Рішення від 14.08.2025 по справі 912/1688/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2025 рокуСправа № 912/1688/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Проскурні О.О. розглянув у підготовчому засіданні справу №912/1688/25

за позовом: Керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області, вул. Чижевського, 1а, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000 в інтересах держави в особі

Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, вул. Митрополита В. Липківського, 35. м. Київ, 03035

Кіровоградської обласної державної адміністрації, пл. Героїв Майдану, 1, м. Кропивницький, 25006

до відповідача: Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, вул. Центральна, 43, с. Велика Андрусівка, Олександрійський район, Кіровоградська область, 27520

про зобов'язання повернути земельну ділянку, скасування державної реєстрації земельної ділянки

Представники:

від прокуратури - Мороз В.С., службове посвідчення № 075368 від 01.03.2023;

від позивачів - участі не брали;

від відповідача - Глазков А.С., ордер серія ВА №1111658 від 08.07.2025.

В засіданні суду оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Керівник Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області (далі - Прокурор) звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (позивач 1) та Кіровоградської обласної державної адміністрації (позивач 2) з вимогам до Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (далі - Великоандрусівська сільська рада, відповідач) про таке:

- зобов'язати Великоандрусівську сільську раду Олександрійського району Кіровоградської області повернути у власність держави в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації земельну ділянку природо-заповідного фонду з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 площею 11,4345 га;

- скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 площею 11,4345 га.

В обґрунтування підстав позову вказано, що при формуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 порушено вимоги законодавства щодо порядку розпорядження та зміни цільового призначення земельної ділянки, оскільки вказана земельна ділянка розташована в межах ботанічного заказнику загальнодержавного значення "Цюпина балка".

Ухвалою господарського суду від 25.06.2025 за поданим позовом відкрито провадження у справі №912/1688/25 за правилами загального позовного провадження. У справі призначено підготовче засідання, учасникам справи встановлено строк для подання заяв по суті справи.

Позивачі подали письмові пояснення, відповідно до яких позовні вимоги Прокурора підтримано повністю.

Відповідач надав відзив, у якому заперечив проти задоволення позову.

22.07.2025 суд розпочав підготовче засідання, в якому оголосив перерву до 14.08.2025.

14.08.2025 суд продовжив підготовче засідання.

У підготовчому засіданні 14.08.2025 представник відповідача подав письмову заяву про визнання позову повністю. За змістом вказаної заяви відповідач повідомив, що не має наміру володіти землями, які мають особливу природоохоронну цінність, та не вважає себе винним у ситуації, що склалася, оскільки діяв добросовісно, покладаючись на рішення інших державних органів. Відповідач просить прийняти заяву про визнання позову та ухвалити рішення про задоволення позовних вимог. Повідомляє про повну обізнаність щодо наслідків визнання позову.

За ч. 4 ст. 185 ГПК Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 191, 192 цього Кодексу.

Згідно правил ст. 191 ГПК України відповідач має право визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

У підготовчому засіданні 14.08.2025 Прокурор та представник відповідача не заперечили щодо прийняття рішення по суті з огляду на визнання позову відповідачем.

Суд перевірив повноваження представника відповідача, яким підписано заяву про визнання позову, та роз'яснив наслідки відповідних дій.

Суд враховує, що визнання відповідачем позову у даному випадку не суперечить закону та не порушує права чи інтересів інших осіб.

У відповідності до викладеного, суд розглядає справу по суті в підготовчому засіданні.

Відсутність представників позивачів не є перешкодою для розгляду, оскільки позивачі належним чином повідомлені про розгляд справи.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення Прокурора, дослідивши в судовому засіданні докази у справі, суд встановив такі обставини, які є предметом доказування.

Указом Президента України від 20.08.1996 №715/96 "Про оголошення об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення" створено ботанічний заказник загальнодержавного значення "Цюпина балка", за адресою: с. Велика Андрусівка, Світловоський район (том 1 а.с. 113-123).

Щодо вказаного об'єкта оформлено паспорт, за яким об'єкт 10.10.1996 передано під охоронне зобов'язання КСП "Славутич" (том 1 а.с. 124-125).

Відповідно до рішення Кіровоградської обласної ради від 18.02.2011 №89 "Про оголошення ландшафтний парк "Світловодський", ботанічний заказник загальнодержавного значення "Цюпина балка" увійшов до складу території регіонального ландшафтного парку "Світловодський" (том 1 а.с. 141-143).

Розроблено наукову характеристику об'єкта (том 1 а.с. 131-133).

Згідно з пунктом 3.3.4 Положення про регіональний ландшафтний парк "Світловодський", ботанічний заказник загальнодержавного значення "Цюпина балка" входить в заповідну зону парку, яка призначена для охорони та відновлення найбільш цінних природних комплексів, до якої входять наявні території та об'єкти природно-заповідного фонду (том 1 а.с. 144-149).

10.12.2012 видано охоронне зобов'язання на ботанічний заказник "Цюпина балка". Землекористувач - Світловодська районна державна адміністрація. (том 1 а.с. 126).

Наказом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області від 25.12.012 № 45 затверджено Положення про ботанічний заказник загальнодержавного значення "Цюпина балка" (том 1 а.с. 127-130).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 25.07.2018 №11-5437/14-18-СГ затверджено технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, зокрема і на земельну ділянку, якій присвоєно кадастровий номер 3525280500:02:000:9066 площею 11,9345 га (том 1 а.с. 22-23).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №11-6309/14-18-СГ від 26.09.2018 "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" Великоандрусівській сільській раді Світловодського району Кіровоградської області згідно з актом прийому-передачі та додатку до нього передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, зокрема земельну ділянку з кадастровим номером 3525280500:02:000:9066 площею 11,9345 га за цільовим призначенням 16 "Землі запасу" (том 1 а.с. 74-102).

Рішенням Великоандрусівської сільської ради від 31.10.2018 №309 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5000 га із зміною її цільового призначення для подальшої передачі в оренду терміном на 49 (років ТОВ "Світенергоресурс Плюс" для розміщення, будівництва, експлуатації і обслуговування об'єкту альтернативної енергетики (електростанції з використанням енергії вітру) за рахунок земель, що перебувають у комунальні власності Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області (том 1 а.с. 161)

На підставі вказаного проекту землеустрою, 05.01.2024 скасовано державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3525280500:02:000:9066 площею 11,9345 га шляхом поділу її на дві земельні ділянки, зокрема земельну ділянку з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 площею 11,4345 га (вид цільового призначення - 01.17 земельні ділянки запасу, які не надані у власність або користування громадянами чи юридичними особами) та земельну ділянку з кадастровим номером 3525280500:02:000:1214, площею 0,5 га (цільове призначення 14.01 для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій) (том 1 а.с. 104-112).

Згідно з інформацією Великоандрусівської сільської ради від 25.02.2025 №313/02.02-17 та інформації Державного земельного кадастру про право власності на речові права на земельну ділянку від 06.02.2025, земельна ділянка з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 площею 11,4345 перебуває у комунальній власності Великоандрусівської сільської ради, в оренду не передавалась (том 1 а.с. 158).

Відповідно до збірного кадастрового плану навколо ботанічного заказника загальнодержавного значення "Цюпина балка", складеного інженером-землевпорядником, земельна ділянка з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 площею 11,4345 га перетинається з межами вказаного заказника (том 1 а.с. 134,135).

Відповідно до листа ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області від 11.06.2024 № 10-11-0.223-2360/2-24, згідно з даними Державного земельного кадастру, з урахуванням інформаційно-довідкового шару "Природно-заповідний фонд", земельна ділянка з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 розташована в межах об'єкта природно-заповідного фонду (том 1 а.с. 70-71).

Посилаючись на вказані документи, Прокурор стверджує, що земельна ділянка з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 знаходиться в межах території ботанічного заказника загальнодержавного значення "Цюпина балка" та одночасно розміщена в межах регіонального ландшафтного парку "Світловодський".

При цьому, Прокурором встановлено, що у визначеному чинним законодавством України порядку (статті 20, 117, 122, 149-151 Земельного кодексу України), повноважним органом в особі Кабінету Міністрів України у власність Великоандрусівській сільській ради (Великоандрусівської територіальної громади) Олександрійського району Кіровоградської області землі ботанічного заказника загальнодержавного значення "Цюпина балка" не передавались, категорія та цільове призначення не змінювались (лист секретаріату КМУ від 29.05.2024 №12830/0/2-24) (том 1 а.с. 152).

Прокурор зазначає, що вказаними діями щодо земельної ділянки порушено законодавство про природно-заповідний фонд та створено загрозу збереження біологічного та ландшафтного різноманіття ботанічного заказника загальнодержавного значення "Цюпина балка", оскільки земельній ділянці з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 присвоєно категорію сільськогосподарського призначення, тобто на неї фактично не розповсюджується посилений охоронюваний режим, який передбачений для заповідної зони ландшафтного парку "Світловодський" та ботанічного заказника загальнодержавного значення "Цюпина балка".

Наведені вище обставини стали підставою звернення до суду з позовом у даній справі.

Норми права, застосовані судом, та мотивована оцінка доводів сторін і поданих доказів.

1. Щодо підстав представництва прокурором.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Абзацом 1 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" визначений вичерпний перелік підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді.

Так, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Конституційний Суд України зазначив, що поняття орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави (рішення від 08.04.1999 у справі №3-рп/99).

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно (постанови Великої Палати Верховного Суду від 06.07.2021 у справі №911/2169/20; від 21.06.2023 у справі №905/1907/21).

За вимогами ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Суд констатує, що за статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Статтею 11 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" визначено, що уповноваженими органами державного управління в галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Відповідно до пункту "а" ст. 20-1 Закону України "Про охорону навколишнього середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів належить реалізація державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів.

Згідно п. 1 Положення (далі - Положення № 614) про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2020 №614, вказане Міністерство (далі - Міндовкілля) є центральним органом виконавчої влади та головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах повноважень, передбачених законом, біологічної і генетичної безпеки.

Абзацом 7 п.п. 2 п. 3 Положення №614 передбачено, що основним завданнями Міндовкілля є, зокрема, організація охорони та використання природно-заповідного фонду.

Відповідно до п.п. 162 п. 4 Положення № 614 Міністерство бере участь у справах, діє в судах України від імені та в інтересах Міндовкілля, забезпечує в установленому порядку самопредставництво Міндовкілля в судах та інших органах через осіб, уповноважених діяти від його імені, у тому числі через посадових (службових) осіб юридичної служби Міндовкілля або інших уповноважених осіб, а також забезпечує представництво інтересів Міндовкілля в судах та інших органах через представників.

З огляду на викладене, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України є органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Крім того, підпунктом "в" пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення.

Таким чином, Кіровоградська обласна державна адміністрація є розпорядником земель природно-заповідного фонду державної власності.

Згідно матеріалів справи, Олександрійською окружною прокуратурою направлено до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та до Кіровоградської обласної державної адміністрації листи від 28.05.2025 та від 12.06.2025 про виявлені порушення вимог законодавства (том 1 а.с. 138-139, 162-166).

У відповідь на зазначені звернення вказаними органами повідомлено, що відповідні заходи захисту не вживались та не плануються (том 1 а.с. 140, 164, 167).

З викладеного слідує, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України і Кіровоградська обласна державна адміністрація при повній обізнаності щодо наявних порушень не вжили належних та ефективних заходів задля усунення таких порушень.

Вказане кваліфікується судом як бездіяльність органу, що є достатньою підставою для представництва інтересів держави в суді Прокурором.

У відповідності до вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" позивачам 20.06.2025 направлено відповідні повідомлення (том 1 а.с. 168-169).

2. Щодо суті спору.

Відповідно до статті 1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу (ч. 1-2 ст. 3 ЗК України).

За приписами ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Статтею 20 ЗК України визначено, що віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо: земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу; земельних ділянок приватної власності - їх власниками.

Згідно з ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.

Землями природно-заповідного фонду, за визначенням у ст. 43 ЗК України, є ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Аналогічний зміст має ч. 1 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва) (стаття 44 ЗК України).

Положеннями ч. 2 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" передбачено, що землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об'єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до статті 6 цього Закону об'єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення.

Землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом, не можуть передаватись із комунальної у приватну власність (пункт "в" ч. 4 ст. 83 ЗК України).

Вказані статті імперативно відносять землі, яким встановлено статус територій чи об'єктів природно-заповідного фонду, до категорії земель природно-заповідного фонду за фактом знаходження на них об'єктів, які мають спеціальний статус та перебувають під особливою державною охороною.

З матеріалів справи вбачається, що Указом Президента України від 20.08.1996 №715/96 оголошено об'єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення ботанічний заказник загальнодержавного значення "Цюпина балка", за адресою: с. Велика Андрусівка, Світловодський район.

Відповідно до рішення Кіровоградської обласної ради від 18.02.2011 №89 ботанічний заказник загальнодержавного значення "Цюпина балка" включено до складу території регіонального ландшафтного парку "Світловодський"

Щодо вказаного заказнику розроблено відповідні положення та видано охоронне зобов'язання від 10.12.2012, про що зазначено вище.

Отже, ботанічний заказник "Цюпина балка" перебуває в особливому статусі та імперативно віднесений до земель природоохоронного призначення.

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Статтею 54 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" встановлено, що зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду проводиться відповідно до статей 51-53 цього Закону за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі відповідного експертного висновку,

Матеріалами справи встановлено, що в межах ботанічного заказника "Цюпина балка" о сформовано земельну ділянку з присвоєнням іншого цільового призначення.

Так, згідно графічного зображенням збірного кадастрового плану навколо ботанічного заказника загальнодержавного значення "Цюпина балка", складеного інженером- землевпорядником, земельна ділянка з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 площею 11,4345 га перетинається з межами вказаного заказника.

Земельну ділянку з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 віднесено до категорії земель сільськогосподарського призначення з формою власності - комунальна.

Вказана земельна ділянка утворена шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 3525280500:02:000:9066, яка була передана у комунальну власність Великоандрусівській сільській раді за наказом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від 26.09.2018 № 11-6309/14-18-СГ.

При цьому, за наявними у справі матеріалами повноважним органом в особі Кабінету Міністрів України, як це передбачено ч. 7 ст. 20 Земельного кодексу України, зміна цільового призначення земельних ділянок в межах ботанічного заказника загальнодержавного значення "Цюпина балка", не погоджувалась (лист секретаріату КМУ від 29.05.2024 №12830/0/2-24).

Відповідно до інформації Департаменту природно-заповідного фонду та біорізноманіття Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 05.06.2024 №11/1 1-05/2066-24, згода на передачу земельної ділянки з кадастровим номером 3525280500:02:000:9066, з якої шляхом поділу утворено земельну ділянку кадастровий номер 3525280500:02:000:1213, Великоандрусівській сільській раді, Міністерством не надавалась.

Таким чином, ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області не мало повноважень щодо передачі земель природно-заповідного фонду загальнодержавного значення державної форми власності у комунальну власність Великоандрусівській сільській раді Олександрійського району Кіровоградської області. При формуванні земельної ділянки порушено порядок зміни цільового призначення земельної ділянки, оскільки будь-яке погодження Кабінету Міністрів України щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з природно-заповідного фонду на землі сільськогосподарського призначення відсутнє.

За приписами ст. 21 ЗК України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для, зокрема, відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.

Закон України "Про Державний земельний кадастр" визначає, що державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ст. 1).

Частина 10 ст. 24 вказаного Закону передбачає, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (частина 1).

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (частини 3, 4 ).

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (частина 10).

Відповідно до ч. 13 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується, в разі, зокрема, скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.

Таким чином, порушення порядку зміни цільового призначення спірної земельної ділянки є підставою для визнання реєстрації такої земельної ділянки недійсною, що передбачає скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213.

Наведене є ефективним способом захисту порушеного права, оскільки за наслідками такого скасування незаконно сформована земельна ділянка припиняє своє існування як об'єкт цивільних прав та фактично відновлюється попередній правовий стан земель.

Статтею 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Аналогічні положення щодо припинення речових прав при скасуванні державної реєстрації земельної ділянки передбачено також ч. 13 ст. 79-1 Земельного кодексу України.

За змістом ч. 3 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі, зокрема, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.

Таким чином, скасування державної реєстрації земельної ділянки передбачає одночасне припинення усіх наявних речових прав щодо такої земельної ділянки, що здійснюється, у тому числі, на підставі судового рішення про скасування державної реєстрації прав.

Водночас, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відсутні відомості щодо реєстрації права власності чи іншого речового права на земельну ділянку з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213.

Суд враховує, що державна реєстрація земельної ділянки у Державному земельному кадастрі не є тотожним поняттю "державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", вжитому у п. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Така правова позиція відображена у постанові Верховного Суду від 27.07.2022 у справі № 640/10412/21.

Дії стосовно державної реєстрації земельної ділянки спрямовані для визначення земельної ділянки як об'єкта цивільних прав та не стосуються реєстрації речових прав на неї.

Прийняття рішення щодо державної реєстрації земельної ділянки або відмови у здійсненні такої реєстрації саме собою не породжує виникнення жодних речових прав на цю земельну ділянку (постанова Верховного Суду від 04.05.2022 у справі № 817/154/18).

Таким чином, оскільки речові права на спірну земельну ділянку, їх обтяжень не зареєстровано, то відсутні підстави для припинення рішенням суду таких прав на цю земельну ділянку.

Поряд з цим судом встановлено обставини передачі земельної ділянки з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 у комунальну власність Великоандрусівської сільської ради за наказом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від 26.09.2018.

Частина 1 ст. 152 Земельного кодексу України передбачає, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

За вказаних обставин позовні вимоги прокурора про зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку державі в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації є обґрунтованими.

Суд також враховує, що згідно заяви про визнання позову Великоандрусівська сільська рада не заперечила наведених вище обставин щодо правового статусу спірної земельної ділянки, наголосивши при цьому, що не має наміру володіти землями, які мають особливу природоохоронну цінність та не вважає себе винним у ситуації, що склалася, оскільки діяла добросовісно, покладаючись на рішення інших державних органів.

Суд зазначає, що дійсно у даному випадку формування земельної ділянки з кадастровим номером 3525280500:02:000:9066 та передача її у власність Великоандрусівській сільській раді відбулось внаслідок дії ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області. Тобто, будь-які незаконні дії щодо вказаних обставин зі сторони Великоандрусівської сільської ради відсутні.

Однак враховуючи, що Великоандрусівська сільська рада є кінцевим набувачем земельної ділянки, вказана рада правомірно визначена відповідачем у даній справі.

На підставі вищевикладеного, позовні вимоги Прокурора в інтересах держави в особі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Кіровоградської обласної державної адміністрації до Великоандрусівської сільської ради підлягають задоволенню повністю.

Судові витрати.

За правилами ст. 129, 130 ГПК України сплачений Прокурором судовий збір покладається на відповідача в розмірі 50% .

В іншій частині судовий збір підлягає поверненню Прокурору на підставі ч. 1 ст. 130 ГПК України.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 185, 191, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Зобов'язати Великоандрусівську сільську раду Олександрійського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04364294, вул. Центральна, 43, с. Велика Андрусівка, Олександрійський район, Кіровоградська область, 27520) повернути у власність держави в особі Кіровоградської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022543, пл. Героїв Майдану, 1, м. Кропивницький, 25006) земельну ділянку природо-заповідного фонду з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 площею 11,4345 га.

Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3525280500:02:000:1213 площею 11,4345 га.

Стягнути з Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04364294, вул. Центральна, 43, с. Велика Андрусівка, Олександрійський район, Кіровоградська область, 27520) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02910025, проспект Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006) судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати учасникам справи до електронних кабінетів.

Повне рішення складено 22.08.2025.

Суддя В.В.Тимошевська