ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Згідно із ст. 15 цього ж Закону, розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати:

1) інформацію про організаційну структуру, місію, функції, повноваження, основні завдання, напрями діяльності та фінансові ресурси (структуру та обсяг бюджетних коштів, порядок та механізм їх витрачання тощо), а також інформацію, зазначену в частині п'ятій статті 6 цього Закону;

2) нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності;

3) перелік та умови отримання послуг, що надаються цими органами, форми і зразки документів, правила їх заповнення;

4) порядок складання, подання запиту на інформацію, оскарження рішень розпорядників інформації, дій чи бездіяльності;

5) інформацію про систему обліку, види інформації, яку зберігає розпорядник;

5-1) перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних;

6) інформацію про механізми чи процедури, за допомогою яких громадськість може представляти свої інтереси або в інший спосіб впливати на реалізацію повноважень розпорядника інформації;

7) плани проведення та порядок денний своїх відкритих засідань;

8) розташування місць, де надаються необхідні запитувачам форми і бланки установи;

9) загальні правила роботи установи, правила внутрішнього трудового розпорядку;

10) звіти, в тому числі щодо задоволення запитів на інформацію;

11) інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, а саме про: їхні місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв'язку, адреси офіційного веб-сайту та електронної пошти; прізвище, ім'я та по батькові, службові номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти керівника органу та його заступників, а також керівників структурних та регіональних підрозділів, основні функції структурних та регіональних підрозділів, крім випадків, коли ці відомості належать до інформації з обмеженим доступом; розклад роботи та графік прийому громадян; вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад; перелік та умови надання послуг, форми і зразки документів, необхідних для надання послуг, правила їх оформлення; перелік і службові номери засобів зв'язку підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління, та їх керівників, крім підприємств, установ та організацій, створених з метою конспірації, оперативно-розшукової або контррозвідувальної діяльності; порядок складання, подання запиту на інформацію, оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, їх дій чи бездіяльності; систему обліку, види інформації, якою володіє суб'єкт владних повноважень;

12) іншу інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом.

Інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Вимоги цієї частини щодо строку оприлюднення не застосовуються до проектів рішень органів місцевого самоврядування, спрямованих на надання адміністративних послуг, якщо це призведе до порушення встановленого законом строку надання відповідної адміністративної послуги.

Невідкладному оприлюдненню підлягає будь-яка інформація про факти, що загрожують життю, здоров'ю та/або майну осіб, і про заходи, які застосовуються у зв'язку з цим.

Відповідно до ст. 19 цього ж Закону, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити: ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.

У разі якщо з поважних причин (інвалідність, обмежені фізичні можливості тощо) особа не може подати письмовий запит, його має оформити відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації, обов'язково зазначивши в запиті своє ім'я, контактний телефон, та надати копію запиту особі, яка його подала.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.

Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Повертаючись до обставин справи.

Позивач заперечує отримання ним відповіді на свій запит про доступ до публічної інформації. Натомість, відповідач 2 вказує, що відповідь направлялася як засобами поштового зв'язку, так і на електронну скриньку позивача.

З цього приводу суд зазначає таке.

Як встановлено судом, позивач у своєму запиті просив відповідача 2 надати відповідь саме на електронну адресу - «ІНФОРМАЦІЯ_2», однак, як вбачається з долучених до матеріалів справи доказів направлення, відповідь на запит від 22.10.2024 №62-76-23 була направлена на іншу електронну адресу - « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відмінну від тієї, яку позивач зазначив у своєму запиті.

Також, суд зазначає, що долучений відповідачем реєстр відправки кореспонденції Новомосковської окружної прокуратури №191423 від 22.10.2024 не містить адреси, на яку відповідачем направлено відповідь на запит ОСОБА_1 , а номер вихідної документації в реєстрі не відповідає зазначеному у листі-відповіді на запит.

Суд наголошує, що відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Натомість, окрім реєстру відправки кореспонденції, відповідач не надав до суду квитанцію або фіскальний чек про оплату послуг поштового зв'язку, а так само опис вкладення до поштового відправлення на підтвердження надіслання позивачу відповіді на його запит про доступ до публічної інформації.

Отже, відповідачем не доведено в ході розгляду справи дотримання процедури розгляду запиту позивача на доступ до публічної інформації від 16 жовтня 2024 року, зокрема, не надано відповідь на запит у спосіб, обраний запитувачем.

Доказів протилежного матеріали справи не містять.

З цих підстав суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.

Суд не виріщує питання стягнення судового збору, оскільки позивач звільнений від його сплати, як особа з інвалідністю внаслідок війни.

На підставі викладеного, та керуючись статей8, 9, 72, 77, 132, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Дніпропетровської обласної прокуратури (ідентифікаційний код: 02909938, місцезнаходження: 49000, м.Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 38), Самарівської окружної прокуратури (місцезнаходження: 51200, Дніпропетровська область, м. Самар, вул. Гетьманська, буд.5, ідентифікаційний код: відсутній) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Новомосковської окружної прокуратури щодо ненадання відповіді на запит про доступ до публічної інформації від 16 жовтня 2024 року у спосіб, обраний запитувачем.

Зобов'язати Самарівську окружну прокуратуру надати відповідь на запит ОСОБА_1 від 16.10.2024 у спосіб, обраний запитувачем.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя А.О. Сластьон