Справа № 727/4300/25
Провадження № 2-а/727/111/25
08 серпня 2025 року Шевченківським районний суд м.Чернівці у складі судді Літвінової О.Г. при секретарі Юрчишин І.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про винання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Шевченківського районного суду м.Чернівці звернулася позивачка ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в якому просила суд:
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сім"ям у відповідності до прожиткового мінімуму сім"ї ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 без застосування обмежень масимального рівня прожиткового мінімуму для малозабезпеченої сім"ї починаючи з 01.01.2025 року та виплатити недораховану суму в розмірі 9137,40( дев"ять тисяч сто тридцять сім гривень сорок копійок) грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачкою зазначено, що відповідачем протиправно не в повній мірі оплачується позивачці соціальні допомоги, передбачені чинним законодавством, зокрема, послуга державна соціальна допомога як малозабезпеченим сім'ям.
Ухвалою судді від 16 квітня 2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 10 липня 2025 продовжено розгляд справи, залучено у якості співвідповідачів у справі: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області. Надано відповідачам строк на подання відзиву на адміністративний позов 15 днів з дня отримання ухвали суду.
06.05.2025 відповідачем, Департаментом соціальної політики ЧМР, було подано відзив на адміністративний позов.
30 липня 2025 відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області було подано відзив на позовну заяву.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є матір'ю, яка утримує сім'ю з 8 осіб, вона та 7 дітей: 2 дитини віком до 6 років, 4 дитини віком від 6 до 18 років, 1 дитина віком від 18 до 23 років ( навчається на денній формі).
Позивачка перебуває у декретній відпустці до досягнення трирічного віку наймолодшою дитиною.
За період з 01.01.2025 до 30.06.2025 Позивачці було призначено соціальну допомогу в розмірі 23966 грн. на місць.
Середньомісячних дохід сім'ї позивачки розраховується наступним чином: 2 дітей до 6 років ( прожитковий мінімум 2563 грн. *145% становить 3716,35 на особу, разом 7432,70; 4 дітей 6-18 років ( прожитковий мінімум 3196 грн * 145% становить 4634,20 грн., всього 18536,80 грн.; 1 дитина 18-23 роки ( прожитковий мінімум 3028 грн. *145% становить 4390,60 грн., мати в декреті ( прожитковий мінімум 3028 /60% становить 1816,80 грн., всього 32176,90 грн.
Середньомісячний дохід сім'ї позивача становить 6688 грн. Середньомісячний дохід розраховується наступним чином за 6 місяців ( одноразова допомога при народженні дітей 8600 грн.. допомога на дітей, які виховуються в багатодітній сім'ї 21000 грн., стипендія доньки ОСОБА_2 за 3 місяці -4530 грн., за 3 місяці 6000 грн., дорівнює 40130 грн. поділити на 6 місяців становить 6688,33 грн. .
32176,90 грн. - 6688,33 грн. становить 25488,57 грн.
Рішенням департаменту № 1438569693-2025-1 від 10.01.2025 року позивачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, щомісячно з врахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї в сумі 23966,00 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких нормативних приписів.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи загальні формулювання заявлених позивачкою позовних вимог стосовно соціальних послуг та пільг, на які вона має право як малозабезпечена особа, у суду за умови підтвердження в ході розгляду справи порушень прав ОСОБА_1 , будуть наявні підстави для застосування приписів ч. 2 ст. 9 КАС України для належного захисту її прав.
З матеріалів справи судом встановлено, що Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 10.01.2025 № 1438569692-2025-1 ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 10.01.2025 по 30.06.2025 у розмірі 23966,00 грн.
Відтак, починаючи з 10.01.2025, позивачка є особою, яка отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України пенсії, інші виплати соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (далі по тексту - Закон №1768-ІІІ в редакції чинній на момент призначення позивачу державної соціальної допомоги) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
В розумінні статті 1 Закону №1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї;
Відповідно до абзацу 6 статті 1 Закону №1768-ІІІ, середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок №250).
Порядок № 250 визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України ,,Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, перелік документів та/або відомостей, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:
- заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;
- декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
- довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
- довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення;
- посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності).
Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 250 розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї. Розмір прожиткового мінімуму для сім'ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України ,,Про прожитковий мінімум для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.
До стабілізації економічного становища в Україні прожитковий мінімум для сім'ї та розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з можливостей державного бюджету і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Для громадян із статусом особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, прожитковий мінімум збільшується на 20 відсотків.
Максимальний розмір державної соціальної допомоги не може перевищувати розміру прожиткового мінімуму для малозабезпеченої сім'ї, крім випадків, передбачених абзацом п'ятим цього пункту.
Пунктом 9 Порядку № 250 передбачено, що середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців.
Шість місяців становлять шість місяців перед місяцем звернення або два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи).
Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 (далі Порядок № 632).
Також згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено право особи, права та свободи якої було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Окрім того, звертаємо увагу на рішення Верховного Суду від 28.02.2019 у адміністративній справі № 522/3665/17, в якому зазначено, що в контексті завдань адміністративного судочинства (ст. 2 КАС України) звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача. Тому особа повинна довести (а суд - встановити), що їй належать права, свободи або законні інтереси, за захистом яких вона звернулася до суду. Права, свободи та законні інтереси, які належать конкретній особі (особам) є предметом судового захисту.
Таким чином, обов'язковою умовою для задоволення позову є доведеність позивачем порушення саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема, наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов. Аналогічні правові висновки, викладені в постановах Верховного Суду від 21.11.2018 у справі № 504/4148/16-а, від 06.11.2019 у справі № 826/15078/17, від 30.06.2020 у справі № 640/1609/19.
Законодавство прямо не делегує органу соціального захисту право зменшувати або довільно встановлювати «граничний» розмір допомоги, і тим більше не надає можливості визначати меншу величину прожиткового мінімуму, ніж вона фактично обрахована відповідно до законодавства для конкретної сім'ї.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення та необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сім"ям у відповідності до прожиткового мінімуму сім"ї ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 без застосування обмежень масимального рівня прожиткового мінімуму для малозабезпеченої сім"ї починаючи з 01.01.2025 року та виплатити недораховану суму в розмірі 9137,40( дев"ять тисяч сто тридцять сім гривень сорок копійок) грн. Стягути з Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради судові витрати в розмірі 1211,11 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про винання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сім"ям у відповідності до прожиткового мінімуму сім"ї ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 без застосування обмежень масимального рівня прожиткового мінімуму для малозабезпеченої сім"ї починаючи з 01.01.2025 року та виплатити недораховану суму в розмірі 9137,40( дев"ять тисяч сто тридцять сім гривень сорок копійок) грн.
Стягути з Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради судові витрати в розмірі 1211,11 грн.
В іншій частині відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлений 13.08.2025
Суддя О.Г.Літвінова