Справа№938/1059/25
Провадження № 3/938/721/25
21 серпня 2025 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Бучинський А.Б., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов відвідділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , громадянина України, згідно даних протоколу тимчасово не працює, до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.204-1 КпАПУкраїни,
ОСОБА_1 , 06.07.2025 о 15 год 40 хв, в складі групи осіб, а сааме спільно з іншими особами, щодо яких складено окремий протокол про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.204-1 КУпАП, вчинив спробу незаконного перетину державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України на напрямку прикордонного знаку 434 на відстані 16 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах контрольованого прикордонного району, де був виявлений, прикордонним нарядом "Прикордонний патруль", чим порушив вимоги ст.ст.9, 12 Закону України «Про державний кордон України» від 04.11.1991 року, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.204-1 КУпАП.
З матеріалів справи вбачається, що матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАПнадійшли до суду 22.07.2025, та відповідно до положень ч.2 ст.277 КУпАП, були призначені до розгляду цього ж дня.
Оскільки особа, яка притягається до відповідальності в судове засідання не з'явилась, з метою належного повідомлення її про дату, час та місце розгляду справи, забезпечення можливості реалізації нею свого права на захист, розгляд справи було відкладено на 21.08.2025.
В судове засідання, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 повторно не з'явився, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку, за адресою місця проживання, що зазначена в протоколі про адміністративне правопорушення та відповіді з ЄДДР №1591896 від 22.07.2025.
На електронну адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява в якій він просить розгляд справи проводити без його участі. По суті вчиненого адміністративного правопорушення зазначив, що він з другом ОСОБА_2 їхали в гори виключно з метою відпочинку, однак дійсно на певному етапі в них виникла думка на вчинення незаконного перетину кордону, але з самого початку вони цього не планували. Коли вони спускалися з с.Зелене, що для перебування в межах прикордонного району їм необхідно мати дозвіл, а тому вони свідомо вирушили в бік прикордонників для отримання дозволу, однак їх було затримано. Під час спілкування з прикордонниками, на них чинився психологічний тиск, а тому вони розгубилися та визнали, що нібито мали намір перетнути державний кордон України.
Оскільки, судом вжито належних заходів щодо сповіщення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про місце і час розгляду справи про адміністративне правопорушення, однак ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі та скористався своїм правом на подачу суду своїх пояснень, а тому, враховуючи, щойого участь у розгляді даної категорії справ відповідно до ст.268 КУпАП не є обов'язковою, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, слід прийти до наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Так відповідно до диспозиції ч.1 ст.204-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Диспозицією ч.2 ст.204-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ті самі дії, вчинені группою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Об'єктивною стороною досліджуваного правопорушення, є перетин або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Суб'єктивна сторона незаконного перетинання державного кордону передбачає наявність прямого умислу, тобто виражається в навмисній формі вини, коли особа розуміє, що незаконно перетинає Державний кордон України, та бажає вчинити такі протиправні дії.
Відповідно до вимог ст.9 Закону України «Про державний кордон України» перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку.
Згідно ст.12 Закону України «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територіюУкраїниабовиїзду з України.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України «Про державний кордон України», з метою забезпечення на державному кордоні України належного порядку Кабінетом Міністрів України встановлюється прикордонна смуга, а також можуть установлюватися контрольовані прикордонні райони.
Згідно із ч.1 ст.23 Закону України «Про державний кордон України», у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, встановлюється прикордонний режим, який регламентує відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України правила в'їзду, перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб, провадження робіт, використання повітряних суден, обліку та тримання на пристанях, причалах, базах для стоянки малих і спортивних суден і в пунктах базування самохідних та несамохідних суден, їх плавання та пересування у внутрішніх водах України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1199 «Про контрольован іприкордонні райони» Верховинський район Івано-Франківськоїобласті включено до переліку міст і районів, на території яких установлюються контрольовані прикордонні райони.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами у справі, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №343970 від 06.07.2025, згідно з яким 06.07.2025 о 15 год 40 хв прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 434 прикордонного знаку на відстані 16 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах контрольованого-прикордонного району, був виявлений гр. України ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_3 за спробу незаконного перетинання державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст.9, 12 ЗУ "Про державний кордон України" від 04.11.1991.
Протокол складений уповноваженою на те особою із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП та підписаний уповноваженою особою та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, без зауважень.
В протоколі про адміністративне правопорушення, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надав письмові пояснення, в яких зазначив, що спільно з ОСОБА_3 намагалися перетнути державний кордон України до Румунії з метою працевлаштування;
- копією протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №343971 від 06.07.2025, згідно з яким 06.07.2025 о 15 год 40 хв прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 434 прикордонного знаку на відстані 16 км від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах контрольованого-прикордонного району, був виявлений гр. України ОСОБА_3 спільно з ОСОБА_1 за спробу незаконного перетинання державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст.ст.9, 12 ЗУ "Про державний кордон України" від 04.11.1991.
В протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_3 надав письмові пояснення, в яких зазначив, що спільно з ОСОБА_1 намагалися перетнути державний кордон України до Румунії з метою працевлаштування;
- світлокопією паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- клопотанням ОСОБА_1 від 06.07.2025 з якого вбачається, що він визнає свою провину та зауважень не має;
- відеозаписом розміщеним на лазерному диску, долученому до матеріалів справи, на якому особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та особа, з яким він рухався, ОСОБА_3 зазначили, що мали намір незаконно перетнути державний кордон України з Румунією, претензій до Державної прикордонної служби не мають.
Зазначені докази винуватості ОСОБА_1 у вчинені правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки у відповідності до ст.251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
За таких обставин, дослідивши всі наявні в матеріалах справи докази, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, а саме, у спробі незаконного перетину державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон, у групі осіб, доведена.
При цьому, долучений до матеріалів справи рапорт старшого офіцера оперуповноваженого відділу прикордонної служби “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Тип В) капітана ОСОБА_5 , суд не бере до уваги, оскільки вказаний рапорт за своїм правовим змістом не є доказом, а є документом, яким працівник прикордонної служби інформує керівництво про обставини події, законність та обґрунтованість його дій під час виявлення особи, при спробі незаконно перетнути кордон. Вказаний документ лише містить дані, які повністю узгоджуються з іншими доказами по справі та доповнюють їх.
Також, суд не враховує заперечення ОСОБА_1 про те, що він з другом ОСОБА_3 їхали в гори виключно з метою відпочинку, оскільки в цьому ж запереченні він сам визнав, що дійсно на певному етапі в них виник умисел на вчинення незаконного перетину кордону.
Твердження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про те, що під час спілкування з прикордонниками, на них чинився психологічний тиск, а тому вони розгубилися та визнали, що нібито мали намір перетнути державний кордон України, суд також не враховує, оскільки доказів того, що він звертався у правоохоронні органи з приводу вчинення посадовими особами Державної прикордонної служби 06.07.2025 відносно нього протиправних дій при оформленні справи про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.204-1 КУпАП, суду не надав.
Також, як вже встановлено з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №343970 від 06.07.2025, такий підписаний ОСОБА_1 без зауважень та доповнень. Також у письмових поясненнях від 06.07.2025 особа зазначає про те, що претензій до Державної прикордонної служби немає.
Враховуючи характер вчиненного правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.2 ст.204-1 КУпАП, що на думку суду, буде відповідати завданням КУпАП та достатнє для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законівУкраїни, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових адміністративних правопорушень.
З приводу додаткового покарання у виді конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, слід зазначити, що до матеріалів справи не долучено доказів, які б вказували на те, що у ОСОБА_1 такі було вилучено.
Окрім цього, у відповідності до положень ст.40-1 КпАПУкраїни, слід також стягнути з правопорушника судовий збір.
Керуючись ст.ст.9, 24, 27, 204-1, 245,247,251,252,280,283,284 КУпАП, суддя,
визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 500 (п'ятсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500,00 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ч.2 ст.308 КУпАПу порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Верховинський районний суд Івано-Франківської області.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів ГУК в Ів.-Фр.об./ТГ Верховина/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37951998, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувачаUA988999980313000106000009056, код класифікації доходів бюджету 21081100, для зарахування надходжень: «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Верховина/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37951998, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувачаUA398999980313101206000009622, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, пункт 5.
Суддя: Андрій БУЧИНСЬКИЙ