Ухвала від 21.08.2025 по справі 342/806/25

Справа № 342/806/25

Провадження № 2-а/342/15/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі головуючого судді Гайдич Р.М. ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник Котик Роман Васильович до ІНФОРМАЦІЯ_1 (в особі Першого відділу), про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в інтересах якого діє представник Котик Р.В. звернулися до суду із позовною заявою до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 (в особі Першого відділу), та зазначених в позові третіх осіб - ДБР (державне бюро розслідувань) та Територіального управління ДБР, розташованого у місті Львові (адреса, дані не знайдені), що поширює свою діяльність на Волинську, закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Тернопільську області, в якій просять суд: припинити корупцію в першому відділені ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зобов'язати службових осіб цього відділення зняти із застави під дачу їм хабара в сумі 500 доларів США телефон позивача марки Самсунг Гелаксі М11 та повернути його власнику; визнати незаконним та скасувати накладення на позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 адміністративного стягнення внаслідок притягнення позивача до адміністративної відповідальності, однак коли позивач щось та й порушив, то про це позивачу відповідачем не повідомлено, натомість позивачу запропоновано відповідачем сплатити упродовж 40 днів штраф в розмірі 50 відсотків, тобто 8500 грн., в іншому ж випадку, попереджено, що такий з позивача стягуватиметься примусово від суми 34000 грн.

Відповідно до частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина 2 статті 171 КАС України).

Ознайомившись з матеріалами справи, встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України та містить такі недоліки.

Так, у силу положень пунктів 1, 4 та 5 частини п'ятої статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими Позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох Відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з Відповідачів; виклад обставин, якими Позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Пунктом 9 частини 5 статті 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються: у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів Позивача.

Частиною 1 ст.42 КАС України визначено, що учасниками справи є сторони, треті особи.

Відповідно до частини першої статті 46 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

При цьому, згідно частини третьої статті 46 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

В розумінні статті 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Отже, з наведеного видно, що відповідачем (суб'єктом владних повноважень) може бути самостійно як юридична особа (орган, установа) так і орган державної влади без статусу юридичної особи.

Судом встановлено, що Позивачем в позовній заяві у якості Відповідача зазначено ІНФОРМАЦІЯ_4 (в особі Першого відділу).

Звідси, Позивачу необхідно уточнити процесуальний статус учасника справи, щоб було зрозумілим кому адресовані його позовні вимоги.

Крім цього, суд звертає увагу, що в прохальній частині позовної заяви Позивачем, в інтересах якого діє представник Котик Р.В. заявлено фактично три позовні вимоги:

1. припинити корупцію в першому відділені ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

2. зобов'язати службових осіб цього відділення зняти із застави під дачу їм хабара в сумі 500 доларів США телефон позивача марки Самсунг Гелаксі М11 та повернути його власнику;

3. визнати незаконним та скасувати накладення на позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 адміністративного стягнення внаслідок притягнення позивача до адміністративної відповідальності, однак коли позивач щось та й порушив, то про це позивачу відповідачем не повідомлено, натомість позивачу запропоновано відповідачем сплатити упродовж 40 днів штраф в розмірі 50 відсотків, тобто 8500 грн., в іншому ж випадку, попереджено, що такий з позивача стягуватиметься примусово від суми 34000 грн.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильно сформованого змісту позовних вимог залежить і ефективність судового захисту, позаяк суд розглядає адміністративні справи лише в межах позовних вимог.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні - адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Частиною 6 ст.21 КАС України передбачено, що не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.

З позовних вимог заявлених представником позивача в інтересах Позивача не можливо чітко встановити які саме дії відповідача мають бути визнанні протиправними, а в частині зобов'язання відповідача здійснити певні дії, представником позивача наведено перелік постанов та рішень які стосуються його пенсії та попередніх спорів до відповідача однак дана вимога не є чіткою та зрозумілою, що унеможливлює визначення предмету спору для ефективного захисту порушених прав.

Отже визначитися з предметом спору має саме позивач, оскільки саме він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.

Аналогічні висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 826/16958/17.

Тобто, предмет позову має бути визначений чітко та конкретизований в прохальній частині позовної заяви.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має сформулюватись максимально чітко і зрозуміло.

Згідно вимог с.12 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що мають вирішуватись в порядку кримінального судочинства.

А формулювання Позивачем вимог 1 та 2 не дає суду можливості встановити чи відносяться вони до юрисдикції адміністративних судів чи мають вирішуватись в порядку кримінального судочинства.

Таким чином, Позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно подати до суду уточнену позовну заяву в кількості примірників відповідно до кількості учасників у справі або надіслати учасникам справи до електронного кабінету користувача ЄСІТС, в якій уточнити позовні вимоги та викласти їх чітко та зрозуміло, зокрема першу та другу вимоги, щоб із їх змісту суду можливо було б встановити чи вони відносяться до юрисдикції адміністративних судів чи вони мають слухатись в порядку кримінального та/або іншого судочинства.

Також, представник позивача заявляючи фактично три позовні вимоги до позовної заяви не долучає копію оскаржуваного рішення чи рішень відповідача. Що також має бути усунено.

З приводу залучення третіх осіб слід зазначити наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Частинами 4, 5 ст. 49 КАС України визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Отже, можливість залучення до справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, обумовлена рішенням суду, яке може вплинути на її права, свободи, інтереси та обов'язки. Таким чином, залучення третіх осіб сприяє підвищенню результативності процедури доказування та забезпечує всебічний розгляд адміністративної справи.

Відтак, обов'язковою умовою залучення особи до участі у справі в якості третьої особи є доведення можливості впливу рішення у справі на права, свободи, інтереси та обов'язки такої особи.

Суд звертає увагу, що із змісту позовної заяви вбачається, що представником позивача зазначено, що в справу на стороні відповідача має бути залучена судом третя особа ДБР ( в особі територіального управління, розташованого у місті Львові, що поширює свою діяльність на Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Тернопільську області, проте по змісту заяви не вбачається, що ним обґрунтовано яким чином судове рішення може вплинути на їхні права та обов'язки.

Щодо строків звернення до адміністративного суду, то суд звертає увагу на те, що згідно ч.ч.1,2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до статті 286 Кодексу, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Згідно із частиною шостою статті 161 Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Представник позивача в позовній заяві зазначає, що у кінці першої половини серпня 2025 дізнався, що притягнутий до адміністративної відповідальності.

Однак, до позовної заяви не долучено доказів які б підтверджували, що позивач у кінці першої половини серпня 2025 року дізнався про притягнення його до адміністративної відповідальності. До позовної заяви долучено роздруківки із застосунку «Дія» про виявлення порушення правил військового обліку та пропозиція про сплату штрафу, проте із змісту даної роздруківки неможливо встановити дату формування зазначеної інформації та час її виявлення позивачем.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, процесуального законодавства, тому її слід залишити без руху, надавши Позивачу строк для усунення вказаних недоліків.

Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, шляхом подання до суду:

- позовної заяви, в якій слід уточнити процесуальний статус учасників справи;

- уточнити зміст позовних вимог та викласти їх чітко та зрозуміло;

- надати належним чином засвідченої копії оскаржуваного рішення (чи рішень) яке (які) він вважає неправомірним;

-обґрунтування необхідності залучення третіх осіб із зазначенням їх місцезнаходження, поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

- надати підтвердження того, що даний позов подано в межах строку звернення до адміністративного суду.

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 49, 122,123, 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник Котик Роман Васильович до ІНФОРМАЦІЯ_1 (в особі Першого відділу), про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху.

Позивачу встановити десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали.

Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.

Копію ухвали невідкладно направити позивачу та його представнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Оскарження ухвали суду окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу суду включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя: Гайдич Р. М.