Постанова від 20.08.2025 по справі 455/1496/25

Справа № 455/1496/25

Провадження № 3/455/865/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 серпня 2025 року м. Старий Самбір

Старосамбірський районний суд Львівської області

в складі судді Титова А.О.,

за участю секретаря судового засідання Гавриляк О.Б.,

за участю:

Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

законного представника - ОСОБА_2 ,

представника служби у справах дітей Хирівської міської ради Самбірського району Львівської області - Лешик О.В.,

розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , з повною середньою освітою, РНОКПП НОМЕР_1 (далі за текстом - Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, Водій),

до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 130 та частиною 2 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

1. Зміст протоколів про адміністративні правопорушення

У протоколах про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №403886 від 27.07.2025 та серії ЕПР1 №403879 від 27.07.2025, зазначено, що Водій вчинив адміністративні правопорушення, за наступних обставин:

(1) 27.07.2025 року о 03:44 годині в м. Хирів, вул. Січових Стрільців, Самбірського району Львівської області, Водій керував транспортним засобом марки «SMA 7151 MAPLE C52», номерний знак « НОМЕР_2 », в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння зі згоди Водія проводився із застосуванням приладу «Drager», результат огляду 0,58 проміле, чим порушив вимоги підпункту «а» пункту 2.9 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП;

(2) 27.07.2025 року о 03:44 годині в м. Хирів, вул. Січових Стрільців, Самбірського району Львівської області, Водій керував транспортним засобом марки «SMA 7151 MAPLE C52», номерний знак « НОМЕР_2 », без посвідчення водія, тобто не маючи права керувати таким транспортним засобом, чим порушив пункт 2.1.а. Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена частиною 2 статті 126 КУпАП.

2. Позиція учасників справи

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав повністю та пояснив, що він дійсно 27.07.2025 вживав алкогольні напої - пиво, після чого керував транспортним засобом та був зупинений працівниками поліції. Працівники поліції запропонували йому пройти огляд на стан сп'яніння з використанням приладу «Драгер», він погодився, результат огляду виявився позитивним, та додатково, що посвідчення водія він не отримував.

ОСОБА_1 щиро каявся, вказав, до своїх вчинків ставиться критично, обіцяв в подальшому не порушувати вимоги чинного законодавства.

ОСОБА_2 - законний представник Особи, що притягається до адміністративної відповідальності, просила суд суворо ОСОБА_1 не карати.

Представник Служби у справах дітей Хирівської міської ради Самбірського району Львівської області в судовому засіданні надала позитивну характеристику неповнолітньому ОСОБА_1 , просила суд його суворо не карати.

3. Законодавство, що підлягає застосуванню

Учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху. Юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України (абзац 1 частини 5 статті 14, стаття 53 Закону України «Про дорожній рух»).

Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку (частина 1 статті 1 Закону України «Про національну поліцію»).

Поліція відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого, регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками (пункт 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про національну поліцію»).

Водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії (підпункт «а» пункту 2.1 Правил дорожнього руху).

Водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (пункт 2.5 Правил дорожнього руху).

Водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (пункт 2.9.а. Правил дорожнього руху).

Завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).

Передбачена частиною 2 статті 126 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Передбачена частиною 1 статті 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

4. Обставини, встановлені в ході судового розгляду

В ході судового розгляду судом встановлено, що Водій за обставин, викладених у протоколах про адміністративні правопорушення дійсно вчинив адміністративні правопорушення, відповідальність за які, передбачена частиною 1 статті 130 та частиною 2 статті 126 КУпАП.

Вказані обставини встановлені судом на з наявних в матеріалах справи доказах, якими є: 1) протоколи про адміністративне правопорушення серії ЕРП1 №403886 від 27.07.2025 року, серії ЕРП1 №403879 від 27.07.2025 року; 2) пояснення Водія в судовому засіданні; 3) матеріали відеофіксації відеореєстратора, розміщеного на однострої поліцейського; 4) роздруківка приладу «Drager» із результатами огляду Водія на стан алкогольного сп'яніння та акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; 5) іншими матеріалами справи.

Обставинами, що пом'якшують відповідальність у даному випадку є вчинення правопорушення неповнолітнім та щире розкаяння, обставини, що обтяжують відповідальність - відсутні.

5. Оцінка суду

За викладеного судом встановлено, що в діях Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 130 та частиною 2 статті 126 КУпАП.

До осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-2, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу (стаття 13 КУпАП).

За вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу: 1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; 2) попередження; 3) догана або сувора догана; 4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання (стаття 24-1 КУпАП).

Враховуючи, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності притягається вперше, у вчиненому щиро розкаюється, є неповнолітнім, представником служби у справах дітей характеризується позитивно, його протиправні дії не призвели до наслідків у виді завдання шкоди майну або інтересам третіх осіб, наявність кількох обставин, що пом'якшують відповідальність та відсутність обставин, що її обтяжують - суд дійшов висновку про достатність, у даному випадку, для виправлення та попередження вчинення нових правопорушень - застосування до неповнолітнього ОСОБА_1 передбаченого статтею 24-1 КУпАП заходу впливу у виді попередження.

Заходи впливу, передбачені ст.24-1 КУпАП, не є адміністративними стягненнями в розумінні ст.23 КУпАП, а є альтернативними заходами впливу, які можуть бути застосовані тоді, коли виховання неповнолітнього правопорушника є можливим без накладення адміністративного стягнення у загальному порядку. Тому, при застосуванні до неповнолітнього правопорушника заходів впливу, передбачених ст.24-1 КУпАП, стягнення судового збору не передбачено.

Керуючись статтею 283 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Справи про адміністративні правопорушення №455/1496/25; №455/1497/25 - об'єднати в одне провадження, присвоївши спільний №455/1496/25.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 130 та частиною 2 статті 126 КУпАП та застосувати до нього захід впливу у виді попередження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена протягом десяти днів до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.

Суддя Титов А.О.