621/2341/25
2-а/621/32/25
іменем України
22 серпня 2025 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області :
головуючий - суддя Овдієнко В. В.
за участю секретаря судового засідання - Литвин А. Є.,
позивач - ОСОБА_1 ,
представник позивача - Браславська О. А.,
відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 , представник відповідача - Гулійова О. О.,
третя особа - т.в.о начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковник ОСОБА_2 ,
розглянувши за відсутності сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, третя особа т.в.о начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковник ОСОБА_2 ,
22.07.2025 адвокат Браславська О. А. в інтересах ОСОБА_1 через систему "Електронний суд" надіслала адміністративний позов до Шевченківського районного у місті Харків ТЦКтаСП, з вимогами: скасувати постанову № 681 від 14.07.2025 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП про накладення на ОСОБА_1 , штрафу в розмірі 17 000 грн 00 коп., та закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення; стягнути з відповідача на користь позивача понесені судові витрати.
На обґрунтування позову зазначено, що 14.07.2025 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковник ОСОБА_2 виніс постанову № 681 за справою про адміністративне правопорушення, якою визнав винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Водночас, ОСОБА_1 з винесеною постановою не погоджується, вважає, що вона винесена заднім числом. 14.07.2025 офіцером мобілізаційного відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 лейтенантом ОСОБА_3 був складений протокол № 681 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП у відношенні нього, де повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 12:00 годині 14.07.2025 за адресою: АДРЕСА_1 , але в присутності ОСОБА_1 розгляд справи не відбувся.
В постанові було зазначено про неявку позивача, хоча він перебував у приміщенні Шевченківського у м. Харків ТЦКтаСП. Згідно з п. 9 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, яка затверджена Наказом МОУ №3 від 01.01.2024, матеріали справи про адміністративне правопорушення подаються уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол, керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки, для її розгляду у порядку, визначеному КУпАП.
Проте, розгляд справи був проведений за відсутності позивача, а сама постанова містить наступні відомості: ОСОБА_1 15 червня 2025 року було повідомлено про те, що розгляд справи відбудеться 16 червня 2025 року о 16 годині, що не відповідає фактичним обставинам.
Сама постанова винесена на підставі протоколу № 350 від 15.06.2025, який не вручався позивачу.
Вважала, що постанова винесена з суттєвим порушенням п. 3 ст. 278, ст. 279, ст. 268 КУпАП. Також, вчинення правопорушення ОСОБА_1 не підтверджується жодним доказом, окрім оскаржуваної постанови.
Зі змісту оскаржуваної постанови неможливо встановити які саме персональні дані не оновив позивач, які з цих даних містяться в державних реєстрах, а також до яких даних державний орган в особі відповідача не має доступу (не є держателем).
Відповідно до положень Закону України №3696-ІХ "Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 09 травня 2024 року, який набув чинності 19 травня 2024 року статтю 210 КУпАП було доповнено приміткою: "Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи".
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" в редакції Закону № 3549-ІХ від 16 січня 2024 року - Держателем Реєстру є Міністерство оборони України. На підставі п. 3 ч. 2 Закону організовує взаємодію Реєстру з іншими реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних щодо отримання (обміну) інформації, визначеної статтями 6-9 цього Закону, відповідно до Закону України "Про публічні електронні реєстри". Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень зокрема є і територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Таким чином, маючи можливість отримати інформацію про ОСОБА_1 як військовозобов'язаного з інших відомчих реєстрів, станом на момент складання протоколу та оскаржуваної постанови службовими особами не було використано, що доводить відсутність всебічного та повного встановлення всіх обставин справи.
Під час складання протоколу № 681, офіцер мобілізаційного відділу ОСОБА_3 не надав ОСОБА_1 для ознайомлення документу на підтвердження своїх повноважень на складання протоколу про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, просила скасувати винесену постанову.
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 25.07.2025 у справі відкрито провадження та призначено судовий розгляд на 04.08.2025.
30.07.2025 представник відповідача Гулійова О. О. надіслала до суду відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити у задоволенні позовної заяви та проводити розгляд справи за її відсутності.
На обґрунтування відзиву зазначено, що відповідно до абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Статтею 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку мобілізацію" передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: та- військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;- резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;- військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;- військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;- особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту. Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Враховуючи вимоги зазначеного абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" всі військовозобов'язані, окрім тих що відносяться до абз. 2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Законодавством передбачено способи, якими громадяни України, що знаходяться на території України та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024, а саме: - через центр надання адміністративних послуг; - через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; - у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Матеріалами справи встановлено, що позивач, будучи військовозобов'язаним, без поважних на те причин протягом 60 днів з дня набрання чинності Указу Президента України Про оголошення мобілізації, затвердженого ВРУ, не уточнив/оновив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, не з'явився до ТЦК та СП, не скористався застосунком "Резерв +" для уточнення своїх персональних/облікових даних, чим порушив норми чинного законодавства, що регулюють мобілізаційні процеси в Україні.
Таким чином, позивачем не дотримано вищенаведені вимоги законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, і вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.210-1 КУпАП.
04.08.2025 за клопотанням представника позивача Браславської О. А. відкладено судовий розгляд на 22.08.2025.
05.08.2025 представник позивача Браславська О. А. надіслала відповідь на відзив.
У відповіді зазначила, що до відзиву долучено інформаційний лист, за відомостями якого 13.05.2025 (за два місяці до дня винесення оскаржуваної постанови) до системи була внесена інформація про позивача та його перебування на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вважала, що отримання інформації про позивача як військовозобов'язаного з інших відомчих реєстрів, станом на час складання протоколу та оскаржуваної постанови службовими особами, не було використано, що доводить відсутність всебічного та повного встановлення всіх обставин справи та неправомірність оскаржуваної постанови.
Крім того, не надано пояснень щодо дати та часу розгляду протоколу про адміністративне правопорушення.
Також, до відзиву не надано жодного документу на підтвердження повноважень офіцера мобілізаційного відділу ОСОБА_3 на час складання протоколу про адміністративне правопорушення.
22.08.2025 представник позивача Браславська О. П. надіслала до суду заяву, в якій просила провести судовий розгляд за її відсутності та за відсутності позивача, на задоволенні позовних вимог наполягала.
Представник відповідача Гулійова О. О. у відзиві просила проводити розгляд справи за її відсутності, та відмовити у задоволенні позовних вимог.
Третя особа - т.в.о начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковник ОСОБА_2 заяв про судовий розгляд за його відсутності чи про відкладення судового розгляду не подавав.
Відповідно до частини 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання учасників справи, повідомлених відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Оцінивши обставини, повідомлені представником позивача у заявах по суті, представником відповідача у відзиві, дослідивши надані докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:
Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У відповідності до статті 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
Частинами 2, 4 статті 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, у випадках, якщо особа не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити також відомості про дату, спосіб надходження та зміст заяви від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Крім того, у постанові про накладення адміністративного стягнення мають міститися інформація про порядок виконання адміністративного стягнення, у тому числі реквізити для сплати штрафу, та відомості про те, що постанова вважатиметься виконаною у разі сплати протягом десяти календарних днів з дня набрання такою постановою законної сили не менше ніж 50 відсотків розміру штрафу.
Так, даними копії паспорта громадянина України НОМЕР_1 підтверджується, що позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а. с. 4-6).
З довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серія ВА 10 ААВ № 632244 вбачається, що позивач ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІІ групи, безстроково (а. с. 7).
З копії протоколу № 681 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, складеного офіцером мобілізаційного відділу Шевченківського районного у м. Харків ТЦКтаСП лейтенантом ОСОБА_3 , вбачається, що 14.08.2025 було складено у відношенні ОСОБА_1 протокол за порушення вимог абз. 2 ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", абз. 4 п. 1 ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", п. 22 "Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 за № 560. В протоколі зазначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 12:00 годині 14.07.2025 за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 8, 28).
З копії постанови № 681 за справою про адміністративне правопорушення від 14.07.2025, складеної т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу, вбачається, що 14.07.2025 о 12:00 годині, у приміщенні Шевченківського районного у місті Харків ТЦКтаСП, у період дії правового режиму воєнного стану, котрий введений Указом Президента України № 64/2022 та Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 (із змінами), під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 № 65/2022, було встановлено факт порушення ОСОБА_1 законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Так, під час перевірки, відповідно до наданих ОСОБА_1 та наявних у Шевченківському районному у м. Харків ТЦКтаСП документів, а також пояснень самого ОСОБА_1 , було встановлено, що останній, являючись військовозобов'язаним, без поважних на те причин, протягом 60 днів з дня набрання чинності Указу Президента України про оголошення мобілізації, затвердженого Верховною Радою України, не уточнив/оновив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, не з'явився до ТЦКтаСП, не скористався застосунком "Резерв+" для уточнення своїх персональних/облікових даних, чим вчинив порушення, вимог абз. 2 ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", абз. 4 п. 1 ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", п. 22 "Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 за № 560, та правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та підданий стягненню у виді штрафу в розмірі 17 000 грн 00 коп. (а. с. 9, 29).
З інформації, долученої до відзиву, щодо ОСОБА_1 наявні відомості про його ВОС, ідентифікатор військовозобов'язаного, водночас відсутні відомості про сімейний стан, засоби зв'язку, місце проживання (а. с. 30).
Ця постанова за змістом відповідає вимогам статті 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, в особливий період.
Абзацом 2 частини 1 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено, що громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.
Згідно абзацу 2 частини 10 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Таким чином, враховуючи вимоги зазначеного абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" всі військовозобов'язані, окрім тих що відносяться до абз. 2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Частиною 10 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого:
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2);
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).
Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" від 11 квітня 2024 року № 3633-IX (надалі Закон №3633-ІХ) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: - у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Під час судового розгляду встановлено, що позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за не уточнення/оновлення своїх облікових та інших персональних даних протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" №3633-ІХ від 11.04.2024.
Таким чином, інкриміноване ОСОБА_1 правопорушення було вчинене ним після 19.05.2024, тобто після набуття чинності Законом №3696-ІХ, яким ст. 210-1 КУпАП доповнено частиною 3, при цьому саме з 19.05.2024 у позивача виник обов'язок оновити протягом 60 днів свої облікові та персональні дані.
Частиною 1 ст. 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
Приміткою до статті 210 КУпАП визначено, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Однак, примітка до статті 210 КУпАП не може бути застосована в даному випадку, оскільки чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів, відтак держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач.
За таких обставин, позивач, проігнорувавши виконання обов'язку, покладеного на нього згідно вищезазначених правових норм, жодним із визначених способів уточнення своїх персональних даних не скористався, порушив правила військового обліку і вчинив порушення законодавства про військовий обов'язок і військову службу.
Доводи представника позивача про те, що позивач не був обізнаний про дату та час розгляду справи про адміністративне правопорушення, спростовуються відомостями позову, де зазначено, що він перебував в ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Так, під час судового розгляду встановлено невідповідності у постанові від 14.07.2025, щодо посилання на протокол № 350 від 15.06.2025.
Водночас, вказане не спростовує суті правопорушення та обов'язку військовозобов'язаного уточнити/оновити свої облікові та інші персональні дані протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" №3633-ІХ від 11.04.2024.
Щодо ненадання підтвердження повноважень офіцера мобілізаційного відділу Шевченківського районного у м. Харків ТЦКтаСП лейтенанта ОСОБА_3 на складання протоколу про адміністративне правопорушення суд зазначає, що представником позивача не було заявлено будь-яких клопотання про витребування доказів у цій частині, а також і не повідомлено про неможливість отримання відповідних відомостей.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що постанова № 681 у справі про адміністративне правопорушення від 14.07.2025 ґрунтується на фактичних даних та відповідає вимогам статей 251, 252, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Оскільки в діях позивача наявний склад правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а адміністративне стягнення на нього накладено правомірно, за наслідками розгляду адміністративного позову належить залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.
Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі залишення без задоволення адміністративного позову, понесені позивачем судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 5, 7, 9, 77, 139, 205, 229, 242-246, 255, 268, 269, 271, 286, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Залишити без змін постанову № 681 за справою про адміністративне правопорушення від 14.07.2025, складену т.в.о начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 грн 00 коп., а позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, з одночасним надсиланням апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце знаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 .
Третя особа - т.в.о начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 , місце знаходження: АДРЕСА_3 .
Головуючий: В. В. Овдієнко