Ухвала від 19.08.2025 по справі 912/24/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25006,

тел. 30-10-22, 30-10-23 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

19 серпня 2025 рокуСправа № 912/24/14

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М.

при секретарі судового засідання Пастуховій А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №912/24/14 від 23.01.2014

про банкрутство Державного підприємства "Управління по бурінню технічних свердловин" (далі - ДП "Управління по бурінню технічних свердловин"), 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Коваленка, 28,

ПРЕДСТАВНИКИ:

від кредитора Головного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області - Чурілова А.В., довіреність №1100-08-7/19933 від 01.04.2025;

від кредитора Кіровоградського обласного центру зайнятості - Смолькіна В.А., довіреність №41/07-15 від 26.12.2024;

від банкрута (в режимі відеоконференції) - ліквідатор, арбітражний керуючий Іващук В.А.;

від Фонду державного майна України (в режимі відеоконференції) - Ковтяга О.В. (в порядку самопредставництва), витяг з ЄДР.

ВСТАНОВИВ:

Постановою від 03.02.2014 господарський суд визнав ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" банкрутом. Відкрив ліквідаційну процедуру щодо банкрута ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" на 12 місяців. Призначив ліквідатором банкрута - ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" голову ліквідаційної комісії Кириченка Є.О. Ліквідатори банкрута у даній справі неодноразово змінювалися. Ухвалою від 15.12.2020 господарський суд призначив ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Іващука В.А.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Застосування положень Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За ч. 9 ст. 96 КУзПБ припинення, продовження повноважень та відсторонення від виконання обов'язків керуючих санацією, ліквідаторів державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, здійснюються господарським судом за наявності підстав та в порядку, встановленому цим Кодексом.

Арбітражний керуючий у справі про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, повинен скласти іспит за програмою підготовки арбітражних керуючих у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.

Відомості про наявність свідоцтва про проходження підготовки у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі відображаються в Єдиному реєстрі арбітражних керуючих, адміністратором якого є Міністерство юстиції України.

При визначенні кандидатури арбітражного керуючого для призначення у справі про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, господарський суд досліджує питання про наявність у такої особи свідоцтва про проходження підготовки у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.

Арбітражний керуючий для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією, у разі відсторонення розпорядника майна або керуючого реструктуризацією від виконання повноважень, керуючий санацією, керуючий реалізацією та ліквідатор призначаються господарським судом за клопотанням комітету кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи) чи зборів кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи). (абз 2 ч. 1 ст. 28 КУзПБ)

За ч. 4 ст. 28 КУзПБ, зокрема, відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень здійснюється господарським судом за клопотанням учасника провадження у справі або за власною ініціативою у разі:

1) невиконання або неналежного виконання обов'язків, покладених на арбітражного керуючого;

2) зловживання правами арбітражного керуючого;

3) подання до суду неправдивих відомостей;

4) відмови арбітражному керуючому в наданні допуску до державної таємниці або скасування раніше наданого допуску, якщо такий допуск є необхідним для виконання обов'язків, визначених цим Кодексом;

5) припинення діяльності арбітражного керуючого;

6) наявності реального чи потенційного конфлікту інтересів.

За наявності підстав для відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень або за клопотанням комітету кредиторів господарський суд протягом 14 днів постановляє ухвалу про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень. (ч. 4 ст. 28 КУзПБ)

Ухвалою від 15.02.2024 господарський суд розгляд справи призначив на 12:20 - 29.02.2024. Зобов'язав ліквідатора, арбітражного керуючого Іващука В.А. до засідання суду надати господарському суду: документальні докази наявності у останнього свідоцтва про проходження підготовки у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.

До господарського суду 19.02.2024 надійшло клопотання №10-79-4167 від 13.02.2024 Фонду державного майна України про відсторонення арбітражного керуючого Іващука В.А. від виконання повноважень ліквідатора у даній справі з вимогами:

1. Відсторонити арбітражного керуючого Іващука В.А. від виконання повноважень ліквідатора ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" у справі №912/24/14.

2. Призначити іншого арбітражного керуючого для виконання повноважень ліквідатора ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" у справі №912/24/14 за допомогою автоматизованої системи з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у справах про банкрутство.

22.02.2024 до господарського суду від ліквідатора, арбітражного керуючого Іващука В.А. надійшло клопотання №14/24-ск від 14.02.2024 з вимогами:

1. Відсторонити його від виконання повноважень ліквідатора ДП "Управління по бурінню технічних свердловин".

2. Затвердити фінансовий звіт про нарахування та виплату основної грошової винагороди ліквідатора за період з 15.12.2020р. по 31.01.2024р. в загальній сумі 723 300,00 грн., з яких заборгованість ліквідатору складає 567 100,00 грн.

3. У зв'язку із воєнними діями, постійними тривогами, та логістичними проблемами розгляд даного клопотання проводити без його участі.

В такому клопотанні ліквідатора зазначено, що розглянувши клопотання Фонду держмайна України від 13.02.2024, надіслане на його електронну пошту, про його відсторонення від участі у даній справі, повідомляє суд про наступне.

Клопотання підтримує повністю, так як він не проходив підготовку у справах про банкрутство державних підприємств, і не має бажання його пройти.

28.02.2024 до господарського суду надійшло клопотання №110-0901-7/12526 від 28.02.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області кандидатуру ліквідатора банкрута ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" визначити шляхом автоматизованого відбору із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, за принципом випадкового вибору. Оскільки, на виконання ухвали Господарського суду Кіровоградської області від 15.02.2024 по справі №912/24/14 про банкрутство ДП "Управління по бурінню технічних свердловин", головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - головне управління) 22.02.2024 надіслано запрошення на засідання комітету кредиторів, яке запропоновано провести 27.02.2024, усім членам комітету кредиторів.

Відповідно, господарський суд дійшов висновку про необхідність здійснити автоматизований відбір із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, за принципом випадкового вибору для визначення кандидатури арбітражного керуючого на призначення ліквідатором банкрута.

При цьому в період з 28.03.2024 по 10.04.2025 господарський суд зробив 21 запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого (повторно).

Жоден із 21 арбітражного керуючого визначеного шляхом автоматизованого відбору не надав суду заяву про участь у цій справі.

Крім цього, формуючи відповідні запити господарський суд зазначав спеціалізацію за організаційно-правовою формою господарювання: "Державне підприємство".

Не дивлячись на це у всіх без виключення 21 довідці щодо кандидатури арбітражного керуючого (повторно) містяться відомості, що відповідно до п. 4.1 Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство вибір здійснювався без врахування відомостей про Перелік арбітражних керуючих, які можуть призначатися господарським судом на державні підприємства та підприємства, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, а також підприємства, до яких у Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та/або її дочірнього підприємства, що здійснювало постачання природного газу на підставі ліцензії, виникли вимоги щодо сплати заборгованості за поставлений/спожитий природний газ.

До господарського суду 25.04.2025 від Кіровоградського обласного центру зайнятості надійшла заява про затвердження звіту ліквідатора.

28.04.2025 Фондом державного майна України подано до суду заяву з клопотанням про залишення клопотання №10-79-4167 від 13.02.2024 Фонду державного майна України у даній справі без розгляду.

Ухвалою від 29.04.2025 господарський суд, зокрема, заяву б/н від 28.04.2025 Фонду державного майна України задовольнив. Клопотання №10-79-4167 від 13.02.2024 Фонду державного майна України про відсторонення арбітражного керуючого Іващука В.А. від виконання повноважень ліквідатора залишив без розгляду.

До господарського суду 03.06.2025 надійшло клопотання №б/н від 03.06.2025 арбітражного керуючого Іващука В.А. розглянути питання затвердження фінансового звіту про нарахування та виплату основної грошової винагороди ліквідатора за період з 01.10.21 р. по 31.03.2023р. в сумі 351600,00 грн. в судовому засіданні 12 червня 2025р. заслухавши думку кредиторів з даного питання.

Ухвалою від 12.06.2025 господарський суд оголосив перерву у розгляді справи та вимоги п. 1 клопотання №14/24-ск від 14.02.2024 ліквідатора, арбітражного керуючого Іващука В.А. до 24.06.2025 - 12:40 год. Постановив розгляд клопотання №б/н від 03.06.2025 арбітражного керуючого Іващука В.А. здійснити в межах такого засідання суду.

04.07.2025 до господарського суду надійшла заява №б/н від 04.07.2025 Головного управління ДПС у Кіровоградській області з вимогою здійснити процесуальне правонаступництво - замінити первісного відповідача по адміністративній справі №912/24/14 Головне управління ДПС у Кіровоградській області на правонаступника та належного відповідача в даній справі - Головне управління ДПС у Кіровоградській області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.

Ухвалою від 07.07.2025 господарський суд розгляд заяви №б/н від 04.07.2025 Головного управління ДПС у Кіровоградській області призначив в засіданні суду на 11:00 - 08.07.2025.

Ухвалою від 22.07.2025 господарський суд оголосив перерву у розгляді справи, вимоги п. 1 клопотання №14/24-ск від 14.02.2024 ліквідатора, арбітражного керуючого Іващука В.А., клопотання №б/н від 03.06.2025 арбітражного керуючого Іващука В.А. та заяви №б/н від 04.07.2025 Головного управління ДПС у Кіровоградській області до 05.08.2025 - 15:00 год.

До господарського суду 29.07.2025 від Головного управління ДПС у Кіровоградській області надійшла заява про виконання ухвали за якою заявник просить суд здійснити заміну кредитора у справі - Головне управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39393501) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43995486). До такої заяви додано:

1. Наказ ДПС про затвердження Положення про ГУ ДПС у Кіровоградській області (43142606).pdf.

2. Наказ Про Реорганізацію ГУ ДФС 1-рг від 01.08.2019.pdf.

3. Наказ про затвердження положення 81n від 12.02.2020.pdf.

4. Положення про ГУ ДПС (43995486).pdf.

На питання суду, адресоване повноважному представнику Головного управління ДПС у Кіровоградській області, щодо ланцюгу правонаступництва починаючи з Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДР 39393501) і закінчуючи Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області (код ЄДР 43995486) останній зазначив, що він не може самостійно розібратися з даним питанням, він не розуміє хто є чиїм правонаступником.

Кредитори вимоги суду щодо надання господарському суду рішення з питання порядку денного зборів комітету кредиторів, направленого кредиторам 20.05.2025 арбітражним керуючим Іващуком В.А. шляхом опитування, щодо затвердження фінансового звіту про нарахування та виплату основної грошової винагороди ліквідатора за період з 01.10.2021 по 31.03.2023 в сумі 351600,00 грн станом на дату засідання не виконали, про наявність об'єктивних причин неможливості виконання ухвали суду не повідомили.

До господарського суду 04.08.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області надійшло клопотання за яким у зв'язку з необхідністю додаткового часу для вирішення питання щодо надання згоди арбітражного керуючого на призначення ліквідатором банкрута кредитор просить суд оголосити перерву в судовому засіданні у даній справі.

Відповідно, враховуючи обґрунтування зазначене в ухвалі суду від 15.05.2025 у даній справі, господарський суд вважав за необхідне призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень ліквідатора здійснити з числа осіб, внесених до переліку арбітражних керуючих, які склали іспит за програмою підготовки арбітражних керуючих у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, та отримали відповідні свідоцтва, з Єдиного реєстру арбітражних керуючих (станом на 08.05.2025), в алфавітному порядку.

Ухвалою від 05.08.2025 господарський суд оголосив перерву у розгляді справи, вимоги п. 1 клопотання №14/24-ск від 14.02.2024 ліквідатора, арбітражного керуючого Іващука В.А., клопотання №б/н від 03.06.2025 арбітражного керуючого Іващука В.А. та заяви №б/н від 04.07.2025 Головного управління ДПС у Кіровоградській області до 19.08.2025 - 15:00 год.

Зобов'язав арбітражних керуючих: Венську О.О., Вербицького О.В. та Вернигору В.П. протягом трьох днів з дня отримання даної ухвали, надати господарському суду:

- заяву про участь у цій справі із зазначенням, що вона/він не належить до осіб, зазначених у ч. 3 ст. 28 КУзПБ, на паперовому носії та/або в електронній формі на адресу електронної пошти, з якої вона/він отримала/отримав відповідну ухвалу;

- документальні докази наявності свідоцтва про проходження підготовки у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.

Зобов'язав Головне управління ДПС у Кіровоградській області негайно визначитися з ланцюгом правонаступництва починаючи з Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДР 39393501) і закінчуючи Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області (код ЄДР 43995486) з зазначенням відомостей про зобов'язання в яких треба замінити сторону в результаті правонаступництва.

Зобов'язав кредиторів негайно:

- надати господарському суду рішення з питання порядку денного зборів комітету кредиторів, направленого кредиторам 20.05.2025 арбітражним керуючим Іващуком В.А. шляхом опитування, щодо затвердження фінансового звіту про нарахування та виплату основної грошової винагороди ліквідатора за період з 01.10.2021 по 31.03.2023 в сумі 351600,00 грн;

- ознайомитися з Інформацією про арбітражних керуючих, які отримали свідоцтва про підготовку у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (станом на 08.05.2025) (т. 22 а.с. 111-115) та надати господарському суду клопотання щодо кандидатури арбітражного керуючого для призначення ліквідатором банкрута, на підставі рішення, прийнятого кредиторами на відповідних зборах, разом з заявою такого арбітражного керуючого про те, що він не належить до осіб, зазначених у ч. 3 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства.

До господарського суду 12.08.2025 Головним управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області надано протокол засідання комітету кредиторів від 31.07.2025 на якому, зокрема, прийнято рішення:

- Відмовити в схвалені фінансового звіту про нарахування та виплату основної грошової винагороди ліквідаторо Іващуку В.А. за період з 01.10.2021 по 31.03.2023 в сумі 351600,00 грн.;

- 1. Обрати кандидатури арбітражних керуючих для призначення ліквідатором банкрута Венську Оксану Олександрівну та Вербицького Олексія Вікторовича, запропонувати їм надати свою згоду разом з заявою про те, що вони не належать до осіб, зазначених у частині третій статті 28 Кодексу України з процедур банкрутства.

2. Звернутись до Господарського суду Кіровоградської області з клопотанням про продовження процесуального строку виконання вимог ухвали Господарського суду Кіровоградської області від 22.07.2025 по справі № 912/24/14 для отримання згоди та заяви арбітражного керуючого про те, що він (вона) не належить до осіб, зазначених у частині третій статті 28 Кодексу України з процедур банкрутства.

3. Уповноважити голову комітету кредиторів боржника банкрута направити інформацію до Господарського суду Кіровоградської області про результати засідання комітету кредиторів.

До господарського суду 15.08.2025 від арбітражного керуючого Вербицького О.В. надійшла заява про участь у справі про банкрутство за якою він, зокрема, погодився на призначення ліквідатором у справі про банкрутство Державного підприємства "Управління по бурінню технічних свердловин" (код ЄДРПОУ 24150744, 28000, м. Олександрія, вул. Коваленка, буд. 28). Повідомив, що не належить до жодної з категорій осіб, зазначених ст. 11, ст. ст. 26, 28 Кодексу України з процедур банкрутства, не є заінтересованим, не є особою, щодо якої відкрито провадження у справі про неплатоспроможність, не є особою, щодо якої застосовувалось дисциплінарне стягнення у виді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого, раніше не здійснював управління цим боржником, ніяких заборон здійснювати цей вид діяльності або займати керівні посади не має, реальний чи потенційний конфлікт інтересів відсутній, судимості за вчинення корисливих злочинів відсутні. 27.07.2012 отримав ліцензію серія АД №040829 Міністерства юстиції України на право здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора). 18.04.2013 отримав свідоцтво Міністерства юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора). 15.09.2023 отримав свідоцтво про проходження підготовки у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 відсотків акцій (часток) належать державі.

До такої заяви арбітражного керуючого Вербицького О.В. додані: копія свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) від 18.04.2013 №692; копія свідоцтва від 15.09.2023 про проходження підготовки у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 відсотків акцій (часток) належать державі; копія договору страхування відповідальності професійної діяльності арбітражного керуючого від 09.12.2024 №002-00801132/01ВАК_ЕП з копією доказу сплати страхового платежу.

Заперечення щодо кандидатури арбітражного керуючого Вербицького О.В. на призначення ліквідатором банкрута від учасників провадження у даній справі до суду не надходили.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 20.03.2023 №2971-IX (далі - Закон), що набрав чинності 15.04.2023, протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом призначення арбітражних керуючих у справах про банкрутство державних підприємств або господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, здійснюється господарськими судами без наявності свідоцтва про проходження підготовки у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.

Арбітражні керуючі, призначені у справах про банкрутство державних підприємств або господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, до дня набрання чинності цим Законом та протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом здійснюють свої повноваження до складання іспиту за програмою підготовки арбітражних керуючих у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.

Як зазначалося вище, арбітражний керуючий Іващук В.А. не проходив підготовку у справах про банкрутство державних підприємств і не має бажання її пройти.

За вказаною безальтернативною нормою КУзПБ арбітражні керуючі, призначені у справах про банкрутство державних підприємств або господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі при нескладенні іспиту за програмою підготовки арбітражних керуючих у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі та при відсутності відповідного свідоцтва, втрачають правомочність на виконання відповідних повноважень.

Враховуючи викладені обставини, господарський суд вважає за необхідне відсторонити арбітражного керуючого Іващука В.А. від виконання повноважень ліквідатора банкрута, тим самим задовольнити вимоги п. 1 клопотання №14/24-ск від 14.02.2024 ліквідатора, арбітражного керуючого Іващука В.А., та призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Вербицького О.В.

Враховуючи положення Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" та КУзПБ, господарський суд вважає за необхідне зобов'язати державного реєстратора Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідні відомості про заміну керівника (ліквідатора) боржника (банкрута) на ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Вербицького О.В.

Відповідно до ч. 2 ст. 59 КУзПБ - протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть зобов'язання щодо відшкодування збитків, завданих таким ухиленням. Ліквідатор має право замовити виготовлення дублікатів печатки та штампів у разі їх втрати.

Господарський суд вважає за необхідне зобов'язати арбітражного керуючого Іващука В.А. та посадових осіб банкрута протягом п'ятнадцяти днів передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору, арбітражному керуючому Вербицькому О.В.

За ст. 30 КУзПБ арбітражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду.

Грошова винагорода арбітражного керуючого складається з основної та додаткової грошових винагород.

Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.

Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень.

Сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відкриття провадження у справі.

У разі якщо процедура триває після закінчення авансованих заявником коштів, основна винагорода арбітражного керуючого сплачується за рахунок коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі, або коштів фонду, створеного кредиторами для виплати грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого (у разі його створення).

Арбітражний керуючий не менше одного разу на два місяці звітує про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого, здійснення та відшкодування його витрат на засіданнях зборів кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи) чи комітету кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - перед забезпеченим кредитором.

Звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат має бути схвалений зборами кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи) чи комітетом кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - забезпеченим кредитором.

Звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками процедур розпорядження майном, санації, ліквідації, погашення боргів боржника подається арбітражним керуючим до господарського суду за п'ять днів до закінчення відповідної процедури, розглядається судом та затверджується ухвалою, що може бути оскаржена у встановленому порядку.

Як зазначалося раніше до господарського суду подано протокол засідання комітету кредиторів від 31.07.2025 відповідно до якого відмовлено в схвалені фінансового звіту про нарахування та виплату основної грошової винагороди арбітражному керуючому Іващуку В.А. за період з 01.10.2021 по 31.03.2023 в сумі 351600,00 грн.

В обґрунтування підстав такої відмови у вказаному протоколі зазначено:

"1.1. Слухали представника Головного управління - Чурілову А.В., яка повідомила, що ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 22.07.2025 по справі №912/24/14 про банкрутство ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" зобов'язано кредиторів до 04.08.2025 надати господарському суду рішення з питання порядку денного зборів комітету кредиторів, направленого кредиторам 20.05.2025 арбітражним керуючим Іващуком В.А. шляхом опитування, щодо затвердження фінансового звіту про нарахування та виплату основної грошової винагороди ліквідатора за період з 01.10.2021 по 31.03.2023 в сумі 351600,00 грн.

Арбітражний керуючий Іващук В.А. звернувся до Господарського суду Кіровоградської області з клопотанням від 12.05.2025 №12/24-ск щодо затвердження фінансового звіту про нарахування та виплату основної грошової винагороди ліквідатора за період з 01.10.2021 по 31.03.2023 в сумі 351600,00 грн, в свою чергу на електронну адресу кредиторів 20.05.2025 направлено запит із проектом рішення зборів комітету кредиторів по справі 912/24/14 про банкрутство ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" з питання порядку денного щодо затвердження фінансового звіту про нарахування та виплату основної грошової винагороди ліквідатора за період з 01.10.2022 по 31.01.2024 в сумі 322800,00 грн, таким чином наявні розбіжності у періоді та сумі нарахування та виплати основної грошової винагороди ліквідатора.

Разом з цим, завданням процедури банкрутства є погашення вимог кредиторів та відновлення платоспроможності боржника. Спрямованість справи про банкрутство залежить від того, хто ініціює справу про банкрутство (кредитор або боржник). Більшість справ ініціюється кредиторами та використовується ними як один із механізмів погашення їхніх вимог до боржника, як альтернатива виконавчому провадженню. Банкрутство є механізмом із ширшим спектром заходів щодо погашення вимог кредиторів порівняно із виконавчим провадженням (можливість оскарження правочинів боржника, субсидіарна та солідарна відповідальність засновників і керівників боржника тощо), але і дорожчим (судовий збір, оплата винагороди та витрат арбітражного керуючого).

При цьому в справі по підприємству - банкруту ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" не здійснено погашення кредиторських вимог та не вживалися будь - які заходи щодо можливого відновлення платоспроможності боржника.

Відповідно до звіту арбітражного керуючого від 10.04.2025 № 10/24-зс арбітражний керуючий Іващук В.А. надав кошти від продажу майна боржника Бочці Тетяні Андріївні, яка привласнила кошти собі, що може свідчити про неналежне виконання своїх обов'язків арбітражним керуючим.

У звіті арбітражного керуючого Іващука В.А. відсутні відповідні докази проведеної ним роботи від виконання якої залежить оплата його послуг.

Враховуючи зазначене вважаємо, що грошова винагорода та витрати арбітражного керуючого Іващука В.А. не підтверджені та необґрунтовані.

За весь період банкрутства ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" до бюджету Пенсійного фонду України кошти не надходили.

1.2. Слухали представника Кіровоградського обласного центру зайнятості - Смолькіну Валентина Анатоліївна, яка повідомила, що ініціатором порушення провадження у справі по банкрутство є боржник (ліквідаційна комісія ДП "Управління по бурінню технічних свердловин").

Відповідно до частини другої статті 10 КЗПб Арбітражний керуючий з моменту постановлення ухвали (постанови) про призначення його керуючим санацією або ліквідатором до моменту припинення здійснення ним повноважень прирівнюється до службової особи підприємства-боржника.

Отже, саме на арбітражного керуючого покладено обов'язок ініціювати збори кредиторів з різних питань, в тому числі і щодо визначення кандидатури іншого арбітражного керуючого.

Також додала, що за весь період банкрутства ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" до бюджету Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття жодних коштів не надходило.

Крім того, на думку кредитора - відмова від проходження іспитів в процесі не завершеної процедури банкрутства свідчить про бездіяльність арбітражного керуючого та відсутність намірів дотриматися головної мети КЗПБ - задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності боржника.

Після обговорення питання затвердження фінансового звіту про нарахування та виплату основної грошової винагороди ліквідатора за період з 01.10.2021 по 31.03.2023 в сумі 351600,00 грн направленого кредиторам 20.05.2025 арбітражним керуючим Іващуком В.А. представник Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області запропонував відмовити в його схваленні. Представник Кіровоградського обласного центру зайнятості запропонувала звернутися до суду з клопотанням відсторонити арбітражного керуючого від виконання повноважень на підставі абзацу третього частини четвертої статті 28 КЗПБ (у зв'язку з невиконанням або неналежним виконання обов'язків, покладених на арбітражного керуючого)."."

У судовому засіданні 19.08.2025 повноважні представники кредиторів зазначили, що під час виконання арбітражним керуючим Іващуком В.А. повноважень ліквідатора банкрута кредиторами не оскаржувались дії чи бездіяльність такої особи.

Розглядаючи вказаний звіт арбітражного керуючого Іващука В.А., господарський суд вважає за необхідне зазначити, що КУзПБ не ставить затвердження звіту про нарахування і виплату грошової винагороди арбітражного керуючого в залежність від погашення чи непогашення грошових вимог кредиторів в процедурах банкрутства, відповідно саме така обставини не може бути підставою для відмови у погоджені комітетом кредиторів такого звіту.

Згідно з частинами першою, четвертою, сьомою статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Кредитори за умови непогодження з роботою арбітражного керуючого, з належним виконанням покладених на його функцій, з розміром оплати праці арбітражного керуючого мають право подавати скарги на дії арбітражного керуючого, порушувати питання про відсторонення його від виконання повноважень, оскаржувати ухвали суду про затвердження звітів про нарахування і виплату грошової винагороди та здійснення та відшкодування витрат.

Кредитори як споживачі арбітражного керуючого, які очікують на результат його діяльності, мають усвідомлювати, що арбітражний керуючий, в свою чергу, правомірно очікує на отримання передбаченої законом грошової винагороди у зв'язку з виконанням ним повноважень, зокрема, ліквідатора банкрута.

Відмову від оплати винагороди арбітражному керуючому можна розцінювати як примушування до безоплатної праці, що забороняється та прирівнюється до рабства в контексті ст. 4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та інших міжнародних актів (зокрема, Конвенції 1926 року про заборону рабства, Конвенції Міжнародної організації праці про примусову чи обов'язкову працю 1930 року ратифіковану Україною 10.08.1956, Конвенції Міжнародної організації праці №105 про скасування примусової праці 1957 року ратифіковану Україною 05.10.2000), резолюції Економічної і Соціальної Ради ООН (ЕКОСОС) 1996 року тощо) та суперечить статті 43 Конституції України.

Отже, надання послуг арбітражного керуючого як суб'єкта незалежної професійної діяльності повинно відбуватися на платній основі.

Враховуючи викладені обставини, господарський суд дійшов висновку, що звіт арбітражного керуючого Іващука В.А. про нарахування і виплату грошової винагороди ліквідатора ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" за період з 01.10.2021 по 31.03.2023 в сумі 351600,00 грн підлягає затвердженню, позаяк вказана сума є виключно сумою основною грошової винагороди (три розміри мінімальної заробітної плати) за кожний місяць виконання арбітражним керуючим Іващуком В.А. відповідних повноважень.

За ст. 43 КУзПБ у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.

У разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. (ч. 1-2 ст. 52 ГПК України)

Ухвалою від 30.09.2014 господарський суд затвердив реєстр вимог кредиторів ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" у визначених сумах та черговості задоволення, в тому числі визнав грошові вимоги Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області - 626 968,92 грн. - 6 черга; 18 390,55 грн. (заборгованості з єдиного соціального внеску) - 2 черга; 52 130,76 грн. (заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) - 3 черга; 245 873,36 грн. (штрафних (фінансових) санкцій та пені) - 6 черга.

Ухвалою від 18.07.2019 господарський суд заяву №б/н від б/д Головного управління ДФС у Кіровоградській області задовольнив. Залучив до участі у справі №912/24/14 про банкрутство ДП "Управління по бурінню технічних свердловин":

- Олександрійську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДР 39481571), як правонаступника Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (код ЄДР 38680832);

- Головне управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДР 39393501), як правонаступника Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДР 39481571).

До господарського суду 15.08.2025 від Головного управління ДПС у Кіровоградській області надійшла заява, за якою відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, відповідно до якого створено, в тому числі, Головне управління ДПС у Кіровоградській області.

Згідно з п. 2 цієї ж постанови реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Відповідно до такого додатка, зокрема, Головне управління ДФС у Кіровоградській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Кіровоградській області.

Відповідно до положення "Про головне управління ДПС у Кіровоградській області", затвердженого наказом Державної податкової служби України №14 від 12.07.2019 (у редакції наказу Державної податкової служби України від 12.02.2020 №81) Головне управління ДПС у Кіровоградській області є територіальним органом Державної податкової служби України, який підпорядковується ДПС. Головне управління ДПС у Кіровоградській області є контролюючим органом (органом доходів і зборів). ГУ ДПС є правонаступником майна, прав і обов'язків Головного управління ДФС у Кіровоградській області у відповідних сферах діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України №893 від 30.09.2020 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.

Згідно з п. 2 вказаної постанови Кабінету Міністрів України, зокрема, права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Відповідно до додатку до вищезазначеної постанови №893 до переліку територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, віднесено, зокрема, Головне управління ДПС у Кіровоградській області.

Пунктом 3 постанови №893 Державній податковій службі встановлено забезпечити утворення територіальних органів Державної податкової служби відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади".

Згідно з п. 1 Положення про Головне управління ДПС у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України №643 від 12.11.2020, Головне управління ДПС у Кіровоградській області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України; ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Кіровоградської області, ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДР 43142606).

З огляду на викладене, Головне управління ДПС у Кіровоградській області просить суд:

1. Залучити до участі у справі №912/24/14 про банкрутство Державне підприємство "Управління по бурінню технічних свердловин":

- Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДР 43142606), як правонаступника Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДР 39393501).

- Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДР 43995486), як правонаступника Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код за ЄДР 43142606).

2. Здійснити розгляд заяви без представника Головного управління ДПС у Кіровоградській області.

Враховуючи викладені обставини, господарський суд вважає за можливе задовольнити заяву №б/н від 04.07.2025 Головного управління ДПС у Кіровоградській області, з урахуванням заяви №б/н від 15.08.2025. Замінити:

- Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДР 39393501) на його правонаступника: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДР 43142606);

- Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДР 43142606) на його правонаступника: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДР 43995486).

Керуючись ст. 2, 9, 12, 28, 30, 43, 59, 61, 96, п. 2, 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 3, 12, 52, 234-235, 255, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Вимоги п. 1 клопотання №14/24-ск від 14.02.2024 ліквідатора, арбітражного керуючого Іващука В.А. задовольнити.

Відсторонити арбітражного керуючого Іващука В.А. від виконання повноважень ліквідатора банкрута.

2. Призначити ліквідатором Державного підприємства "Управління по бурінню технічних свердловин" (код ЄДР 24150744) арбітражного керуючого Вербицького Олексія Вікторовича (ІПН НОМЕР_1 , свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №692 від 18.04.2013 (адреса: вул. Співдружності, 82-4, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50084).

3. Зобов'язати арбітражного керуючого Іващука В.А. та посадових осіб банкрута протягом п'ятнадцяти днів передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору, арбітражному керуючому Вербицькому О.В.

4. Зобов'язати державного реєстратора Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області відповідно до положень Кодексу України з процедур банкрутства та Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості про заміну керівника (ліквідатора) Державного підприємства "Управління по бурінню технічних свердловин" (код ЄДР 24150744) на ліквідатора, арбітражного керуючого Вербицького Олексія Вікторовича (ІПН НОМЕР_1 ).

5. Заяву №б/н від 04.07.2025 Головного управління ДПС у Кіровоградській області, з урахуванням заяви №б/н від 15.08.2025, задовольнити.

Замінити:

- Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДР 39393501) на його правонаступника: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДР 43142606);

- Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДР 43142606) на його правонаступника: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДР 43995486).

6. Затвердити звіт арбітражного керуючого Іващука В.А. про нарахування і виплату грошової винагороди ліквідатора ДП "Управління по бурінню технічних свердловин" за період з 01.10.2021 по 31.03.2023 в сумі 351600,00 грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена до Центрального апеляційного господарського суду в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Копії ухвали направити: банкруту (засобами поштового зв'язку), кредиторам (ухвала суду від 30.09.2014, замість Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області та Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області - Головному управлінню Пенсійного фонду України Кіровоградської області, Головному управлінню ДПС у Кіровоградській області (код ЄДР 43995486), в тому числі замість Олександрійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області, Кіровоградському обласному центру зайнятості, замість Олександрійського міськрайонного центру зайнятості), Південному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Одеса), Олександрійській окружній прокуратурі, Кіровоградській обласній прокуратурі, гр. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), Фонду державного майна України, ліквідатору - арбітражному керуючому Вербицькому О.В., Олександрійській районній державна адміністрація Кіровоградської області (державному реєстратору) (засобами поштового зв'язку), арбітражному керуючому Іващуку В.А.

Повний текст ухвали складено 22.08.2025.

Суддя Н.М. Коваленко

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.