20.08.2025 Справа № 756/8015/25
Справа № 756/8015/25
№ 3/756/3097/25
20 серпня 2025 року місто Київ
Оболонський районний суд міста Києва у складі:
судді Ковальової В. М.,
за участі секретаря судового засідання Пархоменка В. В.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
прокурора Батрина Ю.М.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 7 Оболонського районного суду міста Києва адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася у місті Києві, громадянка України, зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1 ,
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу у справах інвалідів та постраждалих у наслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, 14.02.2025 о 14:58 несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті.
Крім того, ОСОБА_1 обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу у справах інвалідів та постраждалих у наслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, 14.02.2025 о 15:06 несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті.
Також, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу у справах інвалідів та постраждалих у наслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог частини 2 статті 45 даного Закону, 18.09.2023 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням держави або місцевого самоврядування, 14.02.2025 о 15:32 несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік (після звільнення), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті.
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу у справах інвалідів та постраждалих у наслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог частини 2 статті 45 даного Закону, 18.09.2023 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням держави або місцевого самоврядування, 14.02.2025 о 22:29 несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті.
Отже, ОСОБА_1 , учинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала повністю, щиро розкаялася.
Прокурор у судовому засіданні підтримав викладені у протоколах обставини та просив визнати ОСОБА_1 , винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень та призначити покарання у виді мінімального штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Вислухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить такого висновку.
30 травня 2025 року оперуповноваженим 6-го відділу (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Морозом В.О. складено протоколи № 503, 504, 505, 506, про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 . Протоколи складені з додержанням вимог статей 254-256 КУпАП.
Відповідно до наказу Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації № 131-к від 13.06.2017 «Про призначення ОСОБА_1 » здійснює повноваження головного спеціаліста відділу у справах інвалідів та постраждалих у наслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації з 13.06.2017.
Наказом Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації № 131-к від 13.06.2017 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу у справах інвалідів та постраждалих у наслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації з 13.06.2017.
Наказом Управління соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації № 15-п від 01.02.2022 ОСОБА_1 переведено на посаду головного спеціаліста відділу у справах осіб з інвалідністю 01.02.2022.
Наказом Управління соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації № 4к від 02.01.2023 ОСОБА_1 переведено на посаду головного спеціаліста відділу контролю за призначення соціальних послуг з 02.01.2023.
Наказом Управління соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації № 157к від 13.09.2023 ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу контролю за призначення соціальних послуг з 18.09.2023.
Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста відділу у справах інвалідів та постраждалих у наслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації, вказана посада належить до категорії посади державної служби «В».
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею першою вказаного Закону визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, частини першої статті 3 цього Закону, особи, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до пункту 2 частини 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.
Вказана декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Отже, відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 години 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Також, статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, частини першої статті 3 цього Закону, особи, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2 частини 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 години 00 хвилин 01 січня до 00 години 00 хвилин 01 квітня. Отже, зазначена декларація охоплює звітній рік (період з 01 січня по 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного періоду.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до наказу Управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації № 131-к від 13.06.2017 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу у справах інвалідів та постраждалих у наслідок Чорнобильської катастрофи управління праці та соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації з 13.06.2017.
Наказом Управління соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації № 15к від 01.02.2022 ОСОБА_1 переведено на посаду головного спеціаліста відділу у справах осіб з інвалідністю 01.02.2022.
Також, наказом Управління соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації № 4к від 02.01.2023 ОСОБА_1 переведено на посаду головного спеціаліста відділу контролю за призначення соціальних послуг з 02.01.2023.
Крім того, наказом Управління соціального захисту населення Солом'янського району в місті Києві державної адміністрації № 157к від 13.09.2023 ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу контролю за призначення соціальних послуг з 18.09.2023.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на і на даний час.
Також Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-IX установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітованого характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Також останніми установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону). Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 та 2022 рік становить не пізніше 31 січня 2024 року.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 № 448/21 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до розділу II вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру декларації, у тому числі виправлені декларації, що подаються відповідно до Закону шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2021-2023 році не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання якої настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов'язана подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, лише 14.02.2025 о 14:58, а отже не своєчасно.
Також, відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, лише 14.02.2024 о 15:06, а отже не своєчасно.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала декларацію, лише 14.02.2025 о 15:32, а отже не своєчасно.
Також, відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), лише 14.02.2025 о 22:29, а отже не своєчасно.
За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняла ОСОБА_1 за період з 12.10.2023 по 14.02.2025, остання розпочала вчиняти дії направленні на заповнення/перегляд розділів лише 14.02.2025.
Також, відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняла ОСОБА_1 за період з 11.10.2023 по 23.03.2024, остання розпочала вчиняти дії направленні на заповнення/перегляд розділів лише 14.02.2025.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язані з'ясувати зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це визначено ст. 252 КУпАП.
За таких обставин, оцінивши докази у справі у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності для висновку про вчинення особою адміністративного правопорушення, суд доходить до висновку, що поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 , вчасно подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та 2022 рік (щорічні), за 2023 рік (після звільнення) та декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, який не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), відповідно до пояснень відсутні, а від так вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, доведена повністю.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, вчинення адміністративного правопорушення вперше, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що згідно зі ст. 34 КУпАП України, пом'якшують відповідальність правопорушника, судом встановлено щире розкаяння винної.
Обставин, що згідно зі ст. 35 КУпАП обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
На підставі викладеного, з урахуванням особи, майнового стану та ступеню винуватості ОСОБА_1 , характеру та суспільної небезпеки вчинених нею правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 , слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу, тобто в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою її виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.172-6, 221, 275- 280, 283-287 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Строк пред'явлення до виконання три місяці.
Відповідно до ч.1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити, що у випадку несплати накладеного штрафу у передбачений законом строк, до ОСОБА_1 може бути застосоване подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд міста Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя В. М. Ковальова