21 серпня 2025 року ЛуцькСправа № 140/5348/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернулася в суд з позовом до Волинської обласної державної адміністрації (далі відповідач, Волинська ОДА) про визнання протиправним та скасування рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, оформлене протоколом від 17.04.2025 №155, про відмову у видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б;
зобов'язання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворену Волинською обласною державною адміністрацією, видати посвідчення потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з народження проживає в м. Камінь-Каширський Волинської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесений до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення. Відповідно в дитячому віці позивачу було видано посвідчення дитини, яка потерпіла від чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 від 13,03.1995 Волинською обласною радою.
Згідно з діагнозом експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України №124 від 25.12.2024 у позивача було виявлене захворювання, пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. 07.04.2025 прийнято рішення 50/25/1512/Р експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи, номер витягу - 50/25/1512/В, про встановлення їй 3-ої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи з 07.03.2025.
Позивач звернулася до відповідача із заявою щодо встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії. Проте, відповідач листом повідомив про прийняте рішення про відмову у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, оскільки у дитячому віці позивачу не було встановлено інвалідності, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою. Дана відмова була оформлена протоколом №155 від 17.04.2025 засідання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Волинської ОДА (далі - регіональна комісія).
Позивач не погоджується із таким рішенням регіональної комісії та вказує, що експертним висновком №124 від 25.12.2024 встановлено, що її захворювання пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, при цьому інших захворювань, які б могли вплинути на інвалідність, при проведенні експертизи встановлено не було, саме зазначене захворювання було підставою для встановлення третьої групи інвалідності.
Відтак, на думку позивача, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності, є вплив аварії на Чорнобильській АЕС, що встановлено медичною комісією, тому вона має право на встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, серії Б.
З наведених підстав позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.20).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні, мотивуючи тим, що оскільки на момент встановлення причинного зв'язку захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи позивач не мала статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи і їй в дитячому віці (до 18 років) не встановлено інвалідність, видача посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б» не передбачена чинним законодавством (а.с.23-27).
Інших заяв по суті справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 10.04.2025 звернулася до Камінь-Каширської РДА із заявою про видачу посвідчення потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС категорії І Б на підставі, зокрема, таких документів: довідки №124 від 25.12.2024; експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії №124 від 25.12.2024; витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №50/25/1512/0 від 07.04.2025.
Відповідно до витягу з протоколу від 17.04.2025 №155 засідання регіональної комісії посвідчення “Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б» не підлягає видачі у зв'язку з тим, що у дитячому віці не був встановлений причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи по Камінь-Каширському району громадянці ОСОБА_1 (а.с.12).
Листом від 22.04.2025 №2410/01-13/05/2-25 від 22.04.2025 Департамент соціального захисту населення Волинської ОДА повідомив Камінь-Каширську РДА про результат розгляду на засіданні комісії документів позивача, надіславши витяг з протоколу засідання регіональної комісії від 17.04.2025 №155 (а.с.11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (зі змінами; далі - Закон №796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 11 Закону №796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії або проведення оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.
Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу в передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону (частина друга статті 11 Закону №796-ХІІ).
Згідно із статтею 27 Закону №796-ХІІ до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які: 1) евакуйовані із зони відчуження, у тому числі діти, які на момент евакуації знаходились у стані внутріутробного розвитку; 2) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше одного року у зоні безумовного (обов'язкового) відселення; 3) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше двох років у зоні гарантованого добровільного відселення; 4) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю; 5) народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 6) хворі на рак щитовидної залози незалежно від дозиметричних показників, а також хворі на променеву хворобу; 7) одержали дозу опромінення щитовидної залози внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка перевищує рівні, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
За приписами частини першої статті 12 Закону №796-ХІІ причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до частин першої, третьої, четвертої статті 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам. Посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Згідно із пунктом 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551), особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б синього кольору.
Пунктом 8 Порядку №551 передбачено, що особам, зазначеним у статті 27 Закону, категорії встановлюються після досягнення повноліття (в разі одруження або укладення трудового договору в передбачених законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з дати реєстрації шлюбу або укладення трудового договору згідно із законодавством) відповідно до статті 14 Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.
За правилами пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Отже, аналіз вказаних вище нормативно-правових актів свідчить, що до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених в статті 27 Закону №796-ХІІ, яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Вказані висновки щодо застосування норм права викладені також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №826/3650/17, від 30.10.2018 року у справі №826/13094/16 та від 28.01.2021 у справі №826/14053/16 та в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні даного спору.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 (при народженні ОСОБА_2 ) мала статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 , виданим Волинської обласною радою 13.03.1995 (а.с.7)
Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії №124 від 25.12.2024 захворювання ОСОБА_1 пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи (а.с. 8).
На підставі експертного висновку експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи проведено огляд позивача і встановлено третю групу інвалідності. Вказані обставини підтверджуються витягом з рішення експертної команди № 50/25/1512В від 07.04.2025 (а.с.9, 10).
Відтак, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача, є вплив аварії на ЧАЕС, що встановлено медичною комісією, тому суд дійшов висновку про те, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності у позивача права на встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, через не встановлення у дитячому віці причинного зв'язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, оскільки дана обставина не спростовує наявності причинного зв'язку між захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Центральною міжвідомчою експертною комісією.
При цьому, суд враховує аналогічні висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №826/3650/17, від 30.10.2018 у справі №826/13094/16 та від 28.01.2021 у справі №826/14053/16.
Розпорядженням голови Волинської ОДА від 11.10.2023 №432 утворено регіональну комісію та затверджено Положення про неї. Так, пунктом 3 Положення про регіональну комісію визначено, що одним із основних завдань регіональної комісії є прийняття з дотриманням вимог законодавства рішень щодо видачі (відмови у видачі, вилучення) відповідних посвідчень.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позивач набула право на встановлення їй статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, а рішенням регіональної комісії, оформленим протоколом від 17.04.2025 №155, було безпідставно відмовлено у видачі позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені обставини у справі, суд зазначає, що оскаржуване рішення регіональної комісії, оформлене протоколом від 17.04.2025 №155, є протиправним та не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, оскільки порушує права позивача в частині видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, а тому позовні вимоги про зобов'язання видати позивачу посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б» слід задовольнити.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1211,20 грн, сплачений згідно з квитанцією (а.с.3).
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Волинської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом від 17.04.2025 №155, в частині відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б».
Зобов'язати Волинську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Волинської обласної державної адміністрації судові витрати у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );
Відповідач: Волинська обласна державна адміністрація (43027, Волинська обл., м. Луцьк, майдан Київський, 9, код ЄДРПОУ 13366926).
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук